2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
kuzum o sac cekme bizdede var ve uykuya dalarken kendine de vuruyor arada bende tedirginim banada normal diyorlar banada soyler misin pedagog konusmalarinizi
tabiki söylerim canım perşembe günü saat 16ya aldım randevuyu. Neler yapmamız lazım nelerde sıkıntı var onları anlatsın. Hangi oyunlar bu aylar için iyi hangi davranışlar doğru yanlış. Bir öğrenmem lazım. Sadece sevgi ilgi herşeyi almak tamam ilk aylar için iyi. Ama ya şimdi için. Herşeyi biliyorlarken.
Bir doktorarkadaşım dün akşam bana biz ülke olarak çocuğumuzun sadece bize gelmesini başkasında durmamasını kalabalıkta bile annecim annecim demesini bize sarılmasını isteriz, bunu doğru ve olması gereken gibi kabul ederiz halbuki bunu yapan bebek veya çocuğa anne/baba yeterli derecede güven verememiş çocuk her an terkedilme bir daha görememe korkusunu yaşıyor oluyor dedi. Geçen gün burda bahsettiğimiz konudan açıldı konuşmamız. Eğer yeterli güveni verebildiyseniz o bebek başka kucaklarda çok rahat durur çünkü anneye babaya geri döneceğini en ufak bir sıkıntısında yanında olacağını bilir dedi. Ben zaten tamamen uçmuştum bununla beraber pedagog şart bana dedim

Ya ben ili gündür inanılmaz şu güvenli bağlanma olayıyla birlikte kaliteli zaman geçirme olayıma taktım. Yanlış mı yapıyorum birşeyleri tedirginliği başladı bende. Acaba beni iyi anne olarak görmüyor mu diye düşünmeye başladım biliyorum yok yere ama işte. Oyuncaklarıyla oynarken bugün düşündüm acaba yetiyor mu diye. Offff lohusa depresyonu bende yeni vuruyor. Pedagog randevusu aldım. Konuşmaya gideceğim neler yapmalıyım neler doğru neler yanlış. Mesela bir haftadır arada saçını çekiyor. Mutsuz mu diye düşünmeye başladım. Birşeyiden mi rahatsız acaba tedirgin mi? Bilemiyorum. Bana herkes normal saçını çekmesi diyor ama. İlk çocuğum gayet cehaletin sınır ötesini yaşıyorum. Hem çok zorlanıyorum hem birşeyler yapmak istiyorum.
Canım saç çekemeyi bizimki diş zorladığı dönemlerdenyapuyordu hep. Şu anda da emerken yapıyo bazen normal olduğunu düşünüyorum.

tabiki söylerim canım perşembe günü saat 16ya aldım randevuyu. Neler yapmamız lazım nelerde sıkıntı var onları anlatsın. Hangi oyunlar bu aylar için iyi hangi davranışlar doğru yanlış. Bir öğrenmem lazım. Sadece sevgi ilgi herşeyi almak tamam ilk aylar için iyi. Ama ya şimdi için. Herşeyi biliyorlarken.
Bir doktorarkadaşım dün akşam bana biz ülke olarak çocuğumuzun sadece bize gelmesini başkasında durmamasını kalabalıkta bile annecim annecim demesini bize sarılmasını isteriz, bunu doğru ve olması gereken gibi kabul ederiz halbuki bunu yapan bebek veya çocuğa anne/baba yeterli derecede güven verememiş çocuk her an terkedilme bir daha görememe korkusunu yaşıyor oluyor dedi. Geçen gün burda bahsettiğimiz konudan açıldı konuşmamız. Eğer yeterli güveni verebildiyseniz o bebek başka kucaklarda çok rahat durur çünkü anneye babaya geri döneceğini en ufak bir sıkıntısında yanında olacağını bilir dedi. Ben zaten tamamen uçmuştum bununla beraber pedagog şart bana dedim
Bende sabırsızlıkla bekliyorum görüşme sonucunuzu canım paylaşırsan memnun olurum. Bi yerlerde eksik yalnısımız varsa belki bize de yardımı olur

