Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

Kadın velayeti almasa 7 den 70e herkes, bu platformda dahil, sen nasıl anasın der.
Kadının üzerindeki baskıya yazık...
Velayeti alacak, nafaka talep etmeyecek, çocuğa da güzel bakacak, hatta mümkünse hayatını adayacak.. baba ne olacak? İskele babası mı?

Burada bahsettigim nafaka çocuk için olan.
Kadına zaten verilene mutlaka kısıtlı bir süre getirilmeli. Evliliğe ve boşanma sebebine göre değişen...
Benimde demek istediğim bu işte hakime verdiği savunma dilekçesinde çocuğun ihtiyaçlarına yetememek olsa anlarım ama evlenemiyorum mantıksız geldi
Adam da çocukla ilgilenmek zorun hafta sonu babada kalması taraftarıyım bağın kopmaması için oda ilgilenmeli ama bazı zihniyete de karşıyım eşşek gibi bakcak şu bu karşıyım
Ben sizi anlıyorum demek istediğinizi ama önyargıları kırmak zor burda fikirleri söylüyoruz tepkiye de açığım ama kimsenin de beni küçümsemesine izin de vermem yorumum sana değil genel olarak yazıyorum

Konuyla ilgili tek ve net bir yorum yapilamaz,su nafaka kesilsin bu nafaka kesilsin diyemem binbir turlu hayat var zira. Kanun koyucu bu durumlarin hepsini dusunmeli ve ona gore karar almalidir. Lakiiiin fikrim de su

Parasi olmayan evlenmesin arkadasim. Once cocugu turetmis,sonra ayrilmissan,once cocugunu ve ona bakan kisiyi dusunmek zorundasin. Sonra paran kaliyorsa yeni bir hayat kurmaya ona gore evlenebilirsin. Yoksa da ben yeniden evleneyim,ama eski hanima odedigim para fazla gelsin yok oyle bir dunya. Evlenmeyeydin la bana ne

Aynı durumdayız,o kadar iyi anlıyorum ki sizi
Çok zor ben yapayalnızım ailem var ama yok haftada bir gün bile çocuğa bakmak zorlarına gidiyor , ayaklarına isitiyorlar. Yazın ofise getiriyorum kışın triplerine katlanıyorum... İlkokula başladığında ne olacak diye şimdiden kara kara düşünüyorum şimdi kreşte sabah 7 akşam 7 sıkıntı olmuyor. Peki ya sonra ne olacak ? Kesinlikle çalışan anneler için etüd merkezleri olmalı ve bu da devlet eli ile sağlanmalı.... Oğlumun okulunda altında son model araba olan , kendi evlerinde oturan , karı koca iyi pozisyonlarda çalışan insanlar teşvik alacak puana ulaştı da biz ulaşamadık ya :KK70: Ağlar mısın güler misin ?

Çocuğa bakmanın zaman maliyetinin de göz önünde bulundurulması gerek. Çocuğuna tek başına bakan kadın belki iş hayatından belki sosyal hayattan geri kalıp kendine ait yeni bir hayat kuramayabilir. Erkek ayda 300-500 gönderip keyfi isteyinde gelio alıp iki parka götürüp hiçbir şeyden geri kalmadan yeniden evlilik yapabiliyor. Bütün sorumuluğu anneye yüklemek adil değil.

işte bu yüzden çocuk doğduktan sonra işi bırakmayın, meslek sahibi olmadan evlenmeyin, sizi çalıştırmayacak ve bunu size tatlı dille bile olsa dikte edecek adamla hadi evlendiniz çocuk yapmayın diyoruz.. beni bir ömür çalıştırmadı o zaman boşansak da bana bakacak anlayışı ne kadar saçmaysa, bir çocuğun aylık giderinin 1000 liradan az olduğunu düşünmekte saçma..

Elbette vardır..Ama o babalar istisna..Velayeti baba da olup anneden iyi bakan babalar da var..Yok değil..
Devlet dul kadınlara dul maaşı da veri az belki ama evin mutfak masrafını karşılar

Ben velayeti almadı nasıl anne bu demwm hiçbir kadına ki birini tanıyorum almadı üvey babayla rahat büyüyemez kızlarım dadi cuma alıp pazar geri gidiyolar babaya o kadar şiddetli ayrıldılar ki çocukları için iletişimi koparmıyolar
Bu arada yorumlarım konuda bahsi geçen kadın içindi tabiki bazı durumlar var ki adam nafakayı fazlasıyla vermek zorunda örnğin kadına fiziklel ve psikolojik şiddet uygulayıp çalışamaz hale getiriyorlar yada kadının bi engeli olur gibi durumlar
Evlencem çeyiz almam lazım nafakam az demekte gülünç bi durum

