Doğum yapan ben triplere giren kaynanam.

Bunun kararını takip eden doktor verir kaynana değil. Doktor sarılık riski var deniyorsa mama demiyorsa emzirmeye devam etmeli anne

Öncelikle hayırlı olsun. Ben de dahil çoğu lohusa yaşar bu saçmalıkları. Cahil kaynanalar aslına dönerler bu süreçte. Sizi zayıf ve tecrübesiz görüp maskelerini bir güzel çıkarırlar. Eşinizi de yine bu süreçte tanırsınız tam olarak. Kendi ayaklarına sıkıyorlar çünkü hiçbir kadın o zamanları unutmaz. Merak etmeyin bu günler geçecek ve siz ve bebek düzene gireceksiniz.

Bunun kararını takip eden doktor verir kaynana değil. Doktor sarılık riski var deniyorsa mama demiyorsa emzirmeye devam etmeli anne
Elbette bu kararı doktor verir. Konu sahibinin sütü yetiyormuş zaten. Mamaya gerek yokmuş. KV hiç kalmamalıydı yanında.

Ben genel bilgi niteliğinde yazıldığını düşündüğüm bir yoruma yönelik kendi tecrübemi yazdım. (Mama verilirse alışır, memeyi reddeder diye. )Yazdıklarım doktorumuzun verdiği karardı. Evet mamaya alışırsa meme reddi oluyor ama sütün az olduğu ve sarılık riskinin bulunduğu ilk günlerde, emzirdikten sonra mama verilebiliyor. Öncelik emzirmede elbette. Yanlış bir algı oluşmasın diye yazmak istedim. Bazıları memeyi reddeder diye doktora rağmen vermiyor mama. Olan çocuğa oluyor.

Doğumun 2. Günü 20 ml sütünüz çıktı ve buna rağmen mama mı verdiniz? Misafir kabul edip hasta mı ettiniz? Çocuğu her gün dışarı çıkarıp hava aldırmak yerine eve insan mı aldınız..Aman allahım.. neler yaşanıyo o evde.. şok içindeyim… ben olsam şimdiye çıplak elle boğmuştum herhalde.

Sadece Türkiye’de inanılan ve uygulanan garip şeylerden biri.. mama firmaları güzel kafa kola almış yenidoğan endüstrisini..

Bir cinnet her şeyi çözer. Üzülme, kuzunun dermanı vardır elbet. Kv gelince yatak odasına geç kilitle kapıyı, haketti bence bunu
Aynen cinnet çözer. Bebeğiniz için carlayın. Ben yaptım, pişman değilim onlar küsünce oğlum emmeye alışmıştı. 33 günlükken üstelik...

Misafir konusuna da şöyle olabilir, annenin ev müsaitse gidin bir süre kalın...

Eşinizde iş yok diyenleri anlamıyorum, bebek doğdu mu kocalar hemen baba olamıyor. Anam beni büyüttü bir bildiği vardır diyor. Anası nasıl öldürmeden büyüttüğü belli değil.

Dişi kedi bile kendi işini kendi görüyor. Söz konusu bebeği ise çıkartıyor tırnaklarını . Susup ağlayarak olacak iş değil. Benim içimden canavar çıkmıştı yıllar sonra tüp bebekle anne oldum. Kimseye yediremedim oğlumu

