2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
Hanımlar Merhaba
Ben 2019 Ocak annesiyim :) bizimde bir grubumuz vardı, hayli aktifti fakat whatsapp grubu açıldıktan sonra bir çok üye paylaşımlarını whatsappta devam ettirdiği için grup Aktifliğini yitirdi ve tespit edilincede banlandılar malesef.
Aramızda 1ay olduğu için sadece bende bu gruba katılayım dedim, siz bayağı aktifsiniz :)

Hanımlar Merhaba
Ben 2019 Ocak annesiyim :) bizimde bir grubumuz vardı, hayli aktifti fakat whatsapp grubu açıldıktan sonra bir çok üye paylaşımlarını whatsappta devam ettirdiği için grup Aktifliğini yitirdi ve tespit edilincede banlandılar malesef.
Aramızda 1ay olduğu için sadece bende bu gruba katılayım dedim, siz bayağı aktifsiniz :)
Hoşgeldin ☺️

Selamünaleyküm bayanlar. Ben bişey sormak istiyorum. Sünnet yaptıranlar, sünnet sonrası bakımı nasıl yaptınız? Neler kullandınız? Ne kadar sürede toparladı?
antibiyotikli krem verdi sünnet olduğu aksam bandajı düştü bandaj düşünce 5 gün günde 2 kere krem sürdük ama sünnet olduğunun akşamı mesele bitmişti aksam saat 10 da iyileşmisti bezli olunca çok rahat oluyor

Kızlar sizin bebeler gun de kac kez kaka yapıyor? Benimki gun de 4 kere yapıyor bu ek gıdaya geceli ve diş cikartmaya başlayalı metabolizması hizlandi

Benim kız günde 2 kere yapıyor, diş çıkarma etkilemiş olabilir. Ek gıdanın genelde Kabız yapma etkisi oluyor neyse ki sizde olmamış :)

Hanımlar Merhaba
Sen bizi ek gıda konusunda bilgilendirebilirsi ozaman neler yaptın :)

Kızlar eylülde işe baslicaktim ama hiç baslayasim gelmiyo artık okulun işleri ve çocuk birlikte ikiye bölüncen cocuguma fazla vakit ayiramicam gibi geliyo,bide kayinvaldemle annemin benim kadar iyi bakabileceginide düşünmüyorum şuan çünkü alerjik bı çocuk ağzına peynir yumurta verirler diye korkuyorum,ben sürekli araştırıyorum alerjiyle ilgili şeyleri, nasıl yetişir ev işi iş çocuk 1 yaşına kadar bekleyesim geliyo , kafamda deli sorular,aslında işimide seviyorum ama bebeğime fazla zaman ayiramamaktan korkuyorum

Kızlar eylülde işe baslicaktim ama hiç baslayasim gelmiyo artık okulun işleri ve çocuk birlikte ikiye bölüncen cocuguma fazla vakit ayiramicam gibi geliyo,bide kayinvaldemle annemin benim kadar iyi bakabileceginide düşünmüyorum şuan çünkü alerjik bı çocuk ağzına peynir yumurta verirler diye korkuyorum,ben sürekli araştırıyorum alerjiyle ilgili şeyleri, nasıl yetişir ev işi iş çocuk 1 yaşına kadar bekleyesim geliyo , kafamda deli sorular,aslında işimide seviyorum ama bebeğime fazla zaman ayiramamaktan korkuyorum
Cnm bende şubata kadar izne çıkacağım şubatta kurallarıma uyan bi bakici bulacagim. Imkanin varsa ki benim imkanım yok aslında ama imkanları zorlucam 1 yaşına kadar bebegin annesi ile birlikte geçirdiği zaman özgüven acısından çok önemli.

