ÇİFT MAAŞLI OLANLAR?

Eğer ortaya koymak istiyorsaniz koyarsınız. Belirli sebeplerden koymak istemezseniz koymazsiniz (mesela ilk eşinizden size kalan bir daire gibi) . Hukuki açıdan mal sadece sizindir. İstediğinizi yaparsiniz.

Yorum yapan üyenin evinde kardeşi yaşiyor kira vermeden. Evlilik öncesi alinan bir daire olduğu için eşinin söz hakkı yok ve olamaz.

Evlilik içinde edilen mülk paylaşılır. Aşko kuşko derken insan tüm malini ve mülkünü ortaya koymak zorunda değil. Ben mesela koymadim ve mutlu mesut bir evliliğim var.
Haklı olabilirsiniz de ben evlilikle ayrı gayrı yapabilecek biri değilim ya bana ters geliyor yani çok güvenmemek lazım tabi erkek milletine ama ben tüm malımı ortaya koyarım ya

Haklı olabilirsiniz de ben evlilikle ayrı gayrı yapabilecek biri değilim ya bana ters geliyor yani çok güvenmemek lazım tabi erkek milletine ama ben tüm malımı ortaya koyarım ya

Tabiki sizin kendi karariniz. Eşime kendimden çok güvenirim ama bir kadin olarak asla tüm malimi ortaya koymam.

Her kadinin kendini ve varsa çocuğunu en az 6 ay geçindirecek kadar birikimi olmasi bence şart.

Biz de şöyle olaylar. Eşimi mutfakta istemiyorum yemek falan yapınca ortalığı darma dağın ediyor her yer soğan kabuğu. Ama banyoyu salonu yatak odasını balkonlara süpürür siler derler toplar çocuğun oyuncalarını falan hepsini yapar. Çamaşırlar ve bulaşık bendedir. Ayrıca haftada bir gün belirleriz salı günü banyo temizlenip düzelecek diye o gün mutlaka o temizlik ortak yapılır. Market alışverişi ve ev tadilatı araçla ilgili konular ondadır ve takibini yapar çocukla ilgili konular sadece bendedir ikimizde çok yoğun çalışıyoruz yorgun olursak 1 hafta bile temizlik yapılmadığı oluyor bunu problem olarak görmüyoruz.
Parasal konular ise tamamen eşimde kafam aşırı rahat maaşımdan belli bir miktar alır gerisini eşime gönderirim borçları öder birikimi yapar. Ben maaşımdan aldığım miktarda asla söz hakkına sahip değildir.

Maaşınızı vermeyin,zorla mı alacak ne münasebet neden ona gönderiyorsunuz ne yapıyor bu paraları bilginiz var mi
Tabi ki var 😉 Eşim esnaf, işimize yatırım yapıyor. Ben maddi bir zorluk çekmiyorum ki. Zorla alma gibi bir durum da yok. Eşim ev işlerinde ve çocuk bakımında paylaşımcı değildir ama maddi konularda problem yaşamıyoruz.

Mesele ev işi de değil şu sıralar kafama takılan market ihtiyaçları bi adam dolapta eksik görüp hiç mi bişey alıp gelmez eve ya ya illa ben mi direk ben mi alıcam o kadar yoruldum ki inanın kendi çok iyi biri ama gerçekten aşırı sorumsuz çocuk gibi ya
bakın bu da olacak şey değil

sizin eşiniz bekar yaşamış ama sizin herşeyi halletmenize de acayip alışmış. insan kullanmak diyoruz buna ve en büyük ayıp bence.

ben eşime alma evde var derim ama ısrarla alır hatta. ya da sevdiğim şeyleri alır gelir, sen ye diye bilerek meyve fazla aldım der, ben seviyorum diye özellikle cips falan alır yani.

her zaman bir şey lazım mı diye sorar, cunku annesı ve babası oyleymıs. oyle alısmıs. hep sorar yani.

Eşimde bende öğretmeniz hesabımız ortak aynı gün maaşınız yatar kredi kartı borçlarını öderiz ev ve araba kredisini öderiz bir miktar nakit parayı çeker koyarız kimin ne kadar ihtiyaci varsa alır. Tek doğru yok tabi ama evliliklerde hesaplarında ortak olması gerektiğini düşünüyorum.ev işi konusunda da genel olarak ben yemeği yaparken o çocuğun ödevlerini yaptırıyor eve temizlik için ya yardımcı alıyoruz yada çocuğu zaman ben yapıyorum o çocuğu parka çıkarıyor.genel olarak o sırada yada ben müsait değilsem o yapıyor gibi. Çocuğun kursu etkinlikleri vs o getirip götürür bekler Hayat ortak evet ama üniversitede ki gibi sen bu kadar harcadın ben bu kadar gibi maddi tattismalrin yaşanmasını yada ben yemek yaptıysam sende mutlaka bulaşık yikayacaksin gibi konuşmaların olmasını sevmiyorum.
son cümlenize özellikle katılıyorum ve en başından beri de demek istediğim bu aslında.

herkes farklı, herkesin ekonomik durumu, yetiştirilme tarzı, çalışma şartları farklı. bu durumda, her evlilik de kendi için de farklı dinamiklere ve kurallara sahip aslında.

ama bence en önemli şey; sen yaptın ben yaptım ben ödedim sen de öde, yani bir mecburi algı olması. yani kısasa kısas bir algı olmamalı evlilikte, sizin son cümlenizdeki gibi ...