Devlet dul kadınlara dul maaşı da veri az belki ama evin mutfak masrafını karşılar

Ben velayeti almadı nasıl anne bu demwm hiçbir kadına ki birini tanıyorum almadı üvey babayla rahat büyüyemez kızlarım dadi cuma alıp pazar geri gidiyolar babaya o kadar şiddetli ayrıldılar ki çocukları için iletişimi koparmıyolar
Bu arada yorumlarım konuda bahsi geçen kadın içindi tabiki bazı durumlar var ki adam nafakayı fazlasıyla vermek zorunda örnğin kadına fiziklel ve psikolojik şiddet uygulayıp çalışamaz hale getiriyorlar yada kadının bi engeli olur gibi durumlar
Evlencem çeyiz almam lazım nafakam az demekte gülünç bi durum
Boşanmış kadınlar dul olmuyor..Dul, eşi ölene deniyor..Ve bahsettiginiz maaşı da onlar alıyor..

Son düzenleme:
Yolunacak kaz mı... Eşimi de beni de tanımıyorsunuz. Şuan bana şunu alacak bunu alacak demiyorum. Evlenirken de evliliğimiz süresince de eşimden maddi bir talebim olmadi hatta düğün bile yapmadık biz. Çalışmama nedenim tüp bebek tedavilerim. Yine de böyle bir toplumda kadınsam ve eşim bosanacagimiz kadar büyük bir kabahat yapmışsa o nafakayı ödemek zorunda. Yok ben kabahat etmişsem zaten öyle bir talepte bulunmam. Çok şükür evliligimde de sorun yok. Siz sanırım hayattaki başka öfkelerini tanımadığı insanlara kuşan tiplerdensiniz.
Siz beni çok yanlış anladınız bayan.
Ben direk şahsınız ve evliliğiniz hakkında konuşmadım.
Sadece zihniyetinizden bahsettim.

Çocuğa bakmanın zaman maliyetinin de göz önünde bulundurulması gerek. Çocuğuna tek başına bakan kadın belki iş hayatından belki sosyal hayattan geri kalıp kendine ait yeni bir hayat kuramayabilir. Erkek ayda 300-500 gönderip keyfi isteyinde gelio alıp iki parka götürüp hiçbir şeyden geri kalmadan yeniden evlilik yapabiliyor. Bütün sorumuluğu anneye yüklemek adil deg
Çok güzel özetlemissinis..Kendi adıma teşekkür ediyorum..

Evet kendim dogurdum , kendim buyuttum bunu yaparken keyfimi de cattim
Cocugu eziyet goren kadinlarin gercekten dogurmamasi ve anne olmamasi gerekiyor
Sizin zihniyetinizi benim anlayabilmem mumkun degil
Eziyet görmüyorum lafi carpıtarak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın..feministlere saygim var ama kendini ezdirmeye enayi yerine koyduranlara saygım yok maalesef

Ustune bir de yeni evlenen kadin gelip laf ediyor. Hepsinin agzinda su var”esimin eski esi,xin annesi cocuguyla hic ilgilenmiyor,bir terbiye bile verememis,ben hamileyim cocuk butun tatillerde yanimiza gelmek babasiyla uyumak istiyor,kadina nafaka veriyoruz,halbuki cok iyi bir maasi var,ailesiyle yasiyor masrafi bile yok” bla bla...

En az 20 kadindan duymusumdur bunu. Buyutulen cocuga laf ederler,cocugun ozel okuluna,ayagindaki pahali ayakkabiya laf ederler,cocuk babaya geliyor diye laf ederler,eski es cocugu getirirken veya alirken kendini bahce kapisindan gosterenleri okudu bu gozler kkda.

O yuzden erkeklere aciyamayacagim. Boyle kadinlarla evleneceklerine oturup cocuklarina baksinlar. Oyle ayda 400 lira vereyim baba olayim diye bir olay yok.

Çocuğa bakmanın zaman maliyetinin de göz önünde bulundurulması gerek. Çocuğuna tek başına bakan kadın belki iş hayatından belki sosyal hayattan geri kalıp kendine ait yeni bir hayat kuramayabilir. Erkek ayda 300-500 gönderip keyfi isteyinde gelio alıp iki parka götürüp hiçbir şeyden geri kalmadan yeniden evlilik yapabiliyor. Bütün sorumuluğu anneye yüklemek adil değil.
Kadın kadınlıktan çıkıyor , ne insanca yaşıyor ne de kadınca.... Bir ömrü çocuğuna adayarak onun mutlu ve iyi bir birey olabilmesi adına çürüyüp gidiyor... Olan bu... Erkekse üremeye devam ediyor :KK70:

Eziyet görmüyorum lafi carpıtarak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın..feministlere saygim var ama kendini ezdirmeye enayi yerine koyduranlara saygım yok maalesef

Bana enayi diyemezsiniz once terbiyeli ve saygili olmayi ogrenin

Ben zaten hakliyim , siz kimsiniz ki size karsi kendimi hakli cikarmaya calisacagim??