Ya ben ili gündür inanılmaz şu güvenli bağlanma olayıyla birlikte kaliteli zaman geçirme olayıma taktım. Yanlış mı yapıyorum birşeyleri tedirginliği başladı bende. Acaba beni iyi anne olarak görmüyor mu diye düşünmeye başladım biliyorum yok yere ama işte. Oyuncaklarıyla oynarken bugün düşündüm acaba yetiyor mu diye. Offff lohusa depresyonu bende yeni vuruyor. Pedagog randevusu aldım. Konuşmaya gideceğim neler yapmalıyım neler doğru neler yanlış. Mesela bir haftadır arada saçını çekiyor. Mutsuz mu diye düşünmeye başladım. Birşeyiden mi rahatsız acaba tedirgin mi? Bilemiyorum. Bana herkes normal saçını çekmesi diyor ama. İlk çocuğum gayet cehaletin sınır ötesini yaşıyorum. Hem çok zorlanıyorum hem birşeyler yapmak istiyorum.
Valla cnm ben bir eğitimci olarak çocukların üzerine ne kadar titrersek o kadar yan etki yaşadığımızı düşünüyorum bireysel takılmayı da öğrenmeli ben bırakıyorum bazen oyuncağı ile kafasına vuruyor hiç ellemiyorum onun yanlış olduğunu öğrenip vurmamayi da öğrencek. Sadece oyun kuruyorum onla.Senin bebegin de saçı aciyinca öğrencek ancak bir daha cekmemeyi. Zaten hafif çekiyordur canı acısa çekmez. Kendine zaman ayirsan biraz bebeksiz belki depresyona girmekten de kurtulursun cnm cidden evde hep ayni şeyleri yapmak bir yerden sonra kafada kurup depresyona yok açıyor.

Canım hasan efe sabah 6.30 gibi uyanıyor. O sırada oyun oynuyoruz. Aktivite masası gibi Bi oyuncagı var onu seviyor bazen kartları gösteriyorum. Şekil oyuncagı aldım bazen o bazen de çıngıraklar 😊. 7.30 gibi kahvaltısı var zaten o en az 45 dk sürüyor. Sonra biraz yürüteç ve ilk gündüz uykusu. Yaklaşık 1.5 saat uyuyor sonra ara öğün meyve yiyor gene oyun bazen salıncağı var onda sallıyorum. 3 4 saatte bir uykusu geliyor buda günde 3 uyku eder. Bir kere parka çıkarıyorum salıncak kaydırak vs biniyor. Kendi halinde de bırakıyorum her köşeye emekliyor. Bu arada benimki de saçını çekiyor bence normal ya. Bak sana oyuncakların resmini atıyorum
canım o ilk kartlardan ben bulamadım nereden aldın sen
sabah 6.30 gibi kalkıyor bağırıyor bir süre sonra alt değiştirme biraz oyun oynuyoruz oyuncaklarıyla uyku kahvaltı kitap okuyorum resimlerini ona gosteriyorum kitabı elimden alip okuyormus gibj o birseyler mirildaniyor, şarkı söylüyorum gücüm varsa yoksa youtube dan açıyorum geri kalani yemek falan yap evi tolpla falan derken oda sürünerek geziyor etrafımda öyle ekstra birsey yapamiyoruz sen neler yapıyorsun
benimkide 6.30 gibi kalkıyor ilk emziryorum hani belki uykuya azda olsa devam eder diye 7.30 gibi kahvaltı. Zaten benimkinin iki saatte bir uykusu geliyor. Artık ne kadar uyursa bazen 1.5 saat bazen 2 saat bazen 30 dk ona göre meyve öğle yemeği sıraları geliyor. Bazen beraber oturuyoruz oynuyoruz bazen koyuyorum çitin üzerine ya karşında oturuyorum bir dinlenip kahve içiyorum yada hiç gözükmüyorum ona yarım saat kadar kendi oynuyor arkasından bakıyorum mızıldanınca gidiyorum yanına. Herşeydne çabuk sıkılıyor kucak istiyor. Kitap okuyunca dinlemiyor acaba normal mi? Ya yırtmaya çalışıyor kitabı yada oynamaya devam ediyor. Zaten iki saatte bir uykusu geldiğinden kalkması yemek yemesi bir saat ancak oyuna vs kalıyor aralarda.
Acaba bizim gündüz uykularının net olmaması normal mi? Yani sürekli değişkenlik göstermesi bazen bir saat bazen 1.5 bazen yarım saat olması? Sizde de böyle mi?

Valla cnm ben bir eğitimci olarak çocukların üzerine ne kadar titrersek o kadar yan etki yaşadığımızı düşünüyorum bireysel takılmayı da öğrenmeli ben bırakıyorum bazen oyuncağı ile kafasına vuruyor hiç ellemiyorum onun yanlış olduğunu öğrenip vurmamayi da öğrencek. Sadece oyun kuruyorum onla.Senin bebegin de saçı aciyinca öğrencek ancak bir daha cekmemeyi. Zaten hafif çekiyordur canı acısa çekmez. Kendine zaman ayirsan biraz bebeksiz belki depresyona girmekten de kurtulursun cnm cidden evde hep ayni şeyleri yapmak bir yerden sonra kafada kurup depresyona yok açıyor.
Kendime zaman ayırıyorum canım onda sıkıntım yok. Benim derdim yetebiliyor muyum acaba doğru mu yapıyorum bazı şeyleri. Çok zorlanıyorum o ayrı ama bir o kadarda zorlanmalıyım zaten diyorum

