Derdim kendimle: Keyfime, rahatıma çok düşkünüm.

Brz daha sakin brz daha hosgoruyle bakabilirsin.
Is hayati bunlardan cok daha sert .
Ve seni basarini huyunu suyunu sana dair herhangi bsyi kiskanip zayif yonunu one cikarip seni uzebilirler.
Yurtta bende kaldim ve mesela calisma masasini zaptetmeni hos karsilamazdim senin istemedigin bir durum icin kimseyi kisitlaman uygun olmaz en kibar diliyle bencillik olarak gorurdum. Ztn ben bos masalari bosaltip calisiyordum bizim yurttada kitap yigan tipler -2. Masaya - coktu. Ama kimseyi cs de rahatsiz etmedim ve terlige kadar ses cikarmayandan aldim. Kizdigin insanlar kadar senin kdr dusunceli insanlarda var sen on yargili olma brz rahatla
Insanlari kirmak istemedigini yazmissin ama ben yine o konudada kat kat dikkat etmeni soyleyecegim seni de boyle kabul etmeli isteklerine saygi duymaliyiz ama karsindakini kirmadan orta yolu bularak.
Bu arada yurdun bana kazandirdigi en buyuk en guzel aliskanlik seste ve isikta uyumak su an 1 saatlik yol gidip geliyorum ve uyuyup gune ikinciye basliyorum herkes ozeniyor.

NOT: Uzun bir yazı oldu, okumak istemeyenler için baştan söyleyeyim. Sonra çok uzundu, yarıda bıraktım okumadım falan gibi mesajlar yazmaya zahmet etmeyin lütfen.

Merhaba KK hanımları...
Benim derdim kendimle. Benim gibi olan var mı bilmiyorum ama sizinle paylaşmak istedim. Buraya yorum yazmak bile bazen insana iyi geliyor. Konu açmak ise terapi gibi bişey...
Ben üniversite öğrencisiyim, aile evimden otobüsle 3 saat mesafede okuyorum, devletin yurdunda kalıyorum. Sorunum şu: ben rahatına çok düşkün bir insanım. Daha doğrusu yaşım ilerledikçe rahatıma, keyfime daha da düşkün biri olmaya başlıyorum sanırım. Bencil sayılmam aslında ama bu durumun hayatımı kötü etkilemesinden falan korkuyorum artık. Mesela, evimde rahat bir yaşantım var ama kardeşimle aynı odayı paylaşıyoruz. Bazen geceleri çocuğun nefes sesinden bile rahatsız olup uyuyamamışlığım oluyor. Kulak tıkaçlarıyla falan yatıyorum, zaten yurtta kaldığım için tıkaçlara alıştım artık. Onlarsız uyuyamıyorum bile denebilir. Ev ortamım, kaldığım yurt ortamından bin kat daha rahat ve konforlu ama işte... Yurdu anlatmama gerek var mı bilmiyorum, eğitimim uğruna katlanıyorum her şeye. İnsan mecbur kalınca katlanıyor ama orada bile çıldıracak hallere geliyorum bazen. Gece zaten saat 3ten önce gürültüleri kesilmiyor, ben de geç yatıyorum çünkü saat gece 12de yatsam hayatta uyuyamam ve daha da sinir olurum mesela. Zor dalıyorum uykuya. Gece ben uyumaya çalışırken koridorda falan telefonla konuşan kızları uyarıyorum, başka yere gitmelerini falan rica ediyorum, bazıları tersliyor ve tartışıyorum onlarla, güvenliği falan çağırıyorum. Yan odamızdaki kızlar gece uyumak bilmezler, gecenin 5'inde gürültülerine uyandığım oldu, uyarıyorum ama anlamıyorlar, kaç kez güvenliği getirdim kapılarına mesela... Yani şöyle bir takıntım var; susturana kadar uğraşıyorum. Uğraşmasam belki de yarım saat sonra kesilecek o gürültü veya rahatsız olduğum şey ne ise... Gündüz vakti uyumaya çalışıyorsam koridorda ses yapanı uyarmam mesela, sonuçta insanların ayakta olduğu bir saat ama gece, uyku saatlerinde milletin keyfiye yaptığı gürültüye katlanamıyorum.

