Çocuk sahibi olmayı istememek

Bir süre sonra gerçekten de başka çare kalmıyor insanda. Eskiden ben de kendimi tutar, sabrederdim. Ancak bunun boşuna bir sabır olduğunu ve bu düşüncesiz insanlara kendi dilleriyle cevap verilmesi gerektiğine karar verdim. Her zaman hani benim, bizim kendi kararımız, ancak çocuk isteyip de yıllarca uğraşan ve kavuşamayan insanlara da aynı şekilde davrandıklarına şahit olduğum için biraz çenelerini tutmaları gerektiğini bir şekilde anlamaları gerektiğini savunuyorum. Ama insanoğlu acımasız, kendi mutsuzluklarını insanları mutsuz ederek bastırmaya çalışan o kadar çok insan var ki...

umarım dilediğiniz gibi çocuğunuza kavuşursunuz, bu kadar bilinçli hareket ettiğiniz için, çocuğunuza sevginizi anne-baba olarak hissettireceğinizi düşünüyorum. bu insanlar başkalarının hayatları hakkında bu kadar cümle kurma hakkını kendilerinde nasıl buluyor anlayamıyorum ...

kırmızıyla işaretlediğim sözlerini ben yazdım sandım. çok haklısın. ben kararımı düşündüğümde, erkek arkadaşım için de aynı şey geçerli, kesinlikle bir nedene bağlanabilecek basit bir konu değil. insan böyle bir karar verdiyse, nedenleri vardır, ha bir nedeni de olabilir kimseyi ilgilendirmez. ama konuşmadık istemedikçe insanın üstüne gelen tipler, bilip bilmeden konuşanlar...

bu arada bilip bilmeden "aman nolcak canım büyükanneler dedeler bakıverir!" bu sözü o kadar çok duydum ki, 1. insan belli bir yaşa kadar anne olabiliyor, doğa bile bunu düşünmüş, çocuğa bakabilme gücünü, 2. bakalım o insanlar hayatta mı? 3. tüm hayatımı planlamak ister misiniz? 4. o insanlar böyle bir şey istiyor mu? ....

kesinlikle katılıyorum,şuan düşünmeden çocuk yapanların %99'u annem bakar,kayınvalidem bakar diyorlar.Gelip bakcak mecbur diyorlar,bakmıyacaksa olmadık laflar söylüyorlar. Yahu hep derim çocuk benim doğru ve YANLIŞLARIMLA büyüsün,başkasınınkiyle değil. Çocuğu ileriyi düşünmeden yapanlara sinir oluyorum.Birşekilde bakılır.Şuanki 20-30 lu yaştaki bayanların yaşlılığını çok merak ediyorum.Kendi çocuklarını büyütmemiş bir toplum çoğunlukla bakalım torunlarına bakacaklarmı?Yazık yaaa o annelere,yapmayın lütfen günahtır.ohaoldumsmile

Arkadaşım polis arkadaşını anlatıyor; 'boşanmak istiyor ama dokuz aylık kızı var' diye.
''Madem boşanmak istiyordu, alkol duvarını aşamayan, işte bile içen erkeğe neden iki çocuk verdi?'' diye sordum. Baktın erkek sorumluluklarını yerine getiremiyor, anormal davranışları var öylesine değil çocuk hiç babalık duygusunu tattırmayacaksın. Doğum kontrolü denen bir şey varken neden sırf olmuş olsun diye çocuk peydahlarlar bu kadınlar cevap bulamıyorum. Kadın mutsuzken sağlıklı birey yetiştirmesi mümkün değil bence. Hatta çocukluk dönemi mutsuz geçen bir kadının bile yeterli derecede annelik yapabileceğine inanmıyorum. Hayatım boyunca aldığım en doğru karar 'anne olmak istemiyorum' kararıdır. Belki çocukluk dönemimden çok farklı bir ortamda büyüyebilseydim isterdim ama, anne baba ayrılığını dibine kadar yaşamış biri olarak çocuk denen varlık beni hep korkuttu, masum olduklarını bile bile bir türlü sevgi oluşamadı içimde. Kanımın ısındığı bir çocuğu kucağıma oturtup da şöyle doyasıya sevemedim. Kızkardeşimin dediği gibi belki de annelik içgüdüsünü Allah içime vermedi, bilemiyorum işte. Olmadığı için çok mutlu olduğum kesin ama.

