2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

kilolardan konu açılmışsa benim oğluşumda 18 kilo boyunu hiç ölçmedim ama genellikle 3 yaş alıyorum kıyafetlerini :)
maşallah gelişimi iyi yani yaşıtlarının yanında boyu uzun benim sıpanın
bizde bugün kontrole götürdük konuşmadığı için çok fazla kelimesi yok diye çok konuşuyo ama anlaşılır kelime çok az eşime bile anne diye sesleniyo :)
anne baakk ditti top gol oley oyda buyda vb.
yani cümle kuramıyo sadece anne bak diye cümle kuruyo drumuz gayet normal dedi
ne yapmam hakkında bilgi almak istedim kreşi önerdi ve dahada geveze olun dedi
sizlerde durumlar nasıl

maşallah elifcim..genetik olarak bazı çocuklar daha hızlı büyüyorlar sanki..oğluşunun gözlerine hastaydım ben..yine öyledir elbette..yanlış hatırlamıyorsam buraktı ismi? muhammed de konuşamıyor henüz..boşlukları hımm diyerek dolduruyor..
örneğin..anne bak hımmmm diye işaret ediyor..:)

özlem cim mercan dilara işte elif az önce bende sordum nerelerde acaba diye de? face de var orada paylaşımlarda bulunuyor ama buraya neden gelmiyor ki? küstü mü acaba bizemafoldumben
tuğba cım teşekkür ederim babam hayaline göre kafasına göre yaptırdı herşeyi şimdi emekliliğinin keyfini sürüyor:eek:
bize de nasip olur inşallah:)

eşimin de hayali böylesi bir ev..torunlarla emekliliğin tadını çıkarmak..güzel şey olsa gerek..Allah herkese nasip etsin..aminn:) kızım zorluyor beni yazamıyorum :KK43:(

maşallah elifcim..genetik olarak bazı çocuklar daha hızlı büyüyorlar sanki..oğluşunun gözlerine hastaydım ben..yine öyledir elbette..yanlış hatırlamıyorsam buraktı ismi? muhammed de konuşamıyor henüz..boşlukları hımm diyerek dolduruyor..
örneğin..anne bak hımmmm diye işaret ediyor..:)

teşekürler canım evet hala maviler ne geliyosa o gözlerimziden geliyo teyzesi çok nazar oluyo ben artık buna inanıyorum
evet ismide buraktı bi ara resimlerini koyarım bende
sen maşallah ikisi bir arada ne güzel büyütüyosun ama gerçekten Mevlam sabırlık versin sana
benim en yakın arkadaşımda aynı durumda biri ikibuçuk diğeri 11 aylık çok zor büyütüyo
en yakın şahidi benim herkes bir arada büyür diyo ama gelde büyütene bi sor
aynı durumlar ondada mevcut

konuşma konusunda bize kreşi önerdi muhammede kim bakıyo sen herhalde
evde sürekli benle :hulya:beraber olduğu için biraz sosyalleşmesi lazımkaydirigubbakcemile5

kardelencim maşallah oğlunun kilosu çok çok iyi erkek çocuklar geç konuşur diye biliyorum bende üzülme konuşmaya başlamış bile baksana benim kızımda tam aksine sustura bilene aşkolsun herşeyi soylüyo hatta geçen gün babasıyla gülmekden öldü bize diyoki anne yemeğini ye seni parka götürücem baba kucağıma otur seni hoppa yapayım babanneside sıkıştırrınce babanne yeterrr yeterrr diye bi çıkışı var :)) gülmekten ölüyoruz

ridacım 2 yaşına kadar emzirdim şimdi emzirmiyorum inşallah sende kızını emzirirsin 2 yaşına kadar canım

canım kesinlikle çok konuşmak sürekli kitap okumak beraber oyunlar etrafında bide çocuk varsa konuşması daha gelişiyo ikranın kuzeni burdaydı 2 aydır 16 aylık geldiğinde tek kelime konuşmayan kız şimdi ne ele ne avuca geliyo okadar çok kelime soyliyebiliyoki 2 kelimeleli cümleler bile soylüyo bütün gün beraberler çünkü

maşallah kardelen cim süper:) aman nazarımız olmasın:):nazar::nazar::nazar:
boylu poslu ibrahim kutluay gibi olucak desene:nazar:
rida cım üzüldüm ya çok geçmiş olsun bunların normal halleri çekilmiyor birde biyerlerine bişey olunca hepten çekilmezler:KK43::1hug:
kızlar iyi ki geldiniz:asigim:a.s.