Neyse, yurt çok zor benim için, bir senem kaldı ama bende de "ben"den eser kalmadı, o derece yani. Merak edenler eski konularıma göz atabilir, şimdi ben o konuya pek girmeyeyim.

Mesela 3 saatlik otobüs yolculuğu yapacağım alt tarafı, yanıma oturan yolculardan rahatsızlık duyuyorum. Düzgün oturmuyor insanlar. Kolu, bilmem nesi bana değiyor ve sinir oluyorum. Bazen uyarıyorum ama uyarmaktan nefret ediyorum, canım sıkılıyor, yolculuk zehir oluyor bana. 2+1 şeklinde tekli koltuğu olan otobüsler var ama bile biraz daha pahalı, param varsa tekli koltuğa bilet almaya çalışıyorum mesela. Ama her zaman para olmuyor. Alt tarafı 3 saatlik yol değil mi? Neden rahatsız oluyorum diye kendime kızıyorum.

Otururken, kitap okurken, ders çalışırken falan keyfime fazla düşkünüm. İnsanlardan bıktım diyebilirim, sebebi yurt bence bunun. Yurtta bu dönem vizelere çalışırken, ders çalışma salonunda oturup yerleştiğim masanın hemen bitişiğindeki masaya kitaplar falan koydum mesela, diğer kızlar orada birisi oturuyor sansın da gelip oturmasın diye mesela. Katlanamıyorum çünkü. Sesli nefes alan, içinden ders çalışmayan insanlar falan dikkatimi dağıttığı için. Yalnız olmak istiyorum.

Normal hayatta da yalnız olmak istiyorum mesela, kimse karışmasın istiyorum. İstediğim saatte yatayım, kalkayım, istediğimi yapayım vs. yani paylaşmak bana göre değil ve mecbur kalmadıkça paylaşmıyorum zaten. Malımı zaten kimseye kullandırtmam, bu konuda çok katıyım. Evimde bir sorunum yok, ailemi seviyorum, anlaşması zor insanlar değiller ve bana karışmazlar ama benim en büyük hayalim işe girdikten sonra tek başıma ayrı bir ev tutup orada yaşamak. İçimde sürekli bir kendi dünyamı kurma ve oraya kimseyi almama isteği var, engel olamıyorum.

Yalnız kaldığım vakit hiç sıkılmıyorum, kitap okuyorum, araştırma yapıyorum mesela, müzik dinliyorum ve kendimle vakit geçirmeye bayılıyorum. Geçenlerde ara sıra konuştuğumuz ve sevdiğim bir arkadaşım beni aradı, o an canım istemediği için açmadım telefonu. Çünkü konuştuğumuzda konuşma uzuyor, konu konuyu açıyor falan ve çok zaman alıyor, bir saat geçiyor telefonda. 10 dk konuşunca hadi yeter diye kapatamıyorsun da. Sonra ertesi gün döndüm kıza ayıp olmasın diye, yarım saat kadar konuştuk.

Bir arkadaşım var yurtta, 3 yıldır aynı odayı paylaşıyoruz ve kızla aramız iyi, bir sorunumuz yok. (odalar normalde 4 kişilik, biz ikimiz 3 yıldır aynı odadayız) Bu yıl daha çok yakınlaştık, vakti sürekli birlikte geçiriyoruz zaten. Ondan sıkılmıyorum çünkü kafalarımız aynı; herhalde daha ideal birini bulamazdım yurtta. Bazen laf arasında bana çok alıştığını, okul bitince de görüşmek istediğini, yediğimizin içtiğimizin ayrı gitmediğini ve o bu duruma çok alıştığını, tatillerde beni özlediğini falan söylüyor. Ben çok bağlı bir insan değilim ve onu hiç özlemedim mesela. Geçenlerde beni aradı, ben de çay içecektim tam, evimdeyim falan neyse, konuşmak istiyor, neşesi falan da yerindeydi. Benim de neşem tamam yerinde ama uzatmak istemedim, çayım soğuyordu ve yapılacak işlerim olduğunu söyleyip konuşmayı bitirdik.

