ÇİFT MAAŞLI OLANLAR?

Bunun yazılı bir kuralı yok. Evde kendi kurallarınızi siz belirleyeceksiniz.

Eşim iş yapmayı hiç sevmez, sevmediği şeyi de ben ona diretmeye kıyamıyorum. Ama çocuğun okula al, bırak, kursta başında bekle, ev ödevlerine yardımcı olması, normalde etkinlikler yapıp oyunlar oynaması, akşamları parka götürüp başında beklemesi bunları yoparken zevk alıyor.

Bende illa bulaşıklarıda yıka, yemek yap diye diretmiyorum. Çünkü bunları da ben zorlanarak yapmıyorum.

Para konusunda çevremden gözlemlediğim, herkes kendi bütçesini tutunca bir bereketsizlik oluyor. Herkes kendi başına harcama yapıyor ve bir taraf diğer taraftan hep daha fazla harcadığını iddia ediyor. Bizim kesemiz ortak. Yani benim maaşımi harçlığimi ayırır eşime gonderirim. Oda ödemeleri yapar, o ay bir tasarrufunuzu varsa onu ayırır.

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Not: Ev hanımı evli bir arkadaşım alma o alsın diyor sen niye alıyorsun diyor
Çift maaşlıyız.
Tek maaşlı olduğumuz dönemler de dahil olmak üzere iş bölümü hep vardı evimizde. Bunun bir anlaşması olmadı. Ben yemek yapıyorsam eşim evi süpürdü gibi.
Çalışan bir kadına paran var mı denilmez kısmına ben de katılıyorum. He bazen hunharca para harcadığım eksiye girdiğim ayları saymazsak o_O

Eşiniz daha önce tek yaşadı mı ya da aile evinde ev işi yaptı mı?

Ayrıca burada ayıp etmiş ama belki çalıştığınız için paranız vardır diye düşünmüştür bilemedim. Bence ciddi bir şekilde bu konuyu konuşun sinirlenmeden. Artniyet yoksa keselerin ortak olmasından yanayım. Ailemde de böyleydi. Senin paran benim param olunca biz olmaz bana göre.
Evlenmeden önce ev işleri hakkında konuştunuz mu? yaparım/yapmam dedi mi?
Canım evlenirken inan hiç bu konuları konuşmadık ya sadece çok yumuşak huylu olduğundan dedim yaparız ederiz her şeyi inan düğünden tut eşyalara kadar ikimiz sırtlandık yani ne bileyim yine beraber yaparız dedim daha önce bekar evinde yaşamış çok düzenli temiz diyorlardı hakkında. Ama evlenince evde yapan olunca kendini geri çekti demek

Ev işi yapmıyorsa sen de yapma para vermiyorsa harcama. Neye harcıyor parasını biriktiriyor mu? Borcunuz var mı? Ben senin yerinde olsam çeker kredi kendime araba alırım ne yaparsa yapsın baksın evine. Bu konularda çok geleneksel düşünüyorum evet hayat ortak ama o hayatı ortak yaşamayan varsa demek ki eski zamanlarda yaşamak istiyor o zaman evine bakacak. Biz daha aynı eve girmedik nikahımız var o ev kredisinde ben araba. Ben ona hiç sormadım ödeyebiliyor musun diye ama o bana sordu hep aşkım utanma çekinme ben desteklerim dedi yok dedim.

