Ben kötü bencil bi evlat mıyım?

asdgune

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2024
54
44
31
Herkese selamlar
Degerlı hanımlar bu sıte cok kıymetlı hepınızın goruslerı ayrı ayrı benım ıcın tartıma koyup kendımı sınayacağım kendımı rahatlatacagım kendıme kızacagım kıstaslar olacak. Herkesın yorumu benım ıcın çok ama çok önemli bu yuzden.

Ben 31 yaşında henüz iki yıllık memurum. Ailemle aramda 1200 km var. Erkek kardeşim ailemle yaşıyor. Dünyada en kıymetli varlığım kardeşim. Anne ve babamın evliliklerini 30 yıldır taşıdığım dert ortağım.Annemle babam asla birbirini sevmediler. Çok kötü bir karı koca ama iyi bir anne babaydılar. Boşanmadılar. Annem çalışmadı. Bugun varsa yenıldı yoksa kaldı herşey. Annem çalışmak istemedi. Mesleği olmadı bu yuzden şuan yaşını başını aldı ve ıstese de zor iş bulur. Kardeşim ile annem beraber kalıyorlar bi senedir. Babam kumar borcu yuzunden aileyı bıldığınız dağıttı. Anneme kötü davrandı. Şuan çalıştığı iş yerinin yatakhanesinde yaşıyor. Annemin sorumluluğu doğrudan kardeşime kaldı hıc bı sosyal guvencesı gelırı yok. Babam da yaklasık 4gun önce kalp krızı gecırdı. Anjıyoya alındı stent balon uygulanmış. ızın aldım geldım. Cevremın baskısı beklentısı kardesım anneme baksın ben de babamı götureyim bakayım yonunde. Şuan bıldığınız evsız on aydır ıs yerı yatakhanesınde yaşıyor. Babama gel yanıma dedım. Ama dayım orda da ıs bulursun gıt kızının yanına dedı babama. Ben de ısrar ettım gelmesıne daır kafa dınlemelık. Bugun babamla buluştuk planını sordum. Hıcbır planı olmadığını söyledi ılerıye daır. Yanıma gelecek ve ben yuzumu asıncaya kadar kalacak boyle bısey olursa da donecekmış gerı. Buna gerek yok kı baba dedım. Ben senı memlekete yerleştıreyım. bana yıne gel gıt. Ama donusun ora olsun. Benım de erkek arkadasım var olur olmaz bılmıyorum ama ya evlenırsek sana mahcup hıssetmeyeyım dedım. Dayım bıraz haddını ıyımserlıkle de olsa astı benım yanımda bı ıs bulacağın duzen kuracağın bı durum olursa uzulursun.zaten burda da ısın var burda ev de kurabuılırsın bu farklı cok anlamsız bı plan dedım. ben senı yanıma ıstırhat ıcın bı tatıl ıcın cağırdım dedım. baba bunu dedıgım ıcın de bana gonul koyma ben senın yanındayım babanın yanına gıtmek ıstıyordun emeklı maasını yersın yanında. Eger babamla yasayamam dıyorsan sana ev acalım sana destek olurum ben mutfak masraflarını ve faturaları öderım dedım. Mılletı Rasim beyi başlarından çocukları attırmış dedırtmem ben ıyıyım calışcam dıyor. Bu hasta halınle nasıl calışacaksın barı evlen baba dedım benle aynı kazanıyorsun guzel bı hayatın olsun dedım. gururlu. Ben yaslılığıma yalnızlıga hazırlıyorum kendımı dıyor.Bu saatten sonra evlensem de bana gelenın derdı hastalıgıyla ugrasamam dıyor. İyi baba diyecek bişeyim yok böyle mutluysan devam et diyorum. He çok mutluyum diyor tepkili. Baba niye böyle yapıyorsun ne istiyorsun ben anlamıyorum diyorum bişey istemiyorum diyorBu arada kardesımı kırdı burda cok uzdu babalık yapmadı ona bı tuhaf davranıyor kardesım babamla kus hayatından calmıs goruyor onu