İnsanları kırmamak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum, kesinlikle kırıcı bir laf söylemem, onu becerebiliyorum çok şükür ama kendimden de taviz vermek istemiyorum. Orta yol bulmaya çalışıyorum.

Sizce tüm bunlar bir "dert" mi? Birşey yapmalı mıyım? Eğer yapmam gerekiyorsa sizce ne yapmalıyım?

Not: Mesajı düzenledim çünkü bir iki yeni cümle ekledim.
Hepsini ben de yaşadım canım sende kendimi gördüm
Insanlar ugrasmak zordur ama hayatı da ogrenciyken iyi ogrenirsin
3. senede olman çok iyi seneye son , son sınıf kadar çabuk geçen sınıf yoktur
Benim kardeşim de öğrenci aynı şeyleri o da yaşıyor ona söylediklermi sana da söylüyorum
Ne kadar zor zamanlar olsada iyi arkadaşlıklar kurmaya çalış zamanını iyi geçirmeye eğlenmeye çalış aynı zamanda okulunu iyi dereceyle bitirmek en önemli işin o olmalı
Böylelikle pişman olmazsın hicbiseyden :KK66:

Devlet yurdu insani bu konuda biraz yipratiyor
Yalniz kalmak benimde cok hosuma gider
Bende universiteden once normaldim hic ses filan umursamazdim
Okul bitti ben eski ben degilim
Biraz takintili hale geldim acikcasi
Evde kendim takiliyim ses olmasin hic istiyorm
Arkadas konusuna gelirsek,arkadas edinmeyi severm
Ama cok nadir samimi olurum
Kendimi seviyorum ,yalnizligi ve özgürlüğü de :KK14:

Kendime benzettim ama senin bir artın varmış, insanları kırmıyormuşsun. Ben onu da yapıyordum :) benimki kadar olmasa da biraz zor bir hayatın olacağa benziyor bu durumda. Eğitimini her şeyin üzerinde tutmalısın. İleride iş yaşamında her türlü huyuna rağmen işini kusursuz yapman sayesinde çok rahat edebilirsin :)
Yapıcı yorumunuz için sonsuz teşekkürler, eğitimim elbetteki her şeyin üzerinde, eğitimim için katlanıyorum zaten neye katlanıyorsam. İş konusunda hassasım, umarım ileride işini gerçekten düzgün ve özenli yapan biri olurum. Buna gayret göstermek için bugün bunları yaşıyorum zaten. Bir yanım da hep söyle der; 5 yıl sonraki hayatım için temelleri atıyorsun. Ülkedeki tüm olumsuzluklara rağmen içimi karartmıyorum, umarım gelecekteki hayatım güzel olur.

Brz daha sakin brz daha hosgoruyle bakabilirsin.
Is hayati bunlardan cok daha sert .
Ve seni basarini huyunu suyunu sana dair herhangi bsyi kiskanip zayif yonunu one cikarip seni uzebilirler.
Yurtta bende kaldim ve mesela calisma masasini zaptetmeni hos karsilamazdim senin istemedigin bir durum icin kimseyi kisitlaman uygun olmaz en kibar diliyle bencillik olarak gorurdum. Ztn ben bos masalari bosaltip calisiyordum bizim yurttada kitap yigan tipler -2. Masaya - coktu. Ama kimseyi cs de rahatsiz etmedim ve terlige kadar ses cikarmayandan aldim. Kizdigin insanlar kadar senin kdr dusunceli insanlarda var sen on yargili olma brz rahatla
Insanlari kirmak istemedigini yazmissin ama ben yine o konudada kat kat dikkat etmeni soyleyecegim seni de boyle kabul etmeli isteklerine saygi duymaliyiz ama karsindakini kirmadan orta yolu bularak.
Bu arada yurdun bana kazandirdigi en buyuk en guzel aliskanlik seste ve isikta uyumak su an 1 saatlik yol gidip geliyorum ve uyuyup gune ikinciye basliyorum herkes ozeniyor.
O düşünceli insanlar olmasa bence yurtlarda kimse kalamazdı, herkes birbirini yerdi. :) Ben o yaptığım şeyin bencilliğin boyut atlaması falan olduğunu düşünüyorum ve daha önce hiç yapmadığım birşeydi.

