2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
Valla canım en son rota aşılı çocuğu olan arkadaşım 2 gündür hastanedeyiz diye dert yanıyordu. Bu iş benim kafamı kurcalıyor. Eşimle konuştuk karar verdik biz yaptırmayı düşünmüyoruz. Eşim ilaç firmasında çalışıyor bu arada :)

A Life Hospital (eski adı Etimed) Eda Yörgüç. Etimesgut'ta canım. Daha önce de konuşmuş muyduk biz bu konuyu?

2 gün önce düşündüm aynı şeyi. Bir daralma geldi durduk yerde. Lohusalık 40 günde bitmiyor muydu yahu:işsiz:
Etimesgut baya uzak bize yakın olsa götürürdüm arabam yok çünkü. O yüzden eve yakın doktorlara bakıyorum mecburen. Yine de teşekkür ederim siz memnunsanız ne mutlu size darısı bize inşallah ☺️

Ben yaptırmayı düşünmüyorum rota aşısını.
Bir arkadaşım var rota aşılı birinden çocuğuna rota vürüs bulaşmış. İkisinin de hastalık seyri aynı, şiddeti aynı. Hastanede yatmışlar. Bu hikayeleri de hep duyuyorum, ne anladım ben öyle aşıdan:işsiz:
Bende yaptır miycam viral oldugu icin aşı sonrasi laktoz intoleransi olan bebekler varmiş sinmiyor açıkçası

Kontrol için şehir hastanesine götürmüştüm yine, orada çocuk doktoru Zehra hanım var ona denk geldim, çok güzel muayene etti saolsun, bundan sonra polikliniğine bakar ona denk gelmeye çalışırım yine.

Ya bi risk sonuçta, yaptırınca öyle bi rahatsızlık vermiyor çocuğa, düşüncenizde haklısınız ama ben risk almayıp yaptırıcam ne olur ne olmaz. Ama menengekok için şu an ne yaparım bilmiyorum, ilaç firmaları çalışmaya başlayınca modaya çıktı sanki. Onun vakti var daha düşünücem bi de doktorumuza danışırım inşallah.

Çok yaygın hastalıklarsa aşı takvimine alınsınlar, pahalı da namussuzlar. Parası olan yaptırsın, fakirin çocuğu ölsün der gibi bir şey bu :KK43:
İlaç firmalarının çalışma prensiplerini az çok biliyorum eşimden dolayı da ondan söyledim canım eşimin işini.
Karar herkesin kendinin tabiki. Biz dediğim gibi şimdilik düşünmüyoruz.

Etimesgut baya uzak bize yakın olsa götürürdüm arabam yok çünkü. O yüzden eve yakın doktorlara bakıyorum mecburen. Yine de teşekkür ederim siz memnunsanız ne mutlu size darısı bize inşallah ☺

İnşallah gönlüne göre bir doktor bulursun canım :KK36:

Kızlar bu meningokok aşısı resmen bilincaltimiza yerlestiriliyor instada kisa film bile yapmislar hastaligin teshisi zor ve ölümcül müş ayy daral geldi ticari bi hesap var ortada belli yani her birdoz 400 lerde yani böyle ölümcül hastaligi devlet neden aşılamıyor sağlık bakanligini arayanlara bilgimiz yok cevabi veriliyormuş ayy benimciddi kafam karisik

Kızlar kendimi tükenmiş bitmiş gibi hissediyorum hiç böyle değildim hasta mi olucam bilmiyorum annesiz 20.günüm her sey iyiyken eror verdi vücudum. Reflekslerim azaldı bugün tartıldım 2 kilo almisim kendimi çok çirkin hissediyorum
Ayy canım ya nolucak böyle bilmiyorum aslında akrabaydi komsuydu olsa arada gider kafa dagitirdin bence cok iyi geliyor birde calisiyodun sanırım ister istemez daha cok zorlaniyosun valla bizde de durum seninkinden pek farkli değil kendime hep diyorum sabret gecicek cok degil ramazan-ı bulsak yeter ama zaman cabuk geciyor baksana siz 50 küsür gun oldunuz bile

