Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

18 yaşını bekleme madem. Aç davayı baba babalık yapmıyor çocuğuma da benim soyadım verilsin diye. Daha geçenlerde haberi vardı cunku

İşte bu nafaka olayından ayrı bir sorun. Hani bir arkadaşında yazdığı gibi dubai de residansta kalan adam 300 lira nafaka veriyor. Çocuğu da unuttu diye. Çocuğu aramıyor sormuyor ise bu çocuğu terk etmek oluyor. Bunun manevi yükü çocuk açısından çok agir. İşte bunun için facebook LinkedIn vb yerlerden adamın işi, sosyal yaşantısı statüsü vb şeyler kanıtlanip hem nafaka arttırımı hem de çocuğu terk ettigibicin manevi tazminat talebi bir şey olamaz mı?

Valla panpa haydi para bir şekilde alındı diyelim ama para o çocuğum baba ihtiyacını kapatmıyor ki orası apayrı bir sorun dediğin gibi. Bir insanın evladına verdiği parayı çok görmesini asla anlayamam. Ama evladını görmeyerek yaşamasını hiç hiç hiç anlayamam. Bu erkekler nasıl insanlar ya Allah akıl fikir versin hepsine.

Valla mantığınızı aklım almadı. Ben diyorum ki kadın yeni bir evlilik yaptığında boşanmayla yoksulluğa düşme durumu ortadan kalktığı için nafakası kesilir. Çocuk için olan nafaka ise devam eder. Ne yani şimdi eski eş boşandı diye ömür boyu başkasıyla evli kadına nafaka mı ödesin. O kadında eski eşinden geleni yeni eşiyle mi yesin. Hak mıdır yani?

Çocuk için bağlanan nafaka cüzi miktarlarda ve ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli değil. Bu hususta yeni bir yasal düzenleme kesinlikle yapılmalı ve anne baba çocuk için eşit miktarda maddi katkıda bulunmalı. Katılabileceğim tek nokta bu. Ama kadın söylediklerinizden yola çıkarak yazıyorum sırf annelik yaptığı için yani veli toplantısına gittiği, ödeviyle ilgilendiği, rahatla yeniden eş bulamadığı için kendine ekstra nafaka adı altında para istiyorsa lütfen velayeti falan almasın!

Çocuklu ayrılık için nafaka şart ama
Diğer türlüsü ömür boyu borçlu yaşamak çok saçma
Ve kadın için de onur kırıcı bir durum

Sgk yapmadan çalışıp
İmam nikahı ile evlenip
Eski eşten nafaka alan kadınlar var
Siz olaylara kendi karakterinizden yola çıkarak yorum yapıyorsunuz

Ama bu yasayı kötü niyetle kullanan kadın sayısı o kadar çok ki
Ve bu yüzden evlenmek istemeyen erkek

Bana gelince
Çocuğum yok boşanırken tek kuruş nafaka talep etmedim
Zaten helal etmiyor çoğu ödediği nafakayı

Valla bende sizin dediklerinizi garipsiyorum. Kadın bütün bunları yaparken baba ne yapıyor? Bunun adı annelik için para istemek değil sorumlulukları eşit şekilde bölüşmektir. Bunda ayıp bir şey yok.

O zaman çocuğa da nafaka verilmesin? İnsan evladı için para talep eder mi? Annesisin tabi bakacan. Cık cık. Ne kadar ayıp.

İyi de kadının bunları yapmasının bir maliyeti var. Malesef ülkemizde kadınların geliri ile erkeklerin geliri arasında uçurum var. Aynı işi yapan adam 5 alırken kadın 3 alıyor. Bu sadece ülkemizin değil dünyanın gerçeği. En gelişmiş ülkede bile bu sorun var

Bunu geçtim, ama çocuklu bir kadın cok daha zor bir iş buluyor. İş verenin çocuk hasta olur, okulunda problemi olur, mesaiye kalamaz, seyahat engeli olur vb endişeleri sebebiyle.

Dolayısıyla bu kadının veli toplantısına gidebilmesi, hasta olduğunda çocuğunu doktora götürebilmesi, her aksam belli bir saatte eve donebilecegi sürprizleri olmayan bir işte çalışması gerekiyor. Kadının tüm iş ve sosyal yaşamını etkileyen bir durum çocuk sahibi olması. Bunun da kadına maddi bir yükü oluyor.

İşte bunlar kadına nafaka şeklinde değil ama çocuk nafakasina daha gerçekçi ücretler biçerek belirlenmeli.

Her bosanma ayni degil ki maalesef genelde kadinlar cile cekiyor ve devlet bakmali her vatandasina , eski esler degil bence. Ucuk bi beklenti benimkisi ama yazik neler cekiyor insanlar

Evlilik sozlesmesinden yanayim ben bu kadar bosanma varken. Her sey bastan anlasmali olmali.

Devlet baksın demek biz bakalım demek. Zaten ağır vergiler iyice ağırlaşsın demek.

