2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Merhabalar kızlar sorum yine sünnet yaptıran annelere :) geçen hafta Salı günü oldu sünnet ama yüzüstü yatırma ya hala korkuyorum yatırsamimi artik bişey olmaz dimi dönmeye de başlamadı oğlum 5.5 aylık dönmüyor diye üzülüyorum
Canım baş kontrolunu yapabiliyor mu ellerinden tutunca kalkmak istiyormu o daha önemli nörolojik muane diye bi araştır netten beni doktor korkutmustu hatırlarmısın bilmem çok araştırmıstım

SÜT SAĞMA MAKİNASININ PO0MPASINI ALMAMIŞIM YAAA
GÖĞÜSLERİM SIZLIYOR YAA NASIL KALDI EVDE YAAA HUUFFF
MANUELLERİN FİYATI NASIL ALAN VARMI ACABA İŞ YERİNE EVİM ÇOK UZAK

Canım baş kontrolunu yapabiliyor mu ellerinden tutunca kalkmak istiyormu o daha önemli nörolojik muane diye bi araştır netten beni doktor korkutmustu hatırlarmısın bilmem çok araştırmıstım
Evet canım hatırlıyorum aynen , kafasının maşallahi var yatırsamda hep dikelmeye çalışıyo oturmaya çalışıyo oyuncaklarına bile tutunup kendini çekmeye çalışıyo Velhasıl yok çocuk biraz ötesinde ki oyuncağa ulaşmaya bile calismiyor başlıyor ağlamaya :KK43:( dönmeyi bırak dönmeye yeltenmek bile yok

Evet canım hatırlıyorum aynen , kafasının maşallahi var yatırsamda hep dikelmeye çalışıyo oturmaya çalışıyo oyuncaklarına bile tutunup kendini çekmeye çalışıyo Velhasıl yok çocuk biraz ötesinde ki oyuncağa ulaşmaya bile calismiyor başlıyor ağlamaya :KK43:( dönmeyi bırak dönmeye yeltenmek bile yok
Tembel teneke ozaman bizimki gibi:KK76: anasına çekmiş ama varya çok zeki oluyo tembeller :KK51: tembelde degilde üşengeç diyelim en iyisi:KK15:

Merhabalar kızlar sorum yine sünnet yaptıran annelere :) geçen hafta Salı günü oldu sünnet ama yüzüstü yatırma ya hala korkuyorum yatırsamimi artik bişey olmaz dimi dönmeye de başlamadı oğlum 5.5 aylık dönmüyor diye üzülüyorum
Biz altı aylığız halen dönmüş değiliz bnde cok takıyrum oyuzden cok gerginm bizimki çaba bile göstermiyor koyduğum gibi kalıyor

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA-BELİRTİLER VE YAPILMA(MA)SI GEREKENLER

Bebeklerde ilk süt dişlerinin sürmesi yaklaşık 6.ay ile 12.ay arasında olur. Süt dişlerinin tamamlanması da 23. ile 33. aylar arasında yani yaklaşık 2.5-3 yaşları arasındadır. Bebeğiniz 1 yaşında ise ve hala süren bir dişi yoksa diş hekiminize danışmalısınız.

Bazen bebekler dişli doğabilir ya da doğumdan hemen sonra bebeklerde diş sürebilir. Bu dişler genellikle sallanan dişlerdir ve bebek yutabilir ya da nefes borusuna kaçabilir düşüncesiyle çekimi gerekir. Yaratacağı başka bir problem de beslenme sırasında annenin göğüs ucunun tahriş olmasıdır. Böyle bir durumda bir dişhekiminin müdahalesi gerekir.

Diş Çıkarma Belirtileri

1-Salya akışında artış

Bebeklerin 10. haftada salyaları akmaya başlar. Daha bebek 3 aylıkken çevreden ‘diş çıkarıyor galiba ‘ yorumları gelmeye başlar ama bu salya akışı diş çıkarma ile alakalı değildir. Yaklaşık 6 aylıkken bir anda artan salya akışı diş çıkarma belirtisidir.

