Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

yani büyük konuşmayayım ama başıma öyle bir şey gelse çocuğa verilen nafaka dışında hiçbir şey talep etmem hatta onu da kabul etmem mırın kırın ederse.

Ben de basta oyle dusunuyordum ama sonradan cevremdeki ornekleri gorunce onlara da hak demeye basladim. Cunku kiz gencecik. Tum hayalleri ile evleniyor cogu zaman bekaretini de adama teslim ediyor ama iki sene gecmeden adam yallah cekiyor. E iskandinav ulkesinde deiliz ki bu kizcagiz da rahat rahat iliski yasasin yeniden evlensin. Ama artik bu bozuk toplumda ozurlu mal muamelesi goruyorlar. Bunun en azindan finansal bir bedeli olmali. Yok oyle hayallerle oynayio ceketini alip gitmek.

Boşanmalarda çocuğun ihtiyaçlarının yarısı kadarının baba tarafından ödenmesi taraftarıyım. Ülkemizde çok komik nafakalar bağlanıyor.
Ama tutup da anneye çocuğuna bakıyor diye nafaka bağlanması çok komik. O anne boşanmasa çocuğuna bakmayacak mıydı?

yani büyük konuşmayayım ama başıma öyle bir şey gelse çocuğa verilen nafaka dışında hiçbir şey talep etmem hatta onu da kabul etmem mırın kırın ederse.
Eşimle bazen tartışıp ayrılalım desek çocukları ben alcam yok ben alcam kavgası çıkıyo ve gülme krizine giriyoruz biz neden tartıştık da konu çocuklara geldi diye

Eşimle bi konuda daha tartışıyoruz o ben sana güven verip çocuk yaptıysak ayrılıncada evliykende bakmaya mecbutum eşşek gibi de bakcam diyenlerden
Ben ise evliyken tamam sorumluluğu paylaşıyoruz sen çalışıyosun ben evle çocuklarla ilgileniyorum ama boşanınca da sana muhtaç olmam tamam çocuklarla bak ilgilen ama ben ayrılırsak 1lira ne nafaka ne tazminat alırım senden diye
Ben ev hanımıyım şuan heralde boşanma durumunda tek isteyeceğim şuanki ortak evimiz tapu istemem ama çocuklarla da burda oturmak isterim baba evine gitmem
Eşim de güler ve sırf bu yüzden boşanmam bida nerde bulcam sen gibisini der

Büyük konuşmamak lazım ama hayatta herşeye de hazırlıklı olmak gerek

:))
biz o hesaplari yaptik :)
evlilik birligi icinde edilen her sey benim, cocuklar da benim
kendisine de dedim bu kosullarda yeni bir hayat kurman zor olur, senden nafaka falan istemiyoruz, bak o kadar da yuce gonulluyum dedim, Allah razi olsun dedi

Evet, böyle olsa güzel olur tabii. Yeniden düzenlemeler yapılmalı bunun için.

Haklısın ama adamda denerim olmassa boşarım diye evlenmiyor ki ilişki de karşılıklı kadının isteğiyle oluyor
Bunun bedeli zaten boşanınca veriliyo yıpranma tazminatı olarak biz bu ilk verilen tazminatı değil ödenen aylık nafakayı konuşuyoruz ki boşanırken kadına çok hak veriyolar yüz kızartıcı suçu yoksa mesala takıları tazminatı olsun

Neden sadece benim mesajım :)
Evet haklısın fakat erkeğe sırtını dayayıp çalışmadan geçinme derdine düşen uyanıklar gördüm .bu da çok mide bulandırıcı. Açlıktan ölsem eski kocamdan 5 kurus talep etmem .talep eden de dediğin gibi belli bir süre olursa sıkıntı çıkmaz .burda hemfikiriz .

Bir kadın vardı ,arkadaşımın tanıdığı ..hem kocayi aldatıyor ,hem boşanmak istemiyor ,hem nafaka hem tazminat istiyor ,bunca yıl saçımı süpürge ettim ,bir karşılığı olmalı diyor (mus) .. geçenlerde arkadaşımla buluştuk bır yerlerde .bu kadın da arkadaşımı görüp geldi oturdu yanımıza .ballandıra ballandıra sevgilisinden bahsediyor ,eşine öfke kusuyordu .eş de herkes tarafından sevilen ,bilinen biri ..tek derdi evi eşi ve işi ..bunlar hanım ablamıza fazla gelmiş olacak ki ,heyecan arayışına girmiş ,sonunda da bulmuş .ben çok rahatsız oldum anlattıklarından .arada haksız mıyım diyerek ,söylediklerini bana da onaylatmak istiyor .beni ilgilendirmez ,eşinizi de tanımıyorum ,bu konuya dahil olamak istemiyorum dedikçe esinin arkasından daha fazla sallamaya başladı .bide diyor ki m.l o ,beyinsiz ,ç.kü de küçük zaten .paşa paşa bakacak bana .Ee sen napacaksin dedim ,artık canım ne isterse ,sevgilim onun parasına tenezzül etmez diyor .arkadaşım o gittikten sonra söyledi ,sevgilisi de 5 parasız ,işi gücü olmayan ,sevgili parası yiyen ,serseri takımından bir gereksiz ..valla nereye baglayacagimi unuttum .mesajımı da gözden geciremiycem. Acil çıkmam lazım .iyi bir cevap verememissem gelince bakarım turuncupijama :)

Bu teşvik işi toptan sakat .İsyanlara gelecem az kaldi .
Bizde alamadık .Adamin fabrikasi var çalısanlari var bize tesvik yok ona hep var var
Bu tesvik isi tamamen kalkmali .

