Biz niye bu kadar iletişim kurmaktan uzak bir toplum olduk?

konu sahibi konunu işgal ettim gibi ama çok çekiyorum bende bu durumdan,günde otobüs metrobüs 2 saat yol çekiyorum heh şurama kadar geldi artık,kendi derdim gibi benimsedim:KK73:

ben genelde yer vermiyorum ve hiç umrumda da değil. tabi bunda genellikle otobüsün arka taraflarına yakın oturmamın da etkisi var çünkü yaşlıya, hamileye falan genelde ön taraflarda yer verilir. otobüslerde falan herkes kendi derdinde birçok genç insan ellerinde koca ekranlı akıllı telefonlarıyla oturup yaşlıya maşlıya yer vermiyor, hepsi kendi keyfinde özellikle erkekler. onlar varken ben hayatta yer vermem kendi içimden gelmediği sürece. takarım kulaklığımı müzik dinlerim ben de, belki benim hakkımda da öyle konuşanlar oluyordur ama hiç umrumda değil. sen de umursama yani ne gerek var ne konuşurlarsa konuşsunlar. yaşlıdır, hamiledir falan güzellikle rica eder o zaman eyvallah, o insanı kırmam ama kabalığa benimde tahammülüm yok. bir keresinde dershaneden dönerken -bundan 3 4 sene önce- otobüste birisi "kalk da biraz ben oturayım gençler yayılıyor yaşlılar ayakta" falan demişti de ben de ona "kalkamam, bir ayağımın üzerine basamıyorum, sağlıklı birinden yardım isteyin" demiştim. hiç de çekinmem herkes haddini bilsin. istediklerini de konuşsunlar umrumda olmaz kimse bana sormuyor sen ne haldesin diye. bu arada bende izmirdeyim ve evet pek öyle kalk ben oturayım muhabbeti olmuyor, bana da bi kere denk gelmişti zaten

Bazen oluyor ki 50 yaşındaki teyzeden daha yorgun daha halsiz oluyorsun.
Öğrenciyken yaşadık bunları, biz onları anlıyoruz da onlar bizi anlamıyor maalesef.
Ben de çoğunlukla yer vermeye özen gösterirdim ama karşılığında bir teşekkürü çok görenler yüzünden vermiyorum.

Yerinde olsam kulaklığı çıkartır onlara dönerek
''ben yer vermek zorunda değilim, nezaketen yer verilir, bende ücretini ödüyorum siz de, eğer rica etseydiniz seve seve yer verirdim arkamda gözüm yok ya sizi göremedim ama maşallah insanlıktan bahseden sizler belli ki iki saattir dedikodumu yapıp günahımı alıyorsunuz'' derdim.

Böylelerine cevap vermek müstehak. Hiç gelemem haksızlığa.
Yer vemek zorunluluk değil nezakettir. Yapmak zorunda olmadığın bir şeyi mecburiyetmiş gibi direten insanlara hiç yer vermem. Benden başka bir dünya insan var onlardan istesinler madem!

ben de reglken hiç kimseye yer veremiyorum
üzgünüm ne yapabiliriz yani
bazen gerçekten iyi hissetmeyebiliyoruz ki
yer vermeniz elbette güzel ama
sanki yer vermek zorundayız gibi bir havaya bürünmelerine çok kızıyorum

Bende reglken yer vermiyorum, kimse kusura bakmasın. Zaten sancılı geçiriyorum her ay. Ağrı içinde kıvranırken başkalarını da düşünemem. Koca İstanbul'u ben kurtaracak değilim. Benim dışımda oturan onlarca kişi var neticede. Gitsinler başkalarından rica etsinler.

Bende yer vermiyorum kusura bakmasınlar yaşlanırsam bana da yer vermesinler madem ayakta gidemiyorum evden de çıkmam, kusura bakmasında ben işten çıkmışım yorgun argın bu bazı yaşlılar keyfi çıkıp geziyorlar otobüste de yer işgal ediyorlar otursun oturdugu yerde o zaman , erkekler veriyor ben oralı bile olmuyorum.