2-Göz yaşarması

3-Yanaklarda kızarıklık ve döküntü(dermatit)

Bebeğinizin yanaklarında sanki allık sürmüşsünüz gibi çok belirgin kızarıklık görebilirsiniz. Yüzünde kuruluk ve döküntü de olabilir. Bu bölgeleri nemlendirici ile nemlendirmeye özen gösterin.

4-Kulak çekme

Bebekler diş çıkarma döneminde yanak ve kulaklarını çekiştirirler. Çünkü dişleri ve diş etlerini besleyen sinirlerle kulak ve yanakları besleyen sinirler aynı sinir dalından çıkarlar. Böylece bebek diş sürme ağrısını kulak ve yanağındaymış gibi hissedebilir. Yalnız diş sürmenin haricinde kulak iltihabı olduğu zaman da bebekler kulağını çekiştirir. Böyle birşeyden şüpheleniyorsanız mutlaka çocuk doktorunuza danışın.

5-Isırma ve elle kaşıma isteği

Bebeğiniz sürekli birşeyleri ısırma isteği duyar. Oyuncakları, biberonu, göğsünüz, parmağınız veya eline geçirdiği herhangi bir şey
1f642.svg
Eliyle diş etini kaşır.Diş sürerken oluşan kaşıntı ve ağrıyı bu şekilde azaltmaya çalışır.

6-İştahsızlık

Genelde katı gıdaya geçmiş bebeklerde katı gıdaya karşı iştahsızlık görülebilir. Anne sütü alan bebeklerde normalden fazla emme isteği, memeyi ağızda tutma isteği oluşabilir.

7-Uyku bozuklukları

Bu kısım anneleri ve bebekleri en çok zorlayan kısım. Kaan diş çıkarırken diş çıkarma ile ilgili anlatılan kötü maceraların ne yazık ki gerçek olduğunu anladım. Kimsenin içini karartmak istemiyorum. Her bebek her konuda olduğu gibi diş çıkarma konusunda da pek çok farklılık gösteriyor tabi ki. Kaan’ın 7 aylıkken alt ön iki dişi çok rahat sürdü. 1-2 gece uykusuz kaldı. Fakat yaklaşık 10 aylıkken 5 tane dişi daha aynı anda sürmeye başlayınca bu uykusuz geceler 1 hafta sürdü. 1 hafta boyunca geceleri saat başı bazen yarım saatte bir uyandı. Emziğini kendi kendine bıraktı. Önceleri nedenini anlamamıştım. Bir anda emziğini tüm ısrarlarıma rağmen almaz oldu. Çocukcağızın 5 dişi birden geldiğinden canı acıyormuş. En azından emziği bıraktırmakla uğraşmayacağım diye kendimi teselli ettim artık. Tabi gece iyi uyuyamayınca bebeklerde gündüz asabilik ve tahammülsüzlük oluyor ne yazık ki. Evet en zoru uykusuzluk bana göre. (Bunu eskiden uykuya hiç düşkün olmayan biri olarak yazıyorum
1f642.svg

8-Dişin süreceği yerde kızarıklık ve kabarıklık

Genel olarak hafif bir kızarıklık ve kabarıklık görülebilir. Fakat çok nadir de olsa diş etinde bezelye büyüklüğünde morumsu kırmızımsı renkte bir şişlik oluşabilir. Böyle bir durumda mutlaka diş hekiminize danışmalısınız.

