ÇİFT MAAŞLI OLANLAR?

Eşitlik olmalı elbette ama eşitlik olacak diye hesap kitap tutmaya getiriliyorsa konu o olmaz. Mesela ben eşime asla “ madem ev işi yapmıyorsun o zamam benden sana 5 kuruş yok” diyemem. tamam para verme bütün işleri yemekleri sen yap derse kabul edecek misiniz? Ben evlilikte hiçbir konuda ayrı gayrı olmaması taraftarıyım. Bizim ilişkimizde çok para harcayan ben olduğum için, maaşımdan bana gerekli olan parayı alıp gerisini eşime atıyorum. Ekstra ihtiyacım olunca istiyorum o da bana sen daha az para verdin ama daha çok istiyorsun demiyor. Yani eve giren para ikimize ait ortak bir havuz. Ev işlerine gelince benim eşim kendi kendine birçok şeyi yapıyor ama mesela bulaşık yıkamaktan yada banyo temizlemekten hoşlanmıyor ben de onları yapmasını istemiyorum. Eğer çok zor geliyorsa yardımcı çağırıyoruz. Temizlik için kavgaya gerek yok. Durumunuz elveriyorsa, yardımcı çağırabilirsiniz vereceğiniz para huzurunuzdan önemli değil emin olun.
Mesele ev işi de değil şu sıralar kafama takılan market ihtiyaçları bi adam dolapta eksik görüp hiç mi bişey alıp gelmez eve ya ya illa ben mi direk ben mi alıcam o kadar yoruldum ki inanın kendi çok iyi biri ama gerçekten aşırı sorumsuz çocuk gibi ya

Ortak hesabımız yok ki …

Açın. Neden çekiniyorsunuz ki, oturtun karşınıza konuşun.

Biz evlilik öncesi eşimle birkaç yıl beraber yaşadık sayılır, ben çalışıyordum. Ben eve yolda gelirken canımın çektiği bir şey harici Alışveriş yapmıyordum onun yerine paramı biriktirip altın yapıyordum evlenirken bazı ihtiyaçlarımızı karşılamıştık.

Evlendim, işi bıraktım o gün yorgunsam ya da yemek yapmak istemediysem eşim yapıyordu. Temizliği haftasonu beraber yapıyorduk.

En basiti mesela bugün sabah geldi işten(polis) kahvaltı hazırladık, kahvaltıdan sonra ben çocukların bezlerini değiştirirken eşim masanın altını süpürdü bende sonrasında masayı ve tezgahı topladım. Öğleden sonra dışarı çıktık, çocukların birini ben yıkadım giydirdim, diğer çocuğumuzu eşim yıkayıp giydirdi. Yarın ben evi toparlayacağım o çocukları annesine götürüp orada biraz dinlenip akşam işe gidecek.

Yani siz tüm yükü sırtlanırsanız adam neden elini taşın altına koysun ki? sonuçta sorumluluk almamak en kolay ve en rahat olanı.

Mesele ev işi de değil şu sıralar kafama takılan market ihtiyaçları bi adam dolapta eksik görüp hiç mi bişey alıp gelmez eve ya ya illa ben mi direk ben mi alıcam o kadar yoruldum ki inanın kendi çok iyi biri ama gerçekten aşırı sorumsuz çocuk gibi ya
Şunu şunu al demen lazım başlarda sonra alışacak kendi alacaktır

Eşinize söyleyin evin ihtiyacı ne kadarsa o kadar parayı size yollasın. Yada kart çıkarın onu ödesin. Temizlik içinde mümkünse bir kadın çağırın o yapsın. Tek başıma yetişemiyorum diyin.

