2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Yazı alıntıdır ...
Çocuklarımızın güzel günlere büyümesi dileğiyle inşallah ortalık düzelir ülke güllük gülistanlık günlere doğru ilerler ://

UZM. PSK. RAMAZAN ŞİMŞEK
Yeni bir kardeş geldi diğerinin “pabucu dama atıldı”. “Sen büyüksün, sen küçüksün; sen kızsın, sen erkeksin” dediler bir türlü kardeş olamadık.

Okula başladık. “Uzun kısa, çalışkan tembel” diye ayırdılar “arkadaş” olamadık.

Sınıfa engelli bir çocuk geldi. Aileler “Çocuğumuz etkilenecek” diye şikâyet ettiler. Allahtan çocuk gitti de etkilenmedik!
Keşke etkilenseydik, beraber maç yapsaydık. Gol atmakta zorlanırdı belki ama kalede dursaydı da gol yeseydi. Kazanınca beraber sevinirdik, kaybetsek beraber üzülürdük. Belki o zaman anlardık Yusuf’un yüreğinin bizden çok büyük olduğunu.

Maç demişken bir gün abiler kahvede maç izliyordu. Kahveler, sporla ilgilenen insanlarla dolup taşmıştı diye sevinirken bir de ne duyalım; maç izlerken büyük bir kavga çıkmış ve onlarca insan yaralanmış. O zaman öğrendik Fener ile Cimbom’un düşman olduğunu.

Bazı akrabalar erken kalksın diye esneme numarası yapılırken bazıları kapıda karşılandı, oturmaları için ısrar edildi. Almanya’dan geliyorsa üstüne bir de kuzu, koyun kesildi. Büyüyünce anladık nedenini!

“Bu okul neden böyle, onlar neden farklı giyiniyorlar?” diye sorduk parayla gidenin “özel” olduğunu o zaman duyduk.

Köylerde her okul olmaz. Kazanır gidersin bir şehre, devletin yatılı yurtlarında kalırsın. Bir gün iki sınıf arasında sataşmalar, tartışmalar oldu. “Yatılı” öğrenciler bir odaya “gündüzlü” öğrenciler başka bir odaya çekildi. “Biz” dayak yedik “onlar” nasihat. Gündüzlü öğrencilerin bize çok yaklaşmaması, mümkünse bizimle arkadaşlık etmemesi gerekiyordu.
Anladık ki biz yatılılar çok özeliz :)

Sağcı ve solcu kelimelerini öğretmenlerimizden duyduk. Sağcı ile solcuların ayNı masada oturmaması gerektiğini, arkadaşlık etmemesi gerektiğini öğretmenlerimizden öğrendik. Öğretmenler odasında sürekli ayrı oturuyorlardı. Nedenini bir türlü soramadık. Sağ olsunlar milletvekillerimizden öğrendik de rahatladık.

Arkadaş üzgün. “Ne oldu birader, niye üzgünsün?” dedim. “Ayşe’yi istedik, sorun oldu” dedi. “Ne sorunu birader?” demeye kalmadan öğrendim sunnilerle alevilerin evlenmesinin sorun olduğunu.

...Ölüler de farklıymış, ölmeden öğrendik çok şükür...
Neyse daha fazla canınızı sıkmayayım.
Zor olacak, güç olacak ama birlikte yaşamayı inşallah öğreneceğiz.. UZM. PSK. RAMAZAN ŞİMŞEK

Canim hic kafaya takma. Dis donemi de cok etkiliyor. Masallah son iki haftadir cok iyiye gidiyoruz. Morali yerinde olunca bebislerin gelisimleri de hizlaniyor.
Ben iki kez goturdum hungur hungur agladi ya. Insallah alisirlar cunku bakimsiz kalmak da once insanin kendisine moral bozuklugu oluyor

Bana da arayacagız dediler.ben de yaptırırım artık halbuki bizden aldıgı antikorlar,bebeklerimizi korurmus yaşına kadar

6 Ocak ta 9 aylık olacak kızım.12 Ocak ta aşı yapılacak.
9 ayda aşı var zaten kızamık mı kızamıkcık mı ne adı öyle bırsey ve saglık ocakalrı arayıp haber verıyor bız bugun tam dokuz aylık olduk ve asımız yapılacak ahatta ası oncesı hastaneye gıdıp kan tahlılı yaptırmamızı ıstedıler, dunde kan verdık kan sayımı hemogram 12, demır baglama kapasıtesı 385 cıkmıs ama bırkac degerı dusuk bırı de yuksek nerdeyse ıkı katı netten baktım enfeksıyon kaynaklı falan dıyor, dun hastanede doktor yokmus gosterememısler bugun saglık ocagına gosterecekler sıkıntılı bır durum varsa onlar yonlendırır artık...

Enfeksiyon dediğin değeri diğerleri ile değerlendiriyorlar herkesde yüksek çıktı sıkıntı yoktur merak etme bizimde yüksek çıktı,
Kızamık aşısı için bugün konuştuk doktorunuzla 9.ayda yapmayacak, Fuzuli 9.ayda yapılan kızamık dedi sadece %30 koruyuculuğu varmış oda garanti değilmiş ve birüsürü yan etkiden bahsetti uzun uzun , yaşında yapacak, varsa özelde güvendiğiniz bir doktor gidip danışmanızı tavsiye ederim, aşı takviminde var diye sağlık ocağı yapıyor 9.ayda kızamığı, ben sadece veremi yaptırdım sağlık ocağında birdahada götürmedim,

Kızlar kızamık aşısı konusu olmuş arkadaşa da yazdım ama tekrar yazıyım,,

Bugün doktora gittik ufaklık nezle
Kızamık aşısı ile ilgili uzun uzun anlattı ki rota dahil tüm aşılarımızı yaptı doktorumuz...
9.ayda yapılan kızamık aşısının sadece %30 koruyuculuğu varmış ve birsürü alerjik yan etkisinden bahsetti uzun uzun...
yaşında yapacak bizim aşımızı,
Özetle özelde güvendiğiniz bir doktor varsa ve çevrenizden dolayı risk altında değilseniz doktora danışmanızı araştırmanızı tavsiye ederim,
Aşı takviminde var diye yapıyor sağlık ocakları,
Bu bizim kararımız tabi ben sadece sizlere aktarıyorum yanlış anlamayın lütfen herkesin kesinlikle kendi insiyatifinde olan bir konudur...

Aynen bizim doktor da yaptirmamamizi söyledi 9. Ayda. Bende yaptirtmiyorum

Kizlar merhaba, ufaklik buyudu onunla ilgilenmekten gercekten iyice bakamaz oldum. Ama hamileligimizi birlikte gecirdik, bir gonul bagimiz var. Umarim herkesin hayati yolundadir. Girer girmez asi konusunun gectigini farkettim. Benimde bir sorum olacak: ozel bir asidan bahsetti doktorum. Kacinci ayda ozel asi vardi? Asilar birde muayene derken 9.ay kontrolunde suprizle karsilasmayayim hazirlikli gideyim.

Aynen bizim doktor da yaptirmamamizi söyledi 9. Ayda. Bende yaptirtmiyorum

Ya bende yaptırmayacaktım bizimki zaten alerjik ama bugun yegenim 9 yaşında her yeri kabarmış ödüm patladı kızamık oldu diye salgın varmış doktorumuz mutlaka yapılması gerektiğini bulaşsa bile hafif geçirebiliceni söylemiş ablama biz üniversite hastanesinde yaptırıcaz gözetim altında

Bu arada kızlar bebişlerin boyu kilosu ne alemde biz kilo veriyoruz çünkü 5. Ci diş geliyor sürünmeye basladı ana boyumuzun iyi oldugunh düşünüyorum bugun ölçtüm 71 cm kız

Aslicim biz ayni gun dogum yapmistik hatirlarsan. Kizlarimiz ayni gun dogdu. Bende sana bizimkinden bahsedeyim moralin duzelsin. Emekleme sifirrr, emeklemeyi gectim yuzu koyun yatirdigimda bile durmak istemiyor. 15 saniye sonra kafasini yere atip oyle takilmaya basliyor. Donuyor ama kolu altta kalinca kendini tekrar geri atiyor. Donmeyide beceremiyor yani. Tek yaptigi sey: ayaklariyla kendini asagiya kaydirarak salincaktan dusmeye calismak; cani isterse koltuga tutup bizim yardimimizla 20 sn ayakta durmak; birde bol bol ayaklariyla oyun halisindaki maymunu tekmelemek. Birde yurutecin icinde geri geri gitmeyi ogrendi oda arkasi donuk olan tvye ( tvye karsi oturtturmuyorz) bakabilmek icin ogrendi onuda. Simdi eminim sende bizim gibi ugrasiyorsundur ama bir ilerleme kaydedemiyorsundur. Butun gun annemle ikimiz cocuga jimnastik, yurutme cabalari vs neler yapiyoruz ve eminim sende yapiyorsundur. Her cocuk farkliymis, her cocugun bir zamani varmis. Elinde sonunda yuruyecek ve kosacaklar.

Bu arada hala 1 tane bile disi cikmadi. Hergun labne peyniri yer, koca kase ev yogurdu hergun yer. Sever yani sut urunlerini ama disin esamesi yok

Kimse yazmıyor diye bakmıyordum baya yazılmış :)) eski günlere dönsek ne güzel olacak

Kızlar bende memleletteyim aşıyı burada yaptırasım yok kendi hemşiremizden çok memnunuz. Doktorumuzda mersinde kaldı tabi.

kalonce KardelenRuzgar sizin doktorlar kızamığı yaşında mı yaptırın dedi? Yoksa hiç mi yaptırmayın dedi?

Ay bide yemeklere felan ben hiç dikkat etmiyorum kendi yemeklerimizden yiyor bertuğ da.
Bi tatlı özel yapıyorum havuçlu incir kabak felan gibi. Çorba çok seviyor. Ispanak vericektim bugün ilkkez fırsat olmadı bide yutabilir mi bilemedim boğazına yapışır mı ki?
Bide bana gün yetmiyor arkadaş :) geç kalktığımızdan sanırım. Ya meyve kalıyor ya yoğurt yoğurtda cacık olarak yiyor zaten bi sevmedi. Bugün akşam yemeği kaldı ama uyuyunca:))

full emmeye devam gece öyle çok emiyor ki çişler dışarı çıkıyor

Elmek sorulmuş ben eti cici bebenin ekmeğini kullanıyorum. Yarısı kadarına ya çorbaya yada yemeğin suyuna banıyorum. Oda canı isterse yiyor zatn
Biz ek gıdada hala bi rahatız :))

Diş gelmeyen bebelerin anneleri et sUyu verin. Bana dedilerki et suyu çabuk çıkattırır dişi. Hergün çorbaya yemeğe ekliyorum.

Selam kızlar epeydir yazamıyorum. Önce ben sonra kızım kötü bi grip atlattık. Malesef bebeğim bronşit olmuş. Bir hafta antibiyotik kullandık. Kan tahlilinde birkaç kan değerine ve d vitaminine bakıldı. İyi ki doktorun ısrarına rağmen kan damlası vermemisim çünkü kan değerleri iyi çıktı. D vitamini carlons kullanıyoruz. 9. Ay kontrolünde 8.200 ve 74 cm çıktı. Bir haftadır alkış yapıyor sürekli konuşuyor sürünüyor emeklemiyor tutunup kalkmaya çalışıyor ama başaramıyor. Alttan iki dişi dışında diş yok. Çok sevimli çok tatlılar değil mi? Oldum olası 9 aylık bebeklerin tam sevilme çağında olduğunu düşünürdüm cidden öyle bi dönemdeler sanki :)

İnşallah herkes iyidir. Hepinizi ve bebeklerinizi öpüyorum :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…