Biz niye bu kadar iletişim kurmaktan uzak bir toplum olduk?

yaşlı da olsa artık yer vermiyorum.bakıyorum önce yüzüne gerçekten çok yaşlı ve iyi niyetli bir teyze/amca izlenimi veren birine yer arıyorum.yer vermek zorunluluğumuz da yok ayrıca,vicdanımız ve saygımız gereği veriyoruz.çok rahatsızsa sen yer vermediysen başkasına söyleyebilir.ayrıca çok fazla taciz olayı yaşandığı için açıkçası artık görmemezlikten geliyorum.

kalk eşim otursun ne demektir ya,çok sinir bozucu

saygidan, terbiyeden dem vurup tanimadigi ve durumunu dahi bilmedigi bi insani alip yerden yere vuruyor, hem de aleni olarak.. ironiye gel..
yaşı buyuk diye hic bi gence hakaret etme hakki yok ayrica..
ben de senelerce otobusle ugrastim okul, is derken.. cok yoruluyordum.. bir de otobus itis tepis erkek dolu olabiliyodu.. kalkip onlarla yapisa yapisa gidemezdim yol boyu..
yani bi genc yer veriyosa tesekkur et otur, vermiyosa da sus, orda ona hakaret etme hakkini vermiyo yaşın sana.. sonucta o da beleşe binmiyo, bu da var..
ay gerildim resmen..

bir kere bir amcaya yer verdim çok yaşlıydı,oturdu hemen.sonra başka onun yaşlarında bir amca kalktı bana yer verdi ve kızdı genç bir kızdan kalkması beklenmez kimseye yer verme insanlar farklı amaçta olabiliyor dedi.yanımda oturan 40-50 yaşlarındaki abla da,erkeklerin yer vermesi gerek ama nerede,yaşlılara bakma ücretsiz kart verildiğinden beri çıkıp dolaşıyorlar gezmesini biliyorsa ayakta gitmesini de bilecek demişti,o günden sonra kimseye yer vermedim açıkçası

başlığa kesinlikle katılıyorum ve ekliyorum ne kadar bencil olduk diye. bundan yaklaşık 2 ay önce bende izbana bindim iş çıkışı . ve işim gereği de tüm gün ayaktayım-10 dk lık tenefüsler hariç- ve topuklu giymek zorundayım çünkü boyum çok kısa tahtaya yetişemiyorum :) izban da da bi kadınla yanında 2 yaşlarında kız çocuğu var. izbanın ilk duraklarından biride sanırım hava alanı bahsi geçen kadında sanırım ordan binmiş. kendi tek oturuyor yanında da çocuk oturuyor. bu karşılıklı olan ikili ikili 4 kişilik koltuklar var ya onlarda. izbana bindim ama o kadar yorulmuşum ki "çocuğu kucağıma alsam da beraber otursak olur mu " dedim ama yemin ederim iğneleyici falan bi şekilde söylemedim. yoldan geldiklerini anladım kadın yorulmuş olabilir diye kendimde yorgun olduğum için böyle bi öneri sundum. ayrıca çocuklarla da aram çok iyidir işim bu sonuçta. kadın bi bağırdı "alamam niye alıyomuşum" diye. gerçekten bi donukluk yaşarsınız ya bildiğiniz bi kaç saniye kilitlendim. "çok yorgunum işten çıktım başka boş yerde yok zaten çocukta küçük normal şartlarda kucağınızda olması gerekiyor" dedim. bu bağırdıkça bağırdı ben şok tabi arada benimle düzgün konuşun ben size gayet kibar bi şekilde konuştum falan kadın bas bas bağırdı. diğer yolcularda benden yana oldular ama kadın kucağına almadı hatta üstüne çocuk sıkıldı yere indi camdan falan bakıyo çocuğu alıp yerine otur şuraya falan dedi. lakin sonra anladım ki bu 4lü koltukta karşısında oturan adam kocasıymış. kocası da gariban ses edemedi demek.

yani sonuç olarak iletişim kursakta karşımızda ki o iletişim aracı olarak kulağını seçip seçmemesi önemli. kulağını seçmediyse vay geldi halimize.

Uyuz oluyorum bende bu tip insanlara. Hayir arkadas sen genç isen hasta olamazsin, yorgun olamazsin, uykusuz olamazsin. Bir de dikkatimi çekti erkeklere degil genc kizlara daha cok laf ediyor bu yasli teyze/amcalar. Hic mi taciz olaylarindan haberleri yok?

Valla ben gercekten yasli birini gormezsem ya da hasta birini kalkmiyorum yerimden. Birde yer verme onceligi erkeklerde diye düşünüyorum. Tiklim tiklim otobüste bir kadin icin ayakta gitmek ne zor dusunmeleri lazim.

