Annem evlenip kendi hayatimi kurmami istemiyor

Benim annem bana tam anlamıyla sülük gibi yapışmaya çalışıyor mesela hala, anneannemde ona yapışmıştı çocukken evde huzur bırakmadı, babama her gün ben kızımı alırım seni ilgilendirmez bize gelecek her gün derdi, ben de kızını niye evlendirdin o zaman 18 yaşıda derdim
Şimdi annem aynısı başka şehirde yaşıyorum izin versem 24 saat mesaj atıyır ne yedin uyudun mu uyandın mı, canım sıkılıyor ondan çok yazıyorum diyor boş durma o zaman eline örgü al diyorum, adeta elleri boğazımda gibi hissediyorum, sen benim arkadaşımsın diyor ben de hayır çocuğunum ona göre davran kendine hobi bul arkadaş bul komşu bul diyorum
Keşke evlenecek sevgilim olsa ardıma bakmadan koşarak evlenirim

Ben evlenip yurtdışına yerleşecek olmanıza çok sevindim. Çünkü evlenince sizin evinizi kendi evi gibi görecekti sürekli gelecekti huzurunuzu bozacaktı eş ailesiyle yaptığınız her şeye kulp bulacaktı. Size en büyük tavsiyem yurtdışına gelince hemen koşarak tatillerde uzun gitmeyin, bu sefer her tatil sizin aynı şekilde gitmenizi bekleyecekler.

Anneniz çalışıyor mu?. Hiç mi iş yerinden iyi kötü arkadaşı yok? Kardeşleri de mi yok?

Size bağımlı haldelerse bağımlılığı kıracaksınız ilkin yoksa evlenirseniz zorlanırlar. Evleneceğim zaten gibi tepkiler vermeyin. Eve perde mi alınacak? Onlar seçsinler. TV ayarlarını yapmasını mı bilmiyorlar? Öğretin ve kendileri yapsınlar. Bazı şeyler için de bilmiyorum deyin. Ne yapacaklarsa bir iki yönlendirme yapın ama yine kendileri yapsınlar.

Anneniz babanıza yine saydırınca kendisine deyin ki terapi alsın veya boşansın. Babanızla ilişkisinden size ne? Belki terapiye başlayacağım deyip annenizi tongaya düşürebilirsiniz. Belki o da koşup terapiye başlar :KK70:

Annenizi gözümde canlandıramadım pek. Etrafımda böylesini görmediğim için sanırım 🤷‍♀️

