2023 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    323
Peki uzun zamandır yoğurt yiyor, loru da 3 gün denemem lazım mı?
Takip ettiğim bir doktor bir süt ürünü tattırdıysanız diğerlerinde gerek yok diyor bende öyle yaptım. Labne,lor verdim bi tepkime görmedim. Şimdi yeni kefir veriyorum 2 gündür onu da ara öğün olarak açtığım için bir an önce tüketsin diye her gün veriyorum

Takip ettiğim bir doktor bir süt ürünü tattırdıysanız diğerlerinde gerek yok diyor bende öyle yaptım. Labne,lor verdim bi tepkime görmedim. Şimdi yeni kefir veriyorum 2 gündür onu da ara öğün olarak açtığım için bir an önce tüketsin diye her gün veriyorum
Kefir, labne, lor markaları var mı kendiniz mi yaptınız

18 Aralik doğumlu, 4 buçuk aylık olmadan başladık biz ek gıdaya. Maalesef yumurta ve süt ürünleri, kazein alerjisi var. (Alerji testiyle de netleşti.) Bunların hiçbiri bir müddet daha bizim listemizde yok.
Siz diyette misiniz emziriyormusunuz bizim benim diyet açmada tepki vermediği için yavaş yavaş kızımda da açıyoruz diyeti deri ve kan testi negatif olmasına rağmen vücut tepkileri yüzünden diyetle ilerledik

Hazır kefir mi veriyorsun kendin mi yapıyorsun ?

Siz diyette misiniz emziriyormusunuz bizim benim diyet açmada tepki vermediği için yavaş yavaş kızımda da açıyoruz diyeti deri ve kan testi negatif olmasına rağmen vücut tepkileri yüzünden diyetle ilerledik
Evet emziriyorum, ikinci aydan beri de diyetteyim. Biz de ağustosta açmaya başlayacağız diyeti. Doktorla ilerliyorsaniz bilgi verin. Kendiniz ilerliyorsaniz şüphelendiklerinizi kesin, bir müddet sonra tekrar deneyin. Yine aynı şey olursa emin olursunuz. İnşallah yumurtayı falan yiyebilir, güzel bir protein kaynağı. Ben bazen süt alerjisi neyse de keşke yumurtaya olmasaydı diyorum.

Kefir, labne, lor markaları var mı kendiniz mi yaptınız
Hazır kefir mi veriyorsun kendin mi yapıyorsun ?
Hazır hepsi. Gönül ister ki kendim yapayım ama hiçbir becerim yok sadece yoğurt yapabiliyorum bi de oğlum çok huysuz onunla zar zor yemek yapıyorum 🥲 labne ve loru file market Harras organik labne ve tuzsuz lorunu alıyorum. Loru bir sefer aldım oğlum pek sevmedi. Biraz geçsin yeniden deneyeceğim. Kefir ilk defa aldım altınkılıç alacaktım bulamadım bu sebeple içim aldım. İnstagramda doktorannenintavsiyeleri diye bir çocuk doktoru var o marketlerdeki verilebilir şeyleri reels olarak paylaşıyor genel olarak ordan bakıp aldım 🌸

Dilim olarak eline mi veriyorsun ya buyuk isirip ya yutamazsa ayrintili yazar misin
Tam 4de 1 önce klasik ikiye bölüp sonra yine uzunlamasına keserek dilim olarak veriyorum. Yemek yerken gözüm sürekli üzerinde oluyor valla nasıl yapıyo anlamadım dev bi parça da olsa ağzında ezip öyle yutuyor hiç öğürmedi bile. Ama anahtar hep gözünü üstünde tutmak ve paniklememek. Öksürse de öğürse de gözlemlemek gerekiyormuş.

