Cuma Zayıflama Yarışması 9. Takım

bakliyatlar

Bakliyatlar, hem fiyat olarak uygundur, hem kolay pişer ve çeşidi fazladır. Onlar doğa ananın mucizevi besin kaynaklarıdır. Doğada her şeyin bir mevsimi vardır. Sonbaharla birlikte başlayan yağmurlar, ısırgan, ebegümeci gibi bitkilerin çıkmasına yardımcı olur. Yaz geldiğinde semizotu, domates, karpuz yüzünü gösterir.

Yaz sebzeleri, vücudumuzu serinletme özelliğine sahiptir. Kış sebzeleri ise, soğuğa karşı direncimizi arttırır. Mevsimler, yemeği pişirme biçimimizi de etkiler. Yazın zeytinyağlılar ağırlık kazanırken, kışın çorba ve sıcak yemekler tercih edilir.

Bütün sebzelerin içinden çıkıp, kendilerine farklı bir değer biçenler ise bakliyatlardır. Amerikalılar için fasulye, Akdeniz ülkelerinde nohut, bizim için mercimek, Çin ve Japonya için soya fasulyesi vazgeçilmezlerdendir.

Baklagiller, bitkisel proteinin kaynağıdır. Yüksek orandan lif içerdikleri için, sindirim sistemi üzerinde olumlu yaptırımları vardır. Karbonhidrat içerdikleri için tok tutarlar. B vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir başta olmak üzere, pek çok potasyum ve mineral içerirler.

Faydaları:

Yavaş hazmedildikleri için kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Lif içerdiklerinden, sindirim sistemine girdiklerinde kolayca parçalanır, bu da protein ve karbonhidratın kolay emilimini sağlar.

Kolesterolün düşük kalmasına yardımcı olur.

Kalsiyum ve magnezyum içerdiklerinden, kemikleri güçlendirirler.

ıçerdikleri potasyum, kalp atışını düzenler.

Sağlıklı kas gelişimine yardımcı olur.

saol ipocum çok güzel bilgiler
dediğin gibi ben bunu yersem kilo alırım diye düşünüp dayanamayıp yersem gerçekten kilo alıyorum
ama az yiyorum spor yapıyorum mutluyum dediğimde kilo vermiyorum :SSS
birde canım ben çocuklugumdan beri böyle topluydum hep
ergenlikte çok cips yedim annem çalışıyordu ben evde tek oluyordum ablam abim okulda bütün harçlıgımla paket paket cips alıyordum birde bedava çıkabilecek paketleri elleyip alıyordum düşün artık DD
birde deprem benim orta okul zamanıma denk geldi ozaman yemek falan yapılmıyodu babam hep dışardan alıyodu kahvaltılar bile hep hazır börek poğça falandı o geçiş dönemlerini hep aburla cuburla geçirdiğimden olsa gerek hep öyle gitti boy attıkça kilo aldım DDD

ahh cipsler bndede dert yaa bende 7 yaşıma kadar çok zayıftım hatta annemler gizli gizli ağlıolardı sora zatürre geçirdim iştah açıcı şuruplar fln içiodum iştahım bi açıldı bidha kapanmadı vallahi.bizde istnbulda 2nci katta oturuoduk altımızdada kuruyemişçi vardı sürekli sepet sallandırıp büyük boy cipleri alırdım sora soslu mıısır alırdım soslu fıstıklar dondurmalar.annem bide bna oraya hesap açtrmıştı 10 sene önce bile 200 mlyon fln hesap ödüoduk yaa amma yiyomuşum.cipsten vazgeçemem hayatım boyu ama artık çok yiyorum bide yanımda biri varsa çoğunu ona yedrmeye çalışıorum ki ben az yemiş olıyim die :)

bende hala cips aşıgıyım canım ama çok uzun zamandır yemedim
o nasıl bir tat o nasıl bir lezzet yaaa bayılıyorum sade rflslerden 3 4 büyüğü tek başıma yerim valla D
ama dediğim gibi kaç ay oldu agzıma sürmedim özellikjle hiç yanaşmıyorum yoksa dayanamam yerim
ben hamileyken günde bir aile boyu cips yiyordum canım hergun mutlaka çikolattı gofret bir hamburger ve 2 3 günde bir hamur işi çeşitleri ayy ben 100 kilo olmadıgıma dua edeyim DD
o alışkanlıkları değiştirmek çok güç oldu

tünaydın kızlar.yiyip yiyip kilo almayan inasnlara bi özenirimki sormayın.misal benim eşimde yer yer bi türlü kilo almaz.senelrdir kilo almaya uğraşır.yağlı demez,gece demez yer yer yatar hayatta spor yapmaz gel görki adam zayıf ya..

kızlar selamlar giremiyorum birkaçgündür ve geçmişide okuyamadım bebeklerim çok hasta onların başındayım her dakika .. Dua edin iyileşsinler biran önce içim gidiyor oğlumun ateşi 39 hep kızım desen öksürükten boğazı perişan dua ediyorum iyileşsinler biran önce..
Diyet yapamıyorum doğrudüzgün yiyemiyorum iştah falan kalmadı sporda öyle bu haftalık beni idare edin onlar iyileşsin bana büyük bir moral olacak kilo diyet unuttum hepsini..

oo sanırım ben şanslı kişilerdenimdir çikolata hariç abur cubur sevmem cipsler krakerler felan kırk yılda bi yerdim.benim için en zor olansa makarna ve çikolatayı azaltmak oldu.ha bide selülit dostu 3ü 1 arada kahveyi..

