2024 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    302
Şu uyku eğitimiyle ilgili bir kaç bişey yazmak istiyorum. Benim bebeğim doğduğundan beri öyle uyku sorunu çeken bir bebek olmadı pek. Elbette gece uyanıyor ama max 2 kere falan kalkardı. Son zamanlarda sıra dışı bir şekilde çok sık uyanmaya başladı geceleri. Sabah da en geç 5:30 da uyanıp bir daha uyumuyordu falan. Sonra dikkat ettim, bakıcı ablamız bebeğe az az sık aralıklarla mama veriyor. Mamayı uyutma aracı haline getirmiş. Mesela bir öğünde 90 cc içiyor. Uyuyor uyanıyor biraz sonra hoop yine bir 90cc. Bebek 120 cc bile bitiremiyor bir beslenmede. Bu nedenle de geceleri sık sık uyanıyor. Çünkü metabolizma buna alışmış. Halbuki 6 aylık bir bebeğin beslenme sürelerinin aralığı 3:30-4 saat olmalı. Be 180-220 cc aralığında da ortalama mama içebilmeli. Yani beslenmeyle uyku arasında çok önemli bir ilişki var. Aç olunca ben bile uyuyamam yani.

Biz de eşimle dün bir karar aldık. Bebeğimize bir program hazırladık. Uyku ve beslenme saatleri belli. Hatta programı hazırlarken yapay zekasan yardım da aldık:) bugün bu programı uyguladık. Ve inanır mısınız her gün huysuzluk yapan bebeğim bugün melek gibiydi. Çok rahat uykuya geçti. Uyanınca rahat uyandı falan. Sadece en başta 3 saate alışkın olmadığı için ağladı. Ona da dayandık. Bu programı uygulayarak beslenme ve uyku rutini oluşturmaya çalışıcaz. Gelişme kaydedersek yine yazarım. Ama tonla para döküp uyku eğitimi almayın. Bunu siz de yapabilirsiniz. Kararlılık ve tutarlılık çok önemli.

Şu uyku eğitimiyle ilgili bir kaç bişey yazmak istiyorum. Benim bebeğim doğduğundan beri öyle uyku sorunu çeken bir bebek olmadı pek. Elbette gece uyanıyor ama max 2 kere falan kalkardı. Son zamanlarda sıra dışı bir şekilde çok sık uyanmaya başladı geceleri. Sabah da en geç 5:30 da uyanıp bir daha uyumuyordu falan. Sonra dikkat ettim, bakıcı ablamız bebeğe az az sık aralıklarla mama veriyor. Mamayı uyutma aracı haline getirmiş. Mesela bir öğünde 90 cc içiyor. Uyuyor uyanıyor biraz sonra hoop yine bir 90cc. Bebek 120 cc bile bitiremiyor bir beslenmede. Bu nedenle de geceleri sık sık uyanıyor. Çünkü metabolizma buna alışmış. Halbuki 6 aylık bir bebeğin beslenme sürelerinin aralığı 3:30-4 saat olmalı. Be 180-220 cc aralığında da ortalama mama içebilmeli. Yani beslenmeyle uyku arasında çok önemli bir ilişki var. Aç olunca ben bile uyuyamam yani.

Biz de eşimle dün bir karar aldık. Bebeğimize bir program hazırladık. Uyku ve beslenme saatleri belli. Hatta programı hazırlarken yapay zekasan yardım da aldık:) bugün bu programı uyguladık. Ve inanır mısınız her gün huysuzluk yapan bebeğim bugün melek gibiydi. Çok rahat uykuya geçti. Uyanınca rahat uyandı falan. Sadece en başta 3 saate alışkın olmadığı için ağladı. Ona da dayandık. Bu programı uygulayarak beslenme ve uyku rutini oluşturmaya çalışıcaz. Gelişme kaydedersek yine yazarım. Ama tonla para döküp uyku eğitimi almayın. Bunu siz de yapabilirsiniz. Kararlılık ve tutarlılık çok önemli.
Bizde 3-4 saatte mama veriyoruz hatta 4 saati geçtiğide oluyor 120 veriyordum ama kusuyor 100 CC veriyorum kusması kesildi şükür hiç uyku sorunu yaşamadık uykuya düşkün uyku eğitimi düşündüm ama zaten çok uykusu gelebe kadar oynatıyorum yoruluyor falan hatta dayanamıyor gözler hemen gidiyor ben o eğitime sağdık kalamam zaten sıkılırım daralırım o eğitimi verirken destekli uyumak istyrsa destekli uyusun yapıcak bişey yok zaten zamanla kendi kendine rayına giriyor çok uykusu gelince direk beşiğine taşıyorum hop 5 snye sürmüyor uyuması

