Düğünden bir gün önce ayrıldık içim yanıyor

Vardı işte.
Düğün davetiyesi yaptırmaya bile tek başıma gittim ben seçtim ayarladım her şeyi, en sonunda dayanamayıp ben o kadar uğraştım bari parasını gönder de sen de ilgilenmiş ol çorbada tuzun olsun diye.göndermişti mecbur
Gelin çiçeğine falan da her şeye tek başıma bakınca o da zoruma gitti dedim bu senin görevindi bari parasını gönder. Bütün ihtiyaçlarını ben mi karşılayacam senin sırf damat oluyorum diye demişti, 1000 tl mi yok sende ne diye benden istiyorsun demişti
Yüz kere balayını söyledim alalım artık otel gittikçe artıyor düğüne de az kaldı diye ha bugün ha yarın diyip almadı en sonunda ben almıştım 90 bin lira ödeyip ona rağmen eline sağlık bile dememişti
Ve sizin böyle birinden çocuk yapıp ortada kalmak tutunacak tek dalınız….

Ben de bari mehirimi iyi söyleyeyim diyip 150 gr istedim 2 sene önce, eşim bayağı panik oldu nasıl ödeyeceğim diye strese girdi o direkt istiyorum sanmış. ama merak etme şimdi istemiyorum, hatta belki hiç istemeyeceğim dedim. Dediğiniz gibi boşanma dışında çok akla gelmiyor. Ama bazısı öyle değil gerçekten de yüksek isteyip düğünden önce ya da evliyken almaya çalışıyor konu sahibi de öyle sandım ben. O da benim mantıktaymış ama
Evlilik birliği içinde 300gr da alınabilir zamanla yaaa, o altın ailenin de yatırımı aslında. Yapar takarsın koluna yarın ev araba alırken onu da koyarsınız içine. Bu ülkede ben mehrimi eve vermem diyecek çok kadın yoktur. 2 ayda bir al 10gr tak koluna, gelirin iyiyse yapılmayacak şey değil. Ajda bilezikler var bu ara herkesin kolunda incecik, 0 işçilik, alış satış farkına satıyorsun. Büyütüldüğüne değmez. Adam zırnık koklatmayacakmış buna işin özü o 300grın hayali bile aklını almış, utanmadan bir de kızı ailesine şikayet etmiş.

Evlilik birliği içinde 300gr da alınabilir zamanla yaaa, o altın ailenin de yatırımı aslında. Yapar takarsın koluna yarın ev araba alırken onu da koyarsınız içine. Bu ülkede ben mehrimi eve vermem diyecek çok kadın yoktur. 2 ayda bir al 10gr tak koluna, gelirin iyiyse yapılmayacak şey değil. Ajda bilezikler var bu ara herkesin kolunda incecik, 0 işçilik, alış satış farkına satıyorsun. Büyütüldüğüne değmez. Adam zırnık koklatmayacakmış buna işin özü o 300grın hayali bile aklını almış, utanmadan bir de kızı ailesine şikayet etmiş.
Ama yarın öbürgün ev alırken mehir parası veriliyorsa o evin tamamen kadına ait olması lazım. Ama öyle olmuyor ki. Eşle ortak oluyor. Biz de eşimle birikim yapıyoruz yatırımlık bir şeyler de düşünüyoruz falan. Ama tamamen ortak. Bütçemiz ortak çünkü. Ben çalışmıyor olsam da eşim her ay bana bilezik alsa o zaman olurdu ama ikimizin de birikimi olduğu için mehir gözüyle bakmıyoruz o paraya

Cimri biri belli. Cimri erkek asla ama asla çekilmiyor. İstediğin kadar birlikte ol, gerçek yüzünü düğünden önce ve sonra gösteriyorlar tamamen. Arada yine belirtiler veriyorlar falan ama asıl nşan, düğün, söz öncesi sonrası patlıyorlar. Böyle bir adamdan boşanman çok zor olurdu. Mal davası yapardı, yıllarca çekişmeli uğraşır dururdun. Çocuğa da tek başına bakardın eminim. Aşk, sevgi biter, azalır gerçeklerle yüzleşmen gerek. Toz pembe hayalleri bırakmalısın