Geçen gün iki küçük çocuğumla minibüse bindim. Ama ne minibüs ralli yapıyor mübarek. Iki kişi parası verip çocukları oturttum ben ayakta durdum. Minibüs dolmaya başlayınca küçüğü kucağıma aldım. Ikisini birden almam imkansız çantaları da var Yanımda. Sonra birileri daha bindi. Ayaktaki bayana çocuğu kucağınıza alırsanız buyrun oturun dedim. Oturmak istemedi. Kendi bilir valla. 4 Yaşında çocuk o minibüste düşmeden mümkün değil ayakta duramazdı.

Çok tedirgin oldum biri laf söyleyecek diye ama yapabileceğim bir şey yoktu. Allahtan kısa mesafeydi hemen indim.

Eger karsilikli anlayisli olmamiz gerekiyorsa Yaşlıların da trafiğin yoğun olduğu zamanlarda keyifleri için gezmeye çıkmayarak biz gençleri de düşünmeleri gerekiyor:) kadın kısır gününden gelsin "çok oynadın mezdekede teyzem gel birazda burda dinlen"mi diyek ?

kalk eşim otursun ne demektir ya,çok sinir bozucu
Gerçekten sinir bozucu. Yani o an geçse bile insanda sinir oluşturuyor. Bazı insanları anlamıyorum. Ben zaten sinirli bir insanım resmen kaşınıyorlar. Kimin ne olduğunu bilmeden kafana göre laf söylemek deli cesareti. Misal ben sinirliyim ama tanımadığım birinin tepkisini bilemem ve ilk adımı atarken hep düşünürüm. Sonu karakolda bitebilir sonuçta. Babam da benim gibi, kaç defa şikayetçi oldu ya da o şikayet edildi. Hatta beraber neler yaşadık.Tanımadığın insana durduk yere dokunmayacaksın.

Çimdikledi mi Bende bir kadın beni bir kere ittirdi eliyle diye çıldırmıştım, seninki daha kötüymüş

Bende yanlışlıkla durağı kaçırmıştım, sonra indim geri dönüyorum ama 1 durak sonra ineceğim diye kapı ağzında bekliyordum. Sonra bir kadın önce "az geriye git" diye laf etti, bir kaç adım geri adım attım, o da bindi. Yanımda da bir kişinin geçebileceği kadar boşluk var ama ben geçmedim, gideceğim zaten bir durak bir şey diye. Kapıdan uzaklaşsam bir de inmek için çırpınacağım, o ayrı bir dert. Neyse sonra koluma vurdu, dürtmek değil yani :) Boşluk var orada dedi. Bende biliyorum ama şimdiki durakta ineceğim dedim. İki saniye geçmedi yine vurdu koluma, yok sıkıştım, yok bilmem ne. Baktım zırt pırt bana vuruyor. Dedim hanfendi iyi misiniz siz ya? Boşluk varsa buyrun geçin, geçmek istediniz de yol mu vermedik. Sen istiyorsun diye ben oraya geçmek zorunda mıyım, herkes ayrı bir ilginç insanı zorla çileden çıkartıyorsunuz dedim. Sonra ağzını açmadan geçti oraya, bende indim zaten.

Ne ilginç bir ülkeyiz bende yer verdiğim için terbiyesiz olmuştum yaşlı demişim hakaret etmişim

Ahah cidden mi :) Neyse en azından ben yer vermedim diye azarlandım, senin ki daha kötü. Hem iyilik yap hem azar işit.

Bende yaşlı bir amcaya yer vermiştim. O da bana " kızım tamam yaşlı olabilirim ama gencecik kızı yerinden kaldırıp oturacak kadar da ölmedim, lütfen sen otur rahatını bozma " demişti. En azından kibarca reddetmişti, böyle yer verene hakaret edeni de ilk defa duydum

ayy bi keresinde de oturcam metrobüste ilk durakta bindim işte,yaşlı olmayan kokoş bi teyze totomu koltuğa yerleştirdiğim halde kolumdan tuttu yere attı beni

Canım ya sende az çekmemişsin Onun bir de kendi hızlanamayınca küçük çocuğunu öne atan versiyonu var :) Bende bir kere tam oturacağım, kadın çocuğunu saldı kendisi hareket etmeden önce. Çocukta 4 5 yaşlarında küçük bir şey zaten. Tam totomu koyacağım, aradan yılan gibi bir kıvrıldı oturacağım yere zıpladı, bir de yerleşti. Dikkat etmesem üstüne oturacağım neredeyse

