ÇİFT MAAŞLI OLANLAR?

Ben de devlette öğretmenim. Eşimin kazancı benden fazla. Ama atanmadan önce de sonrasında da hiçbir zaman paranın lafı olmadı. Atanmadan önce de ne ihtiyacım varsa gördüm hep. Onun benim diye bakmadım. Aile oluyoruz çünkü senin benim olmamalı. Atanınca da aldığım maaşı direkt eşimin hesabına atıyorum, o oradan ödemeleri işte kiradır faturadır falan yapıyor. Borcumuz varsa onları hallediyor. Kalanını da birikim şeklinde değerlendiriyoruz. Birikim kısmını da senin benim hesabımda olsun şeklinde konuşmadık, bir kısmı elde bir kısmı benim hesabımda bir kısmı eşimde şeklinde. Çünkü birbirimize güveniyoruz. maaşımı eşime yollayınca bende tüm ihtiyaçlarımı eşimin kartları var zaten ordan karşılıyorum. Ve aynı eşim her zaman ev işlerine yardımcı olur. Ben para kazanmadıgım dönemde de oluyordu şimdi de. Ben eminim ki hiç para kazanmasaydım da aynı şekilde rahat olacaktım çünkü bunların hepsi karakterle, aile olmakla, sevmek ve güvenmekle alakalı.

Ama adam da kira ve faturaları ödüyor, eve eşya alıyor, ne bilim tatile katkı sağlıyor (belki de çoğunu o ödedi). Market alışverişinin de sizde olması size fazla mı geliyor. Eve herhangi bir harcama yapmak istemiyor musunuz?
Tatil gibi şeyler yılda bi defa oluyor ben kendi maaşımla 40 bin biriktirdim o da kalacak pansiyon tarzı otellerin parasını verdi öyle 5 yıldızlı otel tatili düşünme yani. Bi araç kiralayıp gezdik. Her neyse…
Ben zaten bu zamana kadar evin ihtiyaçlarını karşıladım kendi verdiği kira faturalar 15 bini geçmiyor. Ona gelene kadar evin ıvır sıfırına ben kaç 15 bin veriyorum. Aracımız falan da yok. Bi süre sonra can sıkıyor adam nöbette kendin kalıyorsun kendin alıp kendin pişirip kendin yiyorsun ertesi gün de nöbetten gelip hazır yemeğe kahvaltıya konuyor alışveriş derdi yok yemek derdi yok Canı isterse yemekten sonra tabakları tezgaha koyar söylemeden hiç bir iş yapmaz. Daha nasıl anlatsam… sıkıldım usun vadede bunlar çok can sıkıcı oluyor.

Tatil gibi şeyler yılda bi defa oluyor ben kendi maaşımla 40 bin biriktirdim o da kalacak pansiyon tarzı otellerin parasını verdi öyle 5 yıldızlı otel tatili düşünme yani. Bi araç kiralayıp gezdik. Her neyse…
Ben zaten bu zamana kadar evin ihtiyaçlarını karşıladım kendi verdiği kira faturalar 15 bini geçmiyor. Ona gelene kadar evin ıvır sıfırına ben kaç 15 bin veriyorum. Aracımız falan da yok. Bi süre sonra can sıkıyor adam nöbette kendin kalıyorsun kendin alıp kendin pişirip kendin yiyorsun ertesi gün de nöbetten gelip hazır yemeğe kahvaltıya konuyor alışveriş derdi yok yemek derdi yok Canı isterse yemekten sonra tabakları tezgaha koyar söylemeden hiç bir iş yapmaz. Daha nasıl anlatsam… sıkıldım usun vadede bunlar çok can sıkıcı oluyor.
Madem bu kadar mutsuzsun, boşan o halde!