Benimkide gece her uyandığında mama istiyor su emzikle yetinmiyor. Sizinki gece ağlamadı mı bu dediğinizi yaparken uykusu açılacak diye ben mecbur mama veriyorum

Çorbaya falan ne zaman geçtiniz siz? Bebeğiniz kaç aylık? Yani tadım gibi değil de bir öğün şeklinde yemeye ne zaman başlayabiliyoruz?
Benim 1 ay oldu tadimlari bitirdim. Sonra ikili yaptım çorbaya 2-3 gün oldu geçeli. Sadece yumurta denemedik onuda yarın kahvaltida bakalim. Ben bir öğün kesin çorba gibi yapıyorum artık. Kahvaltı kısmını oturtamadim kafamda. Ama biraz zaman geçince 2 öğün kesin yapicam onu da ya kahvaltı ya meyveli olarak yada ya çorba yada meyveli muhallebi gibi gidicem insAllah

Bakıcı ablaniz yatılı mi ? Yoksa gündüz uykulari içini bu yolu denemiş. Bizde de gece 3 kere uyanıyor 3 ölçü iyip yatıyor ne yazık ki . Ama bu soylediginiz çok mantıklı. Artık beslenme aralığı uzayıp daha çok süt icmeliler. Benim bebeğim 31 ocak dogumlu 6 ay 4 günlük

Uyku konusunda şükür sorum yasamiyorum uykusu varsa uyuyor uykuya çok çok düşkün değil ama uyuması gerektiğini kendisi biliyor maşallah. Destekli uyutuyorum pispislayarak yanına uzanıyorum bu yöntemle (4 . Aydan sonra ayakta sallamaktan kurtuldum) hem uyanınca kendi uykuua dalmayı öğrendi geceleri hemde ayakta sallamaktan kurtuldum bel ağrılarım geçti. Büyüdukleri zaman herşey yoluna girecek uzun uzun mesajları okumadım ama bebek aglatmaktam haz etmem gündüz bile ağladığı zaman gerilen biriyim. Mizmizlanilmasi falan feci oyuzden yemek saati uyku saati konusuna hassasim ne bilim büyüdüler ya bakmayın öyle Boyle Zaman acımasız abisini görüyorum onudabem büyüttüm 14 yaş 175 boy 73 kilo boyumu geçti maşallah dağ gibi arkamda. Darısı bu bebelerimize

ALLAH RİZASİ İCİN PHİLİPS AVENT BİBERON KULLANAN ANNELERİMİZ BENİ ETİKETLERMİ MESAJLA BİBERON UCUNU SORUCAM. ARTİK GİNA GELDİ BANA 🥺🥺🥺🥺

Oyy öyle mi düşünüyorlarmış 😢 çok etkilendim bende 😢 ya ben 2 hafta felan oldu bi kere anneme bıraktım 9 saat ev temizledim emzirmeye geldim geri gittim o ara acaba ayrılık kaygısımı yaşadı çünkü yeni yapmaya başladı bu huyu 😢
İşte bilmiyorum ki, artık taniyorlar bizi bide herşeyi çok çabuk öğreniyorlar