Ben böyle katıda değilim ama kaç kere azar işittim. Hayır bir de 23 yaşımdayım ama küçük gösteririm millet 19 20 sanar. O yüzden mi herkeste bir beni görünce yer bekleme çabası oluyor anlamıyorum. Bir de benim otobüs güzergahımda 2 hastahane var. Genelde yaşlılar oraya falan gidiyor, o yüzden otobüs güzergahımda yaşlı kişi mevcudu fazla oluyor genelde. Onlara kıyamıyorum, otobüs yolum kısa diye hemen kalkıyorum. Ama metrobüste kalkarken iki kere düşünüyorum. Tıkış tıkış zaten ayakta gitmek eziyet resmen. Erkeklerde sağolsunlar kızlardan beterler. Aman ayakta duracaklar diye ödleri kopuyor.

çok haklısın valla benimde ayaklarım rahatsız fazla ayakta duramıyorum bu tarz bi olay benimde başıma gelmişti kaba bi tavırla kalksana diye uyarılmıştım senin yine arkandan konuşmuşlar

O da başıma geldi :) Arkadaşımla dershaneden dönüyorduk lise sondayız işte. Çocuklu biri bindi otobüse. Bizde arkadaşımla hangimiz kalksak diye konuşuyoruz aramızda. Kadın o ara bizi bir azarladı, siz hala oturun aman kalkmayın, niye hala bekliyorsunuz, işte bunlar böyle terbiyesiz diye. Bana o hakareti eden kadın için ayakta mı duracaktım bir de. İkimizde kalkmadık sonra inadına. Başka biri çocuğunu tutmayı teklif etti, onuda kabul etmedi. Derdi kendine yer bulmak, çocuk bahane.

Bu işler gençliğe bakmıyor ne hissettiğini ne yaşadığını biliyorlar mı da atıp tutuyorlar

belki çok büyük bir rahatsızlık geçiyorsun belki yorgunsun mecalin yok

senin hakkında peşin hüküm verip atıp tutmadan önce sormalıydılar ama nerede dedikodu yapıp kin kusmak varken niye sorsunlar stres atıyor ablalar

Olur mu? Eğer yaşın gençse her zaman ayakta durmak için hazır asker gibi beklemelisin. Senin bir hastalığın, sıkıntın, halsizliğin, yorgunluğun olamaz. Böylelerinin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek resmen.

Sonuna kadar haklisin bende gunde 1 saat yol gidiyorum . Kolay kolay yer vermem cok istisnai durumlar olmasi gerekiyor zaten arabaya binmelerinden gunden geldikleri anlasiliyor ben 12 saat calisip kimseye her vermem veremem cok oturmak istiyorlarsa mesai oncesi veya yarim saat sonrasi binsinler bir zahmet ben bana sorsalar yine kalkmam siz yine bir kapi acik birakmissiniz ayni zamanda annem icinde saatleri kollarim veya duruma gore ayakta bineriz taksiye bineriz yani kendim yapmadigim biseyi baskasindan beklemem

Ya ben yine kıyamıyorum. Mesela yine bir gün okula gideceğim, sınavım vardı. Evden de biraz erken çıkmışım. Dedim geri gidip ilk duraktan bineyim de otururum, yolda ders çalışırım. Zaten geceden de sınava çalışmak için uykusuz kalmışım ayakta gidecek halim yok. Neyse bindim, oturdum. 3 durak geçti bayağı yaşlı bir teyze geldi başımda durdu, tutunmaya çalışıyor olmuyor falan. Dayanamadım yer verdim. Hem boşu boşuna ayakta kaldım, hemde ders çalışamadım. Günlerce arkadaşlarım dalga geçmişti :KK70:

Ayrica yerinizde olsam biraz uyaniklik yapip utandirirdim ben otobuste yorgunluktan bayildim ben bayilmadan once sorsaydim kim yer verirdi veya otursaydim bayilcak gibi deseydim kim inanirdi ben otobuste bir kizin bel fitigindan kalkamadigini ve karsidakilerini utandirdigina sahit olmustum

Yapmadım, uğraşmak da istemedim Zaten herkesin başka işi yokmuş gibi oturmuş beni kınıyorlar saatlerdir. Şimdi dönüp konuşmaya çalışsam herkes de bir önyargı. Üstüne hem yer vermeyen, hem kavga eden kız olacaktım :)

Bir de ilk konuşmaları duydum "aa hasta kadın mı varmış arkamda" diye düşünürken meğer beni yerden yere vuruyorlarmış. Zaten sonra sinirlendim indim, arkadaki metrobüse geçtim. Sonra ben inerken o kadın oturdu. Baktım süslenmiş püslenmiş benden şık giyinmiş. Aslında bayram için süslenirken hasta değildin de yolculuk yaparken mi hastasın diye laf sokuşturmak vardı da geçti artık.