merhaba kızlar amanın ne kadar çok yazmışınız hepsini okudum ama bazı şeyleri atlayabilirim kusura bakmayın lütfen
ridacım muhammede geçmiş olsun ucuz atlatmış yaramaz çoçuk ve erkek olunca her gün bir yerleri şişiyor.allah büyük kaza vermesin,
esracım ben telvizyondan sakınmamnın nedeni ardanında burak gibi çok konuşmaması biliyosunuz konuşmayı geciktiren faktörler arasında
kızlar konuşmadan konu açılmışken kim ne kadar konuşuyor
arda çok kelime konuşuyor bazı kelimelri düzgün çıkartıyor ama bazılarını kendine göre yorumluyor mesela helikopter_ tepter
uça uçak
ama cümle yok denecek kadar az
motor-totor gibi

bide sizlere oyuncaklara ilgilerini soracam nasıl nelerden hoşlanıyolar
ardanın son 2-3 ayda ilgisi çok arttı uzun süreli oynuyor artık özellikle araba kamyon motor helikopter gibi legolarla oynuyor.konuşan köpeği ile oynuyor ayıcıkla oynuyor
ogün gezmede bir oyuncak gördü oynadı da bayağı fisher price ın kapılı bir oyuncağı adı türkçe konuşan ev olabilir fiyatıda pahalı 250 tl falan orda gördü bayağı fonksiyonu var beğendi .alsammı diye düşünüyorum orda oynadı bi daha oynarmı diye siz ne düşünüyosunuz böyle oyuncaklar hakkında alınmalı mı yoksa almamak mı daha iyi çoçuk yetiştiriken

teşekürler canım evet hala maviler ne geliyosa o gözlerimziden geliyo teyzesi çok nazar oluyo ben artık buna inanıyorum
evet ismide buraktı bi ara resimlerini koyarım bende
sen maşallah ikisi bir arada ne güzel büyütüyosun ama gerçekten Mevlam sabırlık versin sana
benim en yakın arkadaşımda aynı durumda biri ikibuçuk diğeri 11 aylık çok zor büyütüyo
en yakın şahidi benim herkes bir arada büyür diyo ama gelde büyütene bi sor
aynı durumlar ondada mevcut

konuşma konusunda bize kreşi önerdi muhammede kim bakıyo sen herhalde
evde sürekli benle :hulya:beraber olduğu için biraz sosyalleşmesi lazımkaydirigubbakcemile5

maşalah canım burağı allah anzardan korusun .
elifcim arda da çok konuşmuyodu şu aralar daha iyi herşeye bir yorum yapıp kendine göre yorumluyo ama ben çok oyun oynuyorum yada annem babam çok konuşuyorum kelimelri çok tekrarlıyorum oda o yüzden bişiy öğrenince bikaç defa tekrarlıyor:)
tv hiç seyretmiyor bitek yemek yerken reklam o kadar
kreş çok faydalı oluyorda arda istemedi ben denedim çok tepki verdi şimdilik beklemey aldım şubatta tekrar deneyecem farkediyorum parka gidince çoçuklar konuşunca tekrarlıyor sürekli etkileşim sosyaleşme şart bunu komşuylada parkda da yapabilirsin diye düşünüyoum kreşi sevmezse

maşallah kardelen cim süper:) aman nazarımız olmasın:):nazar::nazar::nazar:
boylu poslu ibrahim kutluay gibi olucak desene:nazar:
rida cım üzüldüm ya çok geçmiş olsun bunların normal halleri çekilmiyor birde biyerlerine bişey olunca hepten çekilmezler:KK43::1hug:
kızlar iyi ki geldiniz:asigim:a.s.