Canim benim dikislerimde cok agri acima oldu az aciklik oldu gittim hic bisey yapnadi canim biseye zorladiysan ondan olmustur
Dinlendim bugün biraz daha iyi gibiyim. Dediğin gibi bir sey yapmayacak
  • İlk aylarda aşırı ağlama ve ciddi gaz sancısı
  • Beslenme sonrası kusmalar ve buna bağlı olarak tartı alamama
  • Kanlı ve sümüksü dışkılama ve bezen de kabızlık
  • Ciltte egzama tarzında kızarık ve kaşıntılı deri döküntüleri
  • Geçmeyen bir hışıltı, öksürük, burun tıkanıklığı
  • Tekrar eden bronşit ve/veya bronşiolit atakları
Böyle yazıyo nette canım. Evet iki gündür uykusuzum ondan söndü memeler demek:KK43: ya yavrum doysunda önemli olan o. Bizim kız sabah 4-5’den sonra hiç uyumuyo valla. Ya bana sanki bugğnler geçmicek hep böyle uykusuz bi bebek olcakmış gibi geliyo. İnşallah zamanla geçer 3-4 ay sonrada olsa düzelsinde yeter ki:KK43: bugün eşime galactago aldırdım inşallah işe yarar. İkincş ay kontrolümüze daha çok var iyi beslensin kuzucuklar. 45. Güne kalça ultrason için randevu aldım.
Sagol canım kusma var ama kilo alıyor bizimki. Kalca ultrasonu bize 3. Ay dediler gec mi olmus oluyor o zaman

Aynen cnm tıktım agzins acıkınca aliyor mecbur. Korse takiyor musun o da dikişi agritiyor ben de ne zaman taksam agriyo
Takıyorum ama gece yatarken rahatlatiyor diye otururken takarsam ağrı yapiyor bendede
Bir de size arkadaşımın doktor kontrol görüntüsünü atıyorum işinize yarar belki.
cok güzel paylaşım teşekkürler
yok canım folik asit dışında bişey kullanmadım. Abisi 5.5 aylıktı çıkardığında ilk dişini
Canım seninkiler erken çıkarıyor o zaman

Kızlar bu meningokok aşısı resmen bilincaltimiza yerlestiriliyor instada kisa film bile yapmislar hastaligin teshisi zor ve ölümcül müş ayy daral geldi ticari bi hesap var ortada belli yani her birdoz 400 lerde yani böyle ölümcül hastaligi devlet neden aşılamıyor sağlık bakanligini arayanlara bilgimiz yok cevabi veriliyormuş ayy benimciddi kafam karisik

Valla arkadaşım kıytırıktan iki ilaç için ne işler dönüyor piyasada bildiğim için tek dozu 400 lira olan aşı için neler alınıp veriliyor karşılıklı ben çok merak ediyorum. İnan benim de içimi çok bulandırıyor bu iş. Ali Fuat Serpen diye bir doktor var ya ben de onu takip ediyorum o paylaşmış video izledim az önce. Seninle aynı fikirdeyim, bu kadar ölümcül bir hastalık neden aşı takviminde değil? Kızamıktan, kabakulaktan önemsiz mi yani bu menenjit?
Kampanya mı başlatsak ne etsek bu iş için? Doktorların 'illa yaptırın menenjiti' baskılarıyla baş başa bırakmasa devlet bizi de şu işe bir el atsa?

Valla arkadaşım kıytırıktan iki ilaç için ne işler dönüyor piyasada bildiğim için tek dozu 400 lira olan aşı için neler alınıp veriliyor karşılıklı ben çok merak ediyorum. İnan benim de içimi çok bulandırıyor bu iş. Ali Fuat Serpen diye bir doktor var ya ben de onu takip ediyorum o paylaşmış video izledim az önce. Seninle aynı fikirdeyim, bu kadar ölümcül bir hastalık neden aşı takviminde değil? Kızamıktan, kabakulaktan önemsiz mi yani bu menenjit?
Kampanya mı başlatsak ne etsek bu iş için? Doktorların 'illa yaptırın menenjiti' baskılarıyla baş başa bırakmasa devlet bizi de şu işe bir el atsa?
Valla bakanlık şu an komple aşıyı bırakanlarla savaşıyor. O da yeni moda ya, “ben aşı yaptırmıcam” akımı.

Bizimkinin öyle sabit bir ağlama saati yok. Başlayınca 3 saat ağlama da yok, çünkü sürekli ağlak olduğu için kendini dinlendiriyor. Arada karnını doyuruyor uyuyor sonraki meme ve uykuya kadar yine ağlıyor :KK53:
Kafayı yemelik bu ilk aylar valla.

Ben de en son 38. hafta bittiğinde gitmiştim. 9 hafta olmuş rezalete bak :olamaz:
Çok şükür hallettim geldim. Ağrı sızı da olmadı hiç. İyileşti zaten benim dikiş yerlerim iyice. 49 gün oldu bugün.

Teşekkür ederim canım. Faydalı şeyler var gerçekten.
Keşke her şey doktorların söylediği gibi olabilse. Kucağında, memede uyutma diyorlar ya çıldırcak gibi oluyorum bunu duyunca. Morarana kadar ağlayan çocuğu memede uyudu diye uyandırcaz herhalde :işsiz:
Bazen insan uyusun da amuda kalkar öyle tutarım kucağımda diyecek hale geliyor valla. Çaresizlik her şeyi yaptırıyor ama bunu anca fena çocuğu olanlar anlar. 'Ben yaptım oldu' olmuyor her zaman. Çocuğun zaten yapacağı varmış diyorum ben de :işsiz:
Her çocuk her yola gelmiyor yani.
İlk kızım da böyle zordu ama şu an kendi odasında kendi kendine uyuyor. Bu da uyuyacak eninde sonunda. Çocukla inatlaşmaktan vazgeçtim ben. Her dönemi farklı olacak. Şu an böyle istiyor böyle idare etcez.

Sık canım biraz, damlayla olmaz o. Nefes yolunu açık tutmak çok önemli hastalıklar için.

Hangi doktor canım bu? Hangi hastanede?
Nerde oturuyorsunuz? Benim çocuk doktoru çok ilgileniyor bıkmadan her soruya cevap veriyor. Yakınsanız tavsiye edebilirim.

Seninkiler erken fırtlatıyor dişleri belli. Çıkabilir bu ayda da.
Benim dişim 10 aylıkken çıkmış. Büyük kızımın ilk dişi doğumgününden 10 gün sonra göründü, 13. Ayda yani.
Bu cimcimeden de yaşına kadar bir hareket beklemiyorum:confused:

Ben 40+1'de doğum yaptım, hafta hesabımız tam tutacak desene atak haftalarına bakarken.
İlk kızımda vardı gözyaşı kanalı tıkanıklığı, masaj ile açılmıştı operasyona gerek kalmadı.
Sürekli gözü çapak da yapıyordu, doğum sırasında mı enfeksiyon kaptı acaba demiştik ama bekledik geçmeyince Netira kullanmıştık bir şişe bitene kadar. Şifamız ondaymış, bir daha da olmamıştı.
Tesekkur ederim canim cesaretlendim senden biraz. Biraz daha iyilessin gidicem bende insallah

Valla bakanlık şu an komple aşıyı bırakanlarla savaşıyor. O da yeni moda ya, “ben aşı yaptırmıcam” akımı.

Asla aşı karşıtı değilim. Ben aksine, ciddi hastalıkların tamamının aşı takvimine alınması gerektiğini düşünüyorum. Ciddi paralar dönüyor çünkü bu işte.

Ayy canım ya nolucak böyle bilmiyorum aslında akrabaydi komsuydu olsa arada gider kafa dagitirdin bence cok iyi geliyor birde calisiyodun sanırım ister istemez daha cok zorlaniyosun valla bizde de durum seninkinden pek farkli değil kendime hep diyorum sabret gecicek cok degil ramazan-ı bulsak yeter ama zaman cabuk geciyor baksana siz 50 küsür gun oldunuz bile
Bugün kaka yapmadı tek sabah azcik yaptı ondan mızmız daha da yordu beni valla kızlardan 5 gün kaka yapmayanlar vardi anlatıyordu nasıl basediyorsunuz valla Allah yardımcınız olsun birde kolik olan bebekler sürekli ağlayan kucak isteyenlerde çok zor anneyi çok yıpratıyor benimki iki gündür huy değiştirdi memeyi alırken öğürüyor çok emmiyor sütüm de çok yok bugün bugün bir yellerdeyiz yani yarin ola hayrola:))

bende öyleyim lohusalıkta depresyona girmedim şimdi giriyorum sanki
Benim anlık değişiyor ruh halim ya bazen benden mutlusu yok bazen perde çekiliyor sanki ruhuma bakalim sag salim atlatalım ins bu süreci beden yorgunluğu çok etkilemiyor beni de kafam yorgun gibi. Yalniz olmadığımi bilmek guzel Sagol cnm

Valla canım en son rota aşılı çocuğu olan arkadaşım 2 gündür hastanedeyiz diye dert yanıyordu. Bu iş benim kafamı kurcalıyor. Eşimle konuştuk karar verdik biz yaptırmayı düşünmüyoruz. Eşim ilaç firmasında çalışıyor bu arada :)

A Life Hospital (eski adı Etimed) Eda Yörgüç. Etimesgut'ta canım. Daha önce de konuşmuş muyduk biz bu konuyu?

2 gün önce düşündüm aynı şeyi. Bir daralma geldi durduk yerde. Lohusalık 40 günde bitmiyor muydu yahu:işsiz:
Benim her şeyim uzar sanirim lohusalikta uzadı ama bence herkes çekilince hele birde 2 çocuk varsa uzun sure lohusasin bence. Az önce banyoya gittim bir yığın çamaşır her gün makina çalışıyor bulaşık yemek ayrı bir olay :KK43:

Benim anlık değişiyor ruh halim ya bazen benden mutlusu yok bazen perde çekiliyor sanki ruhuma bakalim sag salim atlatalım ins bu süreci beden yorgunluğu çok etkilemiyor beni de kafam yorgun gibi. Yalniz olmadığımi bilmek guzel Sagol cnm
birebir beni tarif etmişsin sanki evet tam olarak bu duyguları yaşıyorum canm bende yanlız olmadığımı hissettim

Ben günde bir kere yapıyorum canım hiç bilmiyorum kaç kere yapılabilir. Ay çok geçmiş olsun inşallah ilerlemez ama bence bi görünün doktora .
benim bebişin burnu çok tıkanıktı bugün, günde iki kez yapıyordum ama baktım çok kötü biraz internette araştırdım 2 saatte bir yapılabilir diyorlar. ama emin olamadım haftaya doktora gideceğiz ben de soracağım. her gün bir sürü şey çıkıyor canımın burnundan

Canım ben şimdi bu sling videosunu izledim alıcamda bizim bebeler daha küçük ya bu bacakları ayırarak koysak bir şey olur mu ? Yoksa bacaklar içeride pozisyonunda mı koyuyosun sen ?
bacakları ayırarak koydum, bebeğini giyenler diye (tam ismini hatırlamıyorum) bir grubun videosunda 1 aydan büyük bebekleri bacaklar içeride yapmayın diyordu. ben de dışarda yaptım, M şeklinde olacakmış bacaklar

Bugün kaka yapmadı tek sabah azcik yaptı ondan mızmız daha da yordu beni valla kızlardan 5 gün kaka yapmayanlar vardi anlatıyordu nasıl basediyorsunuz valla Allah yardımcınız olsun birde kolik olan bebekler sürekli ağlayan kucak isteyenlerde çok zor anneyi çok yıpratıyor benimki iki gündür huy değiştirdi memeyi alırken öğürüyor çok emmiyor sütüm de çok yok bugün bugün bir yellerdeyiz yani yarin ola hayrola:))
Benim kızda ishal mamasi tuketiyor düşün yavrum normalse olsa rahat yapacak ama mama zorluyor ve baska mama kullanma şansımız yok olsun buna şükür diyorum bizde de bugün ciddi ikinmalar morarmalar rahat uyuyamama başladı surekli pirtlatti ama rahat degiliz sende canini sikma sütünü akışına bırak psikoloji cidden önemli ben nasil olsa mama vermek zorundayim sütüm de laktoz var olsada olur olmasa da olur modundayim ya sütüm bildigin arttı birini emzirirken digerinden akıyor ama.yok.olmuyor deyip takincada olmuyor du biraz vurdumduymaz olmayi basarbilmemiz lâzım bunu basda kendime söylüyorum tabii

Kızlar tam 8 saattir bebeğimi uyutamıyorum ne yaptıysam uykuya geçmiyor ne yapmam gerekiyor kafayı yememe az kaldı benim gibi olan varmı ya
merak etme yalnız değilsin, benimki de sabah 10dan akşam 11e kadar toplasan 2 en fazla 3 saat kesintli şekilde uyudu. 15 dakika yarım saat en fazla. 11de uyudu,kaldırmayacağım, ne de olsa kendi uyanacak açım diye. gözleri kapanıyor, uyumamak için inat ediyor benimkisi. sabredeceğiz bugünler bitecek.

X