2023 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    198
Kızlar aranızda decavit kullanan var mı afedersiniz dışkı rengim siyah oldu ömrü hayatımda ilk defa bunu yaşıyorum reçetede yan etki olarak demir içerdiği için siyah yapar yazıyor ama hep mi böyle olcak tedirgin oldum
O ilacı kullanmadım ama demir içeriği olan ilaçlar dışkıyı siyah yapıyor. Yıllarca demir tedavisi görmüş biri olarak söyleyebilirim ki korkacak bir şey ypk. İlacı kullanmayı bırakınca eski rengine geri döner

Kızlar ben 13. haftada devlet hastanesinde ikili teste gitmiştim. O da bana reçete yazdı. Bundan sonra ek vitamin ve demir desteğine başlıyormuşuz, reçetede tanı olarak gebelik yazarsa SGK karşılıyor. Şunları yazdı doktor:
FERRUM HAUSMANN FORT 30 DRAJE,
1 ADET DEVIT-3 DAMLA,
1 ADET DECAVIT PRONATAL 30 FILM TABLET.
Bunlara başladım ben geçen hafta. 1 haftadır kullanıyorum. Demir için sabah aç karnına Ferrum içiyorum, ve D vitamini damlatıyorum ağzıma. Öğlen yemekten sonra 1 tane Decavit alıyorum. Akşam yatmadan önce de 2 tane Prilam Dr alıyorum. Prilam Dr bulantı ilacını da eğer reçetede tanı olarak Gebelik yazarsa SGK ödüyor. Prilam Dr sadece 43 TL tutuyor.
Dışkı rengim 1 haftadır siyah ve demirden dolayı olduğu için sallamadım. Kollarımda ve bacaklarımda kaşıntı yapıyordu Ferrum, ama sonra geçti. Onu da daha önce yaşamıştım. Bu yüzden sallamadım. Bebeğin sağlığı için kusmadan her şeyden dengeli yiyorum. Her gün Meyve yiyorum 4-5 kere. Özellikle portakal ve elma. Bal yiyorum, en sevdiğim marka Balkovan. Diğerlerinden tiksindim nedense. 1 kilo balı 1 haftada bitiriyorum. Doktor gebelik sekeri olur dedi ama ben zaten başka şeyler yiyemediğim için 1-2 kilo verdim. Açlıktan ölmemek için bal yedim. Şeker falan da yapmadı. Zaten bu haftalarda yapmaz. 28-32 haftalar arası gebelik şekeri testi var, o haftalar yapar çünkü. Bulantılar geçince balı keserim.

mecbur yiyiyoruz canım onca emeğe değer:)
Ya valla sormaaa armut aklıma gelmişken yazayım doğum anomalilerini azaltırmış gebelikte armut yemek yaz bak çok iyi ben yiyorum birde dün canım yeşil soğan çekti oda çok sağlıklıymış hemen sabah aldım yedim.böyle ufak ufak araştırıp yiyorum

Kızlar ben özellikle detaylı yazıyorum, marka isimleri falan da veriyorum her yazımda. Çünkü Google ve aramalarda kadınlar sürekli araştırıyor. Yıllar sonra bile okunuyor. Ben 2013'te yazılmış şeyleri bile okuyorum. Gebelikte kusma, gebelikte vitamin desteği, gebelikte hangi test ne zaman yapılır nasıl gidilir aç mı tok mu, hepsini yazmaya çalışıyorum ilgili başlıklara. İkinci gebeliğim ve 2022'deki trendleri yenilikleri de takip ediyorum. Misal 2017'de PrilamDr yoktu, 2018'de çıkmış. Ben 2017'de ölüyordum neredeyse gebelik sırasında kusma yüzünden. Şimdi çaresini bulmuşlar, herkese öneriyorum. İlk test edenlerin üzerinden de 4 yıl geçmiş. İlaç kendini kanıtlamış. Sorularınız varsa da cevaplarım.

Ya valla sormaaa armut aklıma gelmişken yazayım doğum anomalilerini azaltırmış gebelikte armut yemek yaz bak çok iyi ben yiyorum birde dün canım yeşil soğan çekti oda çok sağlıklıymış hemen sabah aldım yedim.böyle ufak ufak araştırıp yiyorum
eheheh afiyet olsun canım ,armut hiç duymadım,işteyim şu an elimde elmaya dadandım:)

Her şeyin fazlası zarar canım. Annemde safra bozukluğu var, doktor bol bol armut ye demiş. Kadınlardaki gebelik kusmasının sebebi de safra olabilir, o yüzden ben de armutu çok yedim. Ama sonra ya safrayı düzelticem derken başka bir şey olursa diye sınırladım.