selmacım senin elanda çok tatlıymış allah bağışlasın kar gibi maaşalh bembeyaz benim oğlum karayağız bir ara koyarım inş son halini.
gülhancım senin oğullarına da bayıldım maaşalah çok güzel çoçuklar allah bağışlasın çok yakışıklı olacaklar

maşallah burak a en boylu poslu kilolumuz o çıktı kimse kıramaz rekorunu sanırım.

ridacığım muhammede geçmiş olsun. valla senin yazdıklarını okurken hep yaramazlıkları hakkında yada kız kucağında durmadığı zaman kendimi yerine koyuyorum hep içim daralıyor. rabbim sana güç, kuvvet, sabırlar versin. annenlerde gitmişken muhammedi şu eşinin iş yerinin kreşine verseniz olmazmı. çok faysası olur rahatlarsın hem sen hemde yaramazımız.

elifciğim bende buğrayı 4 haftadır kreşe gönderiyorum konuşmasında baya farketi. daha farklı şeyler konuşuyor artık. şaşırtıyor beni sorulara verdiği cevaplarla. çok öyle aman aman konuşmuyor ama derdini anlatıyor. herşeyin ismini biliyor. ne cevap vereceğini biliyor. yeni türkçe öğrenmiş turist gibi konuşuyor:))) yemesinde fark etti. kaşığı çatalı daha güzel kullanıyor daha çok çeşit yiyor artık. imkanınız varsa gönderin bencede. yaşıtlarıyla bazı şeyleri yapmak daha eğlenceli oluyor. daha çabuk öğreniyorlar.

gizemciğim o ev kapısını bende görmüştüm gerçekten çok fonksiyonlu ve çok güzel. eğer dediğin gibi artık sıkılmadan oynuyorsa alabilirsin zevkle oynar bencede. bende öyle durmadan oyuncak alma taraftarı değilim hem çabuk sıkılıyorlar hemde çekemem ortalıkta bir sürü oyuncağı. gerçekten işe yarar geliştirici şeyler alırım aldımmı. mesela kurabiye kavanozu var sayı filan sayıyor, yine sayılar alfabe sayan telefonu, hayvan sesleri ve melodi sesi çıkaran ork gibi ekranında hangi hayvanın tuşuna bastıysa onun sesi çıkıp o hayvanın oynadığı çok sevdiği bi oyuncağı var, geçenlerde melodika aldım üfleyip tuşlarına basıyor ses çıkartıyor nefesi gelişsin diye aldım. tahtadan yerleştirme yapbozlar filan falan. yani öyle araba filan tek tük bikaç tanedir. silah filan asla almam zaten. kırma dağıtma huyumuz yok çok şükür oyniyacağı oyuncakları alır oyuncak kutusundan topla deyincede götürür koyar yerine hepsini. bazen dağıttığıda olur tabi.

kızlar buarada doğumuma girecek diğer dr ardı bugün ve yarın görmek istiyormuş beni. bebiş kilolu ve 2 senelk sezeryanlı olduğum için riskli olacağından bide o görmek istemiş beni. duruma göre sezeryan diyebilir yani. yahooda ssvd gurubu vardı orada 4650 vede 41 haftayı geçen biride var halbuki. bugün moral yine yerlerdeydi. insan olumsuz heberler alınca dr dan kötü oluyor. beklemekten sıkılıyorsun. bakalım bu dr lada bi konuşayım ikna olucakmı bakalım pazartesiyi beklemeye. yarın sabah 11 de randevum gelince yine durumdan haberdar ederim sizi... herkeze iyigeceler.....

gizemcim bencede çok fazla oyuncak almak heleki onlar istemeden almak banada artık sakıncalı geliyo
çevremdeki biçok insanda böle diyo ama yararlı ve gelişimi açısından etkili olacak diyorsan almanı tavsiye ederim ama en fazla 3 gün oynayacak oda ayrı konu :))
bende pek fazla almıyorum artık aslında çok fazla abartmamak lazım bu işi ama nerdeee kıyamıyorum bende :)
konuşma meselesine gelince bende okullar açılınca kreşe vericem inşallah o zmana kadar tuvalet eğitiminide öğrenirde :)
burağın çevresinde çok fazla arkadaşı yok sadaece apartmanda var o da bu yıl kreşe gidecek
çok canı sıkılıyo dr şiddetle yaşıtlarıyla oynayacak ortamı sağlamanız lazım dedi
çoğu kişide böle düşünüyo ve bende:) çünkü bi yerden sonra bende yetemiyorum burağa
televizyon bizim evde pek izlenmez yani burak sadece çizgi film izler baby tv
bide arada netten caillou açıyorum o kadar
dr bile tv yi tamamen çıkartın demedi sadece çok fazla oturtmayın dalıp gitmesin dedi
o bile caillou tavsiye etti :) aslında ben konuşkan biriyimdir burağa neler neler anlatıyorum
bakalım zamanla olacak inşallah

