2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Çıldırıcam. Bebeği ek gıda yerken Öğürüp kusan var mı?
Peynir yumurta sarısı ekmek ezdim verdim yedi biraz en son lokmada öğürdü ve yediği ne varsa kustu. Küçükte veriyorum lokmaları niye böyle yapıyor anlamıyorum bu çocuğu ben
Canm acele vermiyorsun demi birde doyuyordur belki alışık değil daha annesi sabır

Yazan arkadaşlar olmuş
Belliki bazı bebekler başta yiyor ama sonra kusmalar öğürmeler bir çeşit tepki ile red ediyor ,
Ben çok güveniyordum ek gıda olayına rahat etcez diye ama bende sınıfta kaldım :)
Öncelikle acele etmeyin
Verdiklerinizi tadın :) yenebilir şeyler olsun az biraz bağımsız olun tariflerde, sebzelere azıcık tuzsuz salça gibi , yoğurdu ayran yapıp bardakla vermek gibi, sabah yumurtasına 1 bisküvi ezin anne sütü ekleyin biraz mesela yerde hemen peyniride ekleyin karışıma
Bisküvi soranlar olmuş kendiniz yapın tarifi tekrar paylaşırım kolay ve sağlıklı ,
1-2 aya kadar yeme düzenleri oluşur muhtemelen
Çünkü Halen ek gıdayı yemek olarak algılamıyorlar , oğlum yediği zaman bile hemen ardından meme istiyor....
Sabır sevgili anneler

Bisküvi tarifimiz,
Mesela yoğurt suyu yerine ıhlamur koyabilirsiniz,
bir arkadaşıma göndermiştim, pirinç unu yerine verdiği mamadan koymuş,
Mandalina portakal üzüm suyu koyabilirsiniz hem vitamin hem lezzet verir
  • 2 Çay bardağı tam buğday unu
  • 1/2 Çay bardağı irmik (irmiği aZcık suda ezdim kaşıkla)
  • 2 Çay bardağı pirinç unu (yulaf unuda olabilir ) ben pirinç unu koydum
  • 4 Yemek kaşığı tuzsuz tereyağ
  • 1 Yemek kaşığı yoğurt ve hamura kıvam vermek için 2-3 kaşık yoğurt suyu (kendim mayaladım inek ve keçi sütünden)

Peynir yumurta sarısı ekmek ezdim verdim yedi biraz en son lokmada öğürdü ve yediği ne varsa kustu. Küçükte veriyorum lokmaları niye böyle yapıyor anlamıyorum bu çocuğu ben
Benim oğlum canım yiyor ve ardından 5dk snra kusuyor alışık değiller galiba hep tadımlık verdim sadece ek gıdalarda değil verdiğim vitaminlerde de kusuyor toz gıdalara serpiştirilen demir takviyesi verdi doktor onu bile yemekle beraber kusuyor nasıl olacak bu iş böyle bilmiyorum vitaminsiz kalacak bşy değil Allahtan emiyor yoksa halimiz harap

gurtmingotam gurtmingotam cnm balgamimi var acaba oda kusturur.buyuk ogluma cok kullandim bricanly ilaci oda kusturabilir tadi fenadir bilirim:KK43:(
Kusan bebek cok zor buyuk oglum 1 yasina kadar kustu sonra bir kesildi sukur hic kalmadi.sizinde kesilir merak etme.

Ekgida isini anladimki sıkıntili hale getiren benmisim kizlar.Buyuk oglumda incelerdim arastirirdim o uygun bu degil aman blendrdan gecireyim aman aptamil marka olsun.Kendimi uzmusum bakiyorumda simdi yigitte daha relaksim kahvaltisini bizimle masaya oturup yapiyor ozel birseyi yok sadece ekmek ve 2 bebe biskuvisini eziyorum o ozel diger biz ne yersek onu yiyor.yemekleri evde ne piserse tuzsuz yagsiz ayiriyorum ona.Bugun brokoli corbasi yaptim bize oda yedi bir kase bayila bayila ama ona ozel yapsaydim emin olun yemezdi.
Tabi alerjisi olmadigindan ozaman is degisiyor tabi olmayanlara tavsiyem kasmayin kendinizi.Yagiz 6 yasinda halen disunurum ne yiyecek ona ozel mutlaka yemek yapmam lazim ve tabi hadi oglum ye oglum sesleriyle:KK43:(
Ilk cocukta insan tecrubesiz oluyormus daha bir kiymetli oluyor sanki acemilik ne ararsaniz var iste.
Evet canım yediklerini kusuyo aç kalıyor diye endişeleniyorum ilaçlar vitaminler ne varsa kusuyor demir takviyesi var yemeklerine koyup verdiğim onuda kusuyor vitaminsiz kalacak diye korkuyorum emiyo Allah'tan yksa napardık bilmiyorum oyle işte kasmamak lazım galiba