İkimizin de maaş kartı “kendisinde” diye yazdığım cümleyi yanlış anlamışsınız. Yanlış anlaşılmaya açık bi şekilde yazmışım ben de kabul ediyorum. Her ikimiz de kendi maaş kartlarımızı kendimiz kullanıyoruz anlamında söylemek istedim 😂 deli değilim bu devirde sabah 8 akşam 5 kazandığımı kocanın eline verecek kadar meraklanmayın.
Yardım dememe takılmışsınız benim için önemsiz işbölümü ya da yardım? Herkesin kocası benimki gibi olsa keşke kadınlar rahat eder 💃🏻 yerimde olmak isteyeceğinizden eminim bu arada ama herkes kendi yerine yakışsın hoşçakalıııınnn

bakın şu aşağıdaki cümle size ait:
Bazen edesi gelmiyor onu hissediyorum eğer tolere edilebilir bir şeyse ediyorum ama eğer ben de daraldıysam ben de yorgunsam hemen senin de yukarda yazdığın gibi “ben de çalışıyorum bu eve para getiriyorum, ben de en az senn kadar yorgunum bi zahmet kalk yardım et” diyorum.

valla bu cümleye bakınca adama yalvar yakar iş yaptırmaya çalışan bir kadıncağız görüyorum ben
hiçbir akıllı kadının da sizin yerinizde olup o cümleyi kuracak kadar kendini böyle ezdirmek isteyeceğini sanmıyorum
herkes yerine yakışsın diyerek kendi yerinizi çok iyi belli etmişsiniz
size iyi yalvarmalar o zaman, ne diyelim :kusmuk:

Eşimde bende öğretmeniz hesabımız ortak aynı gün maaşınız yatar kredi kartı borçlarını öderiz ev ve araba kredisini öderiz bir miktar nakit parayı çeker koyarız kimin ne kadar ihtiyaci varsa alır. Tek doğru yok tabi ama evliliklerde hesaplarında ortak olması gerektiğini düşünüyorum.ev işi konusunda da genel olarak ben yemeği yaparken o çocuğun ödevlerini yaptırıyor eve temizlik için ya yardımcı alıyoruz yada çocuğu zaman ben yapıyorum o çocuğu parka çıkarıyor.genel olarak o sırada yada ben müsait değilsem o yapıyor gibi. Çocuğun kursu etkinlikleri vs o getirip götürür bekler Hayat ortak evet ama üniversitede ki gibi sen bu kadar harcadın ben bu kadar gibi maddi tattismalrin yaşanmasını yada ben yemek yaptıysam sende mutlaka bulaşık yikayacaksin gibi konuşmaların olmasını sevmiyorum.

bakın şu aşağıdaki cümle size ait:

valla bu cümleye bakınca adama yalvar yakar iş yaptırmaya çalışan bir kadıncağız görüyorum ben
hiçbir akıllı kadının da sizin yerinizde olup o cümleyi kuracak kadar kendini böyle ezdirmek isteyeceğini sanmıyorum
herkes yerine yakışsın diyerek kendi yerinizi çok iyi belli etmişsiniz
size iyi yalvarmalar o zaman, ne diyelim :kusmuk:
hahhaahah 😂😂 eşim sürekli bir şeyler yapar evde. Mutfak bulaşık vs, ev toplama, Alışveriş, haftasonu kahvaltısı, temizlik zaten genelde onda. Evliliğin başından beri beni böyle alıştırdığı için bazen yapmak istemediğinde hiç ona fırsat bile vermemek için o cümleyi kuruyorum ve oturduğu yerden kaldırıyorum, dominant yapımdan dolayı 😎 o cümleyi özellikle yazmamın sebebi de konu sahibinin eşinin sorumsuzluğundan dolayı bunu hatırlatması gerektiği içindi 🙌🏻

İstediğiniz gibi düşünebilirsiniz koca benim keyif benim prensesler gibi yaşayan benim🥳