Babama bugun benden bı beklentısı olup olmadığını, elımden ne gelebılırı, senın ıcın ne yapabılırımı sordum durdum. Basta yanıma gelmeyı kabul etmıstı ama gurur yapıyor suan boyle dedım dıye. Babama benım onun hanımı olmadıgımı kızı oldugumu zaten annemın gonlunu hoş tutmayarak evı köyu dagıtarak aslında tam da onun ıstedıgı kaderı yasadıgımızı elımızden baska ne gelebılır kı dıye anlattım. Tam sırtımızı dogrulacakken kumar cıkardı. Suan hasta. Benım teklıflerımı kabul etmıyor. Yardım da ıstemıyor ama cok huzunlu. Kişisel bakımı da çok zayıf. Kahroluyorum onu boyle görünce. Benı dolmusa bındırırken yuzu gözlerımın onunde. Boyle olmamalıydı ama yemın ederım bakıyorum herkes keske sızın gıbı cocuklarım olsa dıyor. Ben babamı sankı vazgecırmıs gıbı hıssedıyorum mısafır edememıs gıbı. Ben atanırken de babam yogun bı sekılde yanıma gelmek ıstıyordu hatta bı kere /ınsallah dagın başına çıkar ataman da ararsın benı demöıstı/ nıye beddua edıyorsun baba senı bı evlat on puan sevıp bı ana babaya on puan ıhtıyac duyarsa sen ıstıyorsun kı yuz olsun dedığımı bılıırm. Görev yerıme gıderken babamı gerıde mı bırakıyorum ondan huzurlu emeklı hayatını mı çalıyorum dıye agladığımı bılırım. Zaten ben gıttıkten bı yıl sonra kumarla sapıttı ben kendım ıcın yasayacağım felsefesıne gırdı.Benı haddınden fazla sevıyor. Ama ben babamla ne kadar uygun adım yuruyebılırım kı. Benım yasımda ıkı cocuğu vardı babasıyla da yasamıyordu. Ne hıssettıgını ne dusundugunu bılmıyorum ama cok uzgun. Babam omuzlarımda boğazımda bı yumru kızlar. Onun o perısan halı de ıcımı mahvedıyor. Kendımı evlenebılırım hayat planını benım uzerıme kurma ama senın hep yanındayım asla senı hastalıkta acta acıkta bırakmam dedığım ıcın suçlu ve çok mutsuz hıssedıyorum. Çunku babam yalnızlıkla hastalıkla yaşlılıkla ve yaşamının sonuyla adeta kavga edıyor gıbı. Tek mutluluğu da benım gıbı duruyor. Kalp hastası 6 aydır ılaclarını kullanmıyor benle gorustukten sonra ılaclarını alıp kullanmaya başlıyor. Bu benı mutlu değil uzerıme tonlarca yuk yukluyor. Ne yapacağımı şaştım. Ölene kadar evlenmesem annem kardesımle babam benle yaşar orasına net emınım. Ben kötü evlat mıyım? Babam ölürse suçluluk duyar mıyım?

Görüslerınız ıcın sımdıden mınnettarım

Son düzenleme:
İnsan en çok kendine merhamet duymalı. Baban gelmiş kaç yaşına. Bulaşmasaydı kumar batağına. Yatsın iş yerinin yatakhanesinde. Başını sokacak bir damı var en azından.
Sen kendini kurtarmaya bak. Mesleğine odaklan. Kendine bir hayat kur. Bak 31 yaşındaymışsın. Belki sen de evlenir, bir yuva kurarsın.

İnanın gunlerdır ıkı saatlık uykuylayım. Insanın babasını öyle görmesı herseyı sorguluyor. Ağlamaktan gözlerım acıyor gunde ıkı agrı kesıcı ıle ayaktayım. Kardesım sız gıbı duşunuyor. Aıle bılmemış annesı cocukken ölmuş uvey anne ıle yaşamış 15ınde ıstanbula gelmış çalışmaya. Herkes kullanmış. Cok huzunlu bı hıkayesı var. Pek de saglıklı bı tavrı beklemıyorum ama yuregım daglanıyor ınsan babasını sersefil görmesi… Garıban bı adam ya bıldıgınız garıban. Ikı lafı yanyana getırıp kendını savunamaz kendını anlatamaz. Anne degılım ama anne gıbı yuregım yanıyor da babama bakarken ıcım sızlıyor allah kımseyı böyle de sınamasın. Cok uzuluyorum saglam bı depresyondayım aglayarak yazıyorum sıze bunları

Merhaba, bence hem çok mantıklı hem çok merhametli ve iyi bir evlatsınız bence. Babanıza elinizden gelen bütün seçenekleri sunmuşsunuz. Üstelik annemizi üzen kişi babamız da olsa ister istemez uzaklaşıyoruz. Siz tam tersi ona ebeveynlik yapıyor olmuşsunuz. Babanıza çok geçmiş olsun, hastalığına da üzüldüm ama babalar evlatları için kendilerine üst baş almazken sizin babanız hakkınızı kumarda yemiş. Ben asla yargılamıyorum yanlış anlamayın. Siz tüm yaşananlara rağmen babanıza seçenekler sunmuşsunuz, o da seçmemiş. Daha ne yapabilirsiniz ki

Aile var evlatlarının hayatını kolaylaştırır, aile var evlatlarının hayatını zorlaştırır.