Sen bizi ek gıda konusunda bilgilendirebilirsi ozaman neler yaptın :)

Merhaba :)
Benim ikinci çocuğum ilkindende biraz bişeyler öğrendim :)
Benim en öncelik verdiğim konu sebzeyi sevmesi. Bu yüzden mevsim sebzeleriyle püre yapıp veriyorum. Kabak, havuç, patates, mısır denedim. Bizim pediatrimiz şu şekilde bir beslenme rütini önerdi:
Sabah sadece anne sütü veya mama
Öğle sebze püresi/süt
Akşam meyve püresi/süt
İsteğe göre uyumadan önce tahıllı mama/süt

Miktar bebeğin Ne zaman ek gıdaya başladığına göre verilebilir. Ben kızıma 5.ayından sonra tattırmaya başladım, şimdi 2 yk sebze, 2 yk meyve yiyor. Paket gıda vermek istemediğim için tahıllı mama yapmıyorum, zaten kızım gece pek uyanmazdı açlıktan. Ben sebzeleri direk suda haşlıyorum, minik minik doğrayıp. Az suda haşladığım için pişen sebzelere suyunuda ekliyorum vitamini için.

Et ve balık 9.aydan itibaren vereceğim. Şuan ufak ufak tavuk ve şehriye katmaya başladım sebzelere. Kırmızı meyveler yine 9. Aya kadar yasak(çilek, frambuaz gibi)
Daha basit tariflerle, besin değerlerini olabildiğince yüksek tutarak bir şeyler vermeye çalışıyorum.

Yoğurt hala vermedim :)

Merhaba. Senin bebe ek gıdayı sevdi mi günde ne kadar veriyorsun?

Merhaba :)
Benim ikinci çocuğum ilkindende biraz bişeyler öğrendim :)
Benim en öncelik verdiğim konu sebzeyi sevmesi. Bu yüzden mevsim sebzeleriyle püre yapıp veriyorum. Kabak, havuç, patates, mısır denedim. Bizim pediatrimiz şu şekilde bir beslenme rütini önerdi:
Sabah sadece anne sütü veya mama
Öğle sebze püresi/süt
Akşam meyve püresi/süt
İsteğe göre uyumadan önce tahıllı mama/süt

Miktar bebeğin Ne zaman ek gıdaya başladığına göre verilebilir. Ben kızıma 5.ayından sonra tattırmaya başladım, şimdi 2 yk sebze, 2 yk meyve yiyor. Paket gıda vermek istemediğim için tahıllı mama yapmıyorum, zaten kızım gece pek uyanmazdı açlıktan. Ben sebzeleri direk suda haşlıyorum, minik minik doğrayıp. Az suda haşladığım için pişen sebzelere suyunuda ekliyorum vitamini için.

Et ve balık 9.aydan itibaren vereceğim. Şuan ufak ufak tavuk ve şehriye katmaya başladım sebzelere. Kırmızı meyveler yine 9. Aya kadar yasak(çilek, frambuaz gibi)
Daha basit tariflerle, besin değerlerini olabildiğince yüksek tutarak bir şeyler vermeye çalışıyorum.

Yoğurt hala vermedim :)
Benim bebeğim süt alerjisi var doktor 5.5 aylık ek gıdaya başlattı günde 2 öğün ve her öğünde ayrı ayrı 1 çay bardağı yemesini istyo:KK43: bugün 4. Günümüzde ve nerdeyse ilk gün daha güzel yiyodu sanırım zorlamaktan soğuttum çocuğu asla doktorun dediği ölçülerde yemiyor napıcam ben:KK43:

Cnm bende şubata kadar izne çıkacağım şubatta kurallarıma uyan bi bakici bulacagim. Imkanin varsa ki benim imkanım yok aslında ama imkanları zorlucam 1 yaşına kadar bebegin annesi ile birlikte geçirdiği zaman özgüven acısından çok önemli.
Ya dimi bı kayinvaldemin elinde bı annemin elinde,herkesin bakımı farklı ,aslında benimde imkanım çok yok şuan ama,bebiş için harcamaları kisarim artık napim :)

Benim bebeğim süt alerjisi var doktor 5.5 aylık ek gıdaya başlattı günde 2 öğün ve her öğünde ayrı ayrı 1 çay bardağı yemesini istyo:KK43: bugün 4. Günümüzde ve nerdeyse ilk gün daha güzel yiyodu sanırım zorlamaktan soğuttum çocuğu asla doktorun dediği ölçülerde yemiyor napıcam ben:KK43:

Merhaba ❤
Süt alerjisi için özel mamalar olduğunu biliyorum, acaba kullandınız mı? Bebeklerin iştahları zaman zaman değişiklik gösterebilir, bebeği yemek için zorlamak tavsiye edilmiyor :KK43: Zaten daha yeni başlamışsınız. Hemen 2 çay bardağına denk şekilde yemeye başlayamaz ki.Bence biraz zaman tanıyın. Mutlaka daha iştahla yemeye başlayacaktır. Bebeklerin tatlarını sevdiği mamaları yapabilirsiniz muzlu, Armutlu, organik bebe büskivili(ev yapımı)