Çocuğum için katlanıyorum diyen kadınlar gidemedikleri için çocuğu bahane ederler. Eminim o çocuğum olmasa bir dakka durmam diyen kadınlar, çocuğu olmasaydı yine boşanamazdı dul kadın olma korkusundan.. Ama çocuğum için katlanıyorum diyen kadınlar biraz mağrur anne sıfatıyla birazda kendini acındırarak destek bulmak, haklı çıkmak, kendini rahatlatmak ister. Yani o sözler doğal savunma mekanizması.

Birgün evli bir abi "çocuk evliliğin sigortası, ben çocuklar için evliliğimi yürütüyorum, çocuklar olmasa bir saniye bile durmam" demişti. Ben de yüz göz olmamak için fazla kurcalamadım ama bunu söyleyen "fedakar" erkek de çıktı yani :))

Ama diğer yandan bir tanıdığımız başka kadına giden kocasını kurtarmak için 40 yaşında çocuk yaptı ama adam onu yine boşadı.

Yine çok sevdiğimiz komşumuzun kocası 5 çocuğuna ve tüm tavsiye, uyarı, tehdit,yapma etmelere ve kınamalara rağmen karısını aldattı. Üstelik bir fahişeyle yıllarca. Kağıt üstünde karı kocalardı ama koca meydanda yoktu.

Benim teyzem yeni boşandı, bir oğlu var ama kocası oğlum var kendimi düzelteyim,evliliğimi yürüteyim demedi, ayrıldılar.

Örnekler uzar gider.

Çocuk evlilikte mutluluğu pekiştirir ama yoktan mutluluk yaratmaz veya pekçok kişinin sandığı gibi kopmuş bağları yapıştıran yapıştırıcı da değildir, zaten yapıştırılan yer yine en ufak bir darbede veya sarsıntıda yine kopacaktır, bu sefer de yeni çocuk mu yapacak bu evliler..

Elalem boşverin elalemi. Pek çoğu mutsuz olduğu için mutlu kişileri çekemezler, abuk sabuk konuşurlar. Hiç aldırmamak, dediğiniz gibi tatlı tatlı laf sokmak lazım :))

Birde burdaki çocuk istemeyen hanımlar çocuk yapsalar, çocuk diye deliren veya ahkam kesen annelerden çok daha anlayışlı, çok daha ilgili, çok daha sabırlı, çok daha iyi anne olurlardı eminim. Çünkü çocğu ilerde bana baksın diye yapmayacaklar, çünkü onlara iyi bir gelecek hazırladıktan sonra çocuğu dünyaya getirecekler, çünkü kendilerini herşeyiyle hazır hissettikten sonra çocuk yapacaklar tüm şartlar ve en önemlisi de psikolojik olarak buna hazır olukları için çocuklarını, öffleyip püfflemeden, dövmeden,sevgiyle büyütecekler.

Bu arada konu sahibesi arkadaşım başın sağolsun, Allah rahmet eylesin dayına...

Son düzenleme:

Ben de şöyle biliyorum:

Batı toplumlarında ipten geçen birisini ha geçti ha geçecek diye izlerken

Doğu toplumlarında ha düştü ha düşecek diye izlenirmiş.

İşte maalesef biz buyuz, millletin sağ salim karşıya geçmesini değil aşşağı düşüp kendini yaralamasını veya ölmesini izleyen, bekleyen bir toplumuz..

Ayy ben bu konuda bir iki esmişim gürlemişim gitmişim sonra. Unutmuşum sanırım bu konuyu.

Muhabbet de güzel, ben de sizdenim, budayım artık.

Buket akay temelli mi gitti ya, yeni nikle gelsin lütfen.

Ben bunu söylenede "darülace de zaten çocuksuz yaşlılarla dolu dimi, git hepsi evladım hayırsız, gelmiyorlar diye ağlıyor"" demiştim çocuğu yaşlanınca bana bakar diye yaparsan bilemiyorum yani diye eklemiştim birde..