Hepsini ben de yaşadım canım sende kendimi gördüm
Insanlar ugrasmak zordur ama hayatı da ogrenciyken iyi ogrenirsin
3. senede olman çok iyi seneye son , son sınıf kadar çabuk geçen sınıf yoktur
Benim kardeşim de öğrenci aynı şeyleri o da yaşıyor ona söylediklermi sana da söylüyorum
Ne kadar zor zamanlar olsada iyi arkadaşlıklar kurmaya çalış zamanını iyi geçirmeye eğlenmeye çalış aynı zamanda okulunu iyi dereceyle bitirmek en önemli işin o olmalı
Böylelikle pişman olmazsın hicbiseyden :KK66:
Pozitif yorumunuz için teşekkürler. :) Aslında geçen sene falan bu kadar huzursuz değildim yurtta, bu sene gerçekten çok zor zamanlardan geçiyorum. Geçen yıl güzel bir arkadaş ortamımız vardı, oda içinde ve oda dışında. Oda içindeki grubumuz dağıldı maalesef, sadece arkadaşım ve ben kaldık geriye. Diğer arkadaşlarımızın da birisi değişim programı ile başka şehirde devam ediyor artık, diğerleri de mezun oldu falan, dağıldı yani birşeyler. Arkadaşlarla eğlenmek, muhabbetin dibine vurmak gerçekten yurdun en güzel tarafı sanırım.

Devlet yurdu insani bu konuda biraz yipratiyor
Yalniz kalmak benimde cok hosuma gider
Bende universiteden once normaldim hic ses filan umursamazdim
Okul bitti ben eski ben degilim
Biraz takintili hale geldim acikcasi
Evde kendim takiliyim ses olmasin hic istiyorm
Arkadas konusuna gelirsek,arkadas edinmeyi severm
Ama cok nadir samimi olurum
Kendimi seviyorum ,yalnizligi ve özgürlüğü de :KK14:
İşte burada aynı beni anlatmışsınız. Ayna gibi bir yorum olmuş, aklıma başka bir benzetme gelmiyor açıkçası. :)

Sanki ben yazmisim gibi:)
Bende uzun sure konusacagini tahmin ettiğim kişinin teline cevap vermem sonradan msj aktarım.
Bunun rahatlıkla ya da bencillikle alakası olduğunu sanmıyorum. Trafiğinen yyoğun olduğu saate otobüste car car uzun konuşan insanlar gıcık oluyorum.
Kütüphane ye gittiğim zaman gulenlere , girdiği yerin kapısı yokmuş gibi davrananları kalemiyle ses çıkanlara bileniyorum

Umarım bitince geçer, umarım hayata atılınca bugünleri düşünüp güler geçerim. Kendi halime kalsam asosyal olurum ama inanmayacaksınız belki, arkadaşlarım var. Dışarı çıkar gezeriz, yüz yüze muhabbeti çok severim ama olmayınca da aramam.

geçecektir emin olun hayatın her boyutunda ayrı bir meşgale var bir öncekinin sıkıntısını unutuyorsunuz.
asosyalliği içe kapanıklık manasında söylemedim yanlış kullandım belki toplumdan uzaklaşma gibi aslında ondan ziyade toplumun dışında rahat etme nasıl desem...
o bende de var sevdiğim çekirdek çevre dışında yeni insanlarla tanışmaya bile tahammülüm yok şu aralar. ilk evlendiğimde fanus gibi bir lojman ortamından şehrin göbeğine düşünce şok olmuştum genelde kampüs içinde belli insanlarla muhatap olduğum ve aynı üniversitede okuduğum için toplumdan biraz izole büyümüşüm dediğiniz gibi başkasına saygı göstermeyen insanlara ilk dönem düşman gibiydim. markette trafikte yürüyüşte herşey bana batar hatta insanlarla kavga ederdim.

