Evlat ayrımı...

Merhaba hanımlar.
Çevremde sık rastladığım,kendi ve eşimin ailesinde de yaşadığım bir durumu paylaşacağım...
Eşimler 3 kardeş...
Bir abla,eşim ve erkek kardeşi.
17 yıllık gelinim,bildim bileli hep kaynım ayrı tutulur.
Hem maddi,hem manevi...
Kayınvaldem kendine kalan mirası,topladı kaynıma verdi.Ev alındı,kaynımın üstüne
Kızında yaşıyor,yaşlılık maaşı var,onu da kaynıma gönderiyor,her ay.
Kayınpederim le ayrılar.
Kayınpederim yeniden evlendi.
Bir evi,arabası ve emekli maaşı var+çalışıyor.
Kayınpederim de ben ölürsem,araba kaynımın düşüncesinde imiş.
Eşimde üvey annesine kalacağına,kardeşime kalsın hiç gözüm yok kafasında bir adam...
Bende benden istemesinler de ne yaparlarsa yapsınlar modunda yım.
Çok şükür kendimin var.
Sadece hep onu kayırmalarına sinir oluyorum.
Ablasına dedim bugun,abla ihtiyacım var diyorsun madem ,sen kullansana kvdemin maaşını.
Yok diyor borçları var ,ödesin.

Gelelim bizim tarafa.
Annemin bir evi var, 2 kardeşiz.Kardeşimde yaşıyor.
Ben şartlar gereği okuyamadım,çalıştım çabaladım evi birlikte aldık.
Sonra evlendim, taksitleri annem ödedi.
Kardeşim mesleğini ele alınca o ödedi ve borcu bitti.
Yıllar önce annem derdi ki, sen okuyamadın meslek sahibi olamadın
O ev senin hakkın.Açıktan okuyup üniversite bitirdim çok şükür.
Yıllar sonra da gene konu açtı kendisi,
Ben ölürsem o ev ikinizin...
Şimdilerde ise bikaç yıldır,
Bak ne güzel genç yaşta 2 ev sahibi oldun,
Daha kardeşinin evi yok...
Yani senin ihtiyacın yok demeye getiriyor.
Kardeşim ona hep pahalı hediyeler,telefonlar,kıyafetler alıyor, durumu var çok şükür.
Ben birkaç kez hediye aldığımda,ki bütçem kısıtlı,maaşlar belli,burun kıvırdı bikaç kez.
Daha almak içimden gelmiyor haliyle.
Kısacası her zaman onun gözünde o üstün bir yerde...
Yani annem de evlat ayırıyor...
Buna içten içe üzülüyorum,ne kadar alıştım desem de insan alışamıyor.
Ona çayını kahvesini ayağına getirir mesela
Bana gelince hiç yerinden kımıldamaz.
Sizde durumlar nasıl...
Mevzu gerçekten para değil,ayrım yapmaları...
Zaman zaman çok üzüyor beni bu konu...
Özellikle hediye almam gereken zamanlar gelince , geriliyor um.
Her ailede var mı bu evlat ayrımı...
Benim annem evlat kayırmadı vefat etmeden önce haklarımızı verdi , Allah razı olsun, lakin eşimin ailesi tıpkı sizinki gibi, kaynima ve görümceme ayrı eşime ayrı muamele yaparlar , her sıkıntısında eşime gelirler ama en değerli kaynımdır ona asla kıyamazlar, nedeni ise eşimin koşulsuz şartsız onları anne baba olarak kabul etmesi ama kaynım öyle değil işine geldiği gibidir, kimseye hesap vermez , bireyseldir ailesine bağımlı falan da değil, bizim eşlerimiz her koşulda ailelerini kabul edip sustukları için cepte görülüyorlar, kayınlarımız uzak durduğu için kıymetliler, ben herkese mesafe koydum , bisey de beklemedim, eşim de zaten kafaya takmıyor bu konuları ona göre kardeşi ondan değerli olsa da sorun yok , e bana göre de sorun yok haliyle, var böyle aileler maalesef...

Ne demek ne olacak?
Bu kadın okumamış çalışmış, evin belli bir süre taksitlerini ödemiş.
Hayat bu, Allah korusun eşinden ayrılsa etse bir güvencesi olmasın mı bu kadının sadece kendine ait. Hak geçmeyecek. İhtiyacı var/yok ayrı mesele. Hakkı var mı o evde var.
Tamam da annesi öyle düşünmüş olabilir. Anne yüreği..

Bizde de abimi ayırıyorlar 3 kız 1 erkek kardeşiz abime harcadıkları paralara hiç içleri gitmez ona neler yaptılar ama bize verdikleri 1bin tl onlara yumruk gibi koyar genelde :KK70: 1 ay verirler 2. ay kızım bizde de yok diye ağlarlar. abimin çocuklarının da servis paralarını babam öder tıpış tıpış e zaten evinde oturtuyor. bi de sen git hem oturttuğun katı hem bahçeyi abimin üzerine yap. hiç malda mülkte gözüm yokta haksızlığa gelemiyorum. hepsi yapıyor yaaa. eski insanlar özellikçe çok adaletsizler çok bağnaz ve ataerkiller. pipi derdine ölecekler o derece

Merhaba hanımlar.
Çevremde sık rastladığım,kendi ve eşimin ailesinde de yaşadığım bir durumu paylaşacağım...
Eşimler 3 kardeş...
Bir abla,eşim ve erkek kardeşi.
17 yıllık gelinim,bildim bileli hep kaynım ayrı tutulur.
Hem maddi,hem manevi...
Kayınvaldem kendine kalan mirası,topladı kaynıma verdi.Ev alındı,kaynımın üstüne
Kızında yaşıyor,yaşlılık maaşı var,onu da kaynıma gönderiyor,her ay.
Kayınpederim le ayrılar.
Kayınpederim yeniden evlendi.
Bir evi,arabası ve emekli maaşı var+çalışıyor.
Kayınpederim de ben ölürsem,araba kaynımın düşüncesinde imiş.
Eşimde üvey annesine kalacağına,kardeşime kalsın hiç gözüm yok kafasında bir adam...
Bende benden istemesinler de ne yaparlarsa yapsınlar modunda yım.
Çok şükür kendimin var.
Sadece hep onu kayırmalarına sinir oluyorum.
Ablasına dedim bugun,abla ihtiyacım var diyorsun madem ,sen kullansana kvdemin maaşını.
Yok diyor borçları var ,ödesin.