Bir dogum günü partisinde 3 cocuklu bir annenin sorusu suydu?
Canin hic SIKILMIYORMU cocuksiz? Cok gülmüstüm bu soruya, cünkü nefes alacak vaktim olmadigi icin, böyle bir soru gercekten cok komigime gitmisti, kadinada ayip olmustu ama gercekten gülme krizine girmistim birden :)

olmuyor yardımcı olur musun deseniz ne derler acaba?

boş vaktiniz olsa bile soru komik. bu, bir müzisyenin müzikten anlamayan birine nasıl olur da gitar çalamazsın demesi gibi bir şey.

Kızım olduktan sonra bu zamana kadar nasıl yaşıyormuşuz diye sorduk eşimle birbirimize.
Çocuk bambaşka bir şey,Allahım her kadına yaşatsın inşallah:Saruboceq:

Dün abimgil bizdelerdi yeğenlerden çıldırdım.Bugünde misafir ve yine kuzen çocukları işkence resmen.Bebek bakmak sabır işi ben deli oluyorum...Yaşlanınca bakmazsa ya benden önce ölürse ya evi terkederse ya hasta olur ve ben bakarsam

Garantisi bile yok en iyisi 100 yııl garantili çbk takımı o da firma batmazsa laelaelaelaelae

Saru böceq tabiki cocuklar güzel birsey ama bu suna benziyor: mesela ben dishekimiyim ve cok iyi giden bir muayenehanem var, bende sana inan sunu diyebilirimki o zor sartlarda elde ettiginiz diplomayi duvara asmanin, ilk hastanin sana gelmesi ve arkasindan günde 30 hastaya bakiyorsan inan buda cok güzel birsey keske Allah sanada bunlari yasatabilseydi deseydim ne düsünürdün?
Onun icin her insanin illaki mutlu oldugu alanlar vardir sirf cocuk degildir bunu anlatmaya calisiyoruz burda kac sayfadir.
Birde su varki cocugum olsaydi bile "bu zamana kadar nasil yasiyormusuz" diye sormazdik cünkü öncesindede cok güzel giden bir evliligimiz, paylastigimiz seyler vardir esimle, benim hayatima sirf cocuk anlam veriyorsa eger, vayki vay su hayatima, ben öleyim daha iyi, daha ne yasiyorumki?

Dün komşu geldi,ilk defa geliyor bana,çocuğu var.Ayyy benim oyuncaklarıma hurraaaa,lütfen yerine otur onların hepsi hediye dedim.
Çocuk bana ne dese: çok değerli eşyaların var senin de beeaaa
daha önceki evimde komşuluktan sırf çocukları yüzünden bıkmıştım.
O yüzden yeni evimde pek muhatap olmuyorum kimseyle.
Çocuksuz olduğunuz için her daim onların çocuklarına bakmaya müsait olduğunuzu düşünüyorlar.1 saat bakarmısın deyip,5 saat almıyorlar.Yemeği sen de yiyor deyip gönderiyorlar.Duvarlarımı boydan boya gözünün önünde çizmişti biri de kadın kahkahalar atmıştı şaheser karşısında.Eşim kalkıp cifle felan silmişti.O hiç kımıldamamıştı.
Lütfen anneler biz çocuk yapmıyoruz diye sizin çocuklarınıza bakmak zorunda değiliz,evimizdeki eşyalara dokunulmamasını istiyorsak da terbiyesizliğimizden değil,bıkmışlığımızdan.Ayrıca çocuğunuzun kırdığı eşyanın parasını teklif ediniz.Ben alırım yani.Hımmm aynı kadın eşimin çok değerli(manevi) bir eşyasıyla oynarken eşim uyarmıştı,çok hassasım o konuda diye.Kadının eşi ne dese beğenirsiniz.Parasını verir aynısını buluruz,hiç sorun değil.Yahu o el emeği,sevdiği biri yapmış.Ben önceki komşularıma ses çıkaramadım ama artık tecrübeliyim.
Yanlış anlaşılmasın hiç kıskanmam eşyayı,kırılana dökülene hiçbirşey demem.Hatta kendi yeğenim evimi alt üst eder.Ama Umumi çocuk alanı değil evlerimiz,kaldırabileceğimiz kişiler var,kabul etmeyeceğimiz kişiler var.
Çocukdur yapar diyene de inanmayın,siz öyle diyormusunuz başkasının çocuğunakaydirigubbakcemile3

