2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Hayirli geceler herkese. Bugun 5 aylik kontrolumuz vardi. 450 gram alabilmis sadece sizde durumlar nasildi? Ben son dogum yapanlardan biri olarak sizden geri geliyoruz sanirim arkadaslar. Doktor kilo az almis ama yinede iyi dedi anlamadim :) Suanda 7 kilo 300 gram olmus. Sanirim 4 ve 5. Aylardan itibaren yavasliyordu kilo alimi degilmi?

Bugun rota asisindan sonra kizimin yuzunde bir anda kirmizi lekeler oldu. Bir anda yuzunde kizarikliklar olunca Allahtan hastanedeydik daha hemen kaptim tekrar doktorun yanina ciktim. Oda gorunce sasirdi 10 dk once hicbirsey yoktu. Acilde atarax diye bir surup verdiler 45 dk kizarikligin gecmesini bekledik. O surupta sanirim uyku yapti ve 2 saat sol omzumda uyuyakaldi suan sol kolum felc durumda. Canim sıkıldi gercekten cunku asi mi alerji yapti yoksa mama mi yapti acaba asilara karsi bir alerjisi mi olacak ileride hicbirsey anlamadik bugun. Suan yuzunde egzama gibi lekeler kaldi. Bu arada sizinkilerde de egzama gibi cildinde hassasiyetler olursa bana doktor nemlendirici surmemi tavsiye etti, bende bubchen bitkisel oldugu icin ondan almayi dusunuyorum.

Ek gida olarak sadece tam tahilli sutlu kasik mamasi verdi. Istersen meyvede vermeye baslayabilirsin yogurtta ver istersen dedi bana birakti biraz ek gida isini. Evde yogurt mayalamistim 3 gun once versem olur sanirim.

Birde artik oturtabilirsin dedi biz aslinda bu ayın icinde cok kisa sureli oturma pozisyonuna getiriyorduk kizimi. Ama bizimki hala dengesinide kuramiyor kafasida bir saga bir sola sallaniyor:) Mama sandalyesi alayim diyorum, onun icinde oturtayim kasik mamasini falan verirken. En azindan saga sola sallansada yanlari destekli olavagindan dusme riski azalir ve boyle boyle kendi dengesini kurmaya baslayabilir. Siz ne dersiniz?
450 gr az olsada önemli olan Doğum kilosunun 2 katına ulaşmak 6.ayda. Siz ulaşabileceksiniz demek ki o yüzden önemsememiş. Benim kız 4. Aydan beri 400-450 gr alıyor hala ek gıda başlamadık, dr.umuz anne sütçü.
Kızarıklıklar için geçmiş olsun, benim kızda alerjik ama neyedir bizde bilmiyoruz. Dr.da çok üzerine düşmedi. Egzama gibi kuruluklar sürekli var cildinde, günlük nemlendirici olarak babenin atopik ciltler için olan kremini kullanıyorum. Dr.kızımada onu kullandım demişti.
Yoğurdu 2 günde bir mayalayın diyorlar canım...

Can'ım bence aşıdan olsa şimdiye kadar yapardı sanki... İlk defa olmuyor sonuçta, Başka birşey dokunmuş olabilir ...
Biz 5 aylık oturtmaya başladık, 21 inde 5 ayımız bitti destekli oturtuyorum gün içinde hoşunada gidiyor,
Mana sandalyesi aldım onada 5 aylık koymaya başladım şimdi artık daha rahat ediyor , sandalye 3 kademeli yarım uyar pozisyon da rahat ediyor Zaman Zaman tamamen dikleştiriyoruz,
Mama neden vermiş onu anlamadım biz bu ay sonu başlıycaz ve sebze ile başlıycaz ilk olarak paylaşacağım hepsini... Meyve ufak ufak tattılabilirsin bence...
Biz 750 gr aldık geçen ay , artık yavaşlıyor kilo alımlar, normal yani...
Geçmiş olsun
Canim ben suan 1 ogunu aptamil mama veriyorum sanirim onun yerine tahilli verdi bana.

Bu arada mama sandalyesinin markasi ne canim? Peg prego diye bir marka var dedigin gibi kadameli falan ama cok pahali.