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Not: Ev hanımı evli bir arkadaşım alma o alsın diyor sen niye alıyorsun diyor
Bence de o alsın genel olarak. 😂 siz birikim yapın

Ben şu an ev hanımıyım iş arıyorum eşim 2 işte birden çalışmasına rağmen hem her istediğim şeyi alır, evin giderini, kişisel giderimi karşılar bir de ben yemek yapıp sofra hazırladıysam o kaldırır ben süpürürüm o arkamdan paspaslar, yorgunum derim bulaşıkları yıkar ama bazı erkekler bilmiyorum neden sorumluluklarını bilmiyor, bilmeyene öğretmek - yaptırmaya çalışmak da insana sinir krizi geçirtir gerçekten. Keşke evlenmeden önce aynı evde bir deneme şansı olsa ama onu da erkekler avantaja çevirir. Yani bu iş biraz şans işi ama Türk erkeklerinde genel olarak annelerin de yetiştirmesinden kaynaklı bir sorun bu.

Eşim parayla uğraşmayı sevmez. Parası yatınca kredi ödemelerini yapar, arabanın bakım ihtiyacı varsa parasını ayırır, bireysel emeklilik ödemesini yapar kalan hepsini bana gönderir. Ben de ödemeleri halleder, bize aylık yetecek harçlık ayırır, kalanı da kendimce birikime atarım. Harçlığı lazım olunca beraber kullanıyoruz. Kim alışverişe gidiyorsa kartı alır kullanır yerine bırakır. Kredi kartımız da ortak. Genelde İnternet alışverişi için ben kullanırım. O da lazım olursa alır kullanır. Ne alıyorsak, harcıyorsak haberimiz olur. Zaten çoğu alışverişi de beraber yaparız. Ben hesaplar ayrı ayrı olunca daha çok harcandığını düşünüyorum. Kıyafetlerimiz, teknoloji alışverişi falan hep beraber yapıyoruz zaten. Ayrı ayrı kartlara ihtiyaç duymuyoruz. Bir ara kredi kartlarımız, hesaplarımız ayrıydı hiç birikim yapamadığımızı fark ettik. Birleştirme kararı aldık.

her evin dengesi farklıdır. Sizinki de kurulur kurulmazsa da yolları ayırırsınız.

aranızda konuşmanız gerek içinize atmak sizi çıkmaza götürür. Sormasını bekleme konuyu aç söyle ne varsa.

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Hic uzatma meseleyi eve düzenli gelecek bir kadın bul . Her kuruşun hesabını da verme. Adamı evde rahat ettirirsen sana yardim etmez . Evde olduğu gün çağır temizlik yapacak yardımcyi her konuda bırak o yapsın karışma sorumluluk alsın

Evlendiysem benim arabam aynı zamanda eşimindir artık onunki de benim
Arabayı satıp yatırım yapmayı, ev almayı düşündüğünüzde ben arabamı satamam ona senin ortak olmanı istemiyorum mu diyeceksiniz
Valla zannetmiyorum ama kendinize ait malınız mülkünüz varsa tam da öyle yapmanızı öneririm... Çünkü olanlar öyle yapıyor...

Bizde de durumlar tam tersi.Eşim aşırı titiz ve takıntılı ve bu beni çok rahatsız ediyor.Yalan yok bana kalk yap demiyor.Hatta ısrarla ben yaparım sen otur diyor ama yapması da mıç mıç saatler alıyor.:KK43: Her şeyi düzenli seviyor.Mesela düzenli olarak her pazar kavga ediyoruz .Çünkü ben masa ortadayken keyif çayı içmek istiyorum ama o hemen masayı toplayıp bulaşıkları makineye yerleştirmeye gidiyor ,süpürgeyi odaya getiriyor bu da beni çok geriyor.Sürekli buzdolabını düzeltip silip bozulan bir şeyler varsa nutuk çekiyor.Kıyafetlerinde tek bir nokta olsa kuru temizlemeye veriyor gibi gibi daha bir sürü şey.Hee birde en büyük kavga sebebimiz kahve makinesi.Bana kahve yaptırmıyor özenli temizleniyormuşum.Halbuki yükselenim başak ve en az onun kadar ben de temiz ve titizim.O kendini daha titiz buluyor.Ben arkadaşlarıma dert yanınca bana özeniyorlar ama ben de onlara özeniyorum:KK43:

Para konusuna gelince faturalar,mutfak onda araba ile ilgili benzin ,bakım ,kasko ,sigorta gibi masraflar bende.Kalanı da bana atar ben altın alırım.

Ev işleri konusunda haklısınız da, bu en masrafları konusu tuhaf geldi. Mutfak harcamaları ikiniz için de sonuçta. Bizim evimizde böyle şeylerin asla muhabbeti olmaz, kim müsaitse, dışarıdaysa, markete yakınsa yapar alışverişi kartıyla ve ay sonunda da kendi kredi kartını kendisi öder. çok büyük harcamaları daha çok kazananın kartından yaparız, zaten limiti yükek olan onun kartıdır, yavaş yavaş ödenir. Onun dışında mutfak giyim vs. harcamaların aramızda lafı olmaz, kim müsaitse o alır. Ev işlerini paylaşma konusunu çözerseniz çok iyi olur, yardım da değil direkt paylaşmak lazım. Bizde bir paylaşım yok çünlü eşim her iyi yapar, yine aynı harcamalarda olduğu gibi kim müsaitse işi o halleder. Temizlik, yemek, bulaşık, alılveriş, çocuk bakımı her konuda eşitiz. Sizin durumunuz biraz daha zor olduğu için bence siz direkt iş bölümü yapmaya çalışın. Başlarda az iş verin eşinize işte çamaşır katlasın mesela veya sofrayı toplasın, sonra alıştıra alıştıra arttırın. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ama iki kişi de çalışıyorken tüm ev işinin birisine yakılması insafsızlık, değer vermemek, umarım eşiniz bu huyundan vazgeçer.

Son düzenleme:
X