ben artık binince eğer biri kalk derse hamileyim demeyi düşünüyorum bi buçuk saatim metrobüste geçiyo zaten,bide ayakta telef olurum:KK70:

Ahah bende mi bunu kullansam, göbeğimde var zaten az zorlasam 3 aylık falan hamile sanıp inanırlar :KK53:

Hasta, yaşlı ve hamile gördüm mü bir dakika bile beklemem de kendine bakmamaktan çökmüş(estetik anlamda degil, saglık anlamında) 40 yaşındaki kadınlara ve genç şişmanlara tahammülüm yok. Hayatta da yer vermem. Alınma gücenme olmasın hiç ama sen hamur işlerini gömüp gömüp kendi kendini o hale getirirsen kimse sana yer vermek zorunda değil. Üniversiteye giderken bir tanesi beni dürtüp Yer istemişti. Taş çatlasın 35 yaşında. Ben şişmanım yer ver dedi, ben de "ben mi yedirdim" dedim. Bir de bunların çenesi hep hanım gördükleri kızlara çalışır. Bir kere bile erkeğe diklenen görmedim. Eşek gibi yaz sıcağında bir saat otobüste giderken de kimse için ölemem yani. Bizimki de can. Resmen gösterilen saygıyı sömürüyorlar.

Aynen hiç erkekten yer isteyenine şahit olmadım. Terslenmekten korkuyorlar. Nerede yumuşak yüzlü birini görsünler akbaba gibi tepelerine çöküyorlar.

Dediğin gibi bende öyle kilolulara, orta yaşlı olanlara yer vermiyorum. Hamilelere yer veririm özellikle yaz ayında. Zordur yani karnında bebekle ayakta durmak. Gerçekten hasta olanlara yer veririm hemen, zaten yüzlerinden belli oluyor. Bir de bayağı yaşlı teyzeler, amcalar biniyor onlar içinde hemen kalkarım. Ama onun dışında her orta yaş üstüne, her kilolu olana falan yer vermeye kalksak zaten her otobüse bu profilde onlarca insan biniyor, bizim oturma imkanımız kalmaz.

İst.da kalk ben oturayım muhabbeti çokmu oluyor o_O ben izmirde öyle şeylere pek rastlamadım yer varsa oturursun yoksa kimsenin sesi çıkmaz ayrıca erkekler dururken kalkıp yer vermem bacaklarını yaya yaya oturucaklarına yer versinler :KK12:

İstanbul çok kalabalık canım, ondan sanırım. Yani artık bu şehir bu kadar insanı cidden taşıyamıyor. Her toplu taşıma aracı tıkış tıkış. Öyle olunca da sürekli bir yer verdin vermedin olayı yaşanıyor ister istemez. Her gün 2 3 saatini yolda geçiren biriyim. Beni yol değilde, konumda bahsettiğim tipteki insanlar yoruyor resmen.

ben o tip insanlara da ayrı bi sinirim zaten laf yaparlar yaparlar ama işe gelince biz yaşlıyız. Tamam yaşına saygım sonsuz ama rica etse herşey tatlıya bağlanacak zaten.

Bu mevzu nasıl çözülür kimsenin kimseye yer verme zorunluluğu olmadığında mümkün mü tabikii değil Toplu taşıma aracı oturma kapasitesi kaç kişilik belli ona göre yolcu alırsın olur biter ama nerdeeee Neden ben bu psikolojiye girmek zorundayım ki neden yer vermek gibi saçma sapan bi konu beni gersin ki Taksiye diyebiliyormuyuz 10 kişi binicez biz diye diyemiyoruz

bi kere çok fena karnım ağrıyordu kalkamadım, onun dışında ne zaman birini görsem yer veririm. ama genceciik bir şeyi olmayan kadınlar bile bazen dik dik bakıyorlar. gözleriyle yiyorlar insanı.
geçen arkamdan birisi dokundu, bebeği var da yer verebilir misiniz şu hanıma dedi, tabi dedim hemen kalktım belli ki yeni doğurmuş bebek çantada.
adam gibi söyleyebilirsiniz, bu örnekteki gibi. milletin arkasında gözü var sanki nerden bilsin ne olduğunu, ayrıca sen de rahatsız olabilirsin, çok yorgun olabilirsin falan.
yok yaşın küçük ya, ayakta dur sen oturmaya hakkın da yok. her ineni bineni kolaçan etceksin, anında gel otur, bak illa otur ölümü gör oturmazdan falan diyceksin çok hoşlarına gider. hatta su servisi falan da yapabilirsin ya da aperatif bir şeyler...:p:KK59:

Bide bugun denk geldigim bir sey var. Bahcesehir taksim otobusundeyim. Yan koltugumda elinde tesbihi, yuzunde yeni yeni cikmis sakalini uzatan 16 17 yaslarinda, sarikli bir cocuk. Cocuk yani o.
otobus doldu biraz.
Yaslica bir teyze bindi, suslu bir sey. Bekledik o yer vermedi. Esim kalkti yer verdi. Teyze bayaa aysel gurel gibiydi.
Sonraki duraktan tas catlasin 25 26 yasinda kapali biri bindi. Sakalli sarikli cocuk gitti ona yer verdi.
Yer vereceksen tipine gore yer vermek nedir yani. Sanki tapulu yerini paylasiyor da adam seciyor.

konu sahibi konunu işgal ettim gibi ama çok çekiyorum bende bu durumdan,günde otobüs metrobüs 2 saat yol çekiyorum heh şurama kadar geldi artık,kendi derdim gibi benimsedim:KK73:

Ahah aşk olsun canım, benim konum senin konun ayrımı mı var aramızda, metrobüs mağdurları olarak hepimiz kardeşiz :KK70:

ben genelde yer vermiyorum ve hiç umrumda da değil. tabi bunda genellikle otobüsün arka taraflarına yakın oturmamın da etkisi var çünkü yaşlıya, hamileye falan genelde ön taraflarda yer verilir. otobüslerde falan herkes kendi derdinde birçok genç insan ellerinde koca ekranlı akıllı telefonlarıyla oturup yaşlıya maşlıya yer vermiyor, hepsi kendi keyfinde özellikle erkekler. onlar varken ben hayatta yer vermem kendi içimden gelmediği sürece. takarım kulaklığımı müzik dinlerim ben de, belki benim hakkımda da öyle konuşanlar oluyordur ama hiç umrumda değil. sen de umursama yani ne gerek var ne konuşurlarsa konuşsunlar. yaşlıdır, hamiledir falan güzellikle rica eder o zaman eyvallah, o insanı kırmam ama kabalığa benimde tahammülüm yok. bir keresinde dershaneden dönerken -bundan 3 4 sene önce- otobüste birisi "kalk da biraz ben oturayım gençler yayılıyor yaşlılar ayakta" falan demişti de ben de ona "kalkamam, bir ayağımın üzerine basamıyorum, sağlıklı birinden yardım isteyin" demiştim. hiç de çekinmem herkes haddini bilsin. istediklerini de konuşsunlar umrumda olmaz kimse bana sormuyor sen ne haldesin diye. bu arada bende izmirdeyim ve evet pek öyle kalk ben oturayım muhabbeti olmuyor, bana da bi kere denk gelmişti zaten

İzmir dediğiniz gibiyse, ömrümün geri kalanını orada geçirmek istiyorum. :) Az daha İstanbul'da toplu taşıma araçlarında vakit geçirirsem genç yaşta sinir hastası olacağım.

Aslında bende genelde arkada otururum ama ona rağmen böyle, demek ki önde oturanlar ne laflara maruz kalıyor. Genelde umursamıyorum zaten her denileni kafaya taksam ohoo. Ama bugünkü bambaşka bir şeydi. Saatlerce hakkımda konuşulmuş, millet gözünü bana dikmiş sanki konuşulanları en başından beri duymama rağmen kayıtsız kalıyorum gibisinde. Ben ömrümde böyle psikolojik baskı görmedim. Hayır yanımda oturan kadında bana arada bakıp bakıp duruyordu, anlam verememiştim. Bundanmış demek ki. Kendisi de 30 yaşında bile yoktu. Bana bakana kadar kendi kalksaymış. Ama yok en küçük olan kalkmak zorunda çünkü.