Bütün bu belirtilerin yanı sıra genel olarak uykusuzluk ve iştahsızlıktan dolayı vücudun genel direnç kaybına bağlı olarak görülen belirtiler de var. Bunlar ateş, kilo kaybı, kusma, ishal, öksürük ve solunum bozuklukları olarak sıralanabilir. Fakat bilinenin aksine diş çıkarmanın kendisi bu son yazdıklarıma sebep olmaz. Yani diş çıkarma ateş yapar, ishal yapar diyemeyiz. Yapılan çalışmalar bu olayların diş sürme sırasında rastlantısal olduğunu göstermiştir. Diş çıkarma ile alakalı olanlar yukarda sıraladığım 8 maddedir. Bebeğinizin ateşi, geçmeyen ishali, öksürüğü varsa mutlaka çocuk doktorunuza danışmalısınız. Bunların diş sürme ile doğrudan alakası yoktur.

Diş Çıkaran Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Yapabilecekleriniz

1-Masaj: Ellerinizi yıkadıktan sonra dişin sürmek üzere olduğu bölgeye parmağınızla masaj yapabilirsiniz veya buzdolabında beklettiğiniz temiz bir bezle o bölgeyi ovabilirsiniz.

2-Plastik diş kaşıyıcılar: Bunları buzdolabında beklettikten sonra verebilirsiniz. Fakat kesinlikle derin dondurucu kısmında bekletip vermeyin. Bebeğinizin diş etlerine zarar verirsiniz.

3-Soğuk yiyecekler: Bebeğiniz katı gıdaya geçmişse meyvesini, yoğurdunu soğuk bir şekilde verdiğinizde bu onu rahatlatacaktır.

4-Soğuk su: Buz gibi olmamak kaydıyla normalden daha soğuk su dolu bir biberon da bebeğin şikayetlerini hafifletir.

5-Ağrı kesici şuruplar: Gece bebeğiniz hiç uyumuyorsa ve gerçekten çok huzursuzsa diş hekiminize veya doktorunuza danışıp ağrı kesici şurup verebilirsiniz.

ASLA YAPILMAMASI GEREKENLER!!!

Jel şeklinde olan ve lidocaine içeren Dentinox veya Calgel gibi yüzeysel uygulanan ağrı kesicileri kullanmayın.
2014 yılında FDA, ağız içine lidocaine jel preparat uygulanan, yaşları 5 ay ile 3.5 yaş arasında değişen 22 vakada bu jellerin yutulmasına bağlı olarak ölüme kadar giden ciddi yan etkiler yaşandığını rapor etmiştir.
İngilizce biliyorsanız daha ayrıntılı açıklamasını bu linkten okuyabilirsiniz.
http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm402240.htm
Ayrıca bebeğinizin diş etlerine alkol, karanfil veya bitkisel ilaçlar da sürmeye çalışmayın. Bunların hepsi bebeğiniz için tehlike arz eder.

İlaç olarak sadece doktor veya diş hekiminizin önerdiği bir ağrı kesiciyi şurup halinde verebilirsiniz.

Uykusuz gecelerinizin bir an önce sona ermesi dileğiyle..

Tembel teneke ozaman bizimki gibi:KK76: anasına çekmiş ama varya çok zeki oluyo tembeller :KK51: tembelde degilde üşengeç diyelim en iyisi:KK15:

Biz altı aylığız halen dönmüş değiliz bnde cok takıyrum oyuzden cok gerginm bizimki çaba bile göstermiyor koyduğum gibi kalıyor
Evet ya put gibi duruyo eline oyuncak verirsem azıcık oynuyo bidaha yok hele yüzüstü saniye durmuyo basıyor yaygarayi nasıl emekleyeceksin diyorum ona kendi kendini oyalasana çocuğum diyorum bunaltiyo gerçekten bazen çok ozeniyorum olduğu yerde dört dönen çocuklara kilodan mi acaba diyorum bazende 5.5 aylık 8.5 kilo sizinki ne kadar ? internetten araştıra araştıra psikolojimde bozulacak

