2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
bu iki ayda 2 azı dişi ve bir köpek dişi çıkardık, alt çenedeki 2 azı ve 2 köpek dişi de şişmiş. şu an 15 dişimiz var. iki ay öncesinde iyi kötü yiyordu. her görüş değerlidir ama biz bunu denedik, anlıyor kaşığın geldiğini oda değiştiriyor, artık çok hareketli. ilginç olan bu zaten, on saniye durmuyor, oldukça keyifli neşeli cıvıl cıvıl çocuk, bu enerjiyi neredne buluyor anlamıyorum ama uykuları arttı, günde 12 saate yakın uyuyor, eskiden 7-8 saat uyurdu, belki de bundan dolayı uyuyordur bilmiyorum, moralim baya bozuk ama.

Çok diş çıkardı neredeyse hiç es vermeden 15 diş diyorsun baksana çok etkisi var bence iştahsızlıkta. Çekirdeksiz kuru üzüm koy önüne kendisi yer belki iştah açıyor gibi geliyor bana. Neleri denemedik ki..

Aynen dişten de olabilir biraz biskuvi yemesine izin verseniz kan şekerini yukselttiği için belkı acıkır özellikle hamm biskuvileri yani yemeyen cocuk cok zor yeğenimi görseniz kucük yaşlılara benziyor gözleri cokmüş buyudüğü içinde artk zorla yemek yedirilmiyor yani diyeceğim o ki midesine bişeyler girsin yoksa gercekten midesi küçüldügü için bişey kabul edemıyır artk aklınızda olsn moralınizi de hiç bozmayın her cocugun bi donemi iştahsızlıkla geçiyor

Bence kesinlikle iştahsızlık diş ile alakalı. Bir tanesinde bile neler çekiyorlar ki senin yavrun bir anda patlatmış. Diş sıkıntıları bitince iştahı gelecek annesi ama tabi o zamana kadar ne yapılabilir.
@Queen21burda kesinlikle sana katılıyorum kar zarar hesabı yaptığında beş on dakikalık tv etkisi beslenrmeme gelişimin geri kalmasının yanında hiçbiriey ifade etmiyor. Bende arada yemezse açtığım oldu.

2 ay önce kan alıp baktılar 13,9 çıktı, hemşire kullanmanıza gerek yok dedi, ama olabilir tabii, son iki ayda iyice dibe düştük, haftaya salı gideceğiz doktora

Canım benimki yesin diye 3 öğünden 1 inde artık ben de açıyorum cocomelon. Babası kızıyor ama bazen fayda zarar hesabı yapıyorum, zaten öğünlerde kuş kadar yerse midesi küçücük kalacak sonra daha çok zorlanıcaz diye. Benimki de 11 aylıkta 73 cm 9,5 kiloydu. Bir de şu aralar çorba yemek hiç bi2 şey kabul etmemeye başladı bir tek köfte. Ben de madem köfteci oldu dedim,kıyma köftesi dışında sebze köfteleri yapmaya başladım. dün et köftesi yedi, bugün brokoli, pancar kereviz haşlıyorum et suyuyla, pişince içine yumurta sarısı ve ekmeğini ufalayıp, yağsız tavada köfte halinde pişiricem onu yiyor. Bir öncesinde bal kabağı, tatlı patates havuç yaptım ayn köfte şeklinde. Bir denesene canım. Diğer bir yöntem (her ne kadar tasvip etmesem de...) mesela hurmayı çok sevdi şu aralar. Hurma yicem diye açıyor ağzını, istemediği tarhana çorbasını sokuveriyorum ağzına. Bir hurmayla bir kase çorbayı yediriyorum bazen. Kızıyo bana anlatıyorum bi saat kızım bunları da yemen lazım, bana başka çare bırakmıyorsun diye. Güveni sarsılıyor belki ama napiim yapıyorum valla. Günde 1 ufacık kaka yapıyordu, şimdi 3-4 kere güzel kaka yapmaya başladı. Boyu uzadı sanki bu ay.... 24 ünde kontrol var görcez.