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Not: Ev hanımı evli bir arkadaşım alma o alsın diyor sen niye alıyorsun diyor
Evlilikte bişeyler bölüşülmeli. Mesela eşim çok ağır çalışıyor. Sahada çalışıyor. Güneşin altında diye ben pek ev işine müdahele ettirmiyorum. Ama yaptırmıyorum da değil. Benden erken geldiği zamanlar çamaşırı at, makineyi doldurdum çalıştır, odayı bir süpür diye direktifler veriyorum zaten. Hiçbirimizin kocası kadir ezildi değil nihayetinde ite kaka oluyor.
Maddi olarakta evlendiğimizden beri evin tüm fatura giderlerini eşim öder. Onun maaşı benimkisinin yaklaşık 3 katı olduğu için. Ben kendi kredi kartımı öderim. Hatta bazen kredi kartı içinde aylık 5-10 alıyorum ondan. Evin ufak tefek mutfağını ben alırım günlük alacaksam. Haftalık yada aylıksa o öder. Bizim kişisel alışverişimizi tamamen ben yaparım. Eşim nakit asla taşımaz bende aksine nakit insanıyım. Haftalık yüksek meblağlar çeker eşime de veririm. Bazen bende biter eşimin kartından çeker alırım. Şimdiye kadar istemek zorunda pek kalmadım. Sadece param az, şuna şu kadar ödeme yapmam lazım veya şu ödemeye yetişemiyorum şeklinde söyleyerek ilerledim. Oda ikiletmedi. Vermiyor ise isteyin, evin şu masrafı var benim şu masrafım var diyerek. Neden isteyemeyeceksiniz eşiniz o sizin

hahhaahah 😂😂 eşim sürekli bir şeyler yapar evde. Mutfak bulaşık vs, ev toplama, Alışveriş, haftasonu kahvaltısı, temizlik zaten genelde onda. Evliliğin başından beri beni böyle alıştırdığı için bazen yapmak istemediğinde hiç ona fırsat bile vermemek için o cümleyi kuruyorum ve oturduğu yerden kaldırıyorum, dominant yapımdan dolayı 😎 o cümleyi özellikle yazmamın sebebi de konu sahibinin eşinin sorumsuzluğundan dolayı bunu hatırlatması gerektiği içindi 🙌🏻

İstediğiniz gibi düşünebilirsiniz koca benim keyif benim prensesler gibi yaşayan benim🥳
Sizi tanımıyoruz.İnanın bu imajı çizmek zorunda değilsiniz. kimse size bundan dolayı hayran hayran bakmaz burda.

Sizi tanımıyoruz.İnanın bu imajı çizmek zorunda değilsiniz. kimse size bundan dolayı hayran hayran bakmaz burda.
Evet hanımefendi aynen öyle. Yalnız benim konu sahibine yazdığım bir yorumu alıntılayıp kendince bana acıdığını vs.. yazan birine cevap vermeyecek değilim heralde? Amacım bana hayran olunması zaten olamaz, neden olunsun ki😂

Herkesin kendi evliliği, dinamiği farklı. Yaşadığı sorunlar, hayat telaşı, ekonomik durumu vs..çoğaltılabilir. Burada tek bir cümle ile verdiğim bir örnekten çıkarımda bulunmak hayli hayli yanlış. Kaldı ki mesela ben konu sahibine eşin şöyle böyle yazık sana acıdım vs gibi cümleler de kurmadım. Bariz açıklamak istediğim, bu durumun biraz nasıl yetiştirildiği ile alakalı olduğu, yine de eşi hiçbir şekilde destek olmuyorsa haliyle kadın da sabahtan akşama çalıştığı için gerekirse bunu kullanması gerektiği ile ilgiliydi. Her neyse, beni tanımayan benim evimi düzenimi bilmeyen insanların şurda iki satır yazdığı lakırdılara cevap vermekten daha önemli meşguliyetlerim var zaten inanın.