Tam 4de 1 önce klasik ikiye bölüp sonra yine uzunlamasına keserek dilim olarak veriyorum. Yemek yerken gözüm sürekli üzerinde oluyor valla nasıl yapıyo anlamadım dev bi parça da olsa ağzında ezip öyle yutuyor hiç öğürmedi bile. Ama anahtar hep gözünü üstünde tutmak ve paniklememek. Öksürse de öğürse de gözlemlemek gerekiyormuş.
Blw hayalim ama suan catalla ezerek yediriuorum tabi kendi de eli yiyeceklerin icinde her sey serbest etraf batmis sorun yoh :)

1 saattir bebe kucağımda sivrisinek arıyorum ☹️ en son pes edip emzireyim dedim geldi bebenin kafasına kondu 😡 analık iç güdüm üfleyip uçurdum havada bitti işi 😏 ( garibim bebem şaşkın şaşkın bakıyor 1 saattir elinde bez odada dolaşan anasını delirdi sanmıştır 🤣🤣) korkma yavrum anan burda. Şimdi tekrar uyuyabiliriz (inşallah)

Mesela işe gittiğinizde biberonla süt bırakıyorsunuz onun dışında bakan kişi nasıl ayarlıyor açlık durumuna göre bizimki biberon kullanmıyor nasıl yaparız ne ederiz hiç bilmiyorum
Sütü bırakırsın saklama kabı ile. Normalde bebeğinin bi içim miktarı vardır. Benim 60 ve 90ml mesela.
90ml teklif et bebeğe dersin. Toksa dibinde kalır biraz dolaba geri koyarsınız. Açsa dolaptan birazdan daha verirsiniz. Yeme rutinini bakan kişiye anlatırsan. Kavanoz mamalardan alır fazlaca koyarsın. Pirinç unu, tarhana çorbasi.
Yani ek gidaya başladıysan hazirlayip verirsin artık. Bakan kisiye guvenmek zorundasin malesef. Bebek aç durmuyor zaten.
Sabah annem kızı alınca rutin şöyle konuşuyoruz.
7de kalktı, kakasını yaptı, banyosunu yaptı, süt içmedi, aç.
Ona göre yaklaşık bir bucuk iki saat sonra uyucagina göre anlıyor. Aç dediğim icin mama hazirlayip sunuyor. Kaka yaptığı için kaka beklemiyor. Genelde bir kaka yapar.
Sonra ben 12de alıyorum. O bana söylüyor.
90mama içti, uyudu, yumurta sarısı yedi, kavanoz mama yedi, uyudu, kaka yaptı, 11de uyandi,mamasini az yedi bu da devamı yolda acıkır diye.

Doktora giderken soru listesi hazırlıyorum anneme gösteriyorum, senin tespit ettiğini bir sey var mi diyorum. Mesela sabah gözü kayıyordur vs. Bakıcı ile entegre olunmalı sürekli.

İlk zaman süt ve mama miktarini her içtiğini bana yaziyordu. Bende kaydediyordum. Öyle başlayabilirsiniz. En basta böyle başlayacağınızı sonra değişebileceğini soylersin. Uyudu 90mama içti, uyandı. 60süt içti diye mesaj atar sana.
Bu yorum uzun oldu. Baska merak ettigin bir şey var mi?

Mesela işe gittiğinizde biberonla süt bırakıyorsunuz onun dışında bakan kişi nasıl ayarlıyor açlık durumuna göre bizimki biberon kullanmıyor nasıl yaparız ne ederiz hiç bilmiyorum
Bakan kişi kim? Kaç saat bakacak?

Mesela taviz vermediğin konular olabilir. Benim annem doğduğundan beri aynı evdeydik ama kızımla her evden çıktığında bana haber ver dedim. Çocuğumun başına bir sey gelse onu nerede arayacagimı biliyim dedim. Fırına gidiyoruz diye mesaj atar. Bime gidiyoruz, geldik vs.
Annem annaneme gider bazen. Ben kızımı sana emanet ettim, oraya gidip sende başkasına emanet etme, bi sey olsa ben senden bilirim derim vs. Baştan bazı prensipleri belirlemek gerekiyor bence en yakının olsa dahi.

Kızlar sinirlerim tavan bu bebeyi her akşam kıyamet koparak yatıyorum insan uykuya geçmek de bu kadar zorlanır mı bende mi gariplik bilmiyorum
Benim bebem de öyle, uykuya direniyor asla uyumak istemiyor. Milyon tane doktora sordum, hepsi çok normal diyor. Gündüz uykularını da bu yüzden çok erken birakabilecegini söylediler hatta. Doğduğundan beri aynı rutinle gidiyoruz duş masal perde kapama vs, valla rutin mutin uykuya direnen bebekte hiçbir işe yaramıyor.

X