Çocuklar konusunda anlaşamıyoz da çözüm bulduk o karşı daireye kiracı gircek hergün görcekmiş zaten çalıştığı için kim bakıvercek anası mı bi gün bakıvermedi ya şımarırlar diye ben tembihliyom ölür kalırsam anan bakamaz anamlarla bakın diye garibim napsın tamam diyo mecburen

Çok çok çok doğru söylüyorsunuz. Hem de o kadar doğru ki... Bu şekilde 3. evliliğini yapan birini tanıyorum. Kuzenimin eski eşi. Kuzenim ilkiydi. Adam şimdi üçüncüden de boşanıyor. Birer ikişer yıl evlilik. Her biri de hiç evlenmemiş kızlar... Ayrılırken işten ayrılıyor, nafaka vermemek için. Her birinin eline onar bin lira tutuşturup ayrılıyor pislik. Hem de ailece işin içindeler. Bir de anası övünüyor; oğlumun elinin kiri, beğenmedi mi boşar, ne olacak diye.

Siz beni çok yanlış anladınız bayan.
Ben direk şahsınız ve evliliğiniz hakkında konuşmadım.
Sadece zihniyetinizden bahsettim.
Zihniyetim genel olarak böyle değil. Bir bir amerikada finlandiyada hatta ugandada yaşasam boyle dusunmezdim. Elbette kadin gucludur ve kimseye muhtac degildir. Ama ben nafakayi turk kadininin rızki degil Turk erkeginin cezasi olarak goruyorum. Iste bu yuzden kadina bakis acisi boyle olan kocanin, davranışları boyle olan insanlarin en azindan boşandiktan sonra bedelini odemesi gerek.
Bayan değil Kadın, Hanım.

Peki!

Yahu nafaka ne kadar ki o paralarla he düğün yaptı hem çocuk baktı hem 2 kolu bilezik doldurdu. Şu dediklerinizin maliyeti 200 bin. Eski koca ağaoğlu değilse ufak atsın da milleti arkasından güldürmesin.

Anne bosanmasa elbet cocuguna bakacakti
Peki baba bosanmasa 400 lirayi verip hadi geri kalani sen hallet diyebilecek miydi?

Keske insanlar medenice yasayip medenice bosanabilseler de hirslarini coluk cocuk uzerinden almaya calismasalar

Boşanmaya kalkarsanız o verilen sözleri, eşşek gibi bakmaları görürsünüz. İnsanların gerçek yüzü kavgada belli olur.

Anne bosanmasa elbet cocuguna bakacakti
Peki baba bosanmasa 400 lirayi verip hadi geri kalani sen hallet diyebilecek miydi?

Keske insanlar medenice yasayip medenice bosanabilseler de hirslarini coluk cocuk uzerinden almaya calismasalar

Eeee ben ne dedim? Adam versin 400 tl yan gelsin keyfine mi baksın dedim. Çocuğun ihtiyaçlarının tamamının her iki ebeveyn tarafından ödenmesini söyledim. Ama anneliği nafakaya bağlamak bana itici gelir. Ben annelik yapıyorsam çocuğun babası da bana nafaka ödeyecek zihniyetinde olamayacağım. Çocuğuma bakmak bana zor geliyorsa ya babasına veririm velayeti yada sosyal hizmetlere veririm çocuğu.

Bu konu para ile baktırma değil ..Anneye ödenen para çocuğun refah seviyesini yükseltur..Ajite etmeyın durumu..

Ben mi kendimi ifade edemedim acaba. Diyorum ki verdiğiniz örnek, savunduğunuz fikir ile örtüşmüyor. Çocuğuna bakmayan o nice anneler var ya hani, onlara para ile bile baktırmamak gerekir diyorum. Çocuğun iyiliği için velayet alınmalı diyorum. Çocuğuna severek bakan, anneliği layığıyla yapan kadına elbette nafaka verilebilir. Elbette yardım edilebilir. Ancak verdiğiniz örnek ile bu mevzunun pek alakası yok diyorum.

Çocuğuna bakan anneye demek yerine, çocuğuna bakan ebeveyne yspıslcak yardım denilebilir mesela. Böyle de olması gerekir. Hangi taraf bakıyorsa, ortak bir çocuk varsa ekstra ödeme olabilir. Zira bu ülkede çocuğa verilen nafaka miktarı çok komik seviyelerde.

He mevzuya kişisel olarak bakacak olursam, ben şahsıma herhangi bir ödeme istemem. Yineliyorum çocuğuma isteyerek, severek bakarım. Şahsıma ödeme yapılacağına, çocuğuma verilen nafaka miktarı arttırılsın. Ben kendi kendime zaten yeterim. Ortak bir çocuk var ise, nafaka çocuğun masrafını karşılayacak miktarda olmalı.

Yalnız bu yardim kelimesi de beni incitiyor..Kızımın babası da aynı kelimeyi kullandığı için engelledim telefonumdan..Çocuğa bakmak ebeveynlerin yükümlülugudur..Ben çocuğu tek başıma yapmadım.
Sizin o anlamda kullanmadiginizı biliyorum ama yeri gelince söylemek istedim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…