Bisküvi tarifimiz,
  • 1 Yemek kaşığı yoğurt ve hamura kıvam vermek için 2-3 kaşık yoğurt suyu (kendim mayaladım inek ve keçi sütünden)
Canm bu tarifini mutlaka denemek istiyorum fakat sert olmuyor değilmi hipp in bisküvisi taş gibi kendimiz yapsak daha doğal içimiz rahat olur en aznda.

selam arkadaşlar. çok uzun zamandir yazamadım umarım herkes iyidir. aklım hep burda ama fırsat olmuyor bir türlü. bazi arkadaslar instagram hesaplarını paylaşmısti onlari görüyorum arada :)
herkes ek gıdayı duzenli kontrollu gitmiş masalah ne guzel. ben sadece şeftali ve özel yaptgım tarhanayı verdim simdi ne yersem illa tadına bakmak istiyor bende sofrada ona uygun tadımlıklar bulunduruyorum ev yapimi yogurt gibi. ama hic bi zaman karni onlarla doymuyor hep anne sütü. cunku cok iştahli masalah ne versem geri cevirmiyor yerken kendinden geciyor emmeyi bırakmasın diye vermiyorum.
oyun oynamayı, legoları, şarkıyı çok seviyoruz. 1 aydır biri istediginde gitmeyi ögrendi, gel babası gel yapıyor :) acıkınca mam diyip yakama yapışıyor arada. kısa süreli yürütece koydugumda ise bildigin koşuyor ve yaramazlık yapmaya başladı :) biz 6.5 aylıgız bizden bu kadar :)

Bu arada bir tecrübemide paylaşmak istiyorum. ben ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum doğal yöntemleri deniyorum. oglumda 1 haftadır burun akıntısı, balgam, öksürük ve ses kısıklığı vardı. doktora götürdüm sadece burnu tikanık iyi temizle dedi. çocuk afadersiniz balgamdan uyuyamıyordu durmadan öksürük yapıyordu. netten birkaç yerde denk geldigim tarifi yaptım. 2.günde %90 iyilestik. eger balgamlı öksürük varsa bu yöntemi kesinlikle tavsiye ederim.
2 diş sarımsagı ezip üzerine asiti alınmış 10 damla zeytinyağı, 5 damla da çörek otu yagı damlatıyorsunuz. bunu bebegin ayagina yatmadan önce sürüp çorabını giydiriyorsunuz. yagı sürerken özellikle parmak altlarına masaj yapın çunku sinüslere giden damarlar orada.
tüm bebeklerimiz saglıkla buyur insalah bska tavsiyesi olan varsa da sevinirim

Bu arada bir tecrübemide paylaşmak istiyorum. ben ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum doğal yöntemleri deniyorum. oglumda 1 haftadır burun akıntısı, balgam, öksürük ve ses kısıklığı vardı. doktora götürdüm sadece burnu tikanık iyi temizle dedi. çocuk afadersiniz balgamdan uyuyamıyordu durmadan öksürük yapıyordu. netten birkaç yerde denk geldigim tarifi yaptım. 2.günde %90 iyilestik. eger balgamlı öksürük varsa bu yöntemi kesinlikle tavsiye ederim.
2 diş sarımsagı ezip üzerine asiti alınmış 10 damla zeytinyağı, 5 damla da çörek otu yagı damlatıyorsunuz. bunu bebegin ayagina yatmadan önce sürüp çorabını giydiriyorsunuz. yagı sürerken özellikle parmak altlarına masaj yapın çunku sinüslere giden damarlar orada.
tüm bebeklerimiz saglıkla buyur insalah bska tavsiyesi olan varsa da sevinirim
Canım bu tarif bize de fayda eder mi ki geniz akıntısı var dedi doktor hafif arada öksürüyor burnu akıyor ilaç verdi doktor ama sevmedi ilaçları kustu hep