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Not: Ev hanımı evli bir arkadaşım alma o alsın diyor sen niye alıyorsun diyor
Ev hanımı arkadaşına katılmıyorum ne demek o alsın saçmalık alışmış parazitliğe neyse konuna gelecek olursam bizde ikimiz çalışıyorz ben tüm maaşımı eşime gönderiyorm kendime yetecek kadar ayırıyorum eşim borçları ödüyor tüm alışveriş onun karttan yapılıyor aylık altın alıyor yatırımlar yapıyor ben bişy istersem pnun karttan alıyorum kafam rahat borç harç hiç bir şey aklımda değil ev işlerinde yardm eder ama ben etmesini istemem kimsenin yaptığını beğenmem o yüzden öyle sorunlarım yok hoşcakal

Ev hanımı arkadaşına katılmıyorum ne demek o alsın saçmalık alışmış parazitliğe neyse konuna gelecek olursam bizde ikimiz çalışıyorz ben tüm maaşımı eşime gönderiyorm kendime yetecek kadar ayırıyorum eşim borçları ödüyor tüm alışveriş onun karttan yapılıyor aylık altın alıyor yatırımlar yapıyor ben bişy istersem pnun karttan alıyorum kafam rahat borç harç hiç bir şey aklımda değil ev işlerinde yardm eder ama ben etmesini istemem kimsenin yaptığını beğenmem o yüzden öyle sorunlarım yok hoşcakal
Sana da hoşçakal

Kirada misiniz. Arabanız da yok sanırım. Araba veya ev alıp borçlanin derim. Birlikte ödeyin. Bütçeyi, bütçeden hanginiz daha iyi anlıyorsa o yapsın.

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
ev işi konusunda, maaş konusunda da, çocuğun bakımı konusunda da eşitiz.
kredimiz olmadan önce eşim maaşını bana gönderirdi, ben bütün harcamaları yapardım, kredi kartı ekstrelerini de gönderirdi -hala gönderiyor.
şu an o ev kredisini ödüyor, ben diğer tüm masrafları karşılıyorum.
evde de çamaşır işleri bende, temizlik için temizlikçi geliyor günlük işleri ortak yapıyoruz silme süpürme gibi, bulaşık işleri komple onda, yemek işleri bende.
her şey müşterek ilerliyor.
kendime de çocuğuma da eve de aldığım şeylere karışmaz, ben de ona karışmam.
büyük meblağ da alınacak şeyler için beraber karar veririz.

aklımda hiç soru işareti yok.

ama bu noktaya gelmeden önce tabii bizim de böyle sorunlarımız oldu, evde iki ayrı baş çekmek olmuyor, paranın bereketi kalmıyor o zaman.

eşinizle konuşup idareyi kendiniz alın bence.

Eşim özel sektör maaşı benden yüksek, ben devlet memuruyum. Herkes kendi özel harcamaları da dahil kartlarını kendi öder.

Bana hiç sormadı paran var mı vs. diye benim için sıkıntı olmaz ortak bütçe yapmayız evin tüm masraflarını yüklenir.

Gerektiğinde kartlarımızın devretme zamanına göre bazı harcamaları ben alırım mutfak masrafları için,

Normalde hep eve gelirken istediğim olup olmadığını sorar taa sevgili iken başlamıştı bu alışkanlığa...

Sorumluluğunu bilir yani evi dediğim gibi o yüklenir kalan paramız olursa yatırım işini hep bana bırakır çok şükür belirli bir birikimle kısa sürede birlikte çok şey yaptık.

Ev işlerinde tüm kontrol bende eksik gedik yapılacak edilecek hep bendedir.

Ama her zaman yardımcı olur hele tüp bebek aşamamızda biricik yardımcım oydu, eve yardımcı kadın bile çağırıyordu.

Demem o ki nasıl başladıysanız bir öyle gidiyor önceleri paran var mı eve bir şey gelecek mi yapılacak bir şey var mı diye sormayan adam şimdi hiç sormaz.

Son düzenleme:
Sizde bi tık benim durumumda gibisiniz biz istemiyoruz işte resmen kendi başımızın çaresine bakıyoruz maddi anlamda ekstra olarak da adamın kirli donlarını yıkayıp yemeklerini yapıyoruz. Niye evlendim ki o zaman diye sorguluyorum bazen kirli don yıkamaktan başka bi getirisi olmayan bi evlilik :))
Valla genelde kendi ailemde verici kişi hep bendim. Babam sorumsuzdu hep borçluydu bende büyük çocuk olarak herşeyi düşünüyordum. Evlendik eşimle hiç maddiyat konuşmadık. Böyle gelişti ben istemeye alışkın değilim. Sevgiliyken eşim sorardı paran var mı diye sonra o da bıraktı sormayı. Öyle yani ama evlilik kirli don yıkamak değil benim için o kadarda değil yani😂