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Eşimde ben de ortak harcarız, ayrı gayrı hesaplar yok. Kalan olursa da ortak birikime koyarız ya da çocuğun birikim hesabına.
Ben bunu yaptım sen şunu yap olmaz, evlilik ile ev arkadaşlığı bir değildir. Eşiniz sizin üniversite ev arkadaşınız değil.
Tabiki yardım edilir, istenir, beklenir, ama duruma göre değişir. Öğretmen olduğunuz için vaktiniz daha boldur belki bilemiyorum, ondan etken geliyorsunuz dur eve vs.siz yapın diye bekler. Yorgun olursunuz, hasta olursunuz o yapsın istersiniz... karşılıklı anlayış böyle olur.
Eşim de göreve gider il dışına hep, paran var mı diye sormaz bana, ha olmasa ben isterim zaten ondan, verir de. Çalışan kadına da neden paran var mı diye sorulsun ki? Ayırın harçlığınızi aylık, baktınız yetmiyor isteyin. Adam sizin harcamanizi, cüzdanınızı ne bilsin.
Mesela bizde şöyle, sabit ödemeler bende ( kira, fatura vs), mutfak, araba, sağlık, dışarda yemek, gezme tozma eşimde. Yatırım kalırsa ortak, kalmazsa da dert etmiyoruz hayat pahalı deyip geçiyoruz..
Eşinizin sizden para sakladığını düşünüyorsanız oturup konuşun, kafanızda kurgulamayin, tatsız olmayın.

Çalışan bir kadına eşinin paran var mı diye sormasına gerek yok bence. Özellikle sizinki gibi bir dengede. Eşim bana sorar, paran var mı diye ama bizim ilişkimiz şöyle;

İkimiz de devlet memuruyuz. O bana göre daha esnek çalışıyor. Evin genel bir rutini vardır. Temizlik kısmı bende, yemek kısmı onda. Bir yer toparlanacaksa beraber yaparız. Eve haftada bir yardımcı abla geliyor zaten. Kirlenen yerleri de ben üstten alırım ama yardımcı abla gelmediği zamanlarda da eşim genel temizliğe karışmaz. Mutfak vs kirli ise gören süpürür. Herkes kendi ütüsünü yapar. Çamaşırları ben yıkar, asarım. Yetişemezsem rica ederim, yapar, ama hiç kendiliğinden gidip yıkamaz.

Ekonomik olarak daha rahat olduğumuz dönemde ben kendime para ayırır kalanı ona gönderirdim ama bir süredir maaşım anca bana yetiyor. İnternet alışverişlerini ben yaparım, market vs o halleder. Nakit para taşımam, ihtiyacım olursa cüzdanından istediğim gibi istediğim miktarı alırım. İzin almam, verebilir misin vs demem. Aynı şekilde bende nakit varsa o da böyledir. Eğer yeterince nakdîmiz varsa diğerine sorarız, onda yoksa veririz.

Yani işin özü kimde ne varsa paylaşır, ne iş yapılacaksa kişinin durumuna göre paylaşılır. Neden yapmadın, neden yaptın gibi sorular da sormayız. Yapılması gerekiyorsa biri yapacak çünkü.

Ha bu arada ikimiz de birbirimizin ne kadar kazandığını biliriz. Ne kadar borcu var, nereye ne harcandı, kime para verildi vs hep haberimiz vardır. Birbirimizden bir şey saklamayız. Ama bu hep böyleydi. Evlenmeden önce de paramızı paylaşırdık, bir tarafa yüklenmezdik.

işin özü ilişkiyi başta nasıl oturtursan o çizgide devam ediyor.

Ev işi yapmıyorsa sen de yapma para vermiyorsa harcama. Neye harcıyor parasını biriktiriyor mu? Borcunuz var mı? Ben senin yerinde olsam çeker kredi kendime araba alırım ne yaparsa yapsın baksın evine. Bu konularda çok geleneksel düşünüyorum evet hayat ortak ama o hayatı ortak yaşamayan varsa demek ki eski zamanlarda yaşamak istiyor o zaman evine bakacak. Biz daha aynı eve girmedik nikahımız var o ev kredisinde ben araba. Ben ona hiç sormadım ödeyebiliyor musun diye ama o bana sordu hep aşkım utanma çekinme ben desteklerim dedi yok dedim.
Ben de bu kafadayım canım inan kolumdan rahatsızlığım var bir de engelli aracı almayı düşünüyorum ötvsiz. Allah razı olsun sorun olarak görmedi evlendik ama bu halimle o kadar işi yapıyorum düşün.