Merhaba. Senin bebe ek gıdayı sevdi mi günde ne kadar veriyorsun?
Canım ben senden önce başladım biliyorsun,o yüzden ilk günler istememesi normal, şuan baya baya sebze çorbası iciyo her günü her gününü tutmuyor tabi ama genelde uuykudan uyandıktan sonra daha guzel yiyor.bazen tek öğünde istenilen miktarda yemesse boluyorum iki öğünde vermiş oluyorum

Bi gunde 2 çay bardağı baya çokmuş canım ya ,benim 1 çay bardağı oluyo anca,oda ilk başlarda bı fincan kadardi,azar azar arttirdim,bide doktora sordum mi icmezse ne yapım diye ,zorlamayın diyolar ama

Merhaba ❤
Süt alerjisi için özel mamalar olduğunu biliyorum, acaba kullandınız mı? Bebeklerin iştahları zaman zaman değişiklik gösterebilir, bebeği yemek için zorlamak tavsiye edilmiyor :KK43: Zaten daha yeni başlamışsınız. Hemen 2 çay bardağına denk şekilde yemeye başlayamaz ki.Bence biraz zaman tanıyın. Mutlaka daha iştahla yemeye başlayacaktır. Bebeklerin tatlarını sevdiği mamaları yapabilirsiniz muzlu, Armutlu, organik bebe büskivili(ev yapımı)
ANne sütü aldığı için mama vermiyoruz şuan. Ben süt diyeti yapıyorum. EK gıdayada bağırsakları toparlansın diye erken geçirdi. Hafta hafta ne vereceğimi söyledi doktor sebzelerle başlattı sonra meyve tahıl vs vs ekleniyor. Çok zorlamak istemiyorum inşallah zamanla alışır :KK43:

Glisemik yükü yüksek çünkü tahılların. Ayrıca eşim tarafında tiroid, haşimato, şeker, tansiyon var. Benim tarafımda şeker, kalp-damar var. Babamın kuzenleri kanserden hayatlarını kaybetti hep maalesef. Gluten bu hastalık taşıyan genleri uyandırıyormuş. Ayrıca gece maması diyerek verilen irmik, ruşeym, siyez vs yüksek miktarda glikoza dönüşüyor ve bu da kan şekerini etkiliyor. Aslında tok tutmuyor. Kan şekerini yükseltiyor aniden sonra birden acıktırıyor. Bu sefer daha fazla yeme eğilimi oluyor. Sebze yemeği ile de doyuluyor. Nohut unu yapmayı deneyeceğim bir aya kadar kıvam için çorbalarına koyarım diye.

Geçenlerde evde hiç ekmek kalmamış. Kahvaltı da sadece yumurta ve kabakla omlet yaptım. Öğlen semizotu pişirip(pirinç bulgur koymam asla. Çünkü biri nişasta diğeri gluten) iki tabak yedim. Akşam yemeğine kadar hiç acıkmadım. Ekmek yesem on kere girip çıkıp ağzıma bir şey atardım. Kızıma da vermek istemiyorum buğdayın hiçbir türlüsünü.

nohut unu tarifini paylaşır mısın çok iyi yapmışsın glutensiz beslenmekle. ben bir türlü çıkaramadım hayatımdan deneyeceğim. nohut unundan ekmek yapılıyorsa onu deneyim önce kendimde.

Canım ben senden önce başladım biliyorsun,o yüzden ilk günler istememesi normal, şuan baya baya sebze çorbası iciyo her günü her gününü tutmuyor tabi ama genelde uuykudan uyandıktan sonra daha guzel yiyor.bazen tek öğünde istenilen miktarda yemesse boluyorum iki öğünde vermiş oluyorum
Evet canım ondan sana sordum. Ne kadar sürede güzelce yemeye başladı? Bizimki dilinin üstünde bekletiyor :KK43: çok stres oldum zorlamakta istemiyorum. Doktor zorlama ama yesin diyo nasıl olcaksa o.

X