burakta şuan anne bak içe(işe) diittti gibi cümle kuruyo dr da zaten iki cümle kurarak konuşması şuan için normal daha fazlasını beklemeyin dedi

burağın gelişimi ii ama ramazandan dolayıdır ne bilmem biraz iştah sorunu var diliyle çıkarıyo bazı şeyleri
çok ilginçtir benim oğlan tamamen sebzeci :)
zeytinyağlı yemekelre bayılıyo ekmeğiyle kendi batırıp yemeyi çok seviyo
pilav makarna gibi şeyleri kendisi yiyo artık tabi bazen çatalla bazen kaşıkla o da olmazsa eliylee

günaydın kızlar..geçmişe şöyle bi göz attıktan sonra yorumlarımı yazayım..
ridacım geçmiş olsun canım..bana çok tanıdık böyle kazalar bizimkiler genelde cam tepelerinde sehpa tepelerinde olduğu için..Allah beterinden korusun hepsini her zaman dualarımdasın canım diyorum ya alperenden küçük bi ikinci çocuğu düşünemiyorum..Allahım bol sabır versin

tuğbacım moralini bozma tamam normal doğum sezaryandan ii ama ben çok zorluklarını yaşadım..hakkında en iyisini rabbim biliyo..bozma moralini hayırslısıyla kurtul bebeiş ve sen sağlıklı ol yeter

selmacım bencede iyiki geldi arkadaşlarımız ama sayfayı çok ilerleteyin ..2 gün bakamazsam okuyamam valla:)))

elif ve esra sizleri ve çocuklarınızı öptüm

face var diye burayı terk etmeyin sakın ..ben kalırım burda..ridacım ikimiz kalırız sayfa ilerlemez diyodumm kızlar süpriz yaptı bak..alperende tam konuşamıyo çoğu kez anlamıyorum dediğini muharrem tercüman ediyo..çocuk çocuğun dilinden anlarmış ya...dün iftara yakın az uzandım bunların içinde yatılıyomu hiç..eşim üstlerini giydirmiş ikisnide sokağa yolluyo..nasıl fırladım yataktan bizim evimiz işlek caddede ..arka tarafta bahçe var ama yoldan dönmeleri lazım camdan bakcakmış beyefendi araba çarpsa camdan uçarsın dedim..muharremin kendinden haberi yok bide alperen bakacak.. çocuk kadar akıl yok valla napcaz bununla bilmem:KK43:

oyuncak konusuna gelince..tencere kapak mandal ne bulurlarsa..oyuncak direksiyon aldım araba aldım alındıkları gün pert oldular..her şey istiyolar ama oynamıyolar..2 gündür sularımız yoktu ben şunları banyo yaptırıyım

gizemcim tv açıp bırakma canım sende orada neler yaptıklarını soyle anlat emin ol konuşması bile artacaktır

tuğbacım üzülme canım ya doktotunu dinleki riskli ni durum olması rabbim yardımcın olsun inşallah

kızlar oyuncak konusunda ben ikraya sadece lego ve puzzellardan alıyorum hani bu şeklli olupda yerini bulmaya çalıştıklarımızdan çok seviyo onları neler olduğunuda tek tek soylüyo bilemediklerini biz soylüyoruz bayağı zeka geliştirici benim kızın bebeklerle fakan hiç arası yok bi çakılımız var bizim onada ben hastaydım küçükken aldım arada alır sadece evin içinde gezdirir konuşma konusundada en geveze sanırım benim kızım biz herşeyi soyliyebiliyoruz derdini anlatabiliyo bide okadar çok şarkı ezberlediki cümleleri falan çok düzgün çıkarıyo

gizem cim ela da öyle söylediğim kelimeleri takrarlıyor bazen düzgün söylüyor bazen kendince yorumluyor...ama basit cümleler kuruyor ama baya basit cümleler...
napalım zamanla konuşacaklar...bende konuşuyorum anlatıyorum herşeyi..kastamonu da baya ilerletmişti kalabalık ortamda olması iyi olmuştu ama burda yazık kızım kalıyor yalnız..

