2023 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    198
Geçen hafta ikili test yaptırmıştım. Bugün sonucu çıktı. Cut-off değerinin altında çok şükür. Risk 1/5000 çıktı. Doktorumuz geçen hafta ikili test için gittiğimizde nipt testi önermişti. Daha güvenilir diye. Biraz araştırıp ikili test sonucuna göre nipt yaptırıp yaptırmamaya karar veririz diye düşünmüştük. Şimdi ikilide düşük risk çıktığı için nipt yaptırmamaya karar verdik.

İkili testin nasıl olduğunu henüz yaptırmamış olanlara anlatmaya çalışayım. Gebeliğinizin 11. haftasından sonra doktorunuza kontrole gidiyorsunuz. Doktor ultrasonda bebeğin crl'sine (baş pop mesafesi), burun kemiğinin varlığına, kol bacak gibi uzantılarının varlığına, karnının kapalı olup olmadığına bakıyor. Bu kontrol daha önceki ultrasonlarımdan daha uzun sürdü benim. Ayrıca kan testi olarak Papp-a ve Beta hcg değerlerine (kanda iki değere bakıldığı için ismi ikili test) bakılıyor. Sonrasında kanda bakılan bu iki test sonucu+ anne yaşı+ ense kalınlığı+ gebelik haftası gibi parametreler bir formülle hesaplanıyor ve bebeğinizin down sendromu riski ortaya çıkıyor. Ama bu sadece bir hesaplama kesin değil bir tahmin değeri veriyor. Bana hesaplandıktan sonra (1 hafta sürdü) hastaneden mesaj geldi. Bunun üzerine kontrole gidip doktorunuzla görüşüyorsunuz. Tabii ana yüreği telaş, korku, heyecan hepsini yaşıyor :KK70: Hepimizin yüreğine ikili test sonucunda bir nebze su serpilmesi dileğiyle :)

Ben öyleyim👍hatta 2 gün önce bunun için doktora gitmiştim. Normal çıktı herşey .
Bı kacgundur progestan fitili içeri itemiyordum.onume hep bı engel geliyordu. Bı parmak bogumu kadar sokabiliyordum sadece . Dün gece önüme gelen o engelin rahim olduğunu anladım🥺 bugün özelde kendi doktoruma gittim.Alttan muayene etti. Rahim sarkması oluşmuş. Bebek acisindan hiç bir sakincasi yok ama senin kasık ve bel ağrın çok olur dedi. Fitili artık koyamayabilirsin bu yüzden yut dedi

iki gündür uyuyamıyorum 😪 gün içinde çok uykum geliyor gece hiç gelmiyor 🤷🏻‍♀️ yarın kan sonucum sebebiyle erkene alınmış randevum var. normalde cuma gidecektim. hadi bana ve bebişe bol şans ♥️
Bol şans canım. Kanı ne için almışlardı

İnan bana benim hamileliğimde aynı seninki gibi garip geçiyor yada ne bilim ben ilk 5 ay istifra ettim bundada sadece sancım var hayırlısı tuhaf ama sağlıkla gelsinler de bunada şükür rabbim sağlıcakla kucaklamayi nasip etsin hepimize 🥰
Benimde ilk hamileliğim sancılı :) Bu hamileliğim kusmalı geçiyor 1 hafta hastanede yatırdı bu sıpa:-) Amiin sağlıcakla alalım kucağımıza 🤲

Vallahi kızlar bu haftalarda böyle yatmakta zorlanıyorsak son haftaları düşünemiyorum🙈🙈allah yardımcımız olsun
Bendede var bel ağrısı dün kontrolde doktoruma söyledim bana bel ağrıları için çok erken olduğunu gebelik öncesine dayalı bir sebep olduğunu söyledi bide kilo fazlalığından da ağrı yapıyomuş

Normal bir durummus. 10 kadından 30 unda gözükür dedi. Sadece bel ağrın ve kasik agrin çok olur dedi. Düşüğe neden olmaz dedi. Hatta benim adet sancilarim çok oluyordu onun nedeni de buymuş. Normal doğum olabilir. Yani ters diyince tepetaklak ters düşünmeyin. Normalde rahim bizim gobegimize doğru biraz egikken şimdi belimize doğru üst noktası biraz eğik. Google'da görsellerde bulabilirsiniz
Teşekkür ederimmm🙏 Evet arastirdim biraz kime desem dusuk ihtimali yuksek oluyomus dogum normal olmuyormus falan tam tup bebege basliycakken boyle duyunca sasirdim acikcasi🥺 icimi rahatlattiniz teşekkür ederim tekrardan 🙏

selam kızçeler 11+4 biz de bugün görüştük 🥰 daha insana benziyordu çok garip bir duygu gün geçtikçe garipleşiyor.. kıpır kıpırdı sanki havuzda yüzüyor gibi bi arkasını bi önünü döndü 😂 doktor çok hareketli biz de kurt kaynıyor dedik 🤣🤣🤣
arkasını döndüğü bir an ense kalınlığını ölçtü. cinsin konusunda hiçbir şey diyemem şu an doğmuş olsa da anlayamazdık daha tam oluşmadı dedi.
ben 2li test yaptırmam diyordum ama yaptır içimiz rahat etsin dedi. devlet hastanesine randevu almaya çalışacağım. doktorumla 1 ay sonra görüşeceğiz.

Eklentiler

• 4575CDB5-7154-4386-964B-DE7431F25040.jpeg
    4575CDB5-7154-4386-964B-DE7431F25040.jpeg
    96,5 KB · Görüntüleme: 80
İkili testte sadece down sendromu gibi kalıtımsal hastalıklar tesbit ediliyor değil mi, önceden bilindiğinde önlenebilir hastalıklar da tespit edilebiliyor mu? Ben yaptırmayı düşünmüyorum da aklıma takıldı eğer tedavi edilebilen hastalıklar da çıkıyorsa yaptıracağım.

İkili testte sadece down sendromu gibi kalıtımsal hastalıklar tesbit ediliyor değil mi, önceden bilindiğinde önlenebilir hastalıklar da tespit edilebiliyor mu? Ben yaptırmayı düşünmüyorum da aklıma takıldı eğer tedavi edilebilen hastalıklar da çıkıyorsa yaptıracağım.
Kromozom bozuklukları çıkıyor bildiğim kadarıyla. Ben de aldırmam gerek yok diye düşünüyordum ama hazırlıklı olmak adına yaptırayım dedim. Çok şükür ense kalınlığına bakınca down değil dedi

X