olumunekankayizsmile

olumunekankayizsmile

bu, özgürlüğe olan bağımlılıkla alakalı. ben özgürlüğe bağımlıyım resmen, bir sn özgürlüğüm gitse kafayı yiyorum. Allah özgürlüğümü bozmayacak şeyler yaşatsın amin. hepimize. boshayallersmile

evlat sevgisi hiçbişeyle kıyaslanamaz
süper ötesi bir evliliğiniz olsa dahi
evladın annesine verdiği mutluluğu hazı
başka hiçbirşey veremez zaten böyle düşünüyorsanız
lütfen çocuk yapmayın...

Bebek mevlüdüne katılmam gerekti. Gönülsüz gitmek istemesem de kıramayacağım birinindi. Topu anne olmuş kadınların arasında, poposunu koltuğa rahatça oturtup etrafına rahat rahat bakınan biri olarak fazlaca dikkat çekeceğimi bile bile, olmuyor mu hiç yapmayacak mısın gibisinden lafazanlıklara kibarca cevap vermem gerekeceğinin bilincinde olarak gittim.
Toplumumuz insanında şu fikir yerleşmiş bir kere; Türk kadını doğurgandır, doğuruyorsa üretkendir, anaçtır, çocuklarına kendini adar, doğuramıyorsa kısırdır. Doğurmuyorsa, kendi tercihi olsa bile, mutlaka bir problem vardır, kısır kadın napsın gözüyle yaklaşılır. Yani her kadın bir - iki tane çıkaracak ki bir şekilde kendini kanıtlayacak doğurma özelliğinin olduğunu.
'Çocuk altın top gibidir, çocuktan önce meğer hiç yaşamıyormuşumdu, yahu ben napıyor muşumdu çocuğumdan önce, vallahi kendimi daha iyi anlıyorum çocuk yapınca, meğer hiç zaman geçmezmiş çocuktan önce, evlilik de bir yere kadar çocuk monotonluktan kurtardı bizi' cuk cuk cuk...Hep çocuk! Vallahi ben çocuksuzum ama değil yirmi dört saat, bir yirmi dört saat daha olsa bana mısın demem. Koca bir gün bana yetmiyor. Dünyam çocukla dönecekse vay benim halime! Hayat denen yaşama düzenimi bir varlığa adamak ve her şeyimi ona odaklamak beni yorar.

Pardon tüm sayfaları okumadığım için neden bu kadar sert bir uslup anlayamadım?!!!:1ninca:
Bu benim yorumum yorumumda sadece beni ilgilendirir değilmi?Konuyu açan ben değilim çünkü.Ve istediğim düşünceyi yazarım.Ben bununla mutlu olurum siz kendi hayatınızla.Ben sizi eleştirmedim yada düşünmeyenlere bir laf söylemedim;dolayısıyla size söz doğmadı.Çünkü dediğim gibi bir tartışma yaşandıysa ve siz kaaaç sayfadır dediğiniz gibi bişeyler anlatmaya çalışıyorsanız ben okumadığım için bilmiyorum.İçindede olmak istemiyorum açıkçası.
Elbette nasıl mutluysanız öyle yaşayın inanın beni hiç ilgilendirmiyor.sempatiksalakcinni

Kesinlikle haklısınız.Hiç haz etmem sorumsuz annelerden.Ama işte kişilikle ilgili bir durum.Ben kızımı cıs a ve hayıra alıştırdım kendi salonumda tek bir eşya toplamadım dolayısıyla gittiğimiz evlerde de asla objelere dokunmaması gerektiğini bilir.Dokunmazda.Ki çocuklu olduğum için gittiğim yerlerde bellidir,dediğiniz gibi benim de kaldırabileceğim kişiler var kaldıramayacağım kişiler var..Çok dikkatli bir anneyimdir ama gözümden kaçan bir şey olduğundada terbiyesiz bir tavırla karşılaşacağımı düşündüğüm kişiye gittiğimde daha tetikte olurum ki mecburidir de ziyaretim genelde.Örnek teyzem:hulya:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…