Bazen oluyor ki 50 yaşındaki teyzeden daha yorgun daha halsiz oluyorsun.
Öğrenciyken yaşadık bunları, biz onları anlıyoruz da onlar bizi anlamıyor maalesef.
Ben de çoğunlukla yer vermeye özen gösterirdim ama karşılığında bir teşekkürü çok görenler yüzünden vermiyorum.

Yerinde olsam kulaklığı çıkartır onlara dönerek
''ben yer vermek zorunda değilim, nezaketen yer verilir, bende ücretini ödüyorum siz de, eğer rica etseydiniz seve seve yer verirdim arkamda gözüm yok ya sizi göremedim ama maşallah insanlıktan bahseden sizler belli ki iki saattir dedikodumu yapıp günahımı alıyorsunuz'' derdim.

Böylelerine cevap vermek müstehak. Hiç gelemem haksızlığa.
Yer vemek zorunluluk değil nezakettir. Yapmak zorunda olmadığın bir şeyi mecburiyetmiş gibi direten insanlara hiç yer vermem. Benden başka bir dünya insan var onlardan istesinler madem!

İşte en genç olan yer verir gibi bir algı var. Oysa çevremdekilerin çoğu 25-35 yaşlarındaydı, gençse onlarda genç. Ne oluyor yani diğer oturan kişiden 3 5 yaş büyük olunca yer veremiyorlar mı.

Bir de dediğin gibi teşekkür bile etmeyenler oluyor arada. Onlara ayrı sinir oluyorum zaten, yer verdiğime pişman oluyorum sonrasında.

İnan buna benzer bir şeyi söylemeyi düşündüm ama sonra uğraşmak istemedim. Zaten tüm metrobüs bana kinlenmiş, bir de çıkacak oradan saçma sapan biri hasta kadına hem yer vermeyip, hem kavga mı ediyorsun diyecek. Bu sefer iyice çileden çıkacağım sonra al başına belayı. Ya sabır dedim indim metrobüsten. Oturdu zaten hemen benim peşime. Muradına ermişlerdir ailecek.

ben o tip insanlara da ayrı bi sinirim zaten laf yaparlar yaparlar ama işe gelince biz yaşlıyız. Tamam yaşına saygım sonsuz ama rica etse herşey tatlıya bağlanacak zaten.

Benimde kızdığım nokta tam da burası. Yer bekleyebilir hani kendi annemde ayakta gidemediği için az çok anlıyorum, empati yapıyorum. Ama biz kimseye saygısızlık yapmıyoruz. İnsan gibi rica ediyoruz, yer veren olursa oturtuyorum annemi. Eğer mesafe kısaysa bazen yer istemekle de uğraşmıyoruz idare etmeye çalışıyoruz, gönüllü biri kalkarsa o zaman oturuyor kadıncağız. Böyle olsunlar canımı yesinler. Ama diğer türlü saygısızlıkla yer kapma derdine düşenlerden nefret ediyorum!

Bu mevzu nasıl çözülür kimsenin kimseye yer verme zorunluluğu olmadığında mümkün mü tabikii değil Toplu taşıma aracı oturma kapasitesi kaç kişilik belli ona göre yolcu alırsın olur biter ama nerdeeee Neden ben bu psikolojiye girmek zorundayım ki neden yer vermek gibi saçma sapan bi konu beni gersin ki Taksiye diyebiliyormuyuz 10 kişi binicez biz diye diyemiyoruz

Ah ah ben o günleri göremem de belki torunlarımın torunlarının zamanına kadar şu ulaşım problemi hallolur :)

Hadi ayakta insan olur, kalabalık şehir sonuçta derim ama bazen öyle zamanlar oluyor ki herkes bir biriyle temas halinde yapışık gidiyor. İş saatlerinde okula giderken yeri geliyor kafamı çevirsem adamla dudak dudağa olacağız o kadar yakın gidiyoruz. Ben mecbur muyum elin adamlarının arasında tost olmaya. Kimseninde ulaşımı iyileştirme çabası yok, bizde yaşam mücadelesi veriyoruz o kalabalığın içinde. Öyle durumlarda bile yer bekleyen oluyor. Ama böyleleri, kendi kızlarını oturduğu yerde kaldırıp o kadar adamın arasında ezilmeye göndersen çıngar çıkartırlar.