şimdi biraz alıştım bazen gecenin bir yarısı apartmanda öküz gibi gürültü yapıp kapıları gümmm diye çarpıp çocuğumu uyandıran komşulara laf sayma dışında pek icraatim yok:))) insanlar değişmiyor o beklentiye girerek kendimizi yıpratıyoruz...

Bende kendi halimde olmayı çok seviyorum hiç, yalnızlık çekmeyince yalnızlık değerli oluyor
Ben hiç yurtta kalmamama rağmen insanlardan toptan rahatsızım.
Küçük kardeşimle aynı odayı paylaşırken dağınıklığından rahatsızdım, bekarken babamın ağız şapırtısından rahatsızım, iş arkadaşımın burun çekmesinden rahatsızım, eşimin gece kolunun bacağının değmesinden rahatsızım.
Kendi halime kalmayı daha bir seviyorum, mümkünse kimse nefes almasın, ses çıkarmasın:KK53::KK53:

Yurt insanı usandırıyor, onca insanla dip dibe yaşamak hiç kolay değil.
Yurtta kalmaya başladığımdan beri insanlardan, kalabalıktan ciddi anlamda sıkılmaya başladım zaten, öncesinde yoktu bu izole olmak istemek falan. Hatta bazen kendimi yalnız bile hissederdim. Herhalde yurt ortamı insanı ya kalabalığa iyice alıştırıyor ya da kalabalıktan uzaklaştırıyor. Sanırım yurt yeterince kalabalık ve gürültülü olduğu için evime geldiğimde bu kadar yalnız kalmak, izole olmak istiyorum, sessizlik falan...

Bence gayet normalsin .insanlardan saygi ve anlayis bekliyorsun, ve kendi halinde olmaktan hoslanan bir yapidasin. Anormal bir durum yok.cnm.

Yasadiginiz hayat yeterince zor bence bende olsam daralirdim yine cok iyi idare ediyorsunuz bence..

Aynı duygular içerisindeydim bir zamanlar bence bir psikiyatriste gidin yani ben piskiyarist nedeniyle değişmedim hala sinir olduğum kriz geçirdiğim olaylar oluyor ama çokta takmıyorum yani kafama istesiklerinizin söylediklerinizin büyük kısmında haklılık payınız var ama sizde bir Problem var tıpkı bende olduğu gibi.. aslında olması gerekenler ama birçok insan var eğitimliyim deyip cahil kalan yani zor bir durum size en iyi yardımcı olacak siz siniz birilerinin yardımına da ihtiyaç Duyuyorsanız bu durumdan kurtulmak gibi piskiyarist öneririm başka türlü geçmiyor çünkü

Aynı duygular içerisindeydim bir zamanlar bence bir psikiyatriste gidin yani ben piskiyarist nedeniyle değişmedim hala sinir olduğum kriz geçirdiğim olaylar oluyor ama çokta takmıyorum yani kafama istesiklerinizin söylediklerinizin büyük kısmında haklılık payınız var ama sizde bir Problem var tıpkı bende olduğu gibi.. aslında olması gerekenler ama birçok insan var eğitimliyim deyip cahil kalan yani zor bir durum size en iyi yardımcı olacak siz siniz birilerinin yardımına da ihtiyaç Duyuyorsanız bu durumdan kurtulmak gibi piskiyarist öneririm başka türlü geçmiyor çünkü
Ne problemi olabilir peki bu?

X