cnm çok geçmiş olsun sıkma canını iyileşrler hepimiz atlattık küçükken öyle hastalıkları telaşlanma cnm iyileşicekler kısa zmnda diyetide takma kafana eninde sonunda gdicekler hiç kaçarları yok :)

hava bugün çok güzel birazdan dışarı çıkıcam kızımın park krizi tuttu.bide bizim burda anne çocuk sağlığı merkezi var.malum regl oldum oraya bi danışmaya gidicem bu gecikmeler için.

kızlar bu arada bebkleriniz hakikaten sıkıntılı dönemleri bunlar.diş krizleri ,gripleri,kabızlıkları huy deişimine sebep oluyor.uyku düzenleri oturmuyor geceniz gündüzünüze karışıyor.hakikaten işiniz zor.bende kızımda bu sorunları yaşadım.bide benim yaramaz 4 aylıkken diş krizine başladı.8 aylıkken 4 diş birden çıkardı.tabii bende mahvoldum.hep 4 4 diş çıktı bizde kızım 1.5 yaşındayken 20 dişimiz vardı siz düşünün yani..
ama şunuda unutmayın büyüdükçe sorunlarıda büyüyor.şu an diş krizleri kabız krizleri yok ama sürekli bi oyun sürekli bi üfleme püfleme halleri,yırtınma çığlık ata ata herşeyi yaptırma huyları var.
yani biz annelerin işi zor bi taraftan bu yaramazlar bi taraftan kilolar.

mezosum canım eşim tekrar tekrar geçmiş olsun inşallah iyileşirler ayy kıyamam onlara yaaa canlarım benim biz büyük halimizle dayanamıyoruz ateşe hastalıga onlar ne yapsınlar inşlh geçer biran önce

mevcancım vallahi şanslıymışsın ozaman canm benim eşim çok zayıf değil ama kilosu resmen sabit
asitli içecek hastası markete gittiğimizde en çok orda oyalanırız aburu cuburuda sever ekmek bolbol yer ama klo hep aynıdır ekmegi azcık kıssın hemen verir
ben malsef okadar şanslı değilim :))

mezozzum geçmiş olsun canım.üzülme elbette düzelirler.kilonu diyetini di takma.bebişlerin düzelsin tam gaz devam edersin.

ayy mevcanım bizde 4 aydan beri çekiyruz ama 10 aya girdik hala diş yok alttan ikitane birlikte çıkıcak gibi tutunca hissediyorum çok ellemiyorum ama acımasın diye
burdada hava sabah gzeldi şimdi fırtına çıktı ya da ben sahilde oldugumdan öyle geliyor bana

büşarcım valla benimkide akşam yemeği az ekmeği çok yer.koca bi bardak kola içer.yatana kadar kuruyemiş yer.yatmadan bide tartılır.aaa 200 gram vermişim der.işte o zaman ona sinir olurum.ben sabah aç karnına tartılırım ona rağmen fazla çıkarım.adam gece tartılır az çıkar.nasıl bi adaletsizlik anlamıyorum valla.

iponun dediği gibi çokmu takıyoruz acaba mevcanım ya aklımız hep kilolarda oldugundanmı böyle oluyor acaba :S

görüşürüz mevcancım kolay gelsin
kızlar bugün berrymiz yok iyidir inşşlh bir sıkıntı yoktur umarım

birde kızlar takımımıza cccCCaAAaNNnaAN diye biri katılmıştı o adını değiştirmiş typical yapmış
az önce geçmişe baktım kaç gundur olmadıgını farkettim
diğer konulara yazdıgı msjlara baktım 9. takıma öylesine katıldım ama hiç memnun deilim hiç paylaşım yok sorularım bile hep cevapsız yazmış
evet hafta sonu paylaşım azalıyor ama baktıgım kadarıyla herkes kendisine cevap vermiş
böyle şeylere gıcık oluyorum işte memnun değilsen gel burda yaz ben ayrılıyorum diye gidip başka yerde çocuk gibi şikayet ediyorlar birde bunlar eğitimci töbe yarabbim yaaaaaa

buarada berrycim ve ipocum takım kaptanım ve sevgili yardımcısı
kesinlikle yanlış anlaşılmasın ben sizin görevinize karışmak amaçlı bunları söylemedim yani bu takipleri siz yaptığınız için blki sizin söylemeniz dogru olurdu ama benmki bir meraktı merak ettm paylaşm yapıyormu aramızdamı es geçmeyelim kırgınlık olmasın diye ama o yazdıklarını görünce sinirimden patladım dayanamadım

kizlar dr.dan geldik gelisimi guzel gidiyormus fakat alerji durumlarimiz kotu gozundeki sil olayida alerjik reaksiyonmus antibiyotik felan verdi .. Bugun cok huysuz oglum onunlayim ancak menumu yazarim herhal aksama hoscakalin

birincsi cananı zaten gruba almadım ben o yüzden düşünceleri de beni ilgilendirmiyor.Davranışı da kültür ve zeka seviyesini gösteriyor.O yüzden grupra olmaması işime gelir.
ıkincisi mezzoz çok geçmiş olsun.
Üçüncüsü bütün gün dersanedeydim.
Dördüncüsü kızım hasta boğazı acıyor bugün okulda kusmuş.
ıpocum paylaşımın süper faydalı oldu.

büşracım şaşırdım gerçekten şimdi. o arkadaş daha geçen hafta içi katıldı grubumuza.dediğin gibi tüm sorularına cevap vermiştik yani cevap verenlerden biride bendim.geçen hafta paylaşım biraz azdı.misal benim net yoktu,ipo kamptaydı,bebekleri hasta olan anneler yoktu.berry zaten dersle meşgul çok aktif olamıyor.ama böyle ön yargılı olması ve bunu yazması biraz ayıp olmuş[/B]

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…