Çocuk sahibi olmayı istememek

hiçte zavallılaştırmıyor güzelim tam tersi güçlendiriyor yaşadığını anlıyor insan, herşeye rağmen herkese rağmen direnmeyi çocuğun için kendinden vazgeçmeyi öğretiyor hayat,
bebeğinle birlikte büyüyor insan birkez daha, onunla gülüyor onunla ağlıyorsun, sana sarıldığında o an hiç bitmesin istiyorsun, daha önceki huzur neymiş mutluluk neymiş diyorsun ki buna asla paha biçilmez,
evet zor çocuk büyütmek, fedakarlık isteyen uğraş gerektiren bir sorumluluk.
düşün bomboş bir beyin var avuçlarında, senin sevginle, verdiğin güvenle, öğrettigin bilgilerle şekillenecek elbet zor ama bir okadarda keyifli.
özel hayat dediğin çocuklarınla sağlıklı huzurlu ve mutlu olabildiğin anlardır benim nazarımda.
dilerim günün birinde çocuk- çocuk allahım nolursun çocuk diye diye yana yakıla yazmaz kapı kapı dolanmazsın hastanelerde
ve evet dilerim birgün bir bebeğin olduğunda onu kucağına aldığında nasıl olurda bunca zaman çocuk istememişim meğer nekadarda geç kalmışım diye hayıflanmazsın canım, yolun açık ve hakkında hep hayırlısı olsun inşallah,

Duanız için teşekkür ederim. Bu benim uzun süredir gözlemlediğim şeyler bir anne çocuğunun öğretmeni değişti diye hüngür hüngür ağlıyordu kalabalıklar içinde çok da acizdi, bir anne toplum içinde çocuğunun densiz hareketleri yüzünden zor durumda kalıyordu, bir anne ki anne olmadan önce çok güçlü olan biriydi anne olup eşinden ayrıldıktan sonra eşinin ayaklarına kapanıp ağlıyordu çocuğunu görmek için. Benim fikrim çocuk insana en büyük eziyettir sadece sizler toplum tarafından bu düşünceye inandırılmış insanlarsınız çocuk en büyük mutluluktur, annelik kutsaldır diye. Çocuklardan nefret etmem ama anne olmak bunu düşünmek bile beni boğuyor. Bir çocuğun sorumluluğu çok ağır benim bu sorumluluğu kaldırabilmek için içimde bir sevgi, heves, heyecan yok bu da tartışıp da içime koyamayacağınız bir şey.

annelık duygusallıgın bazen agır basmasıdır bazı anneler asırı duygusal olabılıyor ama bu kımseyı acızlestırmez yapı meselesı baska bısey ıcınde aglayabılır toplum ıcınde anne olmak acızlık degıldır anne olmak hayata karsı cocugun ıcın daha dık daha saglam basmaktır cocuk ınsana nesedır toplumdan banane toplum tarafından ınandırılmadık bu duygu ınsanın ıcınde olur buyur kımse ekmez sulamaz yesertmek ıcın besler buyutursun

Bir bebeğin anlamayan çalışan gözlerle çevresine bakmasından, kendini ifade edecek sözleri henüz öğrenmediği için ağlayarak derdini anlatmasından, sevindiği zaman gülümseyerek çırpınmasından;
Bir çocukla iletişim kurmaktan, onları dinlemekten, onlarla sohbet etmekten aldığım hazzı; ne bir eş, ne de kedi köpek verebilir...

Dedim ya, Allah bana da nasip etsin inşallah

Çocuk sahibi olmayı istememek çok doğal bir şeydir...Bir istememek vardır, bir de çocuklardan tiksinmek ve her bulduğu fırsatta bunu insanın gözüne sokmak vardır...İkisi geceyle gündüz gibidir.

sizin bahsettiğiniz bebek oluyor, ben çocuklardan bahsediyorum. daha bunda bile anlama problemi yaşıyoruz. ötesi yok.

sizin bahsettiğiniz bebek oluyor, ben çocuklardan bahsediyorum. daha bunda bile anlama problemi yaşıyoruz. ötesi yok.

Bana mı söylüyorsunuz?

Eğer öyleyse bana cevap verme mecburiyetini neden hissettiniz kendinizde?
İkincisi de bebekle çocuğu ayırdım mesajımda zaten..
Evet ortada bir problem olduğu aşikar..Okuduğunu anlama problemi..

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir çocuğun değil varlığına ; varlığının güzelliğini anlatan cümlelere bile tahammül edemeyen birine neden ısrarla nasıl olur da çocukları sevmezsin deniyor ki..

Sevmemesinin bilinci ile çocuk sahibi olmayıp;topluma bozuk psikoloji içinde çocuklar yetiştirmeme kararı daha doğru değil mi?

Şahsen benim annem hem beni doğurup,hem de günün birinde bana '' seni doğurdum ama köpeğimi daha çok seviyorum çünkü o her kapıyı çaldığımda 20 kezde olsa koşulsuz koşuyor kapıya '' deseydi doğduğuma pişman olurdum.

İlahi hiç güleceğim yoktu.Gerçekten inanıyor musunuz bu yazdığınıza?
Tamam toplum dayatmalarına bir diyeceğim yok haklısınız bu konuda.
Ama toplum 'annelik kutsaldır' ve ya 'çocuk en büyük mutluluktur' diyor
diye hissedilmiyor o duygular.Anlamıyorsunuz madem o duyguyu yaşamadığınız
için lütfen gerçekmiş gibi yansıtmayın.