Sen ne utanıyorsun, kadın utansın. Bende bir kere son boş kalan 2 koltuktan birine oturmuştum. Yanına oturduğum kadında onu kocasına tutuyormuş, kocası da akbil basmaya gitmiş ikisi için. Bir şey dememişti. Sonra kocası geldi ama yaşlılar bayağı "aa amca gel sen otur ben arkaya geçerim" dedim. O da rahatını bozma ben arkada otururum dedi. O sırada arkası da dolmuş adam ayakta kaldı. Yine teklif ettim otursun diye, içim rahat etmedi. Adam ısrarla kabul etmedi. Karısı da sen bir Allah razı olsun de yeter kızım dedi. Fark ettim de arada iyi insanlara da denk geliyormuşum

Aynen canım burada da 65 yaş üstüne ücretsiz. Dediğin gibi keyfi boş yere binen de çok oluyor, farkındayım. Yani ben yaşlı olsam en azından iş saatleri içinde keyfi olarak dışarı çıkmam. Zaten çok kalabalık oluyor, biliyorsun. Hani ayakta gideceği belli bir şey. Sabah olsa insan uykusundan ayılamamış oluyor, yer veresi gelmiyor. Akşam olsa iş/okul dönüşü oluyor insanlar yorgun oluyor yine çok yer veremiyor. E bi zahmet sende işini daha sakin vakitlerde hallet ne olacak ki.

Ayrıca çocuklarını yanındaki koltuğa oturtmak da yeni moda. Benimde dikkatimi çekiyor. Tamam otobüs boşken oturt ama baktın doluyor, insanlar ayakta kalıyor o zaman al çocuğunu kucağına. O kadarını yapmaktan bile acizler.

Gençlerin görmeme lüksü yok. Bizim görevimiz yol boyunca önümüzü, arkamızı falan kontrol edip, aman yer verecek birini bulayım diye arayış içinde olmak. Eğer yaşlı biri biner de fark edemezsen eyvahlar olsun yani.

O çocuklarına koltuk tahsis edenler nedense onu bir hak gibi görüyor. Ne olur çocuğunu kucağına alsan? Sanki evde hiç çocuğu kucağına çıkmıyor.

Boşver hiç uğraşma. aç müziğini dinle kim ne konuşursa konuşsun. bir de birisi yazmış şu an alıntı yapamıyorum ama kolaçan etmekle alakalı.. ben hiç kolaçan etmiyorum etrafı öyle yaşlı mı var hasta mı var. sadece camdan dışarı bakıyorum müziğimi dinleyip.

kız sen gelmişsin yine ben hiç gelmedimbi ara boyum kısa kapı önündeyim tıkış tıkış boğuluyodum kız ölüyoo kız ölüyoo diye sesler hatırlıyorum çünkü benim göz eşarp kaymıştı

Hiiii yer vermedin mi aşk olsun aşk olsun :) karnım burnum da yanımda da çocuğum var otobüse bindim 40 yaşlarında kadın biz kızımla ayakta gidiyoruz aaaa dedi hamşlemisin evet 6 aylık dedim hımm ben kızını şöyle tutayım sen rahat et dedi sağolsun bizde karnımda ki ile langur lungur gittik frenlerde eğile kalka :) sağolsun yine de kızımı tuttu :) duyarsızlık işte başka birşey değil genç olunca zıpkın gibi olucan sanıyorlar.

birde aklıma geldi,geçen hafta doktor kontrolüm vardı dönüşte evime 4 durak falan kala oldukça yaşlı bir amca bindi otobüse bastonuyla ayakta zor duruyor kimsede yer vermedi,önümde duruyordu 3-4 defa seslendim duymadı yanımdaki bayanda duymuyor kulakları herhalde dedi hafifçe koluna dokundu amca bayan yer veriyor geç otur dedi. Amca bir kükredi otobüsün içinde haahh iyilik mi yaptın sen şimdi abdestimi kaçırdın benim ne dokunuyorsun diye meğer amcam şafi mezhebindenmiş ,ama biz nereden bilelim sağlam bir azar işittik teyzeyle beraber,verdiğim yere de oturmadı yol boyunca söylendi durdu gülsem mi ağlasam mı bilemedim

hicbir sekilde yer. vermek zorunda degilsin agriyi yorgunlugu gectim tacizcisi var. baktilar ki sen cevap vermiyorsun senin uzerinden digerlerine laf sokuyorlar ezikler. madem cene calmaya hali var ayakta da gitmeye hali vardir paçozun :)) hic sikma canini

Kendimi sakin biri sanıyordum ama mesajları okudukça sinirlendim gerildim duymadım ki duymadım ki deyin geçin ya da en sevdiğim şey sinir edici bir saba tümer gülüşü atıno da olmazsa senin zorun ne söylesene deyip tartışın ama susup kendinizi sinir etmeyin :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…