Bana bir akil verir misiniz ?

kreşe verilecek çocuğun Is hayatina girisini , network olarak ilerisi v.s. düşünmek ...

Evet her anne ister bunu ama 20-25 senenin sonrasını bu kadar detaylı düşünmeniz de enteresan geldi.

Ya nasip diyelim

Tam olarak sorunuz nedir yani ? Gerçekten anlayamadım da .. evinize 30 bin girmiyor ki tüh vah edesiniz bu saydıklarınız pariste yaşamıyorsanız 80 bin ile yapılabilecek şeyler zaten.. kaliteli yemekten kastınız nedir et vs yeseniz dahi her öğüne 1000 tl harcıyor değilsiniz ya şu konuyla 2. Cocugun ne alakası var ay beynimi çorba ettiniz yahu

Saydiklariniz Kres dahil bu meblalarla yapilir zaten ama siz fazla üst tabaka segmentlerde geziyorsunuz sorun burada 80 bin ile herşeyin en tepesinde yaşayamazsınız biraz makulleşmeye gitmeniz gerek.. arastirip daha uygununu bulun kreşin gerekiyorsa aktiviteden alın kreşe başlayınca vs. Sizin sıkıntınız muhtemelen kenarı parayı az koyacak olmak veya hiç koyamayacak olmanız bazı şeyler fedakarlık ister ya bu düzende yaşayıp birikiminize devam edeceksiniz yada birikim meblanızı düşürüp belkide biriktiremeyip ona göre bir yaşam süreceksiniz tercih meselesi ne yorum yapılır bilemedim

kreşe verilecek çocuğun Is hayatina girisini , network olarak ilerisi v.s. düşünmek ...

Evet her anne ister bunu ama 20-25 senenin sonrasını bu kadar detaylı düşünmeniz de enteresan geldi.

Ya nasip diyelim
Evet nasip. Bizim gondermek istedigimiz kres liseye kadar var koklu bir okulun. Yani gelirimiz azalmadigi surece hep ayni okula gondermek istiyoruz. Ama tabi ortaokul,lise caginda anne baba ben burayi istemiyorum diyebilir. O zaman tekrar degerlendiririz. Simdilik hep ayni yerde duzenli temiz bir cevresi olsun istiyoruz. Bunu da her ebeveyn ister. Benim buradaki sorunum su, bu okula gondeririz okey ama birikim yapamayiz. Basimiza maddi hasarli bi sorun gelse ne yapariz bilmiyorum.

Konuda mezun oldu yazmışsınız?

Evet en basinda zaten kenara para koyamayacagim icin endiseli oldugumu ve esimin kendi alaninda ek is yapmasi gerektigini ama bulamadigini belirtip icimi doktum zaten. Pisman oldum. Cevremden uzakta oldugumu belirtmistim. Bazen insan icindekileri bosaltmak istiyor. Evet ciddi bi derdim yok cok sukur isimiz yerinde cocugumuz saglikli. Ben zaten 80binle gayet iyi gecinip birikim yapiyorum. Ama cocugumun egitim hayatinin baslangicta guzel olmasini ve hep ayni kurumda egitim almasini istiyorum. Evime anormal bi yiyecek girmiyor zaten hemen havyara baglandi konu. Vucudun ihtiyaci olan yiyecekleri organik almaya ozen gosteriyorum. Bu da luks olmamali. Ama evet bizim durumumuzda ulkemizde luks haklisiniz.

Kira derdiniz yok, ek gelirler var ve aylık 80 bine geçim sıkıntısı yaşamanızın imkânı yok. Standardın üstünde, ideal bir hayat sürersiniz. Ha çok büyük para değil ama aylık geçime hayli hayli yetecek bir para, her öğünde havyar orkinos wagyu steak yiyecekseniz o başka tabii ki.

ama kres donemi zaten en masrafli donem, onu bir sekilde idare edebilecekseniz, iyi geciniyorsunuz demektir.

Benim cocuklar kresi bitirip normal duzene gectikten sonra biz belimizi duzeltevildik,

2 yil da birikim yapmayacaksiniz artik, bence dertlenecek bir durumunuz yok.

Esinizin yerinde olsam ozel sektorde 40 saatlik ise hayatta gecmem, adamin rahati pasada yok. Bence calisma sartlarina gore kazanci super. Yetmiyor derseniz, ek alanlara belki yonelebilir, ek is alip yapabilir gibi gibi. Ama gidip de 3 kurus fazla alicam diye 40 saatlik calismaya gecmez (ki muhtemelen o meslek grubunda 48 saattir haftalik calisma saati, adam simdi gunde 4 saat calisiyor, karsilastirilamaz)

Konuda mezun oldu yazmışsınız?
Evet 30yasinda mezun oldu. 18yasinda basladigi universiteden..Haliyle bi baslangic yapamiyor. Kendine guvenmiyor utanip sıkılıyor..Gorusmelere gidiyor ama tecrube istiyolar. Bi yerde baslangic yapsa kisa surede ilerleyeceginden adim gibi eminim cunku isimi titizlikle yapan biri.

