Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

Evet kendim dogurdum , kendim buyuttum bunu yaparken keyfimi de cattim
Cocugu eziyet goren kadinlarin gercekten dogurmamasi ve anne olmamasi gerekiyor
Sizin zihniyetinizi benim anlayabilmem mumkun degil

18 yaşını bekleme madem. Aç davayı baba babalık yapmıyor çocuğuma da benim soyadım verilsin diye. Daha geçenlerde haberi vardı cunku
Hiç dertsiz başıma dert alamam , bildiğin pislikler ve ahlaksızlık diz boyu... Bizden uzak cehenneme direk olsunlar İnşAllah... Oğlum büyüdüğünde kendisi karar versin.

Arada çocuk varsa tsbi ki vermeli.

Ama çocuk yoksa kadına neden para verneli? Biri açıklayabilir mi?
30-40 yıllık bir evlilik olabilir, kadın sadece evin içinde çalışmıştır. Dışarıdaki hayata 60 yaşından sonra nasıl başlasın? Adam kadının iş hayatını bitirmiştir. Zorla işten çıkarmıştır. Bunlar ilk aklıma gelenler. Kimbilir yaşayanlarda ne olaylar vardır.

Tartışma gerçekten çok çirkinleşmiş ve gerçeklikten çok uzak ne yazık ki....

Birincisi baba çocuğuna ömür boyu bakmakla mükelleftir tıpkı anne gibi.... Çocuğun annesi evlense de çocuk hala onun çocuğudur ve kadının evlendiği adam başkasının çocuğunun maddi yükünü de asla yüklenmek zorunda değildir. Kimse kusura bakmasın....

Ülkemizde kadınlar psikopat , manyak eşlerinden kurtulabilmek adına anlaşmalı boşanma da çocuk için bile nafaka talep etmiyor. Hakim de talep olmadığı için nafaka bağlamıyor ancak yasa koyucunun burada anlaşmışsınız anne çocuğa nafaka talep etmiyor ama sen de bu çocuğun babasısın ve ihtiyaçlarını karşılaman gerekli o yüzden kendi öz evladına şu kadar nafaka ödeyeceksin demelidir...

Bunun dışında çocuğu olmayana nafaka olayı bence ortada var olan duruma özel olarak değerlendirilmelidir. Kadının kimsesi , gidecek yeri , eğitimi , işi yoksa buruşturulup atılmış bir kağıt parçası gibi ortada bırakılmamalıdır. Ya devlet sahip çıkmalıdır bu kadınlara ya da eski eşleri nafaka ödemelidir. Bu insana ve vicdana yakışır olan davranıştır. Ancak kadın eğitimli , iyi bir işi var vs vs gibi kısa süreli gibi evlilik durumlarında bağlanmasın , zaten o konumda ki hiçbir kadın da onursuzluk yapıp eski eşe yapışmaz...

İstisnalar kaideyi bozmaz. Her konuda kötü niyetli insanlar vardır ve var olacaktır.

Temel esas çocukların mağdur ve eksik bırakılmaması olmalıdır.

Evet ama 60 yaşından sonra adam nasıl hem karısına hem kendine yetecek parayı kazansın? Diyelim ki adam emekli. emekli maaşıyla iki ev çok zor.

Bu sebeple kadınlar işe girsin. kocisim kocisim diye isi bırakmasın diyoruz. Ama burada bile calismak istemiyorum ben evimin tadını çıkarıcam uhuhu diyen ya da kocam bana çalış dedi bohuhuhu diyen kadınlar var.

Bana göre şöyle olmalı.

Çocuk varsa eğer, bir çocuğun eğitim, hastane, giyim, kültürel, gıda bütün masraflar ortalama hesaplanır ikiye bölünür. Hatta anne çocuğun bakımından dolayı çalışamayacak durumda ise çocuğun kreş, bakıcı gibi gideri baba karşılayıp annenin çalışması sağlanmalıdır.

Ülkemizde çocuğa verilen nafaka çok az. Çünkü çoğu özel sektör asgari ücretten gösteriyor. Zaten asgari ücret az olunca çocuğun aldığı ücret de az oluyor. O yüzden çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda nafaka belirlenmeli aldığı maaşa göre değil.