maşallah burak a en boylu poslu kilolumuz o çıktı kimse kıramaz rekorunu sanırım.

ridacığım muhammede geçmiş olsun. valla senin yazdıklarını okurken hep yaramazlıkları hakkında yada kız kucağında durmadığı zaman kendimi yerine koyuyorum hep içim daralıyor. rabbim sana güç, kuvvet, sabırlar versin. annenlerde gitmişken muhammedi şu eşinin iş yerinin kreşine verseniz olmazmı. çok faysası olur rahatlarsın hem sen hemde yaramazımız.

elifciğim bende buğrayı 4 haftadır kreşe gönderiyorum konuşmasında baya farketi. daha farklı şeyler konuşuyor artık. şaşırtıyor beni sorulara verdiği cevaplarla. çok öyle aman aman konuşmuyor ama derdini anlatıyor. herşeyin ismini biliyor. ne cevap vereceğini biliyor. yeni türkçe öğrenmiş turist gibi konuşuyor:))) yemesinde fark etti. kaşığı çatalı daha güzel kullanıyor daha çok çeşit yiyor artık. imkanınız varsa gönderin bencede. yaşıtlarıyla bazı şeyleri yapmak daha eğlenceli oluyor. daha çabuk öğreniyorlar.

gizemciğim o ev kapısını bende görmüştüm gerçekten çok fonksiyonlu ve çok güzel. eğer dediğin gibi artık sıkılmadan oynuyorsa alabilirsin zevkle oynar bencede. bende öyle durmadan oyuncak alma taraftarı değilim hem çabuk sıkılıyorlar hemde çekemem ortalıkta bir sürü oyuncağı. gerçekten işe yarar geliştirici şeyler alırım aldımmı. mesela kurabiye kavanozu var sayı filan sayıyor, yine sayılar alfabe sayan telefonu, hayvan sesleri ve melodi sesi çıkaran ork gibi ekranında hangi hayvanın tuşuna bastıysa onun sesi çıkıp o hayvanın oynadığı çok sevdiği bi oyuncağı var, geçenlerde melodika aldım üfleyip tuşlarına basıyor ses çıkartıyor nefesi gelişsin diye aldım. tahtadan yerleştirme yapbozlar filan falan. yani öyle araba filan tek tük bikaç tanedir. silah filan asla almam zaten. kırma dağıtma huyumuz yok çok şükür oyniyacağı oyuncakları alır oyuncak kutusundan topla deyincede götürür koyar yerine hepsini. bazen dağıttığıda olur tabi.

canım doğumun için hayırlıs olsun moralini bozma zaten büyük ihtimal sezeryan olacak geciktiği için vede kilolu olduğu için ama önemli olan sağlıkla gelmesi ve gelincede uysal akıllı bir bebek olması
oyuncak konusunda ise bende öyleyi geliştirici şeyler aldım bende ama o ahşap yapbozlardan kaçtane aldım konuşan köpek küpler şekilli kamplumbağa falan ama arda fazla oynamıyor onlarla.varsa yoksa araba uçak vs..bewnde silah almıyorum.ama arda arabaları parçalamaya başladı bile
kreş ve konuşma ve yemek yeme konusunda buğraya maaşalah :nazar:

gizemcim bencede çok fazla oyuncak almak heleki onlar istemeden almak banada artık sakıncalı geliyo
çevremdeki biçok insanda böle diyo ama yararlı ve gelişimi açısından etkili olacak diyorsan almanı tavsiye ederim ama en fazla 3 gün oynayacak oda ayrı konu :))
bende pek fazla almıyorum artık aslında çok fazla abartmamak lazım bu işi ama nerdeee kıyamıyorum bende :)