Ben de bu kafadayım canım inan kolumdan rahatsızlığım var bir de engelli aracı almayı düşünüyorum ötvsiz. Allah razı olsun sorun olarak görmedi evlendik ama bu halimle o kadar işi yapıyorum düşün.
Kolum ağrıyor diyip Kenara çekil en azından kendi pisliğini toplasın he yapmıyorsa temizlikçi çağırıp ödesin. Gerekirse kavga edeceksin valla. Benim annem çalışmıyor 25 sene önce sezeryanla beni doğurmuş babama diyor ben sezeryanlıyım yapamıyorum babam çalıştığı halde yardım ediyor. Ve annem ev hanımı yani. Bazen hiç yemek yapmaz neden yemek yok demez ya yemek söyleyelim der ya kendi yapar. Mesela ona görev vermelisin yapmıyorsa yapana kadar zorlayacaksın. İlerde çocuğunuz olunca ne olacak çekilecek kenara e sen ücretsiz izne ayrılsan ne olacak. Sen kredi çek ondan da kredi kartı al. Zorlanır ama olsun zorlanmadan olmuyor demek ki güzellikle söylemişsin olmamış

ikimizin de maaş kartı kendisinde. eşim benden biraz daha fazla kazanıyor. şuan biraz araba borcu ödüyoruz ikimiz de bir miktar direkt arabaya veriyoruz. kredi kartı borcumuz varsa onları kapatıyoruz. Son dönemde açıldığımız için eşim sen kredi kartını kullanma istediğin bir şey olursa benimkinden alalım iki kart borcu olmasın dedi tamam dedim. Genelde eşim kredi kartına fazla ödüyor o yüzden. Sonra onun maaşı daha az kalıyor yanında nakit bulunsun diye ben kendiminkinden ona havale yapıyorum. Faturalar yıllardır otomatik ödemede eşimin üstünde. Mutfak,araç yakıtı da kime denk gelirse o öder. Birimizin parası diğerinden erken çok azalırsa hemen birbirimize göndeririz, zor durumda kalmayalım diye.
Ev işlerine gelince eşim kendimi bildim bileli bana yardım eder. Evliyken ders çalıştığım bir dönem olmuştu yemeği yapardım ama her akşam mutfağımı toplardı sen dersine çalış derdi. Yemek pek yapmaz, ben hastaysam falan yapar genelde ya da yardıma ihtiyacım olursa ben çağırırım mesela. Yetiştiremiyorum patatesi sen soyar mısın derim atıyorum gelir halleder. Çalışmaya başladıktan sonra yemek beni epey zorlamaya başladı açıkçası. O zamanlarda da yardım ediyor. Bazen edesi gelmiyor onu hissediyorum eğer tolere edilebilir bir şeyse ediyorum ama eğer ben de daraldıysam ben de yorgunsam hemen senin de yukarda yazdığın gibi “ben de çalışıyorum bu eve para getiriyorum, ben de en az senn kadar yorgunum bi zahmet kalk yardım et” diyorum.
Nadirdir bu konudan tartışmamız ama arada sırada olabiliyor. Eşinize karşınıza alıp yorulduğunuzu destek olması gerektiğini söyleyin.
(Bu arada bence yetişme tarzıyla çok ilgisi var, benim eşim kendi işini kendi görmeye alışmış biri.eğer sizinki annesi tarafından eli sıcaktan soğuya vurulmayan bir tipse bu yaştan sonra değişmesi de benim fikrimce zor)