Eğer kadın gençse ve çocuk da yoksa nafaka saçma geliyor bana. Ama 20-25 yıl evli kalıp 45-50 li yaşlarda boşanırsa bence çocuk olmasa dahi o kadına nafaka verilmelidir.

Erkekler 300-500 lira nafaka verince bütün sorumluluktan kurtulduğunu sanıyorlar. O parayı bile vermemek için her tülü oyunu oynarlar. Ama çocuk büyüyüp çalışmaya başlayınca "ben senin babanım" deyip çocuktan menfaat beklerler.

Ülkemizde boşanan çiftlerin %80 i bana göre erkeklerin sorumsuzluğu, şımarıklığı, ahlaksızlığı yüzünden oluyor. Kadın sebepli boşanmalar çok azdır. Kadınların büyük çoğunluğu çok mecbur kalmadıkça boşanmaz. Eğer boşanıyorsa da mutlaka haklı bir nedeni vardır. Erkek de (afedersiniz) eşşek gibi o çocuğun masrafını karşılamak zorunda.

Bu ülkede hala okula gönderilmeyen , tarlada dağda çalıştırılan , hiçbir eğitimi , hayat tecrübesi olmayan , çalışmak istese de çalıştırılmayan ,çocuğu olmadı diye üzerine kuma getirilmeye çalışılan , hayatı boyunca psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan binlerce kadın var sence bu zavallı kadınlar ne yapsınlar ? Dayağa , aldatılmaya , kumaya boyun eğip devam mı etsinler? Nereye gitsinler , ne iş yapsınlar ? Nereden başlasınlar ve nasıl ?

Her zaman kadının çalışması ve kimseye minneti olmaması taraftarıyım ama bazen hayat hiç de bizim bildiğimiz gibi olmuyor ne yazık ki... O yüzden her dava kendi içinde değerlendirilmeli , kadının sosyoekonomik , kültürel ve psikolojik değerlendirilmesi yapılarak karara varılmalıdır bence .... Bu da zor bir iş elbette...

Her dava tabi ki kendi içinde değerlendirilmeli..
Fakat çocuğa bile 300 lira nafaka verilirken eğitimsiz kadınların nafaka ile gecinenibilecegine inanmıyorum. bunun başka bir çözümü olmalı.

Ben kadının çalışması konusunda çok katılıyorum. Ama olan olduysa da kadın başının çaresine baksın demek haksızlık. Adam 30 yıl ev dışında çalışmış ve emekli maaşı var. O dışarıda çalışırken tüm evin işi kadının omzunda. Başka birinin evinde çalışsa emekli olurdu. Adam onca yıl hizmet almış kadından. Emekli maaşını da boşansa bile payşalacak. Hem bu durumda da adamlar karıları hasta olunca rahat rahat boşayamazlar. Acı ama gerçek.

Demek istediğinizi anlıyorum. Fakat adam zaten nafaka vererek kendi sorumluluğunu yerine getirmiş oluyor. Biliyorum, annenin verdiği emekler karşısında para ne ki? Tekrar evlenmiş bir kadının eski eşinden var olan bir çocuğuna bakmak için nafaka alması bana yanlış geliyor üzgünüm. Oğluma bakmak için kimsenin parasını kabul etmiyorum. Eski eş sadece çocuğunun giderleri vsi için versin nafakasını.

Bence mal paylaşımı vs boşanmadan iyi yapılmalı.

Bilemiyorum, bu konuda farklı düşünüyoruz. Hic eğitimi ve hayat tecrübesi olmayan kadınları es geçiyorum. ama bir kadin en az ilkokul mezunuysa bence kendisini toparlayana kadar 1 yıl gibi nafaka verilmeli. Ömür boyu degil

Ben en büyük sorunun ülkemizde olmayan Sosyal Güvenlikte olduğunu düşünüyorum.
Herşey bireylere itiliyor ama bir kadının işi yok ve çocuğu varsa devletin bağladığı bir maaş olmalı. Bu da 200-300 değil, en az asgari yaşam boyutunda olmalıdır. Kirasına kadar da yardım edilmelidir. Ütopik gelmesin, ülkemizde herşeye bir sürü masraf (israf) yapılıyor. Ozaman bu adamları görürüm ben.. kendilerine bu kadar güveniyorlar mı bakalım?

