2016 Kasım anneleri

bebegimizin cinsiyetleri

• kizimiz geliyor

OY: 150 46,0%
  • oglumuz geliyor

OY: 164 50,3%
  • ikiz kizimiz geliyor

OY: 6 1,8%
  • ikiz oglumuz geliyor

OY: 1 0,3%
  • ikiz kiz erkek geliyor

OY: 5 1,5%
  • ucuz geliyor

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    326
Canım maşallah kuzuya
Tuvalet iletişimini bir araştır
Eskilerin çişe tutmak dediği şey
Biz de uygulamaya çalışıyoruz

Canım şimdi biraz baktım da genelde 18 ay sonrası diyorlar çünkü 18 aylıktan itibaren, bağırsak ve mesane için gerekli olan kas kontrolü ancak kazanılırmış. Şuan sadece tuvalet bilincilini oluşturmak öneriliyor. Çişe tutmak baktım nette ama bulamadım nasıl bir şey :))

@Yagmur8991 @emnis kızlar şarkılı türkülü almayın lazımlık bi tanıdığın oğlunun poposu çatlamıştı ıkınmaktan.Sırf muzık çalsın diye ıkına ıkına zorla yapmaya çalıştığı için tuvaletini. @emnis ben 2.5 yaşında oğretmiştim biraz geç olmuştu ama yaz tatılını beklemem gerekiyordu.Bakıcı farklı ben farklı öğreteceğim için okulların kapanmasını beklemiştim.Büyük kızım kanepeden tutunarak yapardı:)küçük neresi denk gelirse
bak orasını hiç düşünmedim canım birde cocuklara devam ettiremeyeceği şeyleri alıştırmamak lazım atıyorum dışarıda bir yerde yapacak bu sefer müzik arayacak :)

Canım şimdi biraz baktım da genelde 18 ay sonrası diyorlar çünkü 18 aylıktan itibaren, bağırsak ve mesane için gerekli olan kas kontrolü ancak kazanılırmış. Şuan sadece tuvalet bilincilini oluşturmak öneriliyor. Çişe tutmak baktım nette ama bulamadım nasıl bir şey :))
Benim bildigim bezli sekilde hadi ciş yap çişşş diye soylemek onuda lazimliga tuvalete oturtuyormus gibi pozisyonda tutmak.tuavlet egitimi icin alistirma oluyor.
Boyle devam ederse 1 bucuk yasinda falan birakabilir.
Benim cocuklari hep 2 bucuk yasinda alistirdim tuvalete.oncesinde hic ugrasmadim cunku boyle bir egilimleri yoktu.
Senin yavrun gibi kakasini gizli gizli yapanlar cabuk ogrenir derler.

Tuvalet icin cocugun hazir oldugu farketmek onemli.yaz basi kizima alistirayim dedim yapmadi hep altina kacirdi.1 ay oncesi tekrar deniyeyim dedim o zmn hemen yapti 1 gunde ogrenmis oldu.gecesine dahi altina kacirmadi.

Benim bildigim bezli sekilde hadi ciş yap çişşş diye soylemek onuda lazimliga tuvalete oturtuyormus gibi pozisyonda tutmak.tuavlet egitimi icin alistirma oluyor.
Benim cocuklari hep 2 bucuk yasinda alistirdim tuvalete.oncesinde hic ugrasmadim cunku boyle bir egilimleri yoktu.
hımm muhtemelen böyle bir şeydir, peki sence lazımlık mı alayım yoksa tuvalete takılan aparatlardan mı ? yada şuan bunları almasam bizim klozette kapağı kapalı şekilde oturtsam bez bağlı olarak :) öyle öyle tuvaleti bilir belki :)

Tuvalet icin cocugun hazir oldugu farketmek onemli.yaz basi kizima alistirayim dedim yapmadi hep altina kacirdi.1 ay oncesi tekrar deniyeyim dedim o zmn hemen yapti 1 gunde ogrenmis oldu.gecesine dahi altina kacirmadi.
ay ne güzel maşallah aynen şimdi bir yandan erken başlarım başıma iş alırım boşa uğraşırım diyede düşünüyorum :)

hımm muhtemelen böyle bir şeydir, peki sence lazımlık mı alayım yoksa tuvalete takılan aparatlardan mı ? yada şuan bunları almasam bizim klozette kapağı kapalı şekilde oturtsam bez bağlı olarak :) öyle öyle tuvaleti bilir belki :)
Lazimlik al derim.bizim evde sıradan bi lazimlik var.oglumda almistim simdi sirayla kizlar kullanacak:))

IMG_3042.jpg
Hayır canım tuvalet iletişimi doğuştan itibaren uygulanıyor.
Facebook hesabın varsa tuvalet iletişimi grubu var oraya üye ol incele.
Fotosunu ekledim.