Kendime zaman ayırıyorum canım onda sıkıntım yok. Benim derdim yetebiliyor muyum acaba doğru mu yapıyorum bazı şeyleri. Çok zorlanıyorum o ayrı ama bir o kadarda zorlanmalıyım zaten diyorum
Cnm bence anne bebeğinin yanında olsun ağlayınca kucaklasın temel ihtiyaclarini karsilasin yetebiliyordun bence. Sende anlattığına göre çoğu kişiden daha cok ilgileniyorsun söylediğin şeylerin hepsi de normal kitap okurken benimki de dinlemiyor alip ağzına sokmak istiyor. Bazen yırtmak istiyor aynılar hepsi dönemsel ama 1 hafta da bile farkediyorlar.

Benşm bebeğim erkek kadın
Kızlar bugün kafama birşey takıldı, ablama gittim komşuları vardi kim istediyse ona gitti normalde hep aynı insanları görüyordu diye tanıyor diye düşünüyordum ama gördüm ki herkese gidiyor ve yabancılık çekmiyor sizce bu normal mi? Sizin bebekler ne tepki veriyor ilk kez gördüğü insanlara anlamadim bu durumu, sacma soru oldu belki ama sizde yazar mısınız durumlarınızı
Benşm bebeğim kadın erkek buyuk kuçuk demeden ona gülümseyen herkese gider uykusu gelmeyene kadar açıkmaynaa kadar da ağlamaz.

Bende arastirdim biraz buna benzer bir yazi okudum aynen sen git bakalım faydali olursa olmazsa bizde gidelim bir ara

canım o ilk kartlardan ben bulamadım nereden aldın sen
benimkide 6.30 gibi kalkıyor ilk emziryorum hani belki uykuya azda olsa devam eder diye 7.30 gibi kahvaltı. Zaten benimkinin iki saatte bir uykusu geliyor. Artık ne kadar uyursa bazen 1.5 saat bazen 2 saat bazen 30 dk ona göre meyve öğle yemeği sıraları geliyor. Bazen beraber oturuyoruz oynuyoruz bazen koyuyorum çitin üzerine ya karşında oturuyorum bir dinlenip kahve içiyorum yada hiç gözükmüyorum ona yarım saat kadar kendi oynuyor arkasından bakıyorum mızıldanınca gidiyorum yanına. Herşeydne çabuk sıkılıyor kucak istiyor. Kitap okuyunca dinlemiyor acaba normal mi? Ya yırtmaya çalışıyor kitabı yada oynamaya devam ediyor. Zaten iki saatte bir uykusu geldiğinden kalkması yemek yemesi bir saat ancak oyuna vs kalıyor aralarda.
Acaba bizim gündüz uykularının net olmaması normal mi? Yani sürekli değişkenlik göstermesi bazen bir saat bazen 1.5 bazen yarım saat olması? Sizde de böyle mi?
Biz gunde 2 kez 30dk veya 40dk en fazla olacak sekilde yatıyoruz biri sabah 9 gibi digeri 2-3 gibi, 2 uyku yapsaniz arayi açsanız aslinda daha fazla oyuna zaman kalir diye düşünüyorum, bende arada yanliz birakip mutfakta isimi yapıyorum ve sik sik kontrol ediyorum kendi sıkıldı mi ya ağlıyor yada sese doğru mutfaga geliyor,

Kızlar selam.
Bebeklerinizle gün içinde nasıl aktiviteler yapıyorsunuz?
hangi oyunlaı oynuyorsunuz?Vakit kalıyor mu bilmiyorum ama sormak istedim. Tıkandık kaldık çünkü biz. Hep aynı şeyler.
Biz 7,5-8 de kalkıyoruz. Babayı uğurluyoruz. 9 gibi kahvaltı yapıyoruz beraber. Sonra yerde oyun, 10:30 gibi ilk uyku. 1,5-2 saat uyuyor. ben ev işlerini yemeği falan yapıyorum. Kalkınca meyve veya kahvaltısnı az yediyse geri kalanı (meyveli avakadolu muhallebi). Sonra gene oyun, dr un verdiği oturma ayakta durma egzersizlerimiz var. 14 gibi öğle yemeği sonrasında genelde uyku 1 saat kadar. Kalkınca meyve veya meyve suyu. Sonra gene yerde oyun (aralarda kucakta dolaşma, mam sandalyesinde oyun oynama oyalanma, odalarda beraber iş yapma, anneye yardım etme :p :) ) Akşam 8 de baba geliyor hep beraber yemek yiyoruz. Sonra 9:30 a kadar babayla şımarma, 9:30-10 arası gece uykusu. Bu arada her yemekten sonra ve her uykudan önce mutlaka emiyor. Uyku zamanını kendi ayarlıyor, huysuzlaşınca emerek hemen uyur Gece 2-3 kere emmeye devam ediyoruz.