Evet ya put gibi duruyo eline oyuncak verirsem azıcık oynuyo bidaha yok hele yüzüstü saniye durmuyo basıyor yaygarayi nasıl emekleyeceksin diyorum ona kendi kendini oyalasana çocuğum diyorum bunaltiyo gerçekten bazen çok ozeniyorum olduğu yerde dört dönen çocuklara kilodan mi acaba diyorum bazende 5.5 aylık 8.5 kilo sizinki ne kadar ? internetten araştıra araştıra psikolojimde bozulacak
Canm niye bu kadar takıyosun bizimkide 6 aylık 8.5 kilo yüzüstü duruyo evet ama hiç gayret göstermiyo illa uzaktaki oyuncağı eline vereceksin yoksa ağlıyo işte.. komşunun çocugu 6 aylık nasıl emekliyo görsen çocuk 9 kilo ee ne yapalım psiklojimizi mi bozalım.. her bebeğin gelişimi farklı belki bizimkiler hiç emeklemeden yürüyecek belkide daha zamanı değil ufacık çocuklardan beklentimiz olmasın hersey zamanla 1 hafta sonra bakmışsın dönmüş sonra bi bakmş emeklemiş :KK66:)

Kızlar yoğurtlarınızı nasıl mayalıyosunuz dr hazır sütten mayala dedi ama tutturamıyorum bir türlü birde 6. Ay için basıl bir oyuncak almalıyız

normaldir canım benim her çocuk farklı bizimki 18 nisan doğumlu ve 9,300 dü bu ay daha kontrole gitmedik ve fır dönüyor odanın en ucuna koyuyorum mutfağa gidip geldiğimde öteki köşede buluyorum ama kimi çocuk hareketlidir kimi sakin demekki seninki sakin olacak acele ediyoruz biz anneler ama herşey zamanla olacak :)

Çalışanlara daha daha zor..Ben çalışmıyorum ama oğlumu okula hazırlayıp götürmek zor geliyor böyle zamanlarda..

bak ben sana anlatayım

Altıda kalkıncak.
7 de koca işe uğurlanacak.
Haxırlanıp 7.45 belediyesine binilcek.
20 dakka sonra inilip
Taksiye binip babanneye çocuk bırakılacak.
Veeee bayırdan aşağı koştur koştur inilcek.
Otobüse binip 8.30 da işe yetişmek için koşturmaca.
Kart basıp imza atılıp yorucu bir iş gününe merhaba denilecek. Öğleni beklicem.
Bu arada kaynanam arıcak.
Çocuk hep ağlıyor dicek.
Eşim devamlı arıcak.
Annenler gelsin bursadan dicek
Şükür deyip bugün de öğlen oldu diyip koştur koştur otobüs durağına gidilip.
Otobüse binip inip bayır çıkılacak.
Çocuk alınıp aşağı bayırdan inip.
2.20 otobüsüne binip 3.05 gece inip eve giriş yapılacak. Saat 3.15
Çocugu yıka doyur saat 4
Benim tansiyonum düşmüştür.
Hemen gidip azcık ne bulduysam yicem.
Tabi bu arada çocuk ilgi isticek.
Onla oynamak lazım.
Saat yedi olacak artık uykusu gelen sıpacan uyucak.
Azcık bir makarna yada kavurma yada tarhana çorbası yapılacak.
hep aynı menü
Koca 7,15 de gelecek yemek yiyip.
Cay içip 9 da en geç uyucamki.
Dinlene bileyim.
Bu arada birde grip oldum.
Bir gün böyle bitecek

10 kez uyandı gece kızım,ağlıyor-uyanıyor-az emip yeniden uyuyor..
aynı benimkide canım ya bide gözleride kapalı 1-2 dk. emiyor uyuyakalıyor bende dürtüyorum kalkmışken emsin tam karnı dosun çabuk uyanmasın ama yok olurmu 5 dk.sürmüyor yatırıyorum tabi 1 saat geçmeden kalkıyor uykusuz geceler malesef :KK43:

X