Adam bir batakliga düşmüş, bunu siz yapmamissiniz kendi özgür iradesi ile kumara bulaşmış, özgür iradesi ile ilaçlarını kullanmıyor vs

Bunun senin ve kardeşinin hayatına getirebileceği yükü dusunemiyor mu baban? Hayır dusunmuyor. Tamam ebeveynlere bakmak ilgilenmek yük degildir doğru ama kendi iradesi ile çıktığı yolda düştüğü batakliga sizi niye çeksin ki?

Bazı insanları memnun edemezsin. Benim annem de bunlardan biri... Sen zaten her seçeneği ona sunmussun. Eğer zorlarsan kendi hayatından, kendi kuracagin aileden ve olası çocuklarından calarsin ki evlenmen pek mümkün olmayacak. Sürekli böyle vicdaninla başbaşa kalıp ikilemde kalacaksın.

Diyeceğim o ki, fazla zorlama.

babanın yanına gıtmek ıstıyordun emeklı maasını yersın yanında. Eger babamla yasayamam dıyorsan sana ev acalım sana destek olurum ben mutfak masraflarını ve faturaları öderım
Babanız kendi babasıyla yaşamak istemiyor ama sizin genç yaşta fedakarlık yapıp evlenmeyerek kendisiyle yani babanızla yaşamanızı bekliyor. Diyebilirim ki bencil bir insan. Belkide üvey anne elinde büyüyüp kendi babasından da ebeveynlik görmediği için nasıl ebeveyn olunur bilmiyor, ebeveynliği evladından bekliyor.
Kalp hastası 6 aydır ılaclarını kullanmıyor benle gorustukten sonra ılaclarını alıp kullanmaya başlıyor.
Burada da kendi sağlığının sorumluluğunu tamamen size yükleyerek sizi çok ağır bir duygusal yük altında bırakıyor. Ben babanızın nerede kalması gerektiğini bilemedim, sizin adınıza çok üzüldüm. Umarım elini taşın altına koyarak kendi hayatının ve sağlığının sorumluluğunu üstlenir, bu kendini salmışlığı bırakır da siz de feraha çıkarsınız.

Babasi var ise tabiki gitsin onhnla yasasin kendisi ailesini kiymetini bilmemis size yerlesip keyfine bakmak istiyor asiri bencilce sizin sorumlulugunuzda degilker siz anne baba degilsiniz onlar dusunecekti yasliliklarini oyle yer icerim cocugum bana bakar boyle bir dunya yokki vicdan yapmayin kendi hayatiniza bakin ama ilerde kardesinizde evlenirse falan annenize ayri ev acip ona destek olursunuz annenin tum yukude onun sirtina kalmasin babanizin geliri varmis zaten

Malesef bazen anne babaya ebeveynlik çocuklara düşüyor birazda kendi elleriyle yapıyorlar sonra evlatlar hayırsız kumar batagina duş is yerlerinde uyu sonra evlatlar bakmadı tüh sana sen daha kendine yuva kurmamissin falan tamm babadir üzülüyorsun ama hayatini size adamamis adama da hayat adanmaz anneniz kardesinizin yaninda babaniz evi dagitmis karisini göndermiş kendi hayatımı yasiycam demis madem buyursun yaşasın

Ya şu anne babaların kahrını çocukların çekmesine tahammül edemiyorum. Yani şartların süperdir ama sen destek olmuyorsundur anlarım. Ancak senin de imkanların kısıtlı, çalışıyorsun, bir hayat kurma peşindesin. Yani zul oluyorlar resmen. Tamam annedir babadır gene de insan vicdan sahibi olunca kıyamıyor ama çocuğun hayatını da hiçe saymak nedir!!! Zamanında evine sahip çıkmayan, kumara saplanan, eşiyle orta yolu bulmaya çalışmayıp düzeni bozan insan ehh kusura bakmasın ama akılsız başın çilesini çekiyor şimdi.. Şunu yapın, bunu yapın diyemiyorum ama bir orta yol bulunur inşallah. Siz elinizi üzerinden çekmeyin elbette ama köye gitmesi bana daha mantıklı geldi. Arada gelir kalır sizde, arada siz gidersiniz, arar sorar, bir ihtiyacı varsa destek olursunuz, kendinizi üzmeyin, yazdıklarınızdan bile nasıl iyi bir evlat olduğunuz belli. Gün doğmadan neler doğar, bir yol elbet bulunur.