Merhabalar, uzun zamandir forumu misafir olarak takip eden biri olarak son zamanlarda yasadigim sorunlardan oturu size fikir danismaya geldim, zira bir noktada artik saglikli dusunemedigimi fark ettim. 30 yasindayim ve kendimi bildim bileli cocuk gibi davranan, cocuk zekasi ve duygusalligina sahip olan, bu sebeple onlara cogu zaman bir cesit ebeveynlik yapmak zorunda kaldigim anne babamla hayatimi surdurdum. Abim universiteyi bitirip almanya'ya yerlestikten sonra evin butun yuku ve sorumlulugu da evde kalan tek cocuk olarak bana dustu. Kendisi anne babamin huyunu bildigi icin 5 yildir turkiye'ye gelmiyor ve kendimi iyice salak gibi hissetmeme sebep oluyor. Anne babam (ki sozde okumus, egitimli insanlar) benden onay almadan mobilya rengi dahi secemeyecek, her seyi benden bekleyen ve neredeyse bana bağımlı yasayan insanlar. Bunda benim cok fedakar ve verici davranmamin da etkisi var muhtemelen. Bugune kadar yaptigimdan oturu de en ufak bir pismanligim yok, yine olsa bircok seyi yine yaparim fakat bu durum artik toksik bir bagimliliga donustu. Annem babami erkek olarak gormeyen(surekli onu ezen, yok sayan -ki bunda babamin gecmis hatalarinin payi buyuk-) etrafindaki tum arkadaslariyla gorusmeyi kesmis ve beni en yakin arkadasi zanneden, giyime kusama, genc kalmaya takintili, sokakta birlikte yururken bak bana baktilar cok guzelim modunda gezen, uzulerek soyluyorum yer yer kendi kiziyla rekabete giren bir kadin. Hakkini yiyemem bizden sevgisini de hic eksik etmedi maddi manevi fakat ozellikle son yillarda evrildigi yer burasi. Babam ise icine kapanik, biraksaniz aylarca evden cikmayacak sabit fikirli ve degisime kapali bir insan ve ikisi asla anlasamiyor. Asil soruma geliyorum, 2 senedir birlikte oldugum erkek arkadasim gecen ay evlenme teklifi etti ve kasim ayinda nisan yapmayi dusunuyoruz fakat anneme bunu soyledigimden beri bana yapmadigi surat, sokmadigi laf kalmadi. Sevincime ortak olmak bir yana, nisanim olmasin diye elinden geleni yapiyor(tabii ki direkt olarak mudahalede bulunmadan, lafiyla sozuyle) Bana surekli sen gidersen yalniz kalacagim baban butun akrabalarini eve toplar simdi sen varsin diye getiremiyor, benim isimi kim gorecek, herkesin cocugu var yaninda(ki burada tek cocuk benmisim gibi davraniyor hala) hem o adam sana yakismiyor sen daha iyisini bulursun(erkek arkadasim doktor ve o da almanya'da yasiyor, dolayisiyla almanya'da yasayacagiz evlilik sonrasi) gibi olumsuz seyler soyluyor. Ufak ufak nisan hazirliklarina basladim cilt bakimi ve tek seans lazer randevusu aldim, hemen ben randevu icin evden cikar cikmaz pesimden kendisine de farkli bir merkezden randevu almis. Erkek arkadasimin annesinin pogaca tarifini begenip yaptim diye ertesi gun bes yildir kayip olan tarif defterini bulup benim pogaca tarifim daha guzel diyerek yapmaya basladi. Bu gibi tuhaf hareketlerde bulunuyor. Sanki ben kusursuzmusum gibi erkek arkadasimin her seyine kusur buluyor, yok bu adam cirkin, yok yanina yakismiyor, gel biz sana burada is kuralim, baban sermaye versin otur yanimizda(ozel sektorde calisiyorum fakat bir yildir issizim, sebebin bu oldugunu falan dusunuyor sanirim kendi icinde) boyle bir sey istemedigimi ve cok mutlu-huzurlu bir iliskim oldugunu soyledigimde ise manipulasyona baslayip evlen de gor gununu, senin sonun kotu olacak git boyle burnunun dikine, sen canim cicim saniyorsun, alacaksin basina belayi gibi cumleler kurup butun enerjimi emiyor. 2 gun sonra gelip "canim kizim ben senin tabii mutlu olmani isterim yuvani kur" diye gonul aldigini zannediyor fakat en ufak bir "ben zaten yakinda evlilik dusunuyorum beni uzun vadeli planlara katmayin" tarzi soylemimde yeniden "ne evlenmesi, evlen de gor sen kolay zannediyorsun" minvalinde soylemlere basliyor. Evlilik teklifi aldigimi soyledikten bir hafta sonra falancanin oglu da seni cok begeniyormus bak tarzi cumleler kurup bundan etkilenecegimi, kafamin karisacagini dusunecek kadar cocuk zekali. Ustelik bana kimseyi yakistirmayan annem kendi bekar oglunun yabanci ve iki cocuklu bir kadinla almanya'da birlikte olmasina ve hicbir sorunlariyla ilgilenmemesine goz yumuyor. Mazallah ben yarisini yapmis olsam evlatliktan reddedilirdim muhtemelen. Babama gelince, gecmiste bize ve anneme cok yanlislar yapti, annemi defalarca aldatti ve biz cocuk aklimizla sahit olduk. Benim hayatima dogrudan etkisi olan bircok hatali tutumda bulundu. Ona cok kizginim ve affetmeye calisip uzun zamandir iyi gecinsem de icimde bir seyler kopuk. Cok uzattim farkindayim ve biraz ic dokme gibi oldu fakat sormak istedigim su, annemin bu surec boyunca en saglikli sekilde yanimda durmasini nasil saglayabilirim? Kasimda nisan var diyoruz kendi kendime ailesiz gibi hazirlik yapiyorum, asla ciddiye alinmiyorum. Konusmaya calissam bana evden kacmaya calisan ergen kizlar gibi davraniyor. 30 yasinda kendi hayatini eline almis bir kadin oldugumu asla kabullenemedi...
Annenize Terapi şart.