Gelelim bizim tarafa.
Annemin bir evi var, 2 kardeşiz.Kardeşimde yaşıyor.
Ben şartlar gereği okuyamadım,çalıştım çabaladım evi birlikte aldık.
Sonra evlendim, taksitleri annem ödedi.
Kardeşim mesleğini ele alınca o ödedi ve borcu bitti.
Yıllar önce annem derdi ki, sen okuyamadın meslek sahibi olamadın
O ev senin hakkın.Açıktan okuyup üniversite bitirdim çok şükür.
Yıllar sonra da gene konu açtı kendisi,
Ben ölürsem o ev ikinizin...
Şimdilerde ise bikaç yıldır,
Bak ne güzel genç yaşta 2 ev sahibi oldun,
Daha kardeşinin evi yok...
Yani senin ihtiyacın yok demeye getiriyor.
Kardeşim ona hep pahalı hediyeler,telefonlar,kıyafetler alıyor, durumu var çok şükür.
Ben birkaç kez hediye aldığımda,ki bütçem kısıtlı,maaşlar belli,burun kıvırdı bikaç kez.
Daha almak içimden gelmiyor haliyle.
Kısacası her zaman onun gözünde o üstün bir yerde...
Yani annem de evlat ayırıyor...
Buna içten içe üzülüyorum,ne kadar alıştım desem de insan alışamıyor.
Ona çayını kahvesini ayağına getirir mesela
Bana gelince hiç yerinden kımıldamaz.
Sizde durumlar nasıl...
Mevzu gerçekten para değil,ayrım yapmaları...
Zaman zaman çok üzüyor beni bu konu...
Özellikle hediye almam gereken zamanlar gelince , geriliyor um.
Her ailede var mı bu evlat ayrımı...
Bence d kesinlikle var ben yaşamıyorum çok şükür ama ailelerde çok yaygın

çok şükür benim kendi ailemde böyle bir durum yok, ya da henüz karşılaşmadık bilemiyorum ama annemle babamın kardeşimle bana eşit mesafede duracaklarını düşünüyorum. her zaman kardeşimin ihtiyacı olunca ona verdiler benim ihtiyacım olunca bana verdiler.

kardeşim yurtdışına gitti, bi kaç kez paraya ihtiyacı oldu ikiletmeden gönderdiler, ben ev alırken babam eksiğimizi tamamladı.

fakat eşimin ailesinde görüyorum bu ayrımcılığı, ablası babasının evinde oturuyor, biz kirada oturduk mesela ev alana kadar.. ve ev alırken de yardım istedi eşim ama hiç oralı olmadılar.

Annelere hangi çocuğunu daha çok sevdiğini sormuşlar:- Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğü büyüyene kadar, yolda olanı eve gelene kadar demis de bir de hep mazlum olarak gördükleri var ki onları ömürlerince kayıracaklar sanırım.Çalışandan hep almaya,verdiklerine de ne kadar durumu iyi olursa olsun vermeye alısıyorlar bence.Kv de küçük oğluna böyle.
Evet ya öyle bir durum var cidden. Toplum olarak da var böyle bi tavrımız bence. Hep bi mazlum gözükene ne olduğundan bağımsız düşüyoruz.

ayrım var ya kesinlikle. ben okudum ettim zorluk içinde şimdi eşimle iki maaş idare etmeye çalışıyoruz. 18inde bulduğu adamla işini gücünü eline almadan evlenen kardeşim ise hep mağdur yazık. ben hamileyim çalışıyorum annem 2 haftada bir 5 dk uğrar bir şey lazım olursa söyleyin der gider söylemeye ne gerek var her evdeki işler bizde de var işte.
kardeşimin çocuğunu okula beraber götürüp bekliyolar ordan onlara gidiyorlar falan. kardeşim çalışmıyor kendi götürüp bekleyebilir. ama bir şey lazım olduğu zaman bana yetiş der. ay anlatırken sinirlendim yine.

bizde de aynı durum.
Eşimin ailesi de benim ailem de kendi yağımızda kavruluyoruz sesimiz çıkmıyor diye pek oralı değiller evlenirken de olmadılar.daha zayıf gördüklerine koşturuyorlar diyelim kv kp görümcemin üstüne düşerler daha çok el kapısına gidiyor rahat etsin huzurlu dursun diye.
bizimkiler de kız kardeşime daha çok.
halbuki ne evimiz var ne bişeyimiz bi araba aldık takılarla herkes araba sahibi oldunuz diye diye halbuki yarısı kredi ama işte.
Benim de yapılan alınan şeyler zoruma gitmez de ayrımcılık yapmaları bide üste çıkmaları zoruma gider genelde ama şöyle de bi gerçek var kendimizi de parçalasak kimse yapacağından geri kalmıyo o yüzden beklentiye girmeden yolumuza bakmak en güzeli ❤️

X