Of bu konu beni çok geriyor normal hayatımda da sabırlı bi insan değilim kesin beceremeyeceğim diye içim içimi kemiriyor.
Bebeğimin gündüz bile uyku düzeni yok şu saatlerde uyur uyanır bile diyemiyorum. Henüz dişimizde patlamadı ama doktor şeffaflaşmaya başlamış demişti. Zaten o günden sonra uyku uyumadı. Normalde bebeğim akşam 20.30 ile 21.30 nadiren 22.00da olsa kesin uyurdu artık gece 00.00 01.00 zar zor yani... İnşallah sizin gibi kararlı olup yapabilirim çok korkuyorum 😭
Bende çok geriliyorim dün romantik bı mesaj attım gece yanyana uyuduk sabaha bütün belim tutulmuş uyandım bende çok kararlı değilim gece bı ara düşündüm yemişim uyku eğitimini diye vazgeciyordum sonra bu onun iyiliği için olacak evet uykusu gelince bı şekilde uyuyo ama karambole uyuyo hiç bilmiyo uyumayı su an moralim çok bozuk öyle de böyle de olmuyo 1 buçuk saatte 1 kalkıp meme istiyo geri uyuyo önce memeden kesmem lazım benim

Canım benim bebeğim emerek uyuyo geçen hafta saat başı idi smdi bir buçuk saatte bir kalkıp emiyo geri uyuyo hemen önce beslenme aralığını açmam lazım farkındayim. Ben her ağladığında meme verdim. Yalnız boylr olunca da eskisi gibi kana kana içip tam doyup birakmiyo memeyi iki e çekip hemen bırakiyo ne kadar içtiğini bilmedjhim için de hep meme veriyordum. Şimdi nasıl yapmam lazım doysa da doymasa da diyip mesele 20 beslendiyse 23 uyku öğünü mu yapmam lazım alışması için programı nasıl hazırladınız. Bide gece 3 te besleyim diyorum sabah 7 ye kadar uyusun istiyorum ama bnmki hep en başından beri 4 5 6 da uyanan bı bebek bu döngüyü kirmak istiyorum

Bizde 3-4 saatte mama veriyoruz hatta 4 saati geçtiğide oluyor 120 veriyordum ama kusuyor 100 CC veriyorum kusması kesildi şükür hiç uyku sorunu yaşamadık uykuya düşkün uyku eğitimi düşündüm ama zaten çok uykusu gelebe kadar oynatıyorum yoruluyor falan hatta dayanamıyor gözler hemen gidiyor ben o eğitime sağdık kalamam zaten sıkılırım daralırım o eğitimi verirken destekli uyumak istyrsa destekli uyusun yapıcak bişey yok zaten zamanla kendi kendine rayına giriyor çok uykusu gelince direk beşiğine taşıyorum hop 5 snye sürmüyor uyuması
Benim bebeğim de öyle aslında kendi uyku düzeni var ama geri nasıl dalacağını bilmiyo emerek uyuyo mayısınca yatağına koysam bile ağlatarak uyanıyor sonra meme sonra pispis ayakta bir iki sonra yatır döngü böyle çok yoruluyorum. Sanki meme uyku ikiskisini kessem rahat edicem o 2. Aşamaya gerek kalmicak diye düşünüyorum

Bide dediğim. Gibi bebeğim atistirir gibi az az sık sık emiyo yada ben mi oyle algılıyorum doyuyo da uyku için oyun mu oynuyo benle

Kızlar bebeğim de bu hafta bi güncelleme geldi bir tek bende uyuyor hatta bir tek bende duruyor bile diyebilirim. Ya önceden eşim uyutuyordu annem uyutuyordu. Ama bu aralar yok kimse uyutamıyor ağlıyor başkası uyutmaya çalışınca bide sürekli beni istiyor gibi kucağımdan alınınca ağlıyor biraz hoşuma gidiyor ama aşırı da yoruluyorum. Annemde dururdu annem kucağına aldığı an ağlıyor ya anlamadım kimsede durmuyor ben de ancak normal mi bu? Geçici bişey mi
Benimki 4. Ay atağından sonra öyle oldu 5. Aydan beri diyebilirim şuan zirve yaptı ama her geçen gğn artıyor korkuyorlar sanırım öyle bişey okumuştum anneyi arıyolar hep çok güzel bişey ama lçokta yorucu