Dünün sohbet konusu buydu arkadaşlarla. Annelerin hepsi böyle nerdeyse. Bi evlada çok daha fazla lafı geçiyor. Ve daha da eziyor onu. Ve malesef evlenseniz çoluk çocuk yapsaniz da değişmiyor. Bi tane arkadaş bu ara bu yaşadıklarına geri dönüp fazla üzulür vaziyette. Tesettürlü kendisi mesela kardeşi değil. Ben pantolon giysem saklanacak yer arardım bi şey demeseler diye diyo. Şimdi kardeşi tesettürlu değil. Sadecr bir kez sigara içerken yakalanmış ne kavgalar olmuş. Ama kardeşi odasında camı açıp rahatça içebiliyor filan...

Çözümü olduğunu sanmıyorum. Sadece Allah sabır versin diyebilirim.
Yorumunuzu okuyunca aklıma kardeşimle ben geldi :KK43: Ben zamanında aileme saygısızlık etmediğim halde benim üstüme üstüme gelirlerdi. Şimdi kardeşim çok agresif ama benden daha iyi hayat yaşıyor. Annem bana 40 derece sıcakta sırf erkekler bakmasın diye kot ceket giydirirken kardeşim istedigi gibi giyiniyor. Galiba biraz yırtık olmak lazım. Saygı sevgi bir yere kadar. Ama ben yapamadım onu zamanında.

Konu sahibi evlen gitsin kimse için üzülmeye vicdan yapmaya değmez. Emin ol bizim toplumumuzda erkek çocuk hep daha değerli. Kız olunca ağzınla kuş tutsan da yaranamazsın.

Yorumunuzu okuyunca aklıma kardeşimle ben geldi :KK43: Ben zamanında aileme saygısızlık etmediğim halde benim üstüme üstüme gelirlerdi. Şimdi kardeşim çok agresif ama benden daha iyi hayat yaşıyor. Annem bana 40 derece sıcakta sırf erkekler bakmasın diye kot ceket giydirirken kardeşim istedigi gibi giyiniyor. Galiba biraz yırtık olmak lazım. Saygı sevgi bir yere kadar. Ama ben yapamadım onu zamanında.
Yapamamaktan işte. Amaaan kader işte ya. Bundan sonrası güzel olsun. 🍀

Hahahaha Canım benim ya 😂

Sinirden gülüyorum. Benzer model bende var, evlenmemem için her şeyi yaptı. Aynı minvalde cümleler, hastalık numaraları, kötü davranma, ağlayıp zirlama ve nisanlima kötü davranma şeklinde.Agabeyim var, etkisiz eleman. Hereseye uzaktan bakar. Bizde tek fark benim babam yok, annemle benimle yaşıyordu.

Sonunda artık baktık olacak gibi değil, maddi olarak anneme gerekli imkani sağlayabilecek duruma geldiğim an 8 senenin sonunda yurtdışına çıkıp gizlice evlendim. Yanımda sadece bir kaç arkadaşım ve dayım vardı.Sayesinde buruk bir şekilde gelin oldum.

Ona kalsa 80 sene daha bekar kalacaktim.Bu tip insanlar kendilerinden başkasını düşünmez.

Kulağını tıka, nişanlıni yanına yaklastirma. Yaklastirirsan ayrilmaniz için her şeyi deneyecek. Nişanlın ile basaramazsa nisanlinin ailesinin üzerine oynayacak emin ol.

Eğer nisanlini yeterince tanidiysan ve eminsen her seye kulagini tıka, eline asla koz verme, asla ufak bir sürtüşme dahi olsa annene anlatma.

Sinirlerini sağlam tut, kavga ederek bir yere varilmiyor işe yaramıyor. Umursama duvar gibi sessiz kal.