Size de iyi günler diliyorum 💐

Belki eşiniz sadece bakıyor dolaba ve görmüyor. Siz liste vericeksiniz.Ben öyle yapıyorum çünkü eşim bekarlığında dolabın yanından geçmemiş, markete gittiğnde dereotu hangisi diye fotoğraf atan bir adam 🤣

İkimiz de öğretmeniz.Benden ödenecekler ayrı, ondan ödenen ayrı. Bu spontane gelişti.Çoğu zaman vaktimiz beraber geçtiğindemn market, pazarada o anda istersem onun kartını alıyorum, üşenirsem benden geçerim diyorum.Marketr anlık gidersem cebinden kartını alıyorum.Büyük meblağlı şeyler o anda hangimizin kartı o anda daha müsaitse ondan geçiyor kurutma mak, dıkey süpürge, tamamlayıcı sıgorta vs gibi. Yatırım da ben okulumda euro, çeyrek günündeyim. Eşim borsada değerlendirme yapıyor. bazen bu kafamıza göre belirlemememizden kaynaklı eşit olmayan dağılım olduğunda gönder ordan biraz param bitti diyorum.O şekilde çözüyoruz.

Beş aylık evliyim. Eşimin kendi iş yeri var her gün 10 saat çalışıyor, ben memurum 8 saat beş gün çalışıyorum. Tüm ev işleri bende elini hiç bir şeye sürmüyor. Sadece denk gelebilirsek market alışverişi beraber yapıyoruz ( iş saatleri değişken). Benim maaşım kendimde yemek için bişey alacaksam alıyorum onun dışında tüm giderler eşimde. Bana sürekli boşa para harcıyorsun biriktir diyor bende de anlam veremediğim kredi kartı döngüsü oldu karttan harcayıp ay sonu oraya yatırıyorum. Benim bir evim var kardeşim oturuyor kira vermiyor vericez dediler hala 5 yıldır hala ses yok. Birde 400 binlik arabam var. Eşimin maddi durumu iyi ama sürekli yatırım yapar. Evi var arabası lüks. Tüm arkadaşlarım bana hala neden sana araba almadı neden tlf değiştirmiyor die soruyor. Etrafınıza bakmayın ilişkinizin dinamiği neyi götürüyorsa o. Beni de darlıyorlar sen istemeyi bilmiyorsun diye ama bilmiyorum ne doğru.

Ama bu söylediğiniz farklı bir şey. Siz adamın sorumsuzluğundan mı şikayetçisiniz yoksa para harcamamasından mı? Yani misal siza bi miktar para verse market alışverişi için bu sizin sorununuzu çözer mi? Yoksa hayır para verip sorumluluğu üzerinden atamaz, evdeki eksiği gediği benim kadar o da bilmeli takip etmeli mı diyorsunuz.

İlk mesajda maddi paylaşımdan memnun olmadığınız anlaşılıyor, bir yerde de dolabı doldurmayacaksa neden evlendim ki demişsiniz. Şimdi de sorumsuz diyorsunuz. Bunlar farklı farklı sorunlar.

Ama bu söylediğiniz farklı bir şey. Siz adamın sorumsuzluğundan mı şikayetçisiniz yoksa para harcamamasından mı? Yani misal siza bi miktar para verse market alışverişi için bu sizin sorununuzu çözer mi? Yoksa hayır para verip sorumluluğu üzerinden atamaz, evdeki eksiği gediği benim kadar o da bilmeli takip etmeli mı diyorsunuz.

İlk mesajda maddi paylaşımdan memnun olmadığınız anlaşılıyor, bir yerde de dolabı doldurmayacaksa neden evlendim ki demişsiniz. Şimdi de sorumsuz diyorsunuz. Bunlar farklı farklı sorunlar.
Maddi paylaşımsızlık da sorumsuzluktan kaynaklı zaten hepsini beraberinde getiriyor işte. Gerdekten dese ki aylık belli bi miktar verse yemin ederim razıyım ben yaparım taşırım malzemeleri eve ama ben söyledikten sonra ne kaldı ki geriye kendi kendime bi evlilik gibi