Mesleklerimiz aynıymış. Nöbet sonrası açıkçası eşimden iş beklemiyorum ben zaten 24 saat çalışmış. Onun dışında biz 8 yıllık evliyiz ilk yıllar bu tarz konular düşündürebiliyor ya da sorun yaratabiliyor ama yıllar geçtikçe bir düzene oturuyor sanırım. Bizim maaşlar da hep ayrı oldu. Kim müsaitse o kendi kartıyla alışveriş yapıyor yani bunun hesabını yapmıyoruz. Büyük eşya vs alırken ya da çocuğun okul parası vs olduğunda yarı yarıya veririz genelde ya da faturalar kira onun üzerine olduğu için ben arada destek çıkarım vs. Zamanla oturdu düzenimiz. Maaşlarımızdan artan olursa birikim yparız ya da istediğimiz şekilde harcarız yani. İkimiz de çok müsrif insanlar değiliz o yüzden sorun olmuyor. Bence bunun tek bir doğrusu yok evlilik içindeki dinamiğe göre oluşuyor. Başkalarını karıştırmayın bence bu duruma. Arkadaşınızın sen harcama o harcasın demesi çok saçma geldi bana mesela. Ev işi olarak da beklemeniz doğal. Onu da kendi aranızda konuşup sakince yardım etmesini isteyin. Tabi ara ara bunu hatırlatmak gerekebiliyor.🙈😅

Bizim de maaş kartlarımız ayrı kira ve faturalar bizde de eşimdedir. Ama çoğu zaman merak etmiyor değilim her kadın kocasının nereye harcadigini merak eder ister istemez ben de arada soruyorum ne yaptın parayı nereye verdin falan diye o da açıklıyor işte şu sıralar zaten eksi de sürekli bu ayki maaşı da hep eksiye gitti geçen ay tatile gittik ama ben de birikim yapmıştım. Benden de verdik yani. Nereye gidiyor para anlamıyorum yani o hep eksiye düşünüyor geçen ay klima falan almıştı işte bi de üstüne tatile çıkınca eksiye girdi baya galiba. İşte bunlardan tam emin olamıyorum. Ve hep o ekside benim maaşla sanki evin ihtiyacı alınıyor gibi hissediyorum e üstüne bi de elinin ucuyla ev işi yapınca benim tepem atıyor

Nöbet çıkışı pek iş beklememek lazım ama diğer zamanlar siz yemek yapıyorsanız o masayı kursun, salata yapsın. En azından masayı kurup toplasa ne bileyim bulasik mak yerleştirse bile iş yükünüz azalır.
Maaş konusuna gelince bence bütçe tek kişide olsa daha iyi olur öbür türlü bereketsiz oluyor,nereye ne harcandı bilin ,bunu bilmek hakkınız.
Ben ilk evlendiğimde maaş kartını vs sormadım, bu borçlanmis ailesi icin kredi cekmis, işin içinden de çıkamamış, ben öğrendim büyük olay çıkardım. O günden beri bütçe bende şuan çok daha iyiyiz. Nereye ne ödenecek, elimizde ne kaldı bende eşim de görür bilir.

Benim eşim de vardiyalı çalışıyor 3 vardiya ve evde doğru düzgün yok dediğin gibi. Ben şu an ücretsiz izindeyim bebek kaynaklı ancak normalde çalışıyorum. Açıkçası biz ortak bütçe yoluyla ilerliyorduk. Ev işiyle ilgili aynı konudan ben de rahatsızdım zaten evde yoksun boş gününde bari bir işin ucundan tut diye çünkü ben işe gittikten sonra o eve gelirdi mesela gece çalışınca, işten bir gelirdim bulaşık yığılı sinir olurdum sen gece çalıştın da ben çalışmadım mı diye. Para konusunda ben eve herşeyi alıyordum açıkçası alışverişin de çoğu yükü bendeydi ay sonunda maaşım yetmeyecek kadar harcama yaptıysam eksiğini istiyordum rahatça market vs olduğu için yüzde 90ı, çoğu ay da param artıyordu zaten artan parayı ona atıyordum ya da o bana atıyordu biriktiriyorduk. Şu anda da eski usul devam ediyoruz aslında ben yine harcamayı yapıyorum ay sonunda şu kadar borcum var diyorum ödüyor.

Öncelikle kimsenin evliliği ve ekonomik düzeni ile ilgili kıyas yapmayın.
Bu işlerin yazılı bir kuralı yok.
Her evin düzeni şartlara göre değişir.

Eşimle 30 yıldır birlikteyiz.
Oğlumuzu büyüttüğümüz dönemde işe ara verdiğim dönemler dahil hiç para kavgası olmadı aramızda.
Ben orta düzey eşim üst düzey yönetici.
Maaşlarımız ülke geneline göre iyi sayılır.
Bunun da etkisi olabilir para tartışması olmamasında.