Diyelim ki asgari ücret ile çalışan bir adamdan boşandınız, 1-2 yaşlarında da çocuğunuz var, gidecek yeriniz de yok. O adam size ne kadar nafaka verebilir ki? Bu durumda ne yapacak sınız? Çalışsanız çocuğunuza kim bakacak? İlla kadın sığınma evine mi gidilmeli?

Çoook eksiğimiz var.

Son düzenleme:
Çocuk için nafaka verilmeli çocuk kimde kalırsa kalsın. (Annede vermeli) Çocuk tek başına yapılmıyor fikrim bu.

Okumadan, meslek edinmeden, bir noktada kendi kendine yeten bir birey olmadan evlenip/çocuk yapmamalıyız.
Sonra sersefil olan yine biz kadınlarız. Azıcık akıllanmamız lazım.

Su dediginiz gelismis ulkeler icin gecerli. Insanlar ozgur nafaka gayet gereksiz geliyor. Ama Turkiyede kadının adı yok, ben master yapmış bireyim, kaynana derdi çekiyorum, şuan kpss çalışamam ev iş güç, özelde çalışsam eşim boşver evde otur rahat ol diyor tatlı dille engelliyor. Çalıştığım vakitlerde de caydırdı. Ben bu adamın bütün ev işlerini yapıyorum günde 3 öğün yemeğe ek gece giderken yanına yemek de hazırlıyorum. Boşanırsak ki boşanan kadına toplumda bakış belli. Bana o nafakayı köpek gibi ödeyecek bir kere iş tecrübesi kazanmamışım. Daha uniden mezun olmadan evlenmişim. Toplumumuzda nafaka muhteşem bir şey hiçbir kadın karışmasın.
Bu arada yanlış anlaşılmasın eşimden memnunum seviyorum Allah boşanma göstermesin ama annesinin fişteklemeleriyle gelip bana bağırıp çağırıp boşarım vs demeleri (sonradan çok özür dilese de) aklıma geldikçe de nafakadaki rakamlar birer birer büyüyor.

İşsizlikteki resmî oranların yüzde onun üstünde olduğu bir ülkede, ilkokul mezunu boşanmış bir kadının iş bulacağını, bulduğu işte tacize vb. uğramadan çalışacağını, aldığı asgari ücretin de altında bir maaşla (çoğu zaman sigortasız) tek başına yaşayıp kendini bir yılda toplayabileceğini düşünüyorsunuz öyle mi? Ya siz hayalperestsiniz ya da aynı ülkede yaşamıyoruz!

geçen bir tanıdıgı kızın okulunda gördüm
eşinden boşanmıştı 4-5 sene oldu , iki çocuk kızı büyük evlendi kçüğüde ayaklarından engelli orta okula gidiyor ,
küçük oğlan annede kalıyor bütün bakımını anne yerine getiriyor ve o kadın büyük ihtimalle bir daha hiç evlenmeyecek ,
ve kadın 5 senede bildiğin 10 yaş atmış çökmüş resmen ,

adam nemi yaptı
3 sene oldu evleneli bir kızla evlendi belkide kadın hamıledir bilmiyorum , facede resimler atıp duruyorlar ,

eeee bune adaletsizlik tamam kadın kendı çocuguna bakıyor ama bütün eziyeti sıkıntıyı herşeyi kadın çekiyor ,
adam keyfine devam ediyor ,

dediğiniz gibi bu kadınada fazlasıyla nafaka ödenmesi gerekiyor

Aynı durumu yaşayan bi tanıdık diyeyim biri var erkek evli çocukları var tamam ilk eşibden de çocuğu var tazminatını verdi inafakaları da düzenli yatırdı kadında yıllarca nişanlıyım ayana aldı parayı adamla yedi aynı evde yaşadıkları belli sosyal medyada da kocam diyo ama adam yatak odasında uygunsuz halde bastıramadığı için ispat edemedi ödedi nafakayı en sonunda kadın bu paralarla bir düğün yaptı 2kolubilezik dolu enayiler sağolsun diye haber yolladı

Bu konuda da hadi çocuğun ihtiyaçları için arttırım talep etse neys3 de 4yıldır nişanlıyım evlenemiyorum da bence yuh artık adam bide balayı parası versin

Sende bu konuyu takıp evlenip çocuk sahibi olmakdan korkman gereksiz geldi hayatın neler getireceği belli olmaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…