Beş aylık evliyim. Eşimin kendi iş yeri var her gün 10 saat çalışıyor, ben memurum 8 saat beş gün çalışıyorum. Tüm ev işleri bende elini hiç bir şeye sürmüyor. Sadece denk gelebilirsek market alışverişi beraber yapıyoruz ( iş saatleri değişken). Benim maaşım kendimde yemek için bişey alacaksam alıyorum onun dışında tüm giderler eşimde. Bana sürekli boşa para harcıyorsun biriktir diyor bende de anlam veremediğim kredi kartı döngüsü oldu karttan harcayıp ay sonu oraya yatırıyorum. Benim bir evim var kardeşim oturuyor kira vermiyor vericez dediler hala 5 yıldır hala ses yok. Birde 400 binlik arabam var. Eşimin maddi durumu iyi ama sürekli yatırım yapar. Evi var arabası lüks. Tüm arkadaşlarım bana hala neden sana araba almadı neden tlf değiştirmiyor die soruyor. Etrafınıza bakmayın ilişkinizin dinamiği neyi götürüyorsa o. Beni de darlıyorlar sen istemeyi bilmiyorsun diye ama bilmiyorum ne doğru.
Sizde bi tık benim durumumda gibisiniz biz istemiyoruz işte resmen kendi başımızın çaresine bakıyoruz maddi anlamda ekstra olarak da adamın kirli donlarını yıkayıp yemeklerini yapıyoruz. Niye evlendim ki o zaman diye sorguluyorum bazen kirli don yıkamaktan başka bi getirisi olmayan bi evlilik :))

Eşinizin maddi durumu iyiyse sizinki de iyi değil midir? Ben anlamadim ya gerçekten bu ayrı gayrı olayını. Mesela tatile gideceksiniz. Adam maxx royale siz 3 yıldızlı otele mi gidiyorsunuz? Mesela çocuk okula gidecek sizin gelirinize göre mi eşinizin gelirine göre mi seçilecek?
Hakikaten kafam basmıyor. Eleştirmek için söylemiyorum.
Bizde bir şey alınacaksa, bir ödeme yapilacaksa eşimin maasi+benim maaşıma göre karşılaştırma yapıp karar veriyoruz.

Maddi paylaşımsızlık da sorumsuzluktan kaynaklı zaten hepsini beraberinde getiriyor işte. Gerdekten dese ki aylık belli bi miktar verse yemin ederim razıyım ben yaparım taşırım malzemeleri eve ama ben söyledikten sonra ne kaldı ki geriye kendi kendime bi evlilik gibi

Ama adam da kira ve faturaları ödüyor, eve eşya alıyor, ne bilim tatile katkı sağlıyor (belki de çoğunu o ödedi). Market alışverişinin de sizde olması size fazla mı geliyor. Eve herhangi bir harcama yapmak istemiyor musunuz?

Bu nasıl evlilik ki eşimin evi eşimin arabası benim evim benim arabam
Neden evlendiniz herşeyiniz ayrıysa

sırf "ezik olduğumu düşünmesinler" amacı güden, aşırı zorlama ve inandırıcılıktan uzak olan şu yorumu yazdığınıza göre demek ki düşüncelerimde haklıyım .

Evet hanımefendi aynen öyle. Yalnız benim konu sahibine yazdığım bir yorumu alıntılayıp kendince bana acıdığını vs.. yazan birine cevap vermeyecek değilim heralde?

Her neyse, beni tanımayan benim evimi düzenimi bilmeyen insanların şurda iki satır yazdığı lakırdılara cevap vermekten daha önemli meşguliyetlerim var zaten inanın.

Size de iyi günler diliyorum 💐
siz iki iş yapsın diye kocanıza nasıl yalvar yakar dil döktüğünüzü, (ben de insanım ben de senin kadar yorgunum gibi kelimelerle ) yazarsanız birileri de gelip halinize üzülür.

çok sıradan bir taktik uyguluyorsunuz: önce kocanıza çamur attınız sonra biri bişey dediği an toz kondurmayacak seviyede savunmaya geçtiniz .
kocalardan bu kadar korkmanın ve karşılarında böyle sinmenin anlamsız olduğunu düşünüyorum.

X