eheheh afiyet olsun canım ,armut hiç duymadım,işteyim şu an elimde elmaya dadandım:)
Ayyy evet yeşil elma bir ara bende ona düştüm ayvaya ayrı düştüm gece uykumdan ayva diyerek kalkıyordum falan yani bu arada gebeyken ayva yemek sünnetmiş oda yeşil elmada çok faydalıymış bol bol tüket

Her şeyin fazlası zarar canım. Annemde safra bozukluğu var, doktor bol bol armut ye demiş. Kadınlardaki gebelik kusmasının sebebi de safra olabilir, o yüzden ben de armutu çok yedim. Ama sonra ya safrayı düzelticem derken başka bir şey olursa diye sınırladım.
E tabi en azından bir meyveden günde bir tane yiyebilirsin çünkü çok fazla iyi gelen meyve sebze var yada arala arkaya günlerde yiyebilirsin bol bol yemek derken oturup 4-5 tane yemek cidden zarar verir ki şeker yapar herşeyden önce

Kızlar ben 13. haftada devlet hastanesinde ikili teste gitmiştim. O da bana reçete yazdı. Bundan sonra ek vitamin ve demir desteğine başlıyormuşuz, reçetede tanı olarak gebelik yazarsa SGK karşılıyor. Şunları yazdı doktor:
FERRUM HAUSMANN FORT 30 DRAJE,
1 ADET DEVIT-3 DAMLA,
1 ADET DECAVIT PRONATAL 30 FILM TABLET.
Bunlara başladım ben geçen hafta. 1 haftadır kullanıyorum. Demir için sabah aç karnına Ferrum içiyorum, ve D vitamini damlatıyorum ağzıma. Öğlen yemekten sonra 1 tane Decavit alıyorum. Akşam yatmadan önce de 2 tane Prilam Dr alıyorum. Prilam Dr bulantı ilacını da eğer reçetede tanı olarak Gebelik yazarsa SGK ödüyor. Prilam Dr sadece 43 TL tutuyor.
Dışkı rengim 1 haftadır siyah ve demirden dolayı olduğu için sallamadım. Kollarımda ve bacaklarımda kaşıntı yapıyordu Ferrum, ama sonra geçti. Onu da daha önce yaşamıştım. Bu yüzden sallamadım. Bebeğin sağlığı için kusmadan her şeyden dengeli yiyorum. Her gün Meyve yiyorum 4-5 kere. Özellikle portakal ve elma. Bal yiyorum, en sevdiğim marka Balkovan. Diğerlerinden tiksindim nedense. 1 kilo balı 1 haftada bitiriyorum. Doktor gebelik sekeri olur dedi ama ben zaten başka şeyler yiyemediğim için 1-2 kilo verdim. Açlıktan ölmemek için bal yedim. Şeker falan da yapmadı. Zaten bu haftalarda yapmaz. 28-32 haftalar arası gebelik şekeri testi var, o haftalar yapar çünkü. Bulantılar geçince balı keserim.
Bende cumartesi başladım içmeye d vit bide decavit kullanıyorum elimde folik asit vardı onu bitir sonra başla demişti
Demir hapı 16.haftadan sonra vercem dedi şimdi verirsem bulantı yapabilir dedi bakalım ne vercek haftaya kontrolüm var ikili sonucumu alcam bide iki gündür griple uğraşıyorum bugün tsh kontrolüm vardı dahiliyeyede sordum ne önerirsiniz die biz gebelere bişe önermiyoruz dedi iştende izin aldım evde limon portakal mandalina bal pekmez kuşburnu yuvarlanıp duruyorum inşallah çabuk geçer🤦🏼‍♀️

Ayyy evet yeşil elma bir ara bende ona düştüm ayvaya ayrı düştüm gece uykumdan ayva diyerek kalkıyordum falan yani bu arada gebeyken ayva yemek sünnetmiş oda yeşil elmada çok faydalıymış bol bol tüket
Ayva yersen çocuğun güzel olur derler bazı yerlerdede ayva yersen çocuğunun gamzeli olcağı söyleniyor😊 ilk haftalarda bende çok ayva yiyodum midemi rahatlatıyordu ama şu aralar canım hiç istemiyor

Şifa olsun canım,Allahım herkese en hayırlısı ile versin inşallah

Ayva yersen çocuğun güzel olur derler bazı yerlerdede ayva yersen çocuğunun gamzeli olcağı söyleniyor😊 ilk haftalarda bende çok ayva yiyodum midemi rahatlatıyordu ama şu aralar canım hiç istemiyor
Bense hala vazgeçemiyorum ayvamdan ayva ağacı çıkacak içimde zaten çık severdim heralde ondan olsa gerek

X