" bir de çocuklardan tiksinmek ve her bulduğu fırsatta bunu insanın gözüne sokmak vardır...İkisi geceyle gündüz gibidir."

kısmını bana söylediğiniz aşikardı, bundan yola çıkarak cevap yazdım. yoksa, burada insanların üstüne özellikle gelen, özellikle tartışmaya bayıldığı belli olan bazı kişilerin aksine, ben fikirler üstüne tartışmaktan hoşlanan birisi değilim. insanların fikrini değiştirmek zordur, üstelik tanışmayan kişilerin üstüne vazife de değildir. isteyen herkese allah çocuk versin, istemeyen insanları da kendilerine çevirmeye çalışmaktan vazgeçsinler. konu başlığı "çocuk sahibi olmayı istememek", ama tartışılanların özü "vay efendim nasıl sevmezsin, vay efendim nasıl mazur görmezsin, vay efendim nasıl bu duyguyu başka şeylerle kıyaslarsın.. vs" anne olmayı istemeyenlerin toplandığı bir sayfaya, olmak isteyenlerin ya da hali hazırda olanların gelip kafa tutması, tartışma yaratması, benim gebelik, annelik gibi bir başlığa gidip tartışma çıkarmam, oradaki insanların fikirlerine karşı çıkmam kadar doğrudur ve mantıklıdır anca. kısaca hiç mantıklı değildir.

Ben hala mesajlarımda herhangi bir fikir değiştirmeye ve çocukları sevmesi için zorlamaya çalıştığım bir ifade görmüyorum..Gören biri olursa bana da yardımcı olacaktır..

Çocuklara sokaktaki çöp muamelesi yapan epey tanıdığım var çevremde maalesef..
Ben de onlara uzaylı muamelesi yapıyorum..
Üstünüze alınmayınız efendim..

Bunun toplum dayatması değil,içten gelen bir duygu olduğunu düşünüyorum..Kiminde bu duygu vardır ,kiminde yoktur...Hepimiz farklıyız..
Benim 2 yaşındaki kızımın kucağından oyuncak bebekleri düşmüyor..Altlarını alıyor,dişlerini fırçalıyor,canım kızım diye sarılıyor bir de bebeklerine..Beni taklit ediyor sanırım :)
Oğlumda böyle bir ilgi yok bebeklere karşı mesela...

Oyyy kuzum benim ya
Benim de yeğenim beni taklit ederdi o yaşlarda..
Ama hamaratlık konularında değil süs-püs konularında
Kız çocuklarında bu olay çok sık oluyor :)

annelik başka birşey hayatınızda ki öncelik ve tercihler başka birşeydir...

birkaç ay önce haberdeokumuştum. kadın meme kanseriydi,köpeği de rahim yada meme kanseriydi...
köpek öldü kadın birkaç gün sonra intihar etti. ve kızı evde annesinin cesedini buldu. bu kadın yalnızlıktan mı köpeğine daha çok bağlandı yoksa yalnız bırakıldığı için mi?...

eğer iyi bir annelik yapamadıysanız iyi bir evlat bekleyeemezsiniz. ve anne olmayı istemeden evlilk için,toplum için yapıln çocuklarla dolu köprü alttları,kurumlar ve hapishaneler.

gerçekten anne olmayı isteyen çocuk sahibi olmalı, çünkü anne olmak kendinden birşeylerden vazgeçmek demektir.

kızlar çocuk sahıbı olmak istememek ve toplumda kabul görmediği için sırf bu yüzden evlenmeyen biriyim.sizce çocuk istememek doğal değilmi?ve aranızda böle düşünenler lütfen hislerini yazın

Ben de aynısını dusunurdum ama öyle bır asık oldum bır anda evlendım kı öyle bır hamıle kaldım
bır anda da bosanıyorum kı butun buyuk konustuklarım yuklenıp omzuma bındı.İstemıyorsan
hıc olma ,ama bu duygu da mutlaka tadılması gereken cok cok özel bır duygu.......

elbette tercih hakkı bu istemeyen istemez, kendi isteyipte eşi istemeyenleride görüyoruz sonuçta istemeyen kadın kısmı olunca basıyor bu duygusallık bizi lakin ben çocuk sahibiyim diyede sen benim için zavallı diyemezsin anladınmı, seni doğuran büyütende zavallı ozaman derim ben, yazık sana sevgide vermemişki çocuğunu umursamayan annelere tahammülsüzlüğünden kendini asla çocuk yapmayacağım diye cezalandırıyorsun..
merhametin olsa üzülürsün fakat sen kendine kininden başka insanlara hatta doğurmadığın evlatlara kinlisin.
anlamak zor gerçekten

bende istemiorum. Lakin evli deilim. Olsaydım bile cocuk istemezdim. Tek bi sebep var ; hayatın zorluğu , calışırken nasıl cocuk bakılır korkusuyla. başka da deil nokta.

alıntı falan yapmıcam zaten kişi kendini biliyordur..

burada kimse kimeseye ayy anne olmak istemiyormuş tüh kaka nasıl olur demiyor.. ama bir çocuktan tiksinip ,, köpeğim daha değerli gibi cümleler kuruyorsa işte orda bir problem var.
benim çocuğum ağlarken ne münasebet ben ayy rahatsız olurlar diyeceğim .. elbette kimse kimseyi rahatsız etmek istemez ama bu bir çocuk ... robot değilki sus diyince susacak ,, yap deyince yapacak ... bazıları köpek eğitimiyle insan eğitimini karıştırıyor galiba..
hem zaten istemeyen anne olmasın,, çok büyük bir kayıp değil ,,sanki cennetteki meleklerde sıraya girmiş'' benim annem olsun ,, benim annem olsun'' diyorlardı..
ama kimsede başkalarının çocuğuna ve annelerine laf atmasın ,, bencilliğin alemi yok ,, saygı isteyen saygı duymasını bilecek ....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…