Ama yarın öbürgün ev alırken mehir parası veriliyorsa o evin tamamen kadına ait olması lazım. Ama öyle olmuyor ki. Eşle ortak oluyor. Biz de eşimle birikim yapıyoruz yatırımlık bir şeyler de düşünüyoruz falan. Ama tamamen ortak. Bütçemiz ortak çünkü. Ben çalışmıyor olsam da eşim her ay bana bilezik alsa o zaman olurdu ama ikimizin de birikimi olduğu için mehir gözüyle bakmıyoruz o paraya
Hayır, ev satılırsa mehir kadarı kadına verildikten sonra kalan 2ye bölünüyor. İnanç kısmında farklı yorum varsa bilemem ama benim bildiğim yok. Hatta tersini biliyorum. Mehir verilir ev de erkekte kalır dini yorumlamda. Yasal olanı ilk söylediğim uygulanıyor

16 yıl önce saçma bir sebeple (ozaman saçmaydı şimdi mantıklı geliyor) düğüne bir hafta kala Nişan atıyordum...Keşke atsaymisim simdi 2 çocukla boşanmaya çalışıyorum..O cok seviyorum onsuz yapamamlar var ya bos isler..Sorumsuz, keyfi,bencil adamlar ömür torpuler...Allah oyle isaretler veriyor ki insana gormek istemiyoruz o heyecanla..Allah sizi kurtarmis..Uzuldugunuz zamana bile aciyacaksiniz..Ağlayın zirlayin ama donmeyi hic dusunmeyin ..Öyle evlenseydim çocuğum olur boşanirdim demekle yaşamak bambaşka şeyler..Boşanmak evlenmekten milyon kere zor bizim medeniyette..

Hayır, ev satılırsa mehir kadarı kadına verildikten sonra kalan 2ye bölünüyor. İnanç kısmında farklı yorum varsa bilemem ama benim bildiğim yok. Hatta tersini biliyorum. Mehir verilir ev de erkekte kalır dini yorumlamda. Yasal olanı ilk söylediğim uygulanıyor
Ben medeni kanuna göre söylemiştim evlilik birliği içinde alınan mallar ortak oluyor diye. Ama aslında aynı şeyi düşünüyoruz. Allah korusun bi boşanma durumumuz olursa mallarımızın mehrim kadarı direkt benim olur o şekilde almış olurum diye düşünüyordum. Aslında dediğinizle aynı şey

Onun hesabı ayrı aslında, yani ben öyle yaptım, imam da adil dedi. Mehir olarak 3 bilezik kesildi. Bu 3 bileziğin içinde benim de param olacak o yüzden 6 bilezik olarak ödenecek dedim. Herkes kabul etti. Ama ben gıcıklığına yaptım onu, maksat fırlamalık olsun 🤣 ödeyemese daha doğrusu ödeyemesek arkasına falan düşecek değildim, bütün yatırım ortak zaten, o altınların kaç katı yatırımımız var bizim şu an. Emek emek topladık.