Öncelikle sağlıkla büyüsün bebişiniz :)) siz mesafenizi koyun. İster saygısızlık olsun ister başka bişey . Bu sizin çocuğunuz kimsenin değil . Herkes konumunu bilsin . Merak erme benim kaynanam da süt ve mama konusunda da böyleydi yalnız değilsin . Benim de sütüm geldi hemen tamamen değil ama geldi . Doktorum ek olursa mama da kullanın demişti ama ben önceliğim emzirmekti. Ben doğumdan sonraki gün gaz çıkaramadığım için afedersin lavman yaptılar anca öyle çoktım aslında sezeryanlı birine çok tehlikeliymiş. sonra eve geçtim başladı lohusalıgım Allahım ne günlerdi Kaynanam da benim yanımda sütün az diyordu başkalarının yanında da sütü yok vs . Misafir kabul etmedi Alalh var . Ablam yanımda kalınca çocuk çok çok emiyor ama kaynanam kalınca çocuğa dayıyordu mamayı.birde ben doğumdan 3 gün sonra enfeksiyondan 10 gün yattım hastanede . İçimde sargı bezi unutmuşlar oda enfeksiyon yapmış . 800 lede çıktı değerim . Çocuğu gözüm bile görmüyordu çok kötü günlerdi. 6 aya kadar zor zor emzirdim 4. Ayında dişi çıktı . 6 aylıkken babamı kaybettim olan sütüm de gitti. Şuan 4 yaşında oğlum canı sağ olsun ama keşke kendime geldiğimde kendi kabuğuma çekilseydim kimseyi almasaydım yanıma diye kendime çok kızıyorum . Kimse beni anlamıyordu . Üstüne üstlük eşim hiç istemediğim dedesinin ismini oğlumun ilk adına koymş 2. İsim de nişanlı iken konuştuğumuzda söylemiştik erkek olursa bunu koyarız diye . Ben sonradan öğreniyorum ki o isim de kaynanam küçükken bunun öglu olursa bu bunun kızı olursa bu koyucam diye . Eltim doğum yaptı asla karışmadılar eltimin bir kere bakışını yakaladım kaynanama . Onunda sütü yoktu elektrikli makine aldılar bende neden almadılar . Zaten benim aklım başımda asla değildi biraz kendi salaklıgıma yanıyorum. Offf ıffff vala sizin kadar bende o kadar çok doluyum ki . Çocuğumu doya doya emziremedim o kadar içimde kalmış ki . Eltim hiç mama kullanmadı Zorla kaynanam al emzir Al emzir diyordu . Sorma bu yüzden kavga ettik benim oğluma neden mama dayıyordun diye. İnsan unutamıyor

Tomrisin emzirme günlüğünü uygulasın. Doktor illa mama diyorsa kaşık yada enjektör, bir sistem vardı onunla verilir. Biberon verilirse meme reddi oluyor. Gak mene guk meme yapılır. Mama ml'mi belli ölçü verilir, azaltılarak bırakılır.

Gak meme guk meme yapılınca mamaya gerek kalmıyor. Her yer süt oluyor sürekli akan ananenin sütü bol olmuyor, sadece memeleri terbiyesiz oluyor terbiyeli meme den sağımda zor süt çıkar. Bebek emmeyi biliyor. Makine tam olarak beceremiyor konu sahibi süt konusunda endişelenmeyin. Benim bir sürü gıda alerjim var, ona rağmen oğlumu 32 aya kadar emzirdim. Yeme içme ile de olmuyor. Ki emzirme başında 46 kiloya kadar düştüm. Yiyemedim, ona rağmen oğlumun gelişimi iyiydi. Tontik bir bebekti. Ki benzer sorunları bende yaşadım. Eşim yanımda olmadı, kendim mücadele ettim.

Sizin sınırlarınız çoktan ihlal olmuş hatta mahvolmussunuz. Pasif biri misiniz? Yani kapıyı açmak zorunda değilsiniz kimse giremez evinize . Siz izin vermezseniz hickimse size bu sekilde davranamaz . 15 kisi beraber çocuk mu emzirilir eşinize dert yanmayı sizin için birsey yapmasını beklemeyi bırakın ve şoku atlatıp gelene kapıyı açmanın

