Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

İşte rakamlar zaten komik. Bu rakamları da annenin bakıcılık parası olarak görmek çok anlamsız.
Annenin emegini bırakın, çocuğun ihtiyaçlarının yarısını bile karşılamaz.
Buyrun, siz de ancak servis ücretine denk geliyor...

Kadın velayeti almasa 7 den 70e herkes, bu platformda dahil, sen nasıl anasın der.
Kadının üzerindeki baskıya yazık...
Velayeti alacak, nafaka talep etmeyecek, çocuğa da güzel bakacak, hatta mümkünse hayatını adayacak.. baba ne olacak? İskele babası mı?

Burada bahsettigim nafaka çocuk için olan.
Kadına zaten verilene mutlaka kısıtlı bir süre getirilmeli. Evliliğe ve boşanma sebebine göre değişen...

Daha önce de yazdım, yorumları okudum hala fikrimin arkasındayım. Revize ederek tekrar yazayım

Çocuk bakımı, giderleri pahalı bir iş. Bence giderler eşit paylaşılmalı. Tabi bu her zaman mümkün olmayabilir.

1600 lira maaş alan baba ile 8000 lira maaş alan anne aynı olamaz. Diyelim bu örnekte çocuk annede. Anne çocuğunu aylık taksidi 2500 liralık kreşe vermek istedi. Babadan 1250 lirasını almalı mı? Tamam anne baba eşit paylaşmalı ama gelirlerine göre de olmalı.

Herkes için sabit bir rakam vermektense ailelere göre şekil almalı.

Bir de bir ebeveyn çocuğu yanına aldı onunla ilgileniyor diye karşı taraftan ekstra para almamalı. Erkek kadına da sadece kısıtlı bir süre nafaka ödesin, o da sadece şu durumda. Erkek kadını çalıştırmamışsa, boşandıktan sonra maddi olarak mağdur oluyorsa kadın, kendine iş ayarlayana kadar işsizlin maaşı gibi bir nevi.

Işte kadının adı bu yüzden yok.
Kocam çalışma dedi çalışmayayım sebep?
Bir de tatli dille ikna etmis. hemen ikma olmussunuz. Boyle ikna olup sonra bosaninca ay kocam calismami engelledi bana para versin demek kusura bakmayin ama cok garip.
Guclu durmasi gereken sorumluluk almasi gereken sizsiniz. Bende master yaptım. Kocam çalışma dese sanane derim ki evliyim

Ikisi de değilim. Eger siz kadınların 600 lira nafaka ile calismadan geçilebileceğini düşünüyorsanız ya siz hayalperestsiniz ya da bu ekonomik krizde aynı ülkede yaşamıyoruz

Bu dediğinize ek olarak, mahkemenin çocuk için belirlediği komik rakamlar var...
adam 5000 alıyor, çocuğa belirlenen nafaka 500? Bu adam evli olsa çocuğa 500 lira mı harcayacak?
Neye yetecek?
Türkiye’de bir kere maaşını asgari ücret üzerinden gösterme saçmalığı var.
Bu da gayet güzel kullanılıyor...
‘Baba’ olacak sıfatsız, çocuğundan para kaçırmak için işi bile bırakıyor!
Sadece paragöz olup, parazit olan kadın örnekleriyle gitmeyelim, kanun bir tek onlara çıkmayacak çünkü...

Kavramlar karışıp duruyor. Çocuk bakim işinin velayet kimde ise o kişiye bir yükü var. Yaşamını ona göre şekillendirmesi gerekiyor. Bu noktaya kadar anlaşıyoruz sanırım.

Çocuk için nafaka belirlenirken kriterler ne tam bilmiyorum (nafaka ödeyecek kişinin geliri sanırım tek kriter) ancak bu durumda göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun ihtiyaçları gerçekçi bir şekilde hesaplanmalidir.