Merhaba 3 senelik beraberlik 3 aylık nişanlılık sonrası.kına gecemden beş gün sonra düğünden bir gün önce ayrıldık.hep sorunlar vardı güllük gülistanlık değildi her şey kendisi çok sorumsuz ve isteksizdi beni delirtip kavga etmeme sebep oluyordu sorumlusu ben oluyordum. Ailesi çok ilgisizdi nişandan sonra bir kez arayıp sormadılar ailemi benim evimde oturacaktık onu bile sormadılar bir kere bir eksiğiniz gediğiniz var mı diye. Benimle gelin çiçeği bile almaya gelmedi, annenle arkadaşınla git dedi ben gelemem dedi.tek başıma gittim sormadı bile aldın mı nasılmış bakayım diye.o kadar sorumsuzdu ki balayını bile bir türlü ayarlayamadı en son dayanamayıp ben almıştım. Bu şekilde çat pat gidiyorduk kına gecem oldu onda bile kendi ve ailesi öyle tuhaftı ki insanların bile dikkatini çekmiş.düğünden bir gün önce bana imam nikahında ne isticeksin diye sordu 300 gram altın demeyi düşünüyorum dedim yuh dedi saçmalama.bana karşı bu cimriliğini bırak artık dedim.ben kabul etmezsem ne olur dedi hoca nikahı kıymaz sanırım dedim. Ertesi gün bizim eve geldi aileme beni şikayet etmeye kızınız bana böyle diyor cimri diyor sorunlarımız var vs diye. Babam da ver şunun yüzüğünü gitsin dedi. O esnada hiçbir şey söylemedi takılarını verdi annem almadı öylece çekti gitti ve gidiş o gidiş.. 3 senelik ilişki bütün hazırlıklar bütün hayallerim oracıkta bitti.o gün bugündür çok kötüyüm o benim her şeyimdi çok seviyordum onu. Yaşadığım hayal kırıklığına mı yanayım, aşırı sansasyonel bir şey yaşadım ona mı üzüleyim, aşık olduğum adamın böyle yapmasına mı üzüleyim, bu saatten sonra kimseye güvenip sevemem ona mı üzüleyim,çocuk sahibi olmak çok istiyorduk o olmadı ona mı üzüleyim şaşırdım kaldım
Günlerdir yemek yiyemiyorum 6 kilo verdim aniden görenler şok geçiriyor.ailem yanımda her türlü destekler sağolsunlar ama ben iyi olamıyorum asla her sabah ağlayarak uyanıyorum
Yardımcı olur musunuz?

En son adam işten caysın diye mi 300 gr altın istedin bacım 😏

Onun hesabı ayrı aslında, yani ben öyle yaptım, imam da adil dedi. Mehir olarak 3 bilezik kesildi. Bu 3 bileziğin içinde benim de param olacak o yüzden 6 bilezik olarak ödenecek dedim. Herkes kabul etti. Ama ben gıcıklığına yaptım onu, maksat fırlamalık olsun 🤣 ödeyemese daha doğrusu ödeyemesek arkasına falan düşecek değildim, bütün yatırım ortak zaten, o altınların kaç katı yatırımımız var bizim şu an. Emek emek topladık.
Maşallah, Allah daha çok versin 😊
Eğer boşanma durumu olmazsa ben zaten istemem. Boşanma durumu olursa da eşimden nefret ediyor olursam gıcıklığına isterim, yoksa çok da umrumda değil açıkçası. Yalnız dediğin aşırı mantıklı. Ben de o zaman 150 gramı 300e çıkarayım nasılsa içinde benim de param var diye 🤣Neyse konuyu daha fazla dağıtmayayım ben, iyi geceler 🥰

Ailesinin soğukluğu ayrı bir tarafa ama 300g altın ne demek, içinden ne geçiyorsa ya da gücün neye yetiyorsa o kadar versen kafi denir neticede aynı evin içinde biriniz aç diğeriniz tok durmayacaksınız, takılanlar her ne kadar kadının hakkıysa da açıkçası bana bedel biçilmesini istemezdim.

Ya bana 300 gram değil de 50 gram verebilirim dese ne diyecektim ki? Tutturacak halim yoktu ille o kadar altın diye, ödemezsem nolur dedi. Hoca nikahı kıymaz heralde dedim. Yok bu düğün öncesi rest çekilecek adam değilmiş ben ona altın olmazsa evlenmem demişim gibi bir muamele.

300 gr mehir için yüksek bir meblağ herkes boşanma durumunda ödeneceğini sanıyor ama mehir nikah kıyıldıktan sonra kadına verilir, boşanmada değil. Mehir bir tür borçtur ve bekletmeden ödenmesi gerekir. Ancak nişanlınızın uzlaşma niyeti zaten yokmuş, hazırlıklar sırasında da kayıtsız kalmışlar her işe böyle biri için üzülmeye değmez

Yok valla nasip oldu Allah söyletti heralde. Ben keşke söylemeseydim diyorum ailem iyi ki de söylemişsin vesile oldu diyorlar