bi kere çok fena karnım ağrıyordu kalkamadım, onun dışında ne zaman birini görsem yer veririm. ama genceciik bir şeyi olmayan kadınlar bile bazen dik dik bakıyorlar. gözleriyle yiyorlar insanı.
geçen arkamdan birisi dokundu, bebeği var da yer verebilir misiniz şu hanıma dedi, tabi dedim hemen kalktım belli ki yeni doğurmuş bebek çantada.
adam gibi söyleyebilirsiniz, bu örnekteki gibi. milletin arkasında gözü var sanki nerden bilsin ne olduğunu, ayrıca sen de rahatsız olabilirsin, çok yorgun olabilirsin falan.
yok yaşın küçük ya, ayakta dur sen oturmaya hakkın da yok. her ineni bineni kolaçan etceksin, anında gel otur, bak illa otur ölümü gör oturmazdan falan diyceksin çok hoşlarına gider. hatta su servisi falan da yapabilirsin ya da aperatif bir şeyler...:p:KK59:

Valla 30 yaşlarındakiler bile yeri geliyor yer bekliyor da, daha çok beklerler :) Göz hapsine alıyorlar pes ettirene kadar. Sonra umduklarını bulamayıp otobüsün başka kısımlarında şansını deniyorlar :)

İnsanlık halidir genç biri de kötü olabilir, ona da yeri geldiğinde yer verilir ama bir de sağlıklı olanlar utanmadan yer bekliyor. Mesela benimde bir kere tansiyonum düşer gibi oldu. Gözlerim kararmaya başladı dedim herhalde düşüp bayılacağım. Şöyle etrafa bakındım kimden yer istesem, genç biri var mı diye. Zaten rengim falan atmış. 40 50 yaşlarında bir adamın yanında ayaktaydım, o da fark etmiş. İyi misin kızım dedi. Değilim, bende birinden oturmak için yer isteyecektim, tansiyonum düştü galiba dedim. Hemen kalktı babam yaşındaki adam bana yer verdi. Hani illa genç olan yaşlıya yer verir kuralı da olmamalı. İhtiyacı olana yer verilir işte. Durumu suistimal etmeye gerek yok tabi.

Bide bugun denk geldigim bir sey var. Bahcesehir taksim otobusundeyim. Yan koltugumda elinde tesbihi, yuzunde yeni yeni cikmis sakalini uzatan 16 17 yaslarinda, sarikli bir cocuk. Cocuk yani o.
otobus doldu biraz.
Yaslica bir teyze bindi, suslu bir sey. Bekledik o yer vermedi. Esim kalkti yer verdi. Teyze bayaa aysel gurel gibiydi.
Sonraki duraktan tas catlasin 25 26 yasinda kapali biri bindi. Sakalli sarikli cocuk gitti ona yer verdi.
Yer vereceksen tipine gore yer vermek nedir yani. Sanki tapulu yerini paylasiyor da adam seciyor.

Bana yer vermeyip, benim yaşlarımda kapalı kıza yer veren genç erkeklere bende rast geldim. Gerçi tam tersini de görmedim dersem yalan olur. Aynı şekilde kapalı olana yer vermeyip, açık olana yer verenlerde oluyor. Sanki kendi koltuğunu yer verdiklerinin üzerine tapuluyorlar. Çeşit çeşit insan var işte. Yer verirken bile bin tane hesap peşindeler.

[QUOTE="miracle92, ]Ahah aşk olsun canım, benim konum senin konun ayrımı mı var aramızda, metrobüs mağdurları olarak hepimiz kardeşiz :KK70:

.[/QUOTE]
ay dur madem konuştuk döküliyim azıcık
bigün metrobüsteyim yine ama ayakta gidiyorum tıkış tıkış nefes alamıyorum ölcem o derece
bi tane kadın yanımda bitişiğimde tepeme bindi resmen,ve bana bağırdı!!!
azıcık kayın yaaa bu nee nefes alamıyoruuz dedi,benimde önümde adam vardı isterseniz beyfendinin kafasına çıkayım olmaz mı dedim,ne diyosuuun dedi,başladım bağırmaya nereye gitcem herifin üstüne mi çıkayım napayım,kolaysa sen geç diye bu beni çimcikledi önüne dön dedi:KK57::KK57::KK57:ayy tutmayın bi çirkefleştim gerizekalı falan dedim baya metrobüs ayaklandı bizi izliyo aklıma geldikçe sinir hastası olurum:KK62:

ayy bi keresinde de oturcam metrobüste ilk durakta bindim işte,yaşlı olmayan kokoş bi teyze totomu koltuğa yerleştirdiğim halde kolumdan tuttu yere attı beni:KK70::KK70::KK70:

bunuda yaziyim çok içerlemiştim çünkü
otobüsteyim ama ayakta kalamıyorum stajdan dönüyorum önceki gece uyumamışım felaketim yani
evime 7 durak kaldı işte bi kadın kalktı oh dedim sevindim ben oturdum,yanımdaki kadın dürttü beni ben burayı kocama ayırtmıştım diye kocasıda tee otobüsün ortasında,anlamadım dedim kocam yaşlı o oturcak dedi ama gerçekten 40 45 vardı yaşlı değildi,peki dedim kalktım,çok utandım

bunuda yaziyim çok içerlemiştim çünkü
otobüsteyim ama ayakta kalamıyorum stajdan dönüyorum önceki gece uyumamışım felaketim yani
evime 7 durak kaldı işte bi kadın kalktı oh dedim sevindim ben oturdum,yanımdaki kadın dürttü beni ben burayı kocama ayırtmıştım diye kocasıda tee otobüsün ortasında,anlamadım dedim kocam yaşlı o oturcak dedi ama gerçekten 40 45 vardı yaşlı değildi,peki dedim kalktım,çok utandım
lahmacun mu ayırttırıyor o öyle ne terbiyesiz insanlar sanki bir kendileri psra ödüyor diğerleri beleş biniyor

izmirde bende karşılaşmadım çok fazla kalk ben oturayım diyenlerle,yalnız başka şehirlerde var mı bilmiyorum ama burada 65 yaş üstü ücretsiz kullanıyor toplu ulaşım araçlarını,hakları tabiki bencede güzel bir uygulama AMA defalarca kulak misafiri oldum ki 2 mahalle ötedeki fırının ekmeği daha güzel diye otobüsü kullananda oluyor,kendi mahallesindeki camiyi beğenmeyip günde 5 vakit otobüsle başka bir mahalledeki camiye gidende. Okul ve iş giriş çıkış saatlerinde zaten toplu taşıma araçları eziyetken birde bu durumda yaşlı diye yer vermeye mecbur olmak banada haksızlık olarak geliyor. Birde çoookk daha fazla sinir olduğum bir durum var bazı anneler kucaklarında yolculuk yapabilecek durumda iken çocuklarını yan koltuklarına oturtup gayet güzel seyahat ediyorlar etrafı görmemezlikten gelip,ufacık çocuklar rahat rahat koltuklara kurulurken ücretimi ödediğim halde ayakta yolculuk etmek zorunda kalıyorum ve bu beni deli ediyor. Daha kimseye söylemedim ama birgün patlayacağım birine o olacak:KK67:

Çok haklisiniz. Bende genelde yer vermeye çalışırim.bazen görmediğim olur azar isirriim.insaniz herşey olabilir.bazen saol derler bazen saydirirlar
Ama bazı anneler 3 -4 yaşındaki çocuğu telefonunu rahatça kurcalayabilmek için yanına oturtur tepesinde ayakta yaşlı biri bekler o kişiyi hiç umursamaz son zamanlarda gordugum tablo bu. Nasılbu kadar ggeniş olabiliyorlar anlamıyorum.

Toplu taşıma aracı kullanıyorsam ve ayakta durabilecek gibi değilsem kimse beni kaldıramaz, herkese veririm cevabını. Birgün çok yağmur yağıyor dedim otobüsle gideyim, yanıma bir kadın oturdu 40lı yaşlarda eşi ayakta bekliyor. Kadın bana nasıl kötü bakıyor anlatamam. Ben desen 32 yaşındayım küçük gösteriyorum ya ondan gaza gelmişler belli. Kalk eşim otursun dedi. Az buçuk benin tavrımı anlayan anlamıştır burada sertimdir. Ben hastayım vs demeye ihtiyaç duymam. Kalk kendin ver kocana yeri dedim anında. Rahatsız, hamile, bildiğiniz yaşlı insanlara çok yorgun ve hasta değilsem yer veririm. Bunun dışında bana laf edecek insan şansına küssün yerin dibine sokarım.
Bir de annesini babasını zor duruma sokup ağlayan, oturmak istiyorum diyen küçüklere yer veririm. Sırf ailesi mahcup duruma düşüyor diye. :p

X