Onu diyorum ben de , ailelere göre şekil almalı rakamlar. Gelirini bilerek eksik gösterenler de ayıp ediyor valla

Benim mesleğim var,çalışıyorum..Ailem de kızıma bakıyor..Yapı olarak da güçlüyum..Bakıyorum ..Ya benim durumumda olmayanlar..Mesleği yok..Aile arkasında değil..Bir de yanında çocuk..

mahkeme her kadını düşünerek bir kadına bir yada iki sene kendi hayatını kuracak kadar
nafaka verilmesini öngörmelidir. çocuğuna bakmak annenin görevidir bunun için fazla para istemek çocuğu istismar etmektir. çocuğun ihtiyacı kadar nafaka istemek bence yeterlidir. kadınız çalışmalıyız.gururlu olmalıyız.

Benim mesleğim var,çalışıyorum..Ailem de kızıma bakıyor..Yapı olarak da güçlüyum..Bakıyorum ..Ya benim durumumda olmayanlar..Mesleği yok..Aile arkasında değil..Bir de yanında çocuk..

Çalışma şartları da sanki kadınlara çok uygun...
Çocuk 5 te okuldan çıkıyor, kadın 7 de işten. O çocuğu aile desteği olmasa, okuldan kim alacak, güvenliğinden, ihtiyaçlarından kim sorumlu olacak? Mecbur bir de okulun yanında 2 saatlik de olsa bir bakıcı...
çocuk hasta olsa o gün okula gitmyecek olsa, destek yoksa, anne ne yapacak?
Allah annelere güç kuvvet versin :)
Bir şekilde bakılır, bir şekilde de o çocuk buyur elbet.
Ama kadını bu kadar yaralamak, tüm bu sorumluluğun yıpranm payını da düşününce, e çalışıyor kendi ayakları üstünde Dursun kadın biraz havada kalıyor...

Ne kadar da haklısın....

Baba değil onlar insan bile değiller... Kimse kusura bakmasın.....

Ben çalışıyorum 4.500-TL kazancım var , evim kira 1.500-TL , çocuğun kreşi 1.000-TL , eski eşten kalan kazık icralar maaşın 4/1 , faturalar ödendi ne kaldı geriye ? Çocuk kreşte nasıl olsa sabah , öğle düzgün yemek yiyor diye geçiştirilen akşam yemekleri ama yine de çocuğun beslenmesine özen göstermek , sadece çocuğun ihtiyaçlarına odaklanmak , köpek gibi çalıştığın işten burnundan fitil fitil gele gele kazandığın paradan hiç çorabının kalmadığı ana kadar kendine bir çorap bile alamamak... Aman çocuğun şu eksiği var ben idare ederim diye diye kendini hiçe sayan bir kadın... Aslında kadın bile değil , özel yaşamı yok , kendine ait alanı yok , kadınlığı yok....

Bundan gocunuyor mu peki bu kadın ? Hayır Asla evladının yüzüne baktığında onun bir gülümsemesi her şeyi unutturuyor ama neden böyle ? Devletin kreş teşviği var SÖZDE ama evi kira , çocuğu için nafaka bile almayan bir kadının önceliği bile yok... Komik bir şekilde evi , arabası , kocası , ikisinin de işi olan insanlara teşvik çıkıyor ama bu kadının puanı yetmiyor !! Yazıklar olsun bu düzene de , bu düzenin savunucularına da....

Yasa koyucunun çocuğun haklarını koruması lazım , anne talep etmese bile çeşitli sebeplerden örneğin can güvenliği , örneğin çocuğunun elinden alınmasıyla tehdit edilmesi gibi.... yasanın babaya dur bakayım sen de bu çocuğun babasısın elini taşın altına koy demesi lazım !!! En büyük hata burada...