Herkesin kartı kendinde durur ama harcamalarımız ve birikimimiz konusunda ortak hareket ederiz.
Tek kredi kartı kullanıyoruz takibi bende kimde para varsa o öder.

Faturalar bende, online alışverişler market dahil bende, araçların bakımı, vergisi, benzinler, büyük masraflar eşimde.
Bu ay tatil yaptık, hesabımdaki nakit azaldı eşime özel dersten ödeme gelmişti bana takviye yaptı.

Ev işleri de ortak bizde.
Kesin çizgiler yok kim müsaitse, hangi işin yapılması gerekiyor o yapar.
Çöp atma, bulaşık makinesinin boşaltılması ve süpürgeyi genelde eşim yapar.

Kısacası bu işler karşılıklı sevgi, saygı, empati, iyi niyet ve vicdan işi.
Siz de zamanla kendinize göre bir düzen kurarsınız.
Allah evlerimizin huzurunu bozmasın amin.

ikimizin de maaş kartı kendisinde. eşim benden biraz daha fazla kazanıyor. şuan biraz araba borcu ödüyoruz ikimiz de bir miktar direkt arabaya veriyoruz. kredi kartı borcumuz varsa onları kapatıyoruz. Son dönemde açıldığımız için eşim sen kredi kartını kullanma istediğin bir şey olursa benimkinden alalım iki kart borcu olmasın dedi tamam dedim. Genelde eşim kredi kartına fazla ödüyor o yüzden. Sonra onun maaşı daha az kalıyor yanında nakit bulunsun diye ben kendiminkinden ona havale yapıyorum. Faturalar yıllardır otomatik ödemede eşimin üstünde. Mutfak,araç yakıtı da kime denk gelirse o öder. Birimizin parası diğerinden erken çok azalırsa hemen birbirimize göndeririz, zor durumda kalmayalım diye.
Ev işlerine gelince eşim kendimi bildim bileli bana yardım eder. Evliyken ders çalıştığım bir dönem olmuştu yemeği yapardım ama her akşam mutfağımı toplardı sen dersine çalış derdi. Yemek pek yapmaz, ben hastaysam falan yapar genelde ya da yardıma ihtiyacım olursa ben çağırırım mesela. Yetiştiremiyorum patatesi sen soyar mısın derim atıyorum gelir halleder. Çalışmaya başladıktan sonra yemek beni epey zorlamaya başladı açıkçası. O zamanlarda da yardım ediyor. Bazen edesi gelmiyor onu hissediyorum eğer tolere edilebilir bir şeyse ediyorum ama eğer ben de daraldıysam ben de yorgunsam hemen senin de yukarda yazdığın gibi “ben de çalışıyorum bu eve para getiriyorum, ben de en az senn kadar yorgunum bi zahmet kalk yardım et” diyorum.
Nadirdir bu konudan tartışmamız ama arada sırada olabiliyor. Eşinize karşınıza alıp yorulduğunuzu destek olması gerektiğini söyleyin.
(Bu arada bence yetişme tarzıyla çok ilgisi var, benim eşim kendi işini kendi görmeye alışmış biri.eğer sizinki annesi tarafından eli sıcaktan soğuya vurulmayan bir tipse bu yaştan sonra değişmesi de benim fikrimce zor)
yorumunuzu okurken oturduğum yerde sinir oldum
yardım yardım yardım yardım..
neden yardım ?
neden "iş bölümü" yapmak yerine erkeğin "yardım"ıyla yetiniyorsunuz merak ettim.
üstelik karşınızdaki adam kendi işini de görmeye alışkın birisi ?
ben çok üzülüyorum sizin gibi kadınlara ya. hem maaş kartınızı vermişsiniz hem de bir işin ucundan tutması "yardım"ın ötesine geçmiyor (ki iş bölümü olması gerekirdi, yardım değil) hem de bazen bunu ağzınızla istemek zorunda kalıyorsunuz.
oldu ya kadın hem maaş kartını versin hem ev işini yüklensin, hem de zorlandığında karşısındaki kişi kendisini adam yerine koysun diye "ben de bu eve para getiriyorum" diye açıklama yapsın...
hiçbir kadın bu muameleyi hak etmiyor, yerinizde olmak istemezdim. köle misiniz ayol ? maaş kartı vermek ayrı fecaat zaten.

