ÇİFT MAAŞLI OLANLAR?

Bizde çift maaşız. Çalışmaya başladığımdan beri eşim ev işlerine yardım eder. Bizde faturalari, araba taksidini ve mutfak ihtiyaclarini (genel itibariyle) eşim öder. Çocuklarin masraflari, bes birikimleri, disarda yemek ve evin ekstra büyük giderleri bende olur. Siz biraz fazla kontrolcü geldiniz bana. Adam açıklamasını yapıyor zaten hala neyi görmek istiyorsunuz anlamadım. Tatil ve klima zaten bütçeyi zorlayan kalemler eksiye düşmesi çok normal degilmi. Sizi hakli bulduğum konu ev işleri konusu. Bu konuda eşinizin daha fazla sorumluluk alması lazım.

amannnn 2 tane buldum

ikisi de pinti çıktı, arkadaşım :)))))

şaka bir yana bazı yorumlara da katılıyorum herkesin eşi, işi, geliri, borcu... kısacası hayatının dinamiği farklı, herkes doğru olanı uygulayamıyor hayatında ama benim takıldığım konu; ben cok ev ısı yapıyorum dıye maasımdan vermem , ya da az verırım dusuncesı

ne kadın ne erkek bu kafada olmamalı....
Hayat müşterek kafasında olmak lazım, bı de karşılıklı sevip sayinca her şey halloluyor, varsın ev pis olsun nolacak...

Eşim de ben de çalışıyoruz, evimizde ayrı gayrı olmaz , maaşlar günü gelince bir havuzda toplanır tüm ödemeler yapılır kalan para ile de yatırım yapılır, genelde hisse alırız eşimin de benim de hisse hesaplarımız var , ayrıca altın da alırız biriken para ile , şu sıralar eve girdik baya sıkıştık ama biz de öyle sen şunu harcadın ben bunu harcadım olayı yoktur , biz de amaç çarkı döndürebilmek, bu konuda eşimle uyumluyuz, herkesin maaş kartı kendindedir, bir tane kredi kartımız var ortak kullanırız, ev isleri de tamamen ortak hatta eşim benden fazla iş yapar, bebek bakımı, ev temizliği herşeyi beraber yaparız, size tavsiyem eşinizi başıboş alıştırmayın, evliliğin başında alıştırdın alıştırdın yoksa daha da yaptıramazsın...

Para bende toplanır ben de ödeme ve birikim kısımlarını hallederim. Bir ara cebimiz ayrıydı ama kira ondaysa, fatura bendeydi veya birşeyi o oduyorsa diğer şeyi ben öderdim ancak o aşamada düzgün birikim yapamayınca fikrimiz değişti. Hesaplar bende toplanır kredi kartimiz ortak ek kart zaten..Harcamalar ve birikim işlerini ben ayarlarım ona da harçlık veririm 😀 zaten karttan harcadığı için çok harçlık da vermem, birikim yapıyorum çünkü..Birikim olması onun da hoşuna gidiyor zaten..Biz flört ederken de cebimiz birdi zaten, birbirimize hiçbir şeyin hesabını yapmadık, varsa harcadık yoksa idare etmesini bildik..

Gerçekten kabus gibi bi yorum kendi maaş kartınıda vermiş😄 eşim evdeyken kargolarım yığılmış bende işteydim bana diyo bu evde bi ben mi garibanım sen AB , ben hindistan ekonomisinde yaşıyoruz nerdeyse beni vergiye bağlayacaksın😂
Bizde de durum aynı, eşim geçen gelmiş yırtık çorabını gösteriyor, evlendim evleneli fakirim diyor 🤣 ( şaka yapıyor tabiki , şimdi ciddi ciddi yorum yapan çıkar 😅)

Ben memurum, eşimin kendi işi. Benim çalışma saatlerim 8.30-17.30, eşim genelde 9.30 gibi iş yerini açar ve eve en erken 21.00 de gelir. Çocuğu kreşe götür, getir, ev temizliği, yemek, bulaşık, çamaşır, ütü, çocukla ilgilenme (oyun, banyo, uyutma vs) dahil kısacası bir evde ne oluyorsa hep bende. Pazar günleri alış veriş yapıyoruz, aldıklarımızı buzdolabına yerleştirmeyi, bozulan iki salatalığı çöpe atmayı iş olarak görüyor. İş bölümü bir türlü yapamıyoruz. Eve geç geldiği için hadi yemeği ben yapıyorum diyelim, bulaşık makinesini boşaltsa ya da sabah benden sonra uyandığı için en azından kalkınca yatağı toplasa ona bile razıyım. Ama yok, yapmıyor. Hiçbir şey yapmıyor.