Bol şans ve mutluluklar🍀

Anneniz, babanızdan alamadığı tüm ilgiyi sizden almaya çalışıyor. Gibi değil, ciddi anlamda bağımlı bir ilişki yaşıyor sizinle. Tüm yükünü vermiş omuzlarınıza. Sizinle yarışması kısmı da sandığımızdan daha sık görülen bir şeymiş aslında. Çoğu anne çocuğunun bebekliğinde başlıyormuş. Bana şunlar yaşatılmadı ama ben yapıyorum bak senin için gibi. Bunun acısını çıkarıyor sonra da. Sizi doğururken sormadılar. Yapacağınızı yaptınız. 30 yaş az değil. Bu zamana kadar uğraşmışsınız. Hayatınızın en güzel zamanları. Fiziksel olarak da uzak olmak çok iyi gelecek eminim size. Ama anneniz bozmaya çalışmaya devam edecektir. Bilmiyorum düğün sevginiz var mı ama ne kadar az dünürlerle iletişim kurarsa o kadar kolaylaşır gibi görünüyor işiniz. Küçük bir nikah, yemek, erkek arkadaşınıza durumu hafif çıtlatmak, annenizin hareketini onaylamadığınızı bilmesini sağlamak gibi şeyleri deneyebilirsiniz. Sorun çıkaracaktır. Oldukça bencil bir kadın. Kusura bakmayın böyle söylediğim için. Sizin mutlu olmanız falan umrunda değil. Ben doğurdum büyüttüm yetiştirdim. Şimdi o bana baksın. Siz orda mutsuz olursanız diye değil, o burda mutsuz olacak diye.
Altına imzamı atarım 👍