Aslında 6. Ay ataği geçip diş vs tam o döneme girmeden ya da en doğrusu sen ne zman hazirsan çünkü anne sabriyla alakalı dün çok hevesliydim eğitim için bugün okudum attığı videoları izledim kadının ama hem bnm hem bebeğimin hazır olmadığına karar verdim iyice ozumsemem lazım hazır llmam lazım canım.
Yani en erken 6 ay diyim
Ya ben nedense uyku eğitiminin baştan beri yapılsa olacağına inanıyorum bir de bazı bebekler cidden uysal ben bebeğime uyku eğitimi nasol vereyim bazen canavar fibi davranıyor 🤣🤣🤣 bebek doğduğunda beri yatağına alışacak çok kucağa alınmayacak o bebek ataklarda fakan mızmızlansada sonunda yine yatağına yatar. Benim oğlum doğru herkes kucağına öyle aldı ki hbana vakit kalmıyordu şimdi kimse yok kucağına alsa niri de dinlensem zaten biri kucağına alsada beni görünce hemen ağlıyor bak sinirlendim yine konu başka yere gitti 🤣🤣 ben saldım sanırım gittiği yere kadar uykusuz kalmaya devam 1 yaşından sonra düzene girer illaki napayım 6 aybdayandım 6 ay daha dayanırım inşallah🤣🤣🤣

Katı gıda tarifler bebekler sevince yazarmisiniz kızlar. Severek yediği yoğurt çorbası ve sebze çorbası yaptım ikisinide sevdi. Kabak havuç pirinç kemik suyu ile pişirdim Blender o kadar. İçine alternatif sebze atabiliriz fikir verirseniz sevinirim bunları not alıp dolaba yapıştırıyorum
Kemik suyunu kendin mi kaynattın bana kuzu kullan demişlerdi ama kuzu eti alıp onu mu kaynatmak lazım

Çorbaya falan ne zaman geçtiniz siz? Bebeğiniz kaç aylık? Yani tadım gibi değil de bir öğün şeklinde yemeye ne zaman başlayabiliyoruz?
Şu ek gıdayı ben düzene koyamadım kabızlığı var birazda korkuyorum ondan çorba bir kere verdim daha şöyle düzenli veremedim dışarı çıktık mesela dün kaldı yemek işi nasıl yapıcam bilmiyorum düzene koyana kadar uzak nir yere gitmiyim en iyisi dedim normalde bir öğün sebze tadımı bir öğün meyve tadımı yapıyordum artık çorba şeklinde vericem ikindi vakti yoğurt veririm bugün yoğurt yaparım inşallah araya da meyve sıkıştırırm öyle karışık baya benim 🤣

Uyku konusunda şükür sorum yasamiyorum uykusu varsa uyuyor uykuya çok çok düşkün değil ama uyuması gerektiğini kendisi biliyor maşallah. Destekli uyutuyorum pispislayarak yanına uzanıyorum bu yöntemle (4 . Aydan sonra ayakta sallamaktan kurtuldum) hem uyanınca kendi uykuua dalmayı öğrendi geceleri hemde ayakta sallamaktan kurtuldum bel ağrılarım geçti. Büyüdukleri zaman herşey yoluna girecek uzun uzun mesajları okumadım ama bebek aglatmaktam haz etmem gündüz bile ağladığı zaman gerilen biriyim. Mizmizlanilmasi falan feci oyuzden yemek saati uyku saati konusuna hassasim ne bilim büyüdüler ya bakmayın öyle Boyle Zaman acımasız abisini görüyorum onudabem büyüttüm 14 yaş 175 boy 73 kilo boyumu geçti maşallah dağ gibi arkamda. Darısı bu bebelerimize
Aynen bende artık takmamaya çalışıyorum beni istiyorsa yanındayım yapacak bişey yok meme veriyorum ağlarsa kucağıma alıyorum napauım alışacak o da zamanla

Ayrılık kaygısı çekiyorlarmis bu 6. Ayda atak gibi düşün inşallah kısa zamanda güvenli bağlanma ile geçer gider. Bide bebekler bu ayda uykuyla ölümü birlikte kodluyormus yani uyursan annem babam ölecek gibi düşünüyormuş çok etkilendim o yüzden yakama iğne yapicam ne kadar zor olursa olsun şu an çok duygusalim. Az önce eşim yillarca sen onu bekledin şimdi o da seni bekliyor yanına onun için ağlıyor aklına hep bu gelsin dedi ki zaten geliyo ama cümle tam olarak vurdu kalbimi
Aaa canım bu bilgiyi nerede gördün ben de okumak isterim 😍

X