Sonuç; mutsuz, gözünün feri sönmüş, hiçbir şeye tahammül edemeyen çabuk sinirlenen bir insan oldum çıktım.

Para mevzusu aramızda tabi ki sorun olmuyor. Çünkü ücretsiz izinden döndüğümden beri kreş ücretini yatırıp maaşımdan bir miktar ayırıp kalanı ona havale ediyorum. Niye sorun olsun ki...
Kocanızı fena alıştırmışsınız

Ne kadar paran var diyorum.
Ne kadar borcun var diyorum.
Para lazımsa para istiyorum.
Para lazımsa para istiyor.
Bu şekilde götürüyoruz.

Olmamış bir şey var sizin tarafta.

Bende memurum eşimde askeri personel.Genelde hep ayrıyız tayinler hiç düzgün olmadı suanda çocukla haliyle hep ben ilgileniyorum.Kira araç kredisi ortak kredi kartı faturalar eşimde.İkimizinde bes ödemesi var herkes kendininkini öder.Ev kredisi bendeki kredi kartı çocuğun okul bende.Kimin parası yetmezse birbirine destek oluyor kira geliri var kimin eksik hesabı kalırsa kirayı o alıyor.Bütçede açık yoksa eşim bana atar bende hisse fon falan alıyorum.Eşim geldiğinde temizliği yapar çocuğa bakar yardımcı olur.Bazen söylerim bunu yap şunu yap itiraz etmez.Zaten uzak hep diye vicdanda yapıyor.Eşim banada sormaz paran var mı diye çünkü kredi kartım var hesapta para oluyor he param yoksada derim bana para gönder lazım diye.Yani ne yedin ne içtin paran varmı diye sorulmasını beklemeniz bana saçma geldi.Ev işine yardım etmiyorsa düzenli yardımcı alın ona göndertın ücretini.Herseyi sırtlanmayın rahatsız olduğunuz konuları dile getirin konuşun büyümeden halledin.

Canım evlenirken inan hiç bu konuları konuşmadık ya sadece çok yumuşak huylu olduğundan dedim yaparız ederiz her şeyi inan düğünden tut eşyalara kadar ikimiz sırtlandık yani ne bileyim yine beraber yaparız dedim daha önce bekar evinde yaşamış çok düzenli temiz diyorlardı hakkında. Ama evlenince evde yapan olunca kendini geri çekti demek
Ufak tefek şeyleri rica ederek başlayın bence. Yemek yaptıysanız çok yoruldum bulaşığı sen dizer misin, ben evi süpürürken çamaşırları makineye atar mısın gibi iş bölümü yapmaya çalışın. Kendiliğinden düşünemiyordur belki rica ettiğinizde yardım eder. Başka da bir şey gelmedi aklıma 🥺

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Not: Ev hanımı evli bir arkadaşım alma o alsın diyor sen niye alıyorsun diyor
Ben fatura,aidat öderim. Kendi ihtiyacım kızımın ihtiyacı bi kısmı bende bi kısmı kocamda. Kart bilgileri bende bişey alırken alırım ordan. Market ondadır. Ne biliyim bizde hiç bunun hesabı olmadı. Ortaya karışık yaşıyoruz. Mesela arabayı ben kullanıyorum işe giderken ama o da verir yakıt parası bende koyarım.

Ben memurum, eşim özel sektörde. Eşim maaşı yattığı gün bi miktar kendine ayırıp snr bana havale yapar. Ödemelerden snr kalan olursa birikim yaparız. Para bendedir eşimde bitince haber eder EFT yaparım. Zira kendisi ne harcadığını bilmez. Cebine ne kadar koyarsam akşam hepsi bitmiş halde gelir.
İşi yoğun ve yorucu. İş beklemiyorum kendisinden. Ha ama fırsat oldukça yapar. Çocuklarla çok güzel ilgilenir.
Çok güzel yemek yapar. O konuda çok yardımcı olur. Hatta misafir varsa genelde yemek işi onda. Bazen çay yanını bile o hazırlar. Ev düzeni bende gibi gibi

ikimizde çalışıyoruz. şimdiye kadar çok adil olmayan bir düzenimiz vardı. evin tüm isi bende gibi. şimdi on günde bir temizliğe yardıma abla geliyor işi o yapıyor. elbetteki yemek bende. bulaşık bende çamaşır yıkama bende asma toplama onda. yine tüm yüke yakini bende. canim isterse yemek yapıyorum istemezse yapmiyorum. ne yicez diye sorunca da pisirirsen bisey yeriz diyorum. yapacak bisey yok ben köle değilim. çok istiyorsa pişirir bende yerim. para paylaşımı konusunu da şöyle yaptım; gideri hesap ediyoruz kaç paraysa ikiye bölüyoruz. kalan bize. şimdiye kadar çocukların kendimin ve onun tüm kıyafet ıvır zıvır ihtiyacını ben gideriyordum. şimdi o da yok. çünkü o zamanda kendi para biriktiriyor ben eksilerde sürünüyordum. yavaş yavaş bana bir aydınlanma geldi. böylesi daha iyi olacak.

