Ben kötü bencil bi evlat mıyım?

Hepimiz hata yapabiliriz de bekar iki çocuğum varken gidip kumarda eldeki üç kuruşu da yemezsin yahu.
Belli ki evlenirken destek olmayacaksın. Onu anlamışlar bari yük olma.
Evet o sokakta gördüğünüz ana babalar genelde evladının hayatının içine etmiş ana babalar oluyor.
Eşimin iş yerinde yatıp kalkan bekçi bir amca vardı nasıl iyi bir insan nasıl tatlı herkes çok severdi çocukları aramıyor sormuyor diye üzülürdük. İki çocuğu akademisyenmiş falan. Öldü cenazesine gelmediler. Neyse pavyonlarda bütün paraları yemiş gençliğinde meğer. Hala da maaşı alır almaz ilk günden içer bitirirmiş sonra aç gezermiş.
Bazı insan bu hayatı kendi seçiyor.

Son düzenleme:
Eşine kötü davranmak,kumar oynamak sıradan bir hata değil yalnız. Yaşlılığını güzel geçirmek istiyorsan gençliğinde ona göre yaşayacaksın. Neredeyse evlenme yaşına gelmiş evladın üzerine bir ömür yük olmak hiç kimsenin hakkı değil. O tvlerdeki yaşlıları bir de çocuklarına sormak lazım. Benim anneanneminde çocuklarına yapmadığı kalmamış hala huzurevine giderim diye tehdit ediyor aklınca. Gidersen git diyoruz yani bize ne. Ona göre yaşasaydı. Hiçte üzülmüyoruz.Bu ulkede ana baba hakkı düşünüldüğü kadar evlat hakkı düşünülmüyor bile.

Herkesin kendi kararı tabi, ama bunun tam tersinide cooook gördüm, evlat yasaklı madde kullanıyor baba tedaviye gönderiyor asla baba pes etmiyor bu evlat 15 yaşında falanda değil 30 yaş, aynı şekilde başka birinin evladı paraları okuyacağım bahanesiyle eğlence yerlerinde yiyip içiyor sömürüyor ama yine atılmıyor evden,, ebeveynlerde cocukları ömür billah sırtında taşımak icin yapmadı mesela ama 40 yaşında adamlar hala baba eline bakıyor ama babalar of demiyor, başka çözüm bulunabilir para vermesin kumarda yiyemeyeceği ama yalnızda bırakılmaması gerekiyor her şeyi birden kaybetmiş eş evlat,

Evet tersi de olabilir ama ebeveynlik yapması gereken kişiler onu dünyaya getiren kişiler zaten. 40 yaşına kadar olmuyorsa da bırakmak lazım. Bir yerden sonra her koyun kendi bacağından asılır.
anne de hatalı zamanında boşayıp bu adamı işe girip çalışsa çocuklarını bu toksik ortamda büyütmese daha iyi olmaz mıydı? Yaşlanınca çocuklar büyüyünce boşanmak ağır bencillik. Bence yaşlılıkta çocukların başından çekilip birbirlerine baksınlar artık.
Ayrıca adamın babası da varmış gidip onunla yaşayabilir.
Son seçenek kızı olmalı..

Evet haklısınız cocuklar küçükken maddi imkan yok diye ayrılmadık cektik yıllarca sizin icin diye duygu sömürüsüyle büyütürler cocukları, sonra cocuklar paralanınca boşanası gelir ailelerin buda sacma gerçekten

Anne baba olmak dünyaya getirdiği canı maddi manevi hayata hazırlayıp, ömrü boyunca da ihtiyacı olduğunda destek olmak demek zaten...Nesillerde sorumluluk aşağıdan yukari doğru ilerler, bu bilince sahip bireyler ebeveyn olursa toplumlar gelişir. Aksi durumda her nesil ihmal edilir ve toplum yerinde sayar...

Şimdi ergen gençlerde dediğinize katılıyorum ama hiçbir anne babada 40 yaşında coluk cocuk sahibi ipsiz adamı da beslemek zorunda değil bence bunu anlatmaya calıstım aslında anne babalar of demiyor

Şimdi ergen gençlerde dediğinize katılıyorum ama hiçbir anne babada 40 yaşında coluk cocuk sahibi ipsiz adamı da beslemek zorunda değil bence bunu anlatmaya calıstım aslında anne babalar of demiyor
40 yaşında insan ipsizse, sorumsuzsa suça meyilliyse bu da ebeveynlerin hatasıdır, bedelini ödemek de tabii ki onların gorevidir...çocugu hayata doğru hazilarsanız düzgün yetiskinler olarak topluma karişir, doğurup doğurup ilgilenmezseniz toplumun başına bela olur...Bu kadar basit aslinda

Herkes urememeli bu yuzden

Babasıyla yaşamaya ikna edin bence zira en makul seçenek bu gibi
Anneniz de oturmuş oturmuş en güzel zamanlarınızdan çalmış,şimdi ayrılmaya karar vermiş bu da tuhaf. O ne yapmayı düşünüyor,sonsuza dek kardeşinizle kalamaz ki.
Ikisini barıştırmakta bir seçenek tabi.
Böyle çocuklarını, büyüsün meslek sahibi olsun,bana baksın kafasında yetiştiren anne/babalara sinir oluyorum. Anneniz madem ayrılacaktı zamanında ayrılıp çalışsaydi,sigortası emekliliği olurdu. Babanız da sizi bu kadar seviyorsa böyle manüpilatif davranmamalı ,ilaçlarını içmemek falan ne gerek var kocaman adam bu. Bekar yaşamayı göze almıs,öyle planlıyorsa zaten kendine yetmeyi bilecek. Sizi üzup manüpile edince ne geçiyor eline?
Fazlaca sinir oldum anne/babanıza. Al birini vur ötekine.
Yerinizde olsam babamı babasına göndermeye yada annemle barıstırmaya bakardım.