Yürütemedikleri evlilik, gözlerine batan para, adamın canını yakma çabası. O hımmmm dediğinden değil yani:)
Var böyle tipler ne yapacaksın. Boşver üzülme. Bu durumu kanun düzeltemez. Çirkef olan kazanıyor malesef. Bir yanda bunun gibi kadınlar bir yanda evini arabasını dukkanini başkasının üstüne yapıp lüks yaşayıp çocuğundan sakınan adamlar.

Sorun da bu, çocuğun ihtiyacı kadar olan paranın yarısı bile çocuğa nafaka olarak verilmiyor.
Baba 5000 kazanırken, nafaka 500 oluyor. Anne geri kalanı tek başına tamamlıyor.
Ki bırmal bir standartta anne
Baba para kaçırmak için kendini asgari ücretli çalışan gösteriyor, kendi işi ise borçlu gösteriyor,

Ben de bunu anlamıyorum. Sanırım yazan kadınların hepsi magazinde gördükleri örneklere kinlenerek falan yazıyor.

Türkiye’de yaşıyoruz, kaç boşanan çocuklu kadın 1000 lira üstü çocuk nafakası alıyor?

kadın zaten kendi ayakları üzerinde duruyor, da masraf çok... mahkemenin çocuk nafakası diye verdiği para az önce bir üye yazmış, servis parası?
Makul, mantıklı nafaka bağlanmadan kadına bu kadar yüklenmek bana çok insafsızca geliyor.
Almasınmış, kendi ayakları üzerinde dursunmuş, anne zaten zora düşünce yapıyor bunu :)
Çocuğuna da mis gibi bakıyor, parasını da kazanıyor, ama çocuğu bir şey istediğinde yetersiz kalmanın üzüntüsü, bu hayatta kapana sıkışmış gibi kıt kanaat yaşamasın iyi yıpranması, çocuğu hasta olsa, ailesi yanında değilse tek başına hastane işlemi mi yaptırsın, çocuğunun başında mı beklesin ikilemi... zor hayatlar.

Ama tabi yazık adama(!) ayda 500 lira verip oturduğu yerden babalık vicdanı rahat keyfine bakıyor...

Çocuğun anneye ihtiyaci hakkında bilginiz var mı ? Önce bilgi sonra fikir sahibi olun..Daha güzel olur..
Gayet iyi biliyorum ama öyle anneler varki o ihtiyaçları karşılamak istemiyo velayeti almıyo demek istediğim bu ki konuaki kadın kendine güvener almıştır velayeti çocuğun ihtiyacı deyip zorla vermedi kimse ona velayeti alıp çok iyi bakan ihtiyaçları karşılayan babalar da var

Benim kızım üç yaşındaydi ayrıldıgimda..Yuvadan beste çıkıyordu ben geliyorum eve sekizde..Annemler olmasa ben de süpermen değilim..Nasıl bakacaktim..Dediğiniz gibi bir şekil büyür ama nasıl büyür ? Bir de biz ofiste çalışiyoruz..Bunun markette çalışani ,mağazada çalışani ,kuaförde çalışani var..
Okul binalarinin bir bölümü bu iş için ayrılabilir her mahallede okul var..Okul çıkışı çocuk o bölüme geçer ,anne de isten donunce alir..Parası da neyse ödenir devletin kurumuna ..Kadınlar da kimseye ihtiyaç duymadan çalışır çocuğuna bakar..Yapılacak çok şey var da. Kadınlar bile birbirine bu kadar acımasızken ,zor

Elbette vardır..Ama o babalar istisna..Velayeti baba da olup anneden iyi bakan babalar da var..Yok değil..

Aynı durumdayız,o kadar iyi anlıyorum ki sizi

Çalışmama sebebim tüp bebek tedavilerim diye yazmıştım. Ben eşim dedi diye ikna olmadım. Ama opudan 3 gün sonra karnım sis ve müdürün neden rapor aldın tribini çekerek derse girmenin ne kadar zor olduğunu da ben biliyorum hem de bütün yumurtalar boş çıkmışken.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…