herkese desteği için içtenlikle teşekkür ederim, şu anda uyuyor uyanınca önüne kurutulmuş üzüm koyacağım. bugün demir ilacından (newit) 9 damlayı vermeye çalıştım almayınca bebe bisküvisine damlattım, yarısını yedirdim bisküviyle, anladı, şimdi bebe bisküvisi de yemiyor ama unutur herhalde. bisküvi karbonhidrat olduğu için karnını acıktırabilir, damla damlatmasaydım iyiydi ama oldu bir kere. kar zarar konusunda tüm yazılanlara katılıyorum, doktora gidene kadar demiri de vereceğim. bugün daha iyiydi dünden, 20 çay kaşığı kadar tarhana çorbası içti, 3 küçük parça mango yedi (armut, elma, muz istemedi, evde bir tane mango vardı, umutsuzca kabuğuyla oynar belki diye bir dilim kestim, o kabuğuyla oynarken oyunla yedirdim ama ikinci dilimde kaçtı). baklakabağından sebze köftesi yaptım ben de.

yalnız yukarıda yazılanları okuyunca 3 ay öncesinde hiç sıvı yemeyen hep katı yemekler isteyen çocuğum geldi aklıma. ah ah, katı dönemden sonra başladı dişler. diş konusu genetik herhalde. kayınvalide eşim için "o da hepsini aynı anda çıkardı, iğne ipliğe döndü, havale geçirdi, hastanede yattı" dedi iyice korkuttu beni.

ablalarımdan biri diş hekimi, azılardan veya köpek dişlerinden birinin 12. ayda çıkması normal dedi ama üst çenede her ikisi ve alt çenede simetrilerinin de bu ay çıkmaya başlaması çok erken dedi. şans işte, hamileyken çok mu süt içtim acaba yoksa genetik mi bilmiyorum

inşallah ben de buraya bir gün hersey yolunda uyuyor yemek yiyor oğlum diye yazarım bir gün. böyle zamanlarda yazılan şeyler çok ciddi destek oluyor, iyi ki varsınız

2 ay önce kan alıp baktılar 13,9 çıktı, hemşire kullanmanıza gerek yok dedi, ama olabilir tabii, son iki ayda iyice dibe düştük, haftaya salı gideceğiz doktora
He tamam o zaman, belki başından beri hiç kullanmıyorsunuzdur diye sordum. Kan değerleri ve gelişimi iyiyse yediği yetiyordur o zaman Bebişe.

Kiloyu yanlış yazmışım kızlar 11.50

Aynıyızz cnm hemen hemne

cok geçmiş olsun. Minikler anlıyor gercekten böyle seyleri

bizde tipa tip ayniyiz bence korkacak birsey yok

kara dut özü denedin mi doğal bulup al 1 hafta dene birsey kaybetmezsin bence. Benimkide yemiyor ama benim yediklerimden istiyor bende artik onlardan veriyorum zaten yedigi 3-5 kasigi gecmiyor ama bence senin ogliste dis döneminde ve bizim gibi zor çıkıyor dişiniz. Fazla gerilmeden bence kendinizin yediklerinden verin. Çoğunuza göre yanlış gelecek ama benim oglan mutfakta ayak altinda dolaşırken bir kac lokma tikiyorum ağzına o sekilde yiyor. Benim gidişat pesinde kaşıkla dolaşmak. Yemeyen cocuk cok zor insan cok yıpranıyor gerçekten ve her turlu uola başvuruyor maalesef