Ama aynı aileden olup biri kariyerli düzgün biri saçma sapan olan cok insan var, ne pırlanta gibi insanların cocukları neler yapıyor arkadaş ortamı karakter vs bunlarda etkili

Nesi iyi babanızın annenizin .Nesi iyi anne baba.Biz neyiz o zaman.Ben anlamadım .Baba kumar oynamış yemiş içmiş .Anne çalışmamış boşanmamis mesleğini yapmamış .İki çocuk dogurmuslar sigorta için .Sonra berbat seçimlerinin suçu siz missiniz gibi birde sizi manipüle etmece.Bakin Ben Allah korkusu kul hakkı iyi bilirim çok iyi bilirim bana kimse ogretemez bunları size birşey soyliyeyim haslalikta aramak sormak destek olmak başka hayatına ambargo koydurmak bambaşka.Kul hakkına girilen siz çocuklarsiniz Allah adalettir o bunun vebalini hem anne hem babanıza soracak bu anlamda müsterih olun
Cennet her annenin ayağı altında değil her ebeveynin dünyaya getirdiği çocuklara da sorulacak anne babadan memnunmuydun hakkın helalmi.Neyse bunlar geniş konular .Süt hakkı bile konu edilemez sütü veren Allah verme amacı belli insan kim oluyor Allah'ın verdiği nimeti helal etmiyor.Neyse.İleriyi iyi düşünün kendi hayatınız cocuklariniz olduğu bir geleceği düşünün yani bu şartları verenler keşke çocuk sahibi olmasa.

Bu arada bencil kötü bir evlat değilsiniz buna çevremi karar verecek ayrıca elalemmi karar verecek.Amcanizin dediği gibi elalem ne der babanız yalnız yaşarsa.Babaniz kumar oynarken elalem ne der diye oynamasaymis madem .

diyelim ki şu an nasıl olsa bekarım diye yanına aldı babasını
evlendiği zaman ne olacak ? baba nerede yaşayacak ?
o zaman da demeyecek mi bu baba, evleniyor diye beni başından attı diye ?

Evet benim de kendimi sınadığım acaba kendi konforum için mi bu duruma getiriyorum durumu diye çok düşündüm. Başta kabul etmedi inanın yalvardım gelmesi için… Dayım iş bulursun orda diyince gerçekten su bulandı. Hadi diyelim ben babamı götürdüm orda benim yanımda düzen kurdu aynı annemle kardeşim gibi nereye kadar olabilir? Babama dün ben ‘’gidelim baba istersen yanımda bu yaz istersen yanımda bu yıl istersen atama tarihim (iki yıl sonra) kadar kal… Ama sonra ne olacak? Planın isteğin arzun ne diye sormaya gittim. Erkek arkadaşım var evet ama belki evlenmem bile ama bu gündem hep benim gündemim yarın bigün baba ben evleniyorum sen de başının çaresine bak da diyemem. Kalıcı bi çözüm bulalım baba ben seni babanın yanında yaşamak da istemiyorsan faturalarını mutfağını öderim emekli maaşınla da kirada kalırsın istediğin gibi gelir gidersin’’ gibi seçenek de sundum. Hiçbi planı yok. Olmasını da istemiyor. Evlenince ya da tayin isteyip gidince baba sen de başının çaresine bakarsın artık demek daha iyi bi seçenek miydi. Babama ben bile kalıcı düzen kurmuyorum orda eşyalı dairede oturuyorum. Orda yanımda düzen kurma niyetin varsa yanlış bu dedim. Yanlıştı çünkü… Başta anlaşalım uzlaşalım istedim. Ben babamın hanımı gibi ölene kadar yanında nasıl olabilirim diye sorguluyorum. Aynı yaşta aynı hayatta bile değiliz ayrılık bi yerde muhakkak. O yerde planını sordum hiçbi teklifimi kabul etmedi. Bilemiyorum inanın ki. Bu arada tüm samimiyetimle diyorum erkek arkadaşımın zaten bi evi var beni babam etkileyecek bi süreç olamazdı

Sen kötü ve bencil değilsin doğanın kanunları acımasız. Anne baba çocuk sahibi olmak isterler ve çocuk yaparlar, sorumluluk almayı baştan kabullendikleri için elbette bakarlar da. Fakat çocuklar büyüdüğünde kendi düzenleri kendi hayatları olur ve bu düzenin içinde aileye yer vermek bir süre sonra oldukça zor oluyor. Özellikle de yalnız yaşamaya alışmış biri için. Elinizden geldiğince tüm imkanları sunmuşsunuz zaten o yüzden kendinizi yıpratmayın artık.

babanı yanına alman inanılmaz büyük bi fedakarlık olur
ama yarın bir gün evleneceğin zaman "kızım beni bi erkek uğruna başından attı /yalnız bıraktı" deyip seni kötü evlat ilan edeceği için
yaptığın fedakarlığın hiçbir kıymeti olmayacak

Bende sizin gibi düşünüyorum böyle insanlara çok üzülüyorum

Di

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…