Deniz doğduğundan beri benden ve babasından başkasına şüpheyle gidiyor. Mesela benim annemler kendi istemedikçe kucağa almak için hiç ısrar etmediler, ayda 1 kere görse de onlara gülerek gidiyor. Ama kayınvalidemler ağlamasını takmayıp ısrarla kucağa aldılar hep ve onlara gitmek istemiyor çocuk. Yabancılara çok nadir gider, genelde gitmez. Ben de bunu takıyordum kafama. Hatta kayınvalide sana fazla bağlı bu çocuk biraz yanlız bırak falan diyordu bana üzülüyordum. Bizim Dr umuz, bu aylarda tanımadığı insanları yabancılamasını isteriz dedi bana. Hatta tanımadığı evleri, odaları da yabancılaması lazımmış. 1 yaşından sonra tepkileri farklılaşacak, demişti bana.

o yetebilme piskolojisi bendede cok fena durumda her aksam yatmadan kafama takılıyor sürekli,yeterlimiyim kaliteli zaman geçirebiliyor muyuz diye deli sorular

Benşm bebeğim erkek kadın

Benşm bebeğim kadın erkek buyuk kuçuk demeden ona gülümseyen herkese gider uykusu gelmeyene kadar açıkmaynaa kadar da ağlamaz.
Beninkide aynı ama aciktiginin farkina varmıyor yani aciksada aglamiyor iştahsız bir bebegim var maalesef sadece uykusu geldimi bana gelmek istiyor

Eğer karşındaki insan illa gel gel diye ısrar etmez, üzerine gitmez, biraz kendini alıştırıp oyun oynarsa gidiyor aslında. Kişisine göre değişiyor bizimki. Bi de boyumuz 71 kilomuz 8600 dü tam 8 aylıkken.

Eğer karşındaki insan illa gel gel diye ısrar etmez, üzerine gitmez, biraz kendini alıştırıp oyun oynarsa gidiyor aslında. Kişisine göre değişiyor bizimki. Bi de boyumuz 71 kilomuz 8600 dü tam 8 aylıkken.
Normal canim bence sonucta ilgi gostermeyen insana cocuk gitmek istemez diye düşünüyorum.benimkinin oyle şımarmasi kuzenleri falan hep büyük surekli sevmeye geliyorlar dayisi teyzesi esimin kuzenleri amcasi falan ondan alismis olabilir şımarıyor zaten birilerini görünce.

Kızlar birşey daha sormak istiyorum ne oyuncaklar aldınız bebelere nelerle oynuyorlar neleri daha cok seviyorlar, oyuncak alayim diyorum pek birseyimiz yok ama ne alacagimi bilmiyorum 😇

Normal canim bence sonucta ilgi gostermeyen insana cocuk gitmek istemez diye düşünüyorum.benimkinin oyle şımarmasi kuzenleri falan hep büyük surekli sevmeye geliyorlar dayisi teyzesi esimin kuzenleri amcasi falan ondan alismis olabilir şımarıyor zaten birilerini görünce.

Aynen canım, bunun çok aşırı olmadıkça doğrusu yok bence. Hem karakter hem de doğduğunda beri kalabalık ortamdaysa çocuk daha çok sosyalleşmiştir. Ben de bebekken kimseye gitmez kendimi sevdirmezmişim mesela. Biraz bana çekmiş :p burada Ankarada çok arkadaşım da yok, eve gelen giden de çok olmuyor. Çok kafamıza takıyoruz anne olarak en iyisini yapmak istiyoruz haliyle...

Aynen canım, bunun çok aşırı olmadıkça doğrusu yok bence. Hem karakter hem de doğduğunda beri kalabalık ortamdaysa çocuk daha çok sosyalleşmiştir. Ben de bebekken kimseye gitmez kendimi sevdirmezmişim mesela. Biraz bana çekmiş :p burada Ankarada çok arkadaşım da yok, eve gelen giden de çok olmuyor. Çok kafamıza takıyoruz anne olarak en iyisini yapmak istiyoruz haliyle...
Aynen bende öyle düşünüyorum büyüdüğü ortam cok önemli, bizimde babamız şehir dışında her aksam görüntülü konuşuyoruz alıştı baya oda bu duruma belkide babasi 15 günde bir geliyor ondan çocuk her gordugubene gulucukler saçıyor diyorum, surekli kafada kuruyorum cok zor anne olmak cok zor

X