http://yavrusu.blogspot.com.tr/2013/02/bezsiz-bebek-tuvalet-iletisimi-yontemi.html?m=1#.UtAkzGRDuTM

İşte o tuvalet iletişimi oluyor canım :)
Aslında sürekli çişe tutarak, bir süre bezsiz kalmasını sağlayarak alıştırıyorsun

Gönülüm tuvalet iletişimi farklı bir şey.
Çocuğa baskı kurmuyorsun. Tuvalete tutuyorsun bezsiz olarak, çişş ya da ehh filan diyerek destekliyorsun, baskı yok kesinlikle.
Çocuğun çiş ya da kaka için verdiği sinyalleri takip ediyorsun tuvalete götürmek için.
Bir de bazı evrensel sinyaller var o zaman götürüyorsun mesela uykudan kalkınca filan.
Gün içinde bezsiz gezmesini sağlıyorsun filan falan.

deneyimli annişler size bir şey soracağım yada diğer arkadaşlarım belki sizde biliyorsunuzdur :) bebeklerde lazımlık kullanmaya falan ne zaman başlayacağız hazır olduğunu nasıl anlıyoruz ? bizimki son 1 aydır büyük tuvaletini foto yüklüyorum hep aynı yerde perdeyi örterek yapıyor :))) acaba diyorum böyle bir alışkanlığı varken lazımlık alıp ona mı yönlendirsem ? erken mi olur?_ yada herhangi bir sakıncası var mıdır?

Ben korktum senin oğluştan, herşey için bi acele bi heves.. aZıcık yavaş olsun yaa.. :) konu hakkında hiçbir bilgim Yok, içgüdülerimle erken olduğunu düşünüyorum.

@emnis tuvalet eğitimi için bebeğin hazır bulunuslugu çok önemli. Benimki de gözlerimin içine bakıyor popoyu da hafif kaldırıyor acaba diyorum bende mı yavaştan başlasam?? Haluk yavuzer kitabında şu dikkatimi çekti diyor ki; tuvalet egitimine ne zaman başladığınız önemli değil.onemli olan bebeğe kızmadan baskı yapmadan naif bi şekilde alıştırmak.annemde kardeşime 1 yasina gelmeden bez biraktirmisti.suan 17 yaşında bi sıkıntı görmuyorum :KK48:bence hafiften başla bezin üzerinde çiş yaptır mesela.bende başlamayı çok istiyorum ama calisiyorum babaannesi devamini getirmez ugrasmaz diye baslamadim.

Kızlar nasılsınız bugün son anda değişen olaylarla okula başlamış bulundum.Sadece 3 yarım gün.Ve en güzeli ufaklığa büyüğe 3 yıl boyunca bakan ablamız bakacak.İnşallah hayırlısı olur bizler için.
Ay ben 3 tam günü koparamıyorum :)) benim olay karışık hala canım. Dün bir "sevgili arkadaşım" geldi bu kul hakkıdır bu sene sana yapılır da bize yapılmazsa ben karşı çıkacağım benim de bebeğim küçük senin süt iznin ayrıcalık falan değil ayıp..... " ve gerçekten bu kişi iki yıl birlikte oturup kalktığım arkadaşım. O dedi. İnada başlayacağım o olacak. Okulum 40 km. Offf yaa...
Hayırlı olsun vallahi çok sevindim senin adına. Hele eski bakıcınızın olmasına ayrıca mutlu oldum. Hep böyle rast gitsin işiniz maşallah.

9 aylık bir bebeğin dede baba mama gibi kelimeleri söyleyip bay bay gel gel falan yapması gerekiyor vs diye yapılan genellemeler bana çok saçma geliyor. Sonuçta her çocuğun gelişimi bir olamaz. Benim oğlum da bazen bay bay yap dedim mi hemen yapıyor bazen beni hiç sallamıyor bile kafasına göre takılıyor. 10 ay 13 günlük oldu hala emeklemiyor Yeni yeni tutunup ayağa kalkıyor tutunarak adım atıyor. Her bebeğin gelişimi bir olmaz. Bence boşuna sorun etmeyin. Tv içinse uzmanlar 4 yaşına kadar izletilmemeli diyor zaten mümkün olduğunca uzak tutmakta fayda var.

Dogru söylüyosunuz zaten bay bay gel geli yapıyodu ama artık yapmıyo yaparkende bilinçsiz yapıyodu sanırım bilinçli olarak yapmaya başlayacak.ben zaten psikiyatriye gittim biraz fazla takıntı yaptım sürekli doktpra götürüyorum kızımı o yüzden en son bugün ben.gittim ilaç kullanmaya başlıycam artık umarım beni rahatlatırda kızımı rahat bırakırım

X