Burda ölümüne çok çocuk savunanlara bakabileceginiz kadar yapın diye kiziyoruz ama işte bazı insanların niye çocuk yaptığını, çocugun onlar için farklı bir anlamı olduğunu unutuyoruz. Anneniz de babanız da leş gibi ebeveynler, sizin hayatlarinizi, psikolojinizi şimdiye kadar mahvetmekle kalmamislar, ölene kadar da sırtınıza binerek bundan sonraki ömrünüzü de gaspetmisler . İkisinin de ömrü boyunca biz bu çocuklara haksızlık mı ediyoruz diye zerre düşünmediğini hatta keşke bı tane daha yanında kalmalik veya maaşa baglamalik yedek yapsaydik diye uzulduklerine yemin edebilirim ama ispatlayamam...

Allah işini kolaylaştırsın canım, üzülme, mutlaka bir kapı açılacaktır..

Evli olsan yanında istememeni anlayacağım da bekarsın daha ve sırf sevgilin evine gelemez diye babanı istemiyorsun, ya benimkiler iyi diye konu bana tuhaf geldi ya da ben normal değilim bilmiyorum ben kabul ederdim adam bir hata yapmış sen hiç hata yapmadın mı bence depresyonda bile olabilir kendine zarar bile verebilir, babasının evine de gidebilir ama demek ki istemiyor, tv lerde görüyoruz ya sokak köşelerinde kalan yaşlılar onlar sizin gibilerin babası anası demek ki, ben zorla kolundan tutar evime getirirdim, okutmuş büyütmüş iyi bir babaydı diyorsun birde

Bizim toplumda anne babalar sadece çocuklara yük oluyor.bu durumu kabullenmiyorum,sırf dogurmuslar diye bı ömür çocukların hayatına çöküyorlar.bunu yapanların geneli çocuklarına hiçbir faydası olmayan kişiler.siz elinizden geleni yapmışsınız kendinizi kötü hissetmeyi ,hem kumar oynamış üstüne bide naz yapiyor

Ben babana gram üzülmedim. Çocuklarının evini hakkını kumara yedirmiş. Büyük ihtimal siz küçükkende sizi benzer davranışlarla ihmal etmiştir. Senin babana "evlen" diyebilmen çok garip geldi bana, adam evlense ne olacak, annene bakmamış başka kadına mı bakacak? Hoş, bu durumdaki adam sadece evleneceği kadına yük olur.

Adam zaten evden gidip, para kazamanı sonra da yanıns yerleşmeyi kafasına koymuş bunu belirtmiş. Sen memur olup maaş almaya başlayıp, ailesine bakabilecek kapasiteye gelince iyice yoldan çıkmış.

Baban kötü ve bencil birisi. Tontiş bir baba değil.

Baba sorumsuz kötü tamam da anne daha beter bence. Hem bu adama iki çocuk doğurmuş, hem kavga dövüş içinde büyütüp boşanmayı hiç düşünmeden cocuklarin psikolojisini mahvetmis...Zamanında bir işe girip çalişsaydi şimdi oğluna kızına kambur olmayacaktı, vakit varken boşandığı için de kocası olacak gereksiz kendi hayatını kurmuş olacağı için şimdi böyle çocuklarin sirtina kalmayacaktı . Ama ne gerek var tabii, çocuklarini zerre düşünmeden evde yan gelip yatarak gün doldurmuş, çocuklarin eli ekmek tutmaya başlayınca da hop onlara zıplamış, missss

Yani bizim ülkede bugün bile iki tane çocukla boşanıp, çocuklara kreş-okul bulup, toplumun 'dul kadın' etiketiyle iş hayatına girmesi zorken, bundan 20-30 öncesi için haliyle daha zor. Anca kadına kendi kök ailesi destek çıkacakki boşansın. Bu ülkede boşanmaya kalktı diye kadınlar öldürülüyorlar.

Konu sahibi annesiyle ilgili pek ayrıntı vermemiş. Hayatlarının ayrıntısını bilmediğimiz insana "daha beter" diyebilmek sabah sabah ilginç bir kafa yapısı.

30 yıldır çalisan, belki konusahibinin annesi yaşında bir kadın olarak konuşuyorum, çocukla boşanıp çalismak eskiden de gayet mümkündu, 60-70lerden değil 2000 lerden bahsediyoruz, ha tabii sabah 6 da kalkıp işe gitmek o zaman da zordu, bugün de zor ona katılıyorum ama bu zorluğu göze alamayan da ileride çocukların sırtına binmesin bı zahmet, başının çaresine baksın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…