Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

Anne cocuğuna bakıyor, sabahlara kadar basında bekliyor diye adam kadına neden nafaka ödesin? Sacmalık.

Aynen katılıyorum çünkü çocuk büyüdükçe masraf artıyo okulu olsun herşeyiyle ama çocuk babada da kalmalı 2tarafı da görmeli

Daha evlenmeden boşandın ,nafaka dert mi oldu :) yorma kafanı böyle gereksiz şeylerle ..

Söylediklerinde haklısın fakat kadına ödenen nafaka bana enayilik gibi geliyor .kadın bosanmayi göze almışsa ,çalışıp ayakta durmayı da göze almıştır .neden eski kocanın sırtına asalak gibi yapışmak ? Tazminat ayrı bir olay fakat nafaka kaldırılmalı (eşe ödenen ) , zaten yakin zamanda kaldırılacagini okumuştum ,umarım acele ederler .

Yorumları okumadım, konuda da neye dert edilmiş anlayamadım.
Çocukla boşanma için,
Mahkemelerin çocuk için nafaka diye bağladığı miktarları duyuyoruz, dalga geçer gibi...
(400,500,700....)
Peki bir çocuğun yarı masrafı nedir?
Anne-baba bölüşecek desek,
Standart rakamlar yazıyorum,
Kreşe vereyim deseniz,
1000 lira,
Aylık kıyafet masrafı 200
Siz öğünü makarna ile geçiştirenilirsiniz, ama çocuk sağlıklı beslenmek zorunda +200 de mutfak masrafına ekliyorum.
Ivır zıvır, oyuncak, gezmesi, aktivitesi 200
Şimdiden 1800 lira oldu,
Bir de bu çocuk o ay hasta olsa, 2000 diyelim.
Daha henüz annenin emeği hiç Yok farkındaysanız. Anne zaten anne, bakar merak etmeyin. Adam üstüne düşeni yapsın, hatta bakın tamamını da defil, yarısını yapsın? Kaç baba tek çocuk için 1000 lira nafaka ödüyor?

Çocuksuz boşanma için de, nafaka olmalı ama süresi olmalı. Adamın kabahatli olup olmaması, ne kadar zamandır evli olduklarına göre değişebilir.
Ama Kadın evlenmedikçe adama hayat boyu bir süre evli kaldı diye borç yüklemek bana da anlamsız geliyor.

Erkekleri neden hayatın her aşamasında yolunacak kaz gibi görüyorsunuz.
İş tecrübesi kazanmamanız da,üniversiteyi bitirmeden evlenmeniz de sizin sorununuz.Eşiniz başınıza silah dayanamadı sanırım.
Evlenince kocam 'eşşek' gibi bana bakacak.
Boşanınca kocam 'köpek' gibi nafaka ödeyecek.
Yazıkkk size !!!

Değiştirin bu kafayı 'mastırlı birey'!!!
Hayatın her sahasında kendine yeten birey olun mastırınız kusur kalsın!

Şunu da söyleyim ; evliliğinde adamdan hayır görmemişsin hala onun boyunduruğunda olduğunun ispatı 3 kuruş nafakayı alsan ne almasan ne ???

Sadece konuda senin mesajını okudum :) enayilik gibi gelmesin. Sonsuza kadar ödenmesi saçmalık, ama boşanmadan sonra belli bir süre ödenmeli bence. 3 yıl yada adamın kabahati varsa şiddet gibi daha uzun
Burada bile kadın şiddet görüyor, kadına git desek kendine hayat kurmak için biraz para kenara koyayım dese en az 1 yıl daha o evliliği çekmek zorunda.
Arkanızda kimse Yoksa, yeniden hayat kurmak eğer 3000+ maaş almıyorsanız kolay degil.
Tazminat dediğiniz sanki 100 bin veriyorlar. 10-15 bin.
Yeni bir kiralasanız elinizdeki tazminat bitmiş olur zaten.
Türkiye şartlarında kadın tarafından keyfi boşanma olmaz, kadın için her şekilde durum zor.
Çok çok dusuk bir orandır, bu adamla evleneyim parasını çatır çatır yerim diye evlenen.
%1-2.
Geri kalan kadınlara haksızlık yapmanın da anlamı Yok...

Ama bunu isteyen de kadın istemese bunu kabul etmese velayeti almazdı bundan gocunmamalı
Eşim çalışıyo akşama ben bakıyom o sadece para getiriyo her iş bende ama ben gocunmuyorum eşim akşam bi saat oynar markete götürür iyi bi baba ama daha fazla ilgilenebilir eşim çalışma saatleri nedeniyle böyle anlayışla karşılıyorum anlattığın örnek de bu şekil yani o zaman kadın velayeti babaya versin hafta sonu görsün

Kadına düşman değilim ama erkeğe de vurun kırbacı diyemem kadın da bakıcıya kreyşe verip çalışabilir kadın çocukla ilgilensin tüm masraf da adama diye bişey yok yani yeri geldiğinde eşitlik eşitlik deniyo buda eşit o zaman