Bizim de maaş kartlarımız ayrı kira ve faturalar bizde de eşimdedir. Ama çoğu zaman merak etmiyor değilim her kadın kocasının nereye harcadigini merak eder ister istemez ben de arada soruyorum ne yaptın parayı nereye verdin falan diye o da açıklıyor işte şu sıralar zaten eksi de sürekli bu ayki maaşı da hep eksiye gitti geçen ay tatile gittik ama ben de birikim yapmıştım. Benden de verdik yani. Nereye gidiyor para anlamıyorum yani o hep eksiye düşünüyor geçen ay klima falan almıştı işte bi de üstüne tatile çıkınca eksiye girdi baya galiba. İşte bunlardan tam emin olamıyorum. Ve hep o ekside benim maaşla sanki evin ihtiyacı alınıyor gibi hissediyorum e üstüne bi de elinin ucuyla ev işi yapınca benim tepem atıyor

Eşinize güvenmiyor musunuz?
Klima, tatil gibi kalemler küçük şeyler değil. Büyük kalemleri adam söylüyormuş zaten. Kira ve faturalar da adamda. Ivır zıvır her harcamanın hesabını da sormayın yani. Sizin maaşınızdan evin ihtiyaçlarının alınmaması mi gerekiyordu ben anlamadım. Yani sanki adam hiçbir şeye el atmıyor gibi kızmışsınız. Eşler arasında böyle hesap kitap olması bana itici geliyor.

Ev isleri konusunda haklısınız
Hayat müşterek ve işler de ortak yapılmalı. Ama bunu kazandığınız paraya endeklememelisiniz. Yani atıyorum asgari ücret alsaydınız az kazandığınız için ev işlerinin çoğunu sizin yapmanız normal mi olacaktı? Hayır tabi ki. İşte geçen süreye, işin ağırlık seviyesine göre ev isleri paylaşılır. Baktınız ikinizin de vakti veya enerjisi yetmiyor profesyonel destek alırsınız. Bu da evin ortak gideridir.
Adamın evde olmadığı sürede paran var mı ne yedin içtin diye sormasını beklemek de saçma bence. Çalışan insanın kendi kurulu düzeninde kendini iki hafta idare etmesi beklenir zaten. Ha ekstra bi durum olur beklenmedik bir harcama çıkarsa söylenir zaten. Eş bu sonuçta el değil.

Klasik bir evlilikte maaşlar be kadar yattı nereye gitti hesap ödemeler yatırımlar beraber yapılır ama her evliliğin dinamiği de farklı tabi. Yine de iki taraf da çalışıyorsa her iş beraber yapılmalı. Bazıları böyle görmediği için yapmıyor. Orada tatlı dille iş size düşüyor. Aşkım, kahvaltıyı kim hazırlayacak toplayacak oyun oynayalım deyin mesela. Veya saat kaçta temizliğe başlayalım, ben şimdi isterim ama sana uygun saati de beklerim şimdi canın istemiyosa deyin. Yaptığı işi asla eleştirmeyin, izin verin o sizinkini beğenmesin. Haklısın sen daha titizsin daha iyi yapıyosun bu işleri falan diye pohpohlayın. En önemlisi mümkünse düzen kurun. Mesela akşam yemeklerini biri üstlensin, çamaşırları biri, belli saatlerde temizlik yapılsın vs. Böyle böyle öğrenecektir. Ama laf söyleyen, yapmayınca da söylenip yine kendi yapan bir eş varken temizlikle yorulmak yerine laf dinlemekle yorulan koca olmayı tercih ediyordur eşiniz de. Çok gerekirse siz de yapmayın ve evi bir ay kaka götürsün.

erkeklerin yüzde doksanı, ev işi yapmaz

ha benimki gibi pinti değilse, kadın çağırın. yoksa annesi gibi turşu yapmanızı bile bekler, bunlar.