Merhabalar, uzun zamandir forumu misafir olarak takip eden biri olarak son zamanlarda yasadigim sorunlardan oturu size fikir danismaya geldim, zira bir noktada artik saglikli dusunemedigimi fark ettim. 30 yasindayim ve kendimi bildim bileli cocuk gibi davranan, cocuk zekasi ve duygusalligina sahip olan, bu sebeple onlara cogu zaman bir cesit ebeveynlik yapmak zorunda kaldigim anne babamla hayatimi surdurdum. Abim universiteyi bitirip almanya'ya yerlestikten sonra evin butun yuku ve sorumlulugu da evde kalan tek cocuk olarak bana dustu. Kendisi anne babamin huyunu bildigi icin 5 yildir turkiye'ye gelmiyor ve kendimi iyice salak gibi hissetmeme sebep oluyor. Anne babam (ki sozde okumus, egitimli insanlar) benden onay almadan mobilya rengi dahi secemeyecek, her seyi benden bekleyen ve neredeyse bana bağımlı yasayan insanlar. Bunda benim cok fedakar ve verici davranmamin da etkisi var muhtemelen. Bugune kadar yaptigimdan oturu de en ufak bir pismanligim yok, yine olsa bircok seyi yine yaparim fakat bu durum artik toksik bir bagimliliga donustu. Annem babami erkek olarak gormeyen(surekli onu ezen, yok sayan -ki bunda babamin gecmis hatalarinin payi buyuk-) etrafindaki tum arkadaslariyla gorusmeyi kesmis ve beni en yakin arkadasi zanneden, giyime kusama, genc kalmaya takintili, sokakta birlikte yururken bak bana baktilar cok guzelim modunda gezen, uzulerek soyluyorum yer yer kendi kiziyla rekabete giren bir kadin. Hakkini yiyemem bizden sevgisini de hic eksik etmedi maddi manevi fakat ozellikle son yillarda evrildigi yer burasi. Babam ise icine kapanik, biraksaniz aylarca evden cikmayacak sabit fikirli ve degisime kapali bir insan ve ikisi asla anlasamiyor. Asil soruma geliyorum, 2 senedir birlikte oldugum erkek arkadasim gecen ay evlenme teklifi etti ve kasim ayinda nisan yapmayi dusunuyoruz fakat anneme bunu soyledigimden beri bana yapmadigi surat, sokmadigi laf kalmadi. Sevincime ortak olmak bir yana, nisanim olmasin diye elinden geleni yapiyor(tabii ki direkt olarak mudahalede bulunmadan, lafiyla sozuyle) Bana surekli sen gidersen yalniz kalacagim baban butun akrabalarini eve toplar simdi sen varsin diye getiremiyor, benim isimi kim gorecek, herkesin cocugu var yaninda(ki burada tek cocuk benmisim gibi davraniyor hala) hem o adam sana yakismiyor sen daha iyisini bulursun(erkek arkadasim doktor ve o da almanya'da yasiyor, dolayisiyla almanya'da yasayacagiz evlilik sonrasi) gibi olumsuz seyler soyluyor. Ufak ufak nisan hazirliklarina basladim cilt bakimi ve tek seans lazer randevusu aldim, hemen ben randevu icin evden cikar cikmaz pesimden kendisine de farkli bir merkezden randevu almis. Erkek arkadasimin annesinin pogaca tarifini begenip yaptim diye ertesi gun bes yildir kayip olan tarif defterini bulup benim pogaca tarifim daha guzel diyerek yapmaya basladi. Bu gibi tuhaf hareketlerde bulunuyor. Sanki ben kusursuzmusum gibi erkek arkadasimin her seyine kusur buluyor, yok bu adam cirkin, yok yanina yakismiyor, gel biz sana burada is kuralim, baban sermaye versin otur yanimizda(ozel sektorde calisiyorum fakat bir yildir issizim, sebebin bu oldugunu falan dusunuyor sanirim kendi icinde) boyle bir sey istemedigimi ve cok mutlu-huzurlu bir iliskim oldugunu soyledigimde ise manipulasyona baslayip evlen de gor gununu, senin sonun kotu olacak git boyle burnunun dikine, sen canim cicim saniyorsun, alacaksin basina belayi gibi cumleler kurup butun enerjimi emiyor. 2 gun sonra gelip "canim kizim ben senin tabii mutlu olmani isterim yuvani kur" diye gonul aldigini zannediyor fakat en ufak bir "ben zaten yakinda evlilik dusunuyorum beni uzun vadeli planlara katmayin" tarzi soylemimde yeniden "ne evlenmesi, evlen de gor sen kolay zannediyorsun" minvalinde soylemlere basliyor. Evlilik teklifi aldigimi soyledikten bir hafta sonra falancanin oglu da seni cok begeniyormus bak tarzi cumleler kurup bundan etkilenecegimi, kafamin karisacagini dusunecek kadar cocuk zekali. Ustelik bana kimseyi yakistirmayan annem kendi bekar oglunun yabanci ve iki cocuklu bir kadinla almanya'da birlikte olmasina ve hicbir sorunlariyla ilgilenmemesine goz yumuyor. Mazallah ben yarisini yapmis olsam evlatliktan reddedilirdim muhtemelen. Babama gelince, gecmiste bize ve anneme cok yanlislar yapti, annemi defalarca aldatti ve biz cocuk aklimizla sahit olduk. Benim hayatima dogrudan etkisi olan bircok hatali tutumda bulundu. Ona cok kizginim ve affetmeye calisip uzun zamandir iyi gecinsem de icimde bir seyler kopuk. Cok uzattim farkindayim ve biraz ic dokme gibi oldu fakat sormak istedigim su, annemin bu surec boyunca en saglikli sekilde yanimda durmasini nasil saglayabilirim? Kasimda nisan var diyoruz kendi kendime ailesiz gibi hazirlik yapiyorum, asla ciddiye alinmiyorum. Konusmaya calissam bana evden kacmaya calisan ergen kizlar gibi davraniyor. 30 yasinda kendi hayatini eline almis bir kadin oldugumu asla kabullenemedi...
Evladına bağımlı ebeveyler çok zor , kendini bu durumdan kurtarmalısın, zamanla alışacaklardır ...

Zamanında babanızdan boşanmadığı ve çocuklarım va diyerek evliliği devam ettirdiği için psikolojisi iyice bozulmuş annenizin. Yaşadığı şey çok ağır aslında, keşke o zaman sineye çekmeyip boşansaymış. Sizin adınıza sevindim, biran önce evlenip o evden ayrılmanız lazım çünkü.

X