O zaman bu kadar kalburüstü yaşamayacaksınız .

İyi bir devlet okulu , iyi öğretmenler , anne ve baba desteğiyle de çocuk gayet iyi bir yerlere gelebilir emin onun.

Çocuğunuzu ileride karşılayamacağınız bir okula göndermeyin.

Alıştığı ortamdan luxten kopmak onu daha çok yaralar emin olun

Mağlum özel okula gelen fiyat zamları karşılığında çalışan olarak bize gelen zam oranları belli

Siz ne yardan ne selden modundasınız maalesef.

Yatırım için bazı kalitenizden vaz geçmeniz gerek.

Buradan nasıl bir yorum bekliyorsunuz ki ben onu anlayamadım. Karı-koca eve ayda 80 bin getirmek çok da yüksek bir meblağ değil, bizim de evimize aynı tutar, bazen daha fazlası giriyor ancak biz sıradan orta halli bir yaşam sürerken siz sosyete gibi yaşamak istiyorsunuz fark burada.

Enn iyi okullara gönderip baştan aşağı organik beslemek istiyorsanız o zaman siz de "ay ama evde de olayım çocuğumla vakit geçireyim" demeyecek, kazancı iyi bir işe geçeceksiniz, eşiniz de elini taşın altına koyup çalışacak, buradan başka tavsiye çıkmaz ki.

Ya şartlarınıza göre yaşayın ya da şartlarınızı iyileştirin.

Konunuz ekonomik açıdan üst gelir grubuna hitap ediyor. Size ne tavsiye verelim ki. Var ki yiyorsunuz; Allah bizlere de nasip etsin, amin.

Gercekten pasa gibi gercekten. Bazen bozuluyorum sinirleniyorum sonra cocugumuza rahatca baktik her aninda ikimiz yaninda olduk diyip kendimi rahatlatiyorum. Evet bi sirkete girse cumartesi dahil calisir ve bu kadar yanyana olamayiz. Ama cocugun iyi bir egitim almasi icin bunu yapmak zorunda. Aile isinden geliri zaten garanti. Ha belki ben cok bunalip yorulacagim cocuk is ev derken cunku temizlige kadar kendim yaparim baskasinin yapmasi icimi rahat ettirmez.

Sosyetelikle alakasi yok. Siz birikim yapip belki ileride cocugunuza rahatca araba alabileceksiniz ama ben alamayacagim cunku var olan parayi egitimine harcamayi dusunuyorum. Sosyetlik cok farkli. Gider tum kazancimi vucuduma islemler yaapmaya harcarim, en pahali yerde yemek yerim o zaman bunu diyebilirsiniz ama ben evine birgun dahi temizlik icin birini almamis herseyi kendi yapan biriyim. Buraya biraz ic doktum. Konu havyara sosyete olmaya geldi.

Ben sizi anlıyorum ancak eğitim için bile her bütçenin bir klasmanı vardır, siz kendi klasmanınızın üstünde bir okul tercih ediyor ve tüm bunları rahatça karşılayabiliriz ama birikim yapamayız diye hayıflanıyorsunuz. Halbuki bütçesine göre yaşayan bir insan aylık gelirini yüzdelik dilimler halinde böler ve ona göre dağıtır, size sosyetik demem bu yüzden.

Örnek veriyorum toplam gelirin %20'si beslenme, %10'u barınma %5'i araç %10'u birikim vsdir. Siz buna göre bakar ve ekstra bir harcama çıktığında her bir kalemden biraz kısarak o yeni harcamayı absorbe edersiniz. Burada sizin seçtiğiniz okul birikim tutarını komple götürdüğü için demek ki sizin buna gücünüz yetmiyor deniyor, hem okulda yoğurdunu kendileri yapsınlar hem ayda iki cumhuriyet altını kenara koyayım istiyorsanız çalışma şartlarınızı bu segmenti karşılayabilecek düzeye getitrmeniz gerekiyor.

Çalışmadığı şirkette ne payı olacak ki ?

Evet hor gorulmeden mantikli seyler yazilmasi benim zaten zihnimde yatan seyleri canlandiriyor. Yuzdeliklere bolerek hesabi oturtmam lazim. Ay basi geldi ve bu ay sanki krese odeme yapiyormus gibi davranmaya calisacagim. Sadece cocuguma organik yiyecekler almak kac lira dusurecek bilmiyorum tabi. Kresse on kayit ucreti 30bin tl istiyor fiyati sabitlemek icin. 2025 hazirana kadar fiyat farki olmamasi adina.

Bizimle eğleniyor olabilir misiniz ? Ana sınıfından ne network kuracak bebeniz ?

Biz asgari ücretliler napsın peki?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…