Ayrı ayrı alıyoruz maaşı.Ortak hesap değil.Ama kim denk gelirse harcar.Hic para hesabı yapmayız.Genelde eşim alır.Ama parsi yoksa hemen atarım.Biriken parayi da ikimziin görürüz.Birsey alacak olduğumuzda ortaya koyarız.Ya da konuşuruz sende ne var bende ne var diye.Ev işleri ortak.Tum iş bana kalsa zaten bilen deliririm.Ama yorgun olduğu günler bulasmam.o da aynı şekilde

Eşitlik olmalı elbette ama eşitlik olacak diye hesap kitap tutmaya getiriliyorsa konu o olmaz. Mesela ben eşime asla “ madem ev işi yapmıyorsun o zamam benden sana 5 kuruş yok” diyemem. tamam para verme bütün işleri yemekleri sen yap derse kabul edecek misiniz? Ben evlilikte hiçbir konuda ayrı gayrı olmaması taraftarıyım. Bizim ilişkimizde çok para harcayan ben olduğum için, maaşımdan bana gerekli olan parayı alıp gerisini eşime atıyorum. Ekstra ihtiyacım olunca istiyorum o da bana sen daha az para verdin ama daha çok istiyorsun demiyor. Yani eve giren para ikimize ait ortak bir havuz. Ev işlerine gelince benim eşim kendi kendine birçok şeyi yapıyor ama mesela bulaşık yıkamaktan yada banyo temizlemekten hoşlanmıyor ben de onları yapmasını istemiyorum. Eğer çok zor geliyorsa yardımcı çağırıyoruz. Temizlik için kavgaya gerek yok. Durumunuz elveriyorsa, yardımcı çağırabilirsiniz vereceğiniz para huzurunuzdan önemli değil emin olun.

Ben memurum, eşimin kendi işi. Benim çalışma saatlerim 8.30-17.30, eşim genelde 9.30 gibi iş yerini açar ve eve en erken 21.00 de gelir. Çocuğu kreşe götür, getir, ev temizliği, yemek, bulaşık, çamaşır, ütü, çocukla ilgilenme (oyun, banyo, uyutma vs) dahil kısacası bir evde ne oluyorsa hep bende. Pazar günleri alış veriş yapıyoruz, aldıklarımızı buzdolabına yerleştirmeyi, bozulan iki salatalığı çöpe atmayı iş olarak görüyor. İş bölümü bir türlü yapamıyoruz. Eve geç geldiği için hadi yemeği ben yapıyorum diyelim, bulaşık makinesini boşaltsa ya da sabah benden sonra uyandığı için en azından kalkınca yatağı toplasa ona bile razıyım. Ama yok, yapmıyor. Hiçbir şey yapmıyor.

Sonuç; mutsuz, gözünün feri sönmüş, hiçbir şeye tahammül edemeyen çabuk sinirlenen bir insan oldum çıktım.

Para mevzusu aramızda tabi ki sorun olmuyor. Çünkü ücretsiz izinden döndüğümden beri kreş ücretini yatırıp maaşımdan bir miktar ayırıp kalanı ona havale ediyorum. Niye sorun olsun ki...
Sizinki de abartmış

Bu şekilde uzun vadede perişan olursun uyarmadılar deme.

Ev işleri ve çocuk bakımı konularında meslektaşıyla evli olmayan öğretmenler çok zorlanıyor. kendimden biliyorum 😂 askerlerin kazancını bilemiyorum ama sana ek kart çıkartıp market ve manav alışverişini karşılamasını isteyebilirsin.
Eşi karşılıyormuş zaten yanlış anlamadıysam. Sadece eşi evde yokken evin ihtiyaçlarını kendisi alıyormuş

Eşi karşılıyormuş zaten yanlış anlamadıysam. Sadece eşi evde yokken evin ihtiyaçlarını kendisi alıyormuş
Yok canım açıp da dolaba eksik görüp bişey alıp gelmez ben de emir verir gibi şunu al bunu al diyemiyorum marketten söylüyorum eve getiriyorlar dolabı da doldurmayacaksa ben niye evlendim ki

O temizlik yapmıyorsa siz de yapmayın, yardımcı tutun. Maaşınızı ayın 15’inde ortaya koyup giderleri çıktıktan sonra ortak hesaba atın

X