Sorma canim hic sormaaa:) geceleri uzun bir sure uyanmadiginda esim bile panikliyor birsey mi oldu kizimiza diye. Cunku gercekten baya baya kafasina kadar cekiyor. Buldum buldum bulamadim cartersteki havlu olanindan alicam canim. Bende seninki gibi ariyorum ici penyelerden..
Mothercare da çok güzel uyku tulumlari var

normal yumurtadan daha faydalı bıldırcın yumurtası bu bir.
ikincisi ben doğaçlama takılıyorum kurallar bize göre değil.
ne 3 gün kuralı uyguladım ne de çocuğuma sınır koydum yeme konusunda..
yıyebilme yetisi olan herşeyi az az yediriyorum ben...
Daha faydali derken kat kat fazla protein iceriyor ve buda bebekler icin sakincali. Kafama gore takiliyorum ne kadar mantikli? Icerde ne hasar yarattigini nerden bileceksin? Eminimki tuzlu baharatli yemek bal sut yumurta beyazi da veriyosundur

İnek sütüde balda yedi tabi kilolarca değil tadımlık....
formül mamalar bile süt tozundan yani özünde inek sütünden üretiliyor yogurtta,peynirde, ayranda hepsi sütten yapılıyor şekil değiştirmiş ve mayalanmış hali zararsız da saf halimi zararlı bence değil....
zaten artık cocuklar için devam sütü niteliğinde sütler satılıyor pınarın var mesela 6 aydan ıtıbaren kullanılıyor...
formul mama yerıne 6 ayı doldurdugunda ondan almayı dusunuyorum...
Hic sasirmadim. Herkesin kendi evladi ama yanlisi yapip birde bununla ovunmek ilgincmis.

İsimli emzik zinciri ve hediyelikler yapiyorum anneler sayfami begenirseniz sevinirim:)

Eklentiler

• Screenshot_2016-09-29-09-30-46.jpeg
    Screenshot_2016-09-29-09-30-46.jpeg
    35,1 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot_2016-09-29-09-30-46.jpeg
    Screenshot_2016-09-29-09-30-46.jpeg
    35,1 KB · Görüntüleme: 57
  • Screenshot_2016-09-29-09-30-14.jpeg
    Screenshot_2016-09-29-09-30-14.jpeg
    34,2 KB · Görüntüleme: 47
  • Screenshot_2016-09-29-09-30-23.jpeg
    Screenshot_2016-09-29-09-30-23.jpeg
    49 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot_2016-09-29-09-30-32.jpeg
    Screenshot_2016-09-29-09-30-32.jpeg
    35,9 KB · Görüntüleme: 53
  • Screenshot_2016-09-29-09-30-05.jpeg
    Screenshot_2016-09-29-09-30-05.jpeg
    39,3 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_20160927_145020.jpg
    IMG_20160927_145020.jpg
    44,8 KB · Görüntüleme: 49
Canim ben suan 1 ogunu aptamil mama veriyorum sanirim onun yerine tahilli verdi bana.

Bu arada mama sandalyesinin markasi ne canim? Peg prego diye bir marka var dedigin gibi kadameli falan ama cok pahali.

image.png

image.png
image.png

Kraftın sandalyesi 350 liraya almıştık ebebekten memnunum bayağ kullanışlı ...

Kraft Arcore Mama Sandalyesi Dıno Park Bıanco

Eklentiler

• image.png
    image.png
    136,7 KB · Görüntüleme: 60
Kızlar birsey danışmak istiyorum. Bizim dil bagi mız var şu an 5.5 ayligiz. Dil bagi ne kadar erken kesilir se o kadar iyiymiş . Şimdi bir Dr la görüştüm. Genel anestezi ile yaparım diyo 5.5 aylık bebek oldukça hareketlidir risk alamam diyo. Sünnet i de birlikte yaparız diyo. Karar veremedim. 2 si birlikte çok ağır mi olur. Birde gıda alerjimiz var bizim. Bağırsakları şu an hiç bir gıdayi tolere edemiyor. Bende diyetteyim. Sünnet yaptıran anneler anestezi olarak ne yaptirdi niz. Bana tavsiyeniz ne olur. Acaba bahara doğru mu yaptirsam yoksa 1 yaş gibi

Hic sasirmadim. Herkesin kendi evladi ama yanlisi yapip birde bununla ovunmek ilgincmis.

E eftelya2015

İnek sütü ile ilgili en azından yaşına kadar verilmemesi konusunda ciddi uyarılar var, ben doktorumun da yönlendirmesi ile hamileliğimin 6.ayında kendimde yememeye başladım, keçi sütü ve keçi sütü ürünleri tüketiyorum mümkün olduğunca, bebeğime de inek sütü ve hazır olan hiçbirşeyi mümkün olduğunca vermemeye gayret edeceğim,
Tercih meselesinden ziyade bebeğin sağlığı için dikkat etmek gerekiyor, şimdi pat diye zararı çıkmaz ama ileriki dönemlerde ciddi geri dönüşleri var, doktorunuzun 6.yaşında tedavi amaçlı inek sütünü kestiği hastaları var mesela... Veriliyor sa bile mümkün olduğunca minimum seviyelerde vermekte fayda var