Kuzum bebeğin hayırlı olsun öncelikle. Gene bile iyi, sabırlı davranmışsın gerçekten tebrik ediyorum seni. Bu zamanda asla ayıp değil gelmeyin demek ama muhtemelen kaynanan gelmek için arayana gelmeyin diyemiyor… istersen şöyle yap. 40 ı çıktıktan sonra bebek mevlidi yap. Ya da yapabilirsen bu aralıkta. Maksat, herkes bir anda gelsin gitsin. Elli posta gelen gidenle uğraşma. Kendin yataktan kalkma. Bebeği de duvar kenarıyla/cam kenarıyla kendi yatağın arasına al. Kimse giremesin. Yatağın üst kösesinde besik olsun. Yatağın ayak ucuna doğru da tabureye bir arkadaşını vs oturt. Kimse kaldırıp geçemesin. Ben biri annemlerde biri kendi evimde 2 bebek mevlidi yaptım böyle. Kimse bebeği ellemedi. Uzaktan gördüler. Beşiğin de üstünü örttüm. Uyuyor dedim gönderdim diğer odaya insanları. Çok uzun da tutmayın mevlidi 1 saatte olsun bitsin… böyle oldu mu gelecek olana da şu tarihte mevlidimiz var buyrun o zaman gelin dersiniz almazsınız kimseyi. Tek seferde biter herkes enazından. Bir de şimdi hazır evde annenler var. Onlar ikramlık, cay vs hallediyordur. Diğer türlü parça parça oldu mu evde bebekle tekken gelmeye kalkıyorlar sen uğraşıyorsun. Bence en güzeli bebek mevlidi. Tek seferde çıksın bitsin. Hem kaynanan da surat yapmaz. Birbirinize girmezsiniz. Hem sonrasında sen de rahat edersin

Bebeğiniz hayırlı olsun.

4. Günde eve misafir doluşturan KV'yi es geçiyorum, o zaten çöp. Atın evden gitsin. Ama yapacak gibi durmuyorsunuz.

Kusura bakmayın ama anne ve baba olarak birinci vazifeniz çocuğunuzu korumak ve siz bunu başaramıyorsunuz. Lohusa kadına sert çıkmak istemezdim ama çok sinirlendim. Virüsler ortalıkta kol geziyor, siz ikiniz acizliğiniz yüzünden bebeği riske atıyorsunuz. Acil silkelenin kendinize gelin. Eşinizde iş yok, gözünüzü açın kendinizin ve bebeğinizin hakkını koruyun yoksa kimse yapmayacak...

Gelene kapıda söyleyin 40 gün kimseyi almıyoruz diye, bu kadar bitti.

Kanarya yazmayayım diyordum ama bunların olacağı belliydi.Kadın kendini melek gibi gösterdi sende yedin.Şöyle sınır çizdim böyle sınır çizdim diye anlatıyordun.Hani sınır nerede?Aynı binada nereye sınır oluyor.O kadın köyüne defolup gitmeden ya da o binadan ayrı eve çıkmadan çocuk falan yapmayacaktın.Kaç yıldır bu forumdayım,her sene seneye kesin gidiyor diyordun.Hani gitmişti.Halaa sizin şehirde çalışıyor.Bu kadar mı pasifsin.Bas git annenin evine.Fırsat bu fırsat.Boz o kadınla aranı.Bir ömür rahat et.Yoksa sana daha çok çektirecek.

Ah Sunshine çok çok mutlu ol bebişinle canım benim tebrik ediyorum. Cadoloz kaynanalar değişmiyor işte sadece kendilerini kamufle ediyorlar. Seninle özelden çok konuştuk birbirimize danıştık. O kadar sinirlendim ki kaynanana sinirden karnıma kramplar girdi. İnsanlar değişmiyor işte görmüş olduk böylece Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın onları. Yapacağın tek şey ufak çaplı bir cinnet geçirip eşin ve annen dışında eve kimseyi sokmamak. Görümce nasıl peki o da saçma sapan davranıyor mu? Eşinle konuş. "Ya ananı eve sokmazsın ya ben anamın evine giderim" de.

Ne için sabrediyorsunuz? Eşiniz yokken kovun gitsin, evime de karışma bi daha diyin.. Bebeğiniz ve kendi sağlığınız için tepki gösterin! Daha dünyaya geldiğini bile anlayamayan, bünyesi zayıf, her türlü hastalığa açık, gelenlerin birinden bi virüs kapsa sizin içiniz yanacak, kayınvalideniz çekilir oturur kenara..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…