Bizimki baya baya obur ya ne yesek istiyor. Büyük insan gibi Valla. Sodasından tut meyvesi içtiğim kahveye bile el uzatıyor verince içiyor. Sanırım bize çekti. Ailecek yemeyi sevdiğimiz için çocuğu obez yapcıaz bu gidişle. Yemediği hiç bişi yok şu an. Yapı ile alakalı bence. annemherseyim canım daha önce yürüme çabası olup korkmuştu. Yürümeyi bırakmıştı. Yaşına girdi tam 4gün sonra yürüdü. Bence dert etme bunu. Daha önce de oturmamasına üzülüyordun bak oturdu. Zamanını bekliyor sanırım. Ben doğum zamanı ile de ilgili olduğunu düşünüyorum. Bizimki 2hafta erken doğdu o haftaya yakın yürüdü

bu aylarda yürümeden ziyade göz teması, çevreyle iletişim, oyuncaklarıyla amacına uygun oynama, komut alıp almaması, al ver yapıp yapmadığı, elektrik prizlerini kapatıp kapatmadığı, bağımsız yeme becerileri, üfleme, baybay yapma, istediklerini işaret parmağı ile gösterme, anne baba dışında üçüncü kelime.. gibi şeylere eğilmek bence daha doğru olur. bazı bebekler boyu uzun olduğu için dengede zorlanabilirmiş, benimkine öyle demişlerdi, ama bizimkinde geçerli olmadı bu. o kadar takmayın yürümeyi, erken yürümesi ileri zeka veya gelişim göstergesi olmadığı gibi geç yürümesi de (18. aya kadar) herhangi bir gerilik anlamına gelmiyor. çocuğun kendini hazır hissetmesi, çocuğun karakteri de etkili oluyor (risk almak istemeyen karakter mesela, böyle çocuklar geç yürür ama 1 haftada koşar). kız yiğenlerim 10 aylıkken yürüdü, erkek yiğenlerimin biri 14 diğeri 15 aylık yürüdü, hepsi canavar gibi şu an.

he ben ne yapıyorum, elimde kaşık koşturuyorum arkasından

bir de taklit yeteneği bu aylarda başlıyormuş. isme dönme zaten 10. aydan beri vardır herkeste. Biz iştah yeme içme konularına çok daldığımızdan genelde al-ver, priz açıp kapatma, sofra bezi serip yemek yemeye teşvik etme, zeka kartları gibi şeyler yaptırıyorum. işaret parmağını iletişim amaçlı değil de parmağını gözüme, burun deliklerime, kulaklarıma sokmak için çok güzel kullanıyor. diğer konularda fena değiliz. kitabına uygun gidiyoruz, geçenlerde benden sonra hav hav dedi, genelde benim dediklerimi yapmaya çalışıyor ama beceremeyince sinirleniyor. mesela yuvarlak aparatı ilk adım arabsının yuvarlak gözünden sokamıyor iki uğraşıyor sonra sinirlenip atıyor, başka şey yapıyor. kule oynuyoruz, halkayı takmaya uğraşıyor takamayınca halkaların takılacağı aparatı alıp odadan gidiyor vs vs biraz da bunları konuşmak lazım. bazen hangi oyunu oynatacağımı şaşırıyorum, bazen de ikimiz de sıkılıyoruz, evde oyuncak niyetine kullanmadığım şey kalmadı. ceee falan oynuyoruz, küçük yastıklarla yastık savaşı yapıyoruz, balon veya top pynuyoruz, kovalara birşey at çıkar, vs oynuyoruz

herkese merhaba. geçen haftadan beri hastaydım. boğazım baya kötüydü.çocuğa geçmesin diye çok uğraştım ama cuma günü ateşlendi. dün ateşi daha normaldi ama meme emmeyi redetti uykular zaten çok kötü. yemedi de çok. o yüzden emmiyoe diye çok takmadım ama pipetten şu içiyor ama meme emmek istemiyor. boğazı kötüyse her şeyi reddetmesi gerekmez mi. memeyi mı bırakıyor acaba.

Biz de dün 1 yaşımızı tamamladık, kutladık. Yarın Dr kontrolümüz, göz kontrolümüz, kan tahlilimiz ve aşımız var. Aşı ateş yaptı mı sizlerde? Göz kontrolünü nasıl yaptılar? Öncekinde fotoğraf makinesi gibi bir aletle uzaktan bakmıştı...

Eklentiler

• IMG_2552.JPG
    161,4 KB · Görüntüleme: 52
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…