41 yasındayım, 2 evlılık yaptım, ıkımız de egıtımlı calısan olduk ama erkek turlerı aynı maalesef.

Eşinize güvenmiyor musunuz?
Klima, tatil gibi kalemler küçük şeyler değil. Büyük kalemleri adam söylüyormuş zaten. Kira ve faturalar da adamda. Ivır zıvır her harcamanın hesabını da sormayın yani. Sizin maaşınızdan evin ihtiyaçlarının alınmaması mi gerekiyordu ben anlamadım. Yani sanki adam hiçbir şeye el atmıyor gibi kızmışsınız. Eşler arasında böyle hesap kitap olması bana itici geliyor.

Ev isleri konusunda haklısınız
Hayat müşterek ve işler de ortak yapılmalı. Ama bunu kazandığınız paraya endeklememelisiniz. Yani atıyorum asgari ücret alsaydınız az kazandığınız için ev işlerinin çoğunu sizin yapmanız normal mi olacaktı? Hayır tabi ki. İşte geçen süreye, işin ağırlık seviyesine göre ev isleri paylaşılır. Baktınız ikinizin de vakti veya enerjisi yetmiyor profesyonel destek alırsınız. Bu da evin ortak gideridir.
Adamın evde olmadığı sürede paran var mı ne yedin içtin diye sormasını beklemek de saçma bence. Çalışan insanın kendi kurulu düzeninde kendini iki hafta idare etmesi beklenir zaten. Ha ekstra bi durum olur beklenmedik bir harcama çıkarsa söylenir zaten. Eş bu sonuçta el değil.
amam hanımefendiye katılıyorum

ev işleri farklı, gelir gider farklı.

ben eşimle ahsap ev yapıyorum tadilatında erkek gıbı calısıp yardım edıyorum ona, tras olurken ensesını alırım, sımdı berber parası ya da ıscılık parası mı almalıyım

ya da her zaman yemegı ben yaparım, menu fıyatı mı almalıyım ustelık mıde amelıyatlıyım yemek bıle zor yıyen bırıyım. hatta benım yaptıgımdan annesıne de her aksam cıkarırız, annesınden de ek musterı mı dıyeyım

olacak ıs degıl yanı sızın dusuncenız.

ev ıslerı konusunda soyleyın talep edın baktınız yapmıyor dısardan da destek alın vs . bunlar da haklısınız ama maddı degerı yok yaptıklarınızın ya da onun yapmadıklarınızın. yanı konuya bakıs acınız cıdden ılgınc

o zaman bızler cınsellık aracı, erkekler de bankamatık gıbı mı dusunelım mesela her evlılık ıcın... olay , taaa buraya kadar sızın bakıs acınızda

ama sasırmıyorum da, bır arkadasım balayında bır cıfte denk gelmıs. kadın ogretmen, ama nasıl bır kaprıs nasıl bır kaprıs. buarada sızı tenzı ederım, meslegı oyle denk geldı.

neyse , arkadasımın esı, kadının esıne sormus, ya da demıs 3 gunluk evlısınız ama esınız kusura bakmayın sıze cocuk gıbı hatta kopek gıbı davranıyor bu nasıl bır uslup. sebebını de anlayamadım dogru da bulmuyorum da ama sız neden bu kadar rahat kabullenıyorsunuz onu hıc anlamadım demıs.

adamın verdıgı cevap : eee daha ıyısını mı bulacaktım, 3 ay ıznı var, aksam erken evınde oluyor, eee ayaklı bankamatık ıste abi hem demiş...

yani o adamın bakıs acısı mı olsun ıstıyorsunuz esınızın ? ya da sız ılıskıyı, verdıklerım aldıklarım terazınde mi yasıyorsunuz

ki öyleyse, yurumez....

X