Eşinizin maddi durumu iyiyse sizinki de iyi değil midir? Ben anlamadim ya gerçekten bu ayrı gayrı olayını. Mesela tatile gideceksiniz. Adam maxx royale siz 3 yıldızlı otele mi gidiyorsunuz? Mesela çocuk okula gidecek sizin gelirinize göre mi eşinizin gelirine göre mi seçilecek?
Hakikaten kafam basmıyor. Eleştirmek için söylemiyorum.
Bizde bir şey alınacaksa, bir ödeme yapilacaksa eşimin maasi+benim maaşıma göre karşılaştırma yapıp karar veriyoruz.
Ben geç evlendim. Eşiminde yaşı benden sekiz yaş büyük. Açıkçası hala o aile birliği maddi anlamda tam hissedemiyorum belkide eşimden kaynaklı. Belkide geç evlilik buna sebep herkes kendi hesabında. Bana hissettirmiyor. Büyük harcamalar eşya gibi dışarda yemek alışveriş hep onda ama onun parası benim param diyemem. Zaten ne kadar kazanır bilemiyorum. Arabasını bile istwyemiyorum utanıyorum.

Başlığı maaş olarak açmışsınız ama sorunlarınız maaştan öte gibi. Siz birlikte bir hayat kuramamış gibisiniz. Belki terapi desteği almak işinize yarar.

Ev kadınları herseyi çok biliyor tabikide birlikte harcama yapacağız

Bu nasıl evlilik ki eşimin evi eşimin arabası benim evim benim arabam
Neden evlendiniz herşeyiniz ayrıysa

Ne alaka? Her kadin 18 yaşında evlenmiyor. Bende 30 küsür yaşinda evlendim. Evlenmeden önce edindiğim mal mülk benim. Aynisi eşim içinde geçerli. Ayrıca benim dedemden/babamdan kalan arsaya,tarlaya eşim niye ortak olsun boşanma durumunda?! Benim dedemin köyüyle ne alakasi olabilir?
Gerçekten aşko kuşko işlerini çok abartıyorsunuz. Bir avukat olarak size tavsiye verim: sevin ama paranizin bir kısmını büküp biryere saklayin. Çocuk varsa zaten çocuğa kalır eğer yoksa kendi exit stratejiniz olur

Ne alaka? Her kadin 18 yaşında evlenmiyor. Bende 30 küsür yaşinda evlendim. Evlenmeden önce edindiğim mal mülk benim. Aynisi eşim içinde geçerli. Ayrıca benim dedemden/babamdan kalan arsaya,tarlaya eşim niye ortak olsun boşanma durumunda?! Benim dedemin köyüyle ne alakasi olabilir?
Gerçekten aşko kuşko işlerini çok abartıyorsunuz. Bir avukat olarak size tavsiye verim: sevin ama paranizin bir kısmını büküp biryere saklayin. Çocuk varsa zaten çocuğa kalır eğer yoksa kendi exit stratejiniz olur
Evlendiysem benim arabam aynı zamanda eşimindir artık onunki de benim
Arabayı satıp yatırım yapmayı, ev almayı düşündüğünüzde ben arabamı satamam ona senin ortak olmanı istemiyorum mu diyeceksiniz

Evlendiysem benim arabam aynı zamanda eşimindir artık onunki de benim
Arabayı satıp yatırım yapmayı, ev almayı düşündüğünüzde ben arabamı satamam ona senin ortak olmanı istemiyorum mu diyeceksiniz

Eğer ortaya koymak istiyorsaniz koyarsınız. Belirli sebeplerden koymak istemezseniz koymazsiniz (mesela ilk eşinizden size kalan bir daire gibi) . Hukuki açıdan mal sadece sizindir. İstediğinizi yaparsiniz.

Yorum yapan üyenin evinde kardeşi yaşiyor kira vermeden. Evlilik öncesi alinan bir daire olduğu için eşinin söz hakkı yok ve olamaz.

Evlilik içinde edilen mülk paylaşılır. Aşko kuşko derken insan tüm malini ve mülkünü ortaya koymak zorunda değil. Ben mesela koymadim ve mutlu mesut bir evliliğim var.

X