Kızlar birsey danışmak istiyorum. Bizim dil bagi mız var şu an 5.5 ayligiz. Dil bagi ne kadar erken kesilir se o kadar iyiymiş . Şimdi bir Dr la görüştüm. Genel anestezi ile yaparım diyo 5.5 aylık bebek oldukça hareketlidir risk alamam diyo. Sünnet i de birlikte yaparız diyo. Karar veremedim. 2 si birlikte çok ağır mi olur. Birde gıda alerjimiz var bizim. Bağırsakları şu an hiç bir gıdayi tolere edemiyor. Bende diyetteyim. Sünnet yaptıran anneler anestezi olarak ne yaptirdi niz. Bana tavsiyeniz ne olur. Acaba bahara doğru mu yaptirsam yoksa 1 yaş gibi

Öncelikle sünnet düşünüyorsan ya hemen yaptır yada 7 yaştan sonra,
4 aylık yaptırdık biz , lokal anestezi ile yapıldı 1 hafta bir sıkıntısı oldu geçti,
1 yaşında falan aman diyim arkadaşım ciddi travma sebebi çocuklarda,
3 yaşında yaptıran arkadaş vardı, 1 hafta çocuk kakasını yapamadı acıyacak diye , başında beklediler sabah akşam , şişti en sonunda ilaçla yaptırdılar,
Aynı anda yüklenme bence çocuğa sünneti hemen yaptır dilbağını da sonra müsayit vakitte yaptırırsın...

Ben de aynı kanaatteyim canım. İnek sütü de vermeyin diyorlar ama benim dığumdan itibaren sütüm maalesef yetmesiği için kullandığım hazır mama da inek sütüyle yapılıyor. Şükür alerji falan yok. Ayrıca yoğurtla başladım ben ek gıdaya. Geçen annem tarhana çorbası içirdi. Gayet guzel içti. Hem de sarımsaklı falan... Katılanlar olur katılmayanlar olur bilemem ama benim fikrim, bizin bebekliğimizde her şeyi veriyorlarmış alerji falan da yok. Köylerde de ne bulursa verirler. Hiç köy çocuklarında alerji gordunuz mu? Biz çok titizleniyoruz o nedenle alışsın diyoruz. Ne verirsen ona alışacak. Evet alerjik çocuk da çok ama asıl önemlisi çocuğa hijyenik değil temiz bakmak... Çok hijyen de iyi değil. Mikrop alacak çocuk... Gerçi benim ikinci bebeğim. Ondan da rahatım... Ama mesela evde kedimiz var. İki buçuk yaşındaki kızım bazen yanında uyur. Doktorlar eğer bebek doğmadan önce evde hayvan varsa doğal bağışıklık olur diyorlar. Kılı da tüyü de gorruyor. Ben de bebekken evimizde kopek vardı. Hatta kızımın kediyle oynamasını gorseniz çok gulersiniz... Kızıma balık yedirirken bi kendi yiyor bir kediye veriyor. Tabi oğlum daha o aşamaya gelmedi :)
Eskiden de alerji varmis ama bilinmiyormus fazla. Su an etrafimizda bi cok yetiskin var alerjik astimli bronsitli falan bunlarin bircogu bebekken alerjisi olup anlasilmayan yada umursanmayan kisiler alerji 1 yastan sonra solunum tepkisine donusuyor cunku. Benimde 2. bebegim ama onda gormedigimi bunda goruyorum. Kesinlesmis bi alerjimiz yok ama gordugumuz bazi belirtiler uzerine dikkat ediyorum. Aman eskiden yokmus diye versem ne duruma gelecegini bilemem mesela esimin kuzeni tirnak ucu kadar baliktan hastanelik oluyor

Günaydın kızlar siz ilk çocuklarınızda sütten kestiğinizde göğsünüzde olan şişliği süt birikmesini basıl hallettiniz çatlamak üzereyim
1 hafta geceleri o uykuluyken emzirdim gunden gune sertlesme azaldi. Taze nane koymak cok onerilir memelere sut geri cekilirmis. Ama su an cok kotuysen ya emzir ya sag mastit falan olursun

Arkadaşlar sizden bişey rica etsem. Benim iki oğlum var biri 3 yaşına gircek iki ay sonra küçüğü 1,5 yaşına gircek ama ben üçüncü bebeğime hamileyim 24 haftalık. bi kız bebeğim olucak inşallah ama ben ona hiç bi hazırlık yapamıyorum durumumuz çok bozuldu kış geldi abilerinin kışlıklarını alamadım bırakın hamile olduğum kızıma bişey almayı eğer kız bebeği olan ve onun küçük gelenleri elinde olup bana yardım edebilcek olanlar lütfen bana yarsımcı olun 3 ay kaldı doğuma ama borçlar çok ihtiyaç çok ama gelir kısıtlı:KK43:

X