Hayat benim hayatim , istedigim gibi dusunur , istedigim gibi yasarim , guclu kadinlardan korkuyorsunuz belli ki , insallah buyudugunuzde farkli olur dusunceleriniz zira buradan bakinca cok komiksiniz

Keşke ülkemizde medenice boşanma gerçekleşebilse...
İki tarafta o kada
O yüzden zaten hem çalışsın hem nafaka alsın diyorum tatlım:KK39:

Bende diyorum ki çalışabiliyorsa -çocuk harici- kadının ihtiyaçlarını artık eski kocası karşılamamalı..
Ama bunu sağlamadan önce, adamın çocuğun tüm masraflarını karşılayacağı çocuk nafakası ödemesi sağlanmalı...
Yani kadının çalıştığıyla kazandığı paradan fazla fazla çocuğa gitmemeli...
Adamla kadın eşit harcamalı..
Böylece kadının maaşı da kendisine yeter..
Hem belki adam da eski karıma para vermem diyip nafakadan daha az kaçar...
Çünkü verdiği para tamamen çocuğuna gider..

Tabi bunu yapan koca ne kadar bilmiyorum...
Çünkü bizde çirkefleşmeden boşanma çok az..
Hemen mal kaçırma, maaşı düşük gösterme durumlarına girişiliyor..

İyi de evlenince bu nafaka kesilmiyor muydu, ayrıca çalışsın arkadaşım nişanlımla evlenmiyoruz nedir ya bende nafaka çocuğa yetmiyor diye düşünmüştüm.
Açıkçası ben çocuğa verilen nafakayı artırmalarını talep ettiğini düşündüm. Çünkü dediğiniz gibi evlenince kadına verilen nafaka kesiliyor diye biliyorum ben de. E bu kadın salak mı evlenince kesileceğini bildiği bir nafaka için evlenemiyorum bahanesiyle artırım talebinde bulunsun? Kesinlikle yanlış aktarılıyor bazı şeyler.

Ustune bir de yeni evlenen kadin gelip laf ediyor. Hepsinin agzinda su var”esimin eski esi,xin annesi cocuguyla hic ilgilenmiyor,bir terbiye bile verememis,ben hamileyim cocuk butun tatillerde yanimiza gelmek babasiyla uyumak istiyor,kadina nafaka veriyoruz,halbuki cok iyi bir maasi var,ailesiyle yasiyor masrafi bile yok” bla bla...

En az 20 kadindan duymusumdur bunu. Buyutulen cocuga laf ederler,cocugun ozel okuluna,ayagindaki pahali ayakkabiya laf ederler,cocuk babaya geliyor diye laf ederler,eski es cocugu getirirken veya alirken kendini bahce kapisindan gosterenleri okudu bu gozler kkda.

O yuzden erkeklere aciyamayacagim. Boyle kadinlarla evleneceklerine oturup cocuklarina baksinlar. Oyle ayda 400 lira vereyim baba olayim diye bir olay yok.
O zihniyet bambaşka o yüzden 2. Evliliğini yapan kişiler çok seçici olmalı çocukları için
Teyzem hiç nafaka almadı vermedi karşı taraf teyzem de şikayet etmedi karşı taraf ama ötleyken adamın eşi ne laflar etti sanki o bakıyo gibi birgün merak etmedi 15yaşına gelince faceden kızım ben baban annen ayırdı diye mesajlar kız görüşmedi ama kız bi hata yapıp biriyle olunca vay s3nin yetiştireceğin kız verecwğin terbiye diye adam olup da sen verseydin o zaman dedirtiyo
Annelik veya babalık çocuk sahibi olmayla olmuyo içten gelmeli birazda yani biz burda 10yıl kafa da patlatsak dil de döksek bazı zihniyeti değiştiremiyoruz
Rabbim hiçbir çocuğu anne baba sevgisinden mahrum burakmasın

Yeri gelmişken yazmak istedim...
Çocuklu adamlarla bile bile evlenen sonra o adamın çocuğunu beğenmeyen istemeyen sorun yaşayan eski eşin aldığı nafakaya laf eden kadınlar = ıslak banyo terliği

X