Bahsedilen kadın davayı açarken avukatı nasıl biriymiş ki uyarmamış bunu anlatmamış mı tuhaf olan da bu yani savunmaya evlenemiyorum o yüzden mi yazmış

Valla hanımefendi hiç incinmesin hiç de üzerinize alınmayın ..Çocuğuna bakmayan anne de var çünkü

Elbette var, anne sıfatını hak etmeyen yüzlerce kadın da var. Ancak o annelere evlat teslim edilmemeli zaten. Baba olsam, çocuğuna bakmaya imtina eden anneye para ile baktırmaz, velayetini ben alırdım. İnciniyor, durduramıyorum :)

İyi de evlenince bu nafaka kesilmiyor muydu, ayrıca çalışsın arkadaşım nişanlımla evlenmiyoruz nedir ya bende nafaka
Bunlara ek olarak tatil istiyor, gezme istiyor.Tiyatroşu sineması okul gezisi ..Kırtasiye masrafları ..Kitabı , dergisi..
450 liraydi ödenen nafaka zam ayında 500 yapmış..Neye göre yaptın oran bu değil diyince de ne yuzsuzlugum kaldı ne utanmazligim..Sadece servisi 400 lira çocuğun..Boşandığin adamla muhatap olmak da ayrı yıpranma..

ben de evli bir çocuk annesiyim. söylediklerine kısmen katılıyorum.
şöyle ki anne de sorumluluk hep daha fazla oluyor. bari maddi açıdan eşit olsun. yani çocuğun bakıcısı ya da kreşi eşit bölüşmeli, yediği içtiği kaldığı evin bedeli falan eşit olmalı. mesela ben 1000 lira kira veriyorsam 1000 bakıcı veriyorsam okul-kıyafet-yeme içme-tatil- aktivite-faturalar de 1000 veriyorsam en azından 1500 lira verilmeli çocuk için.
annenin maddi yükü hafifletilmeli.
amaaaa kadına nafaka bana saçma geliyor ya. evliyken edinilen mallar 2 ye bölünmeli o kadar. sonuçta eşitlik var di mi?? o zaman çalışmayan erkeğe de kadın nafaka ödesin.
bunların üstüne utanmadan pişkin pişkin nişanlıyla mahkeme gelmek de yani saçmalık. bu erkek içinde geçerli.

O kadar kolay mı ya..IstiyorMuş istemezse velayeti almazmus.PESS

Bu konu para ile baktırma değil ..Anneye ödenen para çocuğun refah seviyesini yükseltur..Ajite etmeyın durumu..

bana bosanma asamasinda cocuk da varsa esyalarin esit paylasimi dogru gelmiyor mesela,
velayeti alan ebeveyne ev esyalarinin tamami verilmeli, hatta ayni evde oturmaya devam etmeli bir sekilde anlasilarak.

ama omur boyu artik bir yabanci olmus kisiden kisisel nafaka almak dogru degil, elbette yeni hayat kurma icin gerekli ilk bir kaz yili farkli gorebiliriz.

O kadar kolay mı ya..IstiyorMuş istemezse velayeti almazmus.PESS
Kadını velayeti almak zorundaymış gibi göstermek çok güzel ama haklısın
Ben polemik için yorum yapmadım fikrimi savundum karşı fikre de saygım var
Saygısını koruyamıcak olan kimseyle de işim yok

Yolunacak kaz mı... Eşimi de beni de tanımıyorsunuz. Şuan bana şunu alacak bunu alacak demiyorum. Evlenirken de evliliğimiz süresince de eşimden maddi bir talebim olmadi hatta düğün bile yapmadık biz. Çalışmama nedenim tüp bebek tedavilerim. Yine de böyle bir toplumda kadınsam ve eşim bosanacagimiz kadar büyük bir kabahat yapmışsa o nafakayı ödemek zorunda. Yok ben kabahat etmişsem zaten öyle bir talepte bulunmam. Çok şükür evliligimde de sorun yok. Siz sanırım hayattaki başka öfkelerini tanımadığı insanlara kuşan tiplerdensiniz.

Çocuğun anneye ihtiyaci hakkında bilginiz var mı ? Önce bilgi sonra fikir sahibi olun..Daha güzel olur..

Çocuk için ödenen nafaka arttırım talebi ise, oraya nişanlı ile gidip, maddi imkansızlık yüzünden evlenemiyoruz demişse, hakim çok doğru bir karar vermiş artırmayarak. Eger kadının kendisine ödenen yoksulluk nafakası ise, yine de nişanlı ile gidip, evlenemiyoruz , nafakamı artırın da evlenelim demek yine çok büyük saçmalık, eğer red kararı verilmişse , kadın haketmiş bunu.

Zaten bu durumdaki çoğu kadın bu kadar kahrını çektim diye düşünüyor. yakinda olur gider bari olup gittikten sonra emeklisiyle hayatının son 5-10 yılında kafa dinlemeyi umarak evliliklerini surduruyor.

her olay bence kendi içinde değerlendirilmeli. boşanan kadına nafaka süresi 2 yıl, çocuk için maksimum nafaka 1000 tl gibi tek kalem düzenlemeler uygun olmaz. herkesin durumu ve şartları bir olmuyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…