Devlet baksın demek biz bakalım demek. Zaten ağır vergiler iyice ağırlaşsın demek.

Ucuk beklentim olacagini sanmiyorum ama bes parasizliktan bosanamayan insanlar da var.
Aslinda her muhtar kendi mahallesine adam gibi hizmet yapsaydi bugun cogu insan caresiz kalmazdi benim gorusumle.

Eski es bosandigi esine para vermek istemiyor zenginler de bile boyle. Nasil daha az oderim derdi var. Evliligin bile kaldirilmasina bi basamak bu konu, birileri icin.

Vergilerin Dunya' da isyan nedeni olacabilecegi iddiasina katiliyorum ben.

Ben ayrıldıgıda çalışıyor olduğum için bana nafaka bağlanmadi ,calismasaydim bağlanırmış..Çocuğuma bağlanan nafaka da ancak servis ücretini karşılıyor..
Babanın görevi sadece bu mu ?Katkı eşit olmalı eşit olması sağlanmalı..

Bunu yaşamış/yaşıyor biri olarak sizce nasıl olmalı? Beklentilerinizi anlatirmisiniz?

Kadın ile erkek arasındaki gelir farkı tamamen cinsiyet ayrımı ile ilgilidir, bu mantıkla çocuksuz kadınla da erkek arasında da gelir farkı vardır.
Çocuk sahibi kadının iş bulma zorluğundan bahsediyosunuz ancak evliliği devam eden çocuklu kadın da, boşanmış çocuk sahibi kadın da aynı hal ve şartlar altında iş bulabilir. Kanun da kadına bağlanan nafaka boşanmayla yoksulluğa düşeceği için verilmektedir. Medeni kanunda ki tanımı mantığı budur, o yüzden yeni bir evlilik yaptığında kesilir. Ve ben bunda anormal bir durum göremiyorum. Aksine böyle olmaması çok kötü suistimallere neden olabilir.

Önceki yorumumda da belirttiğim gibi müşterek çocuk için bağlanan nafaka gerçek ihtiyaçları karışlayacak nitelikte asla değildir ve bu konuda gerçekçi düzenlemeler yapılmalı. Ancak kadın ben çocuğa bakıyorum bunun benim açımdan bir bedeli olmalı, yeni bir evlilik kursamda ömür boyu bana nafaka ödesin mantığındaysa bunu benim vicdanım ve aklım almaz, almıyorda. Kanunda zaten bu mantıkla çalışmadığı için yasal düzenlemeler de bu yönde değil.

Ben hizmetci yada bakici degilim , kendi dogurdugum cocuk icin neden bosandigim adam bana nafaka odesin??

Ay yok artik ya yemin ederim hayatimda gormedigim tuhaf dusunceleri bu bdvde goruyorum
Hımm demek kendiniz dogurdunuz ?? Erkek olmadan kendi kendine üreyen ilk kadin olarak tarihe gecmissinizdir eminim.
Feminist olacagim diye gurur meselesi yapilip nafakanin alinmamasi da bana garip geliyor..ana anaysa baba da baba yani yaparken o da dusunecek kusura bakmayin ohh ne ala atsin kadinin ustune cocugu kendi gel keyfim gel yok oyle..burnundan fitil fitil gelsin ki gorsun gununu

İşte bu yüzden burdaki gerçekçi mantıkçı kadınlar aceleci tiplere hemen çocuk yapmayın eşinizle evliliğinizi iyice tartin ölçün diyor ya. 5 yıllık evliliğe 3 çocuk sığdırmış kadın vardı ya arkadaşlar hatırlar burda konu açmıştı. Kocasından dayak diyor adam serserinin teki filan. Eğitim yok meslek yok boşanıp ne yapacak sanki güvence mi var? Cahil toplumu bilinçlendirmekten daha imkansız bişey yok. Serseri pislik olmayan adam öz evladını ele güne muhtaç etmez sahip çıkar. Karektersiz erkekleri bir tanıyın, bebek yapmak zor iş. Kadına günah çocuğa günah. Kadın bilinclenmeye mecbur malesef

Çocugunuz için butun bu yaptıklarınızı parayla ölçebiliyormusunuz peki.Bir diğer yandan siz cocuga omrunuzu verirken arada bir MC Donalds a goturen baba sizi maaşa bağladığı için sorumlulukları eşit mi bölüşmüş oluyorsunuz. Para verince veli toplantısına gelmiş ateşlenince başında beklemiş ödevlerine yardım etmiş ve yazdığınız bilimum seyleri yapmıs zor zamanında elini tutmus mu oluyor.. Yoooo hayır yani sorumluluk nafaka odeyınce paylasılmaz

İyi de evlenince bu nafaka kesilmiyor muydu, ayrıca çalışsın arkadaşım nişanlımla evlenmiyoruz nedir ya bende nafaka çocuğa yetmiyor diye düşünmüştüm.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…