Damatta zaten sıkıntı varmış yani anlattığın gibiyse.
Biz heyecandan yemeden içmeden kesilmiştik.
Eve bir iğne bile alsak, sanki dünyanın en iyi iğnesini almışız gibi gelirdi. 😄 lakin söylemeden edemeyecem 300 gr altında ne yahu 🤑

Mehir denilen sey bosanma durumunda kadini madur etmemek adina bir süre idare edecek şekilde karşı taraftan istenilen seyin verilmesi yani şimdiki zaman icin nafaka diyebiliriz, tazminat diyebiliriz.
Bu mehir çok mu yanlis anlaşılıyor. Sanki şimdi çıkarıp 300 gr altin verecek.
Zaten iyi giden bir ilişki yokmuş tabi ki üzülürsünüz ama sonradan evlenip boşanmaktan dahs iyi olduğunu anlarsınız

Mehir sadece bosanma durumunda verilmez. Olmeden once verilmesi gerekir, evlenmeden once yerine getirende var.
Yillar once bir tanidigim 40 yil boyunca her yil bir resat altin istemisti.

Damatta zaten sıkıntı varmış yani anlattığın gibiyse.
Biz heyecandan yemeden içmeden kesilmiştik.
Eve bir iğne bile alsak, sanki dünyanın en iyi iğnesini almışız gibi gelirdi. 😄 lakin söylemeden edemeyecem 300 gr altında ne yahu 🤑
Yani çok verilemeyecek bir mebla da değil bence. Bir ömüre çok değil ki.Şuan bir araba parası bile değil. Dediğim gibi altın biraz bahane oldu

Merhaba 3 senelik beraberlik 3 aylık nişanlılık sonrası.kına gecemden beş gün sonra düğünden bir gün önce ayrıldık.hep sorunlar vardı güllük gülistanlık değildi her şey kendisi çok sorumsuz ve isteksizdi beni delirtip kavga etmeme sebep oluyordu sorumlusu ben oluyordum. Ailesi çok ilgisizdi nişandan sonra bir kez arayıp sormadılar ailemi benim evimde oturacaktık onu bile sormadılar bir kere bir eksiğiniz gediğiniz var mı diye. Benimle gelin çiçeği bile almaya gelmedi, annenle arkadaşınla git dedi ben gelemem dedi.tek başıma gittim sormadı bile aldın mı nasılmış bakayım diye.o kadar sorumsuzdu ki balayını bile bir türlü ayarlayamadı en son dayanamayıp ben almıştım. Bu şekilde çat pat gidiyorduk kına gecem oldu onda bile kendi ve ailesi öyle tuhaftı ki insanların bile dikkatini çekmiş.düğünden bir gün önce bana imam nikahında ne isticeksin diye sordu 300 gram altın demeyi düşünüyorum dedim yuh dedi saçmalama.bana karşı bu cimriliğini bırak artık dedim.ben kabul etmezsem ne olur dedi hoca nikahı kıymaz sanırım dedim. Ertesi gün bizim eve geldi aileme beni şikayet etmeye kızınız bana böyle diyor cimri diyor sorunlarımız var vs diye. Babam da ver şunun yüzüğünü gitsin dedi. O esnada hiçbir şey söylemedi takılarını verdi annem almadı öylece çekti gitti ve gidiş o gidiş.. 3 senelik ilişki bütün hazırlıklar bütün hayallerim oracıkta bitti.o gün bugündür çok kötüyüm o benim her şeyimdi çok seviyordum onu. Yaşadığım hayal kırıklığına mı yanayım, aşırı sansasyonel bir şey yaşadım ona mı üzüleyim, aşık olduğum adamın böyle yapmasına mı üzüleyim, bu saatten sonra kimseye güvenip sevemem ona mı üzüleyim,çocuk sahibi olmak çok istiyorduk o olmadı ona mı üzüleyim şaşırdım kaldım
Günlerdir yemek yiyemiyorum 6 kilo verdim aniden görenler şok geçiriyor.ailem yanımda her türlü destekler sağolsunlar ama ben iyi olamıyorum asla her sabah ağlayarak uyanıyorum
Yardımcı olur musunuz?
Bu batışın çok güzel bir çıkışı olacak inşallah. Ayrılmanız isabet olmuş babanızı takdir ettim.

X