Kızlar ben kafama göre bıraktım bu bricanly ilacını ama yanlış mı yaptım dün geceden beri vermiyorum ki kusuyordu verdiğimde de yarın arıcam doktoru sorcm yine de ama bu geniz akıntısı çok mu ciddi bşy ilaç verdi doktor hemen nette araştırdım ama okudukça içim karardı muallakta kaldım

Canım bu tarifi netten balgamli öksürük yazarak buldum normal öksürüge olurmu bilmiyorum. Ama benim fikrimce zararsız
Bizde balgam yok canım geniz akıntısı var boğazına mukus akıyor ve hırıltı oluyor o yüzden burnunu temizliyorum ama yeterli olmuyor her zmn bazen çok nadir öksürüyor hapşırıyor gribal sanırım çnki gripli insanlar yaklaşmıştı ondan bi gun sonra böyle oldu genel hali iyi sdece bu akıntı işi sinir bozucu ilacınıda içmiyor içse kusuyor

Kızlar ya sizin bebeklerin sizle durumu ne. Benimki bana çok bağımlı hale geldi. Normal mi yoksa ben mi yaptım bilemiyorum. Evde kimse yokken onu odasında besiginde oyuncsklariyla birakamiyorum. Hemen zirliyo. Hep kucağına al beni diyor. Gündüz 15-20,dk uyuyor çünkü uyandığında beni goremezse hemen uyanio. Ama baktı ben yanindayim (uzakta bile olsam gözü beni görürse uykuya devam ediyor ) emerken eli yüzümde. Zaten beraber yatıyoruz, gece eliyle devamli beni yokluyo. Hichir is yapamiyorum yalnizsak . Ben böyle bagimli olsun istemiyorum. Siz de durumlar nasilll

Kızlar ya sizin bebeklerin sizle durumu ne. Benimki bana çok bağımlı hale geldi. Normal mi yoksa ben mi yaptım bilemiyorum. Evde kimse yokken onu odasında besiginde oyuncsklariyla birakamiyorum. Hemen zirliyo. Hep kucağına al beni diyor. Gündüz 15-20,dk uyuyor çünkü uyandığında beni goremezse hemen uyanio. Ama baktı ben yanindayim (uzakta bile olsam gözü beni görürse uykuya devam ediyor ) emerken eli yüzümde. Zaten beraber yatıyoruz, gece eliyle devamli beni yokluyo. Hichir is yapamiyorum yalnizsak . Ben böyle bagimli olsun istemiyorum. Siz de durumlar nasilll
Bizimki de böyle canım ayrı yatıyoruz ama sdece beni gördüğü için başkasıyla durmuyor yalnız en fazla 10 dk oynar tek başına yanındaysam sıkıntı yok yattığı yerde oynar yuvarlanır bağımlı bna ama biliyo benden başka kimsenin olmadığını rutin hayatımıza alıştı ama birine bırakıp dışarı fln asla çıkamam durmuyor bensiz hissediyo sanki evde olmadığımı ık dese yanında olduğum için

HAy allah niye boyle oluyor ki. Cok vermiyosundur zaten.ama yine de daha da mi azaltsan acaba.ya da reflu tarzi bir sey mi var ki hazmedemiyor midesi. Tek tek denemistin di mi butun gidalari.ya da hala tek tek ayri ayri ver.karistirma. ben hic karistirmadim daha. Bir bucuk ay oldu.

Bisküvi tarifimiz,
Bu taeidi dr vwrmisti bana iki oldu yapiyorum ama hala sert.bu seferki biraz daha iyi ama yine de eline alsin yesin olmuyor pek.ben beceremiyorum galiba.seninki nasil oluyor.yani disi olmayan bebek damaklariyla ezip tükürük le islatip yiyebilir mi. Biz de kasik ve pure olayi olmadigi icin.

Biz bebislerin ilk kelimelerini nasil anliycaz kızlar. Ben odadan ayrılırken baruz sekilde gayet net ve duzgun anne diye sesleniyor mesela.
Emmek istediginde meme diyor
HAdi diger ma ma ma ma ma
Be be be ba ba ba ba de de de ler tamam.onceden bana nnnneeee diye sesleniyordu.ama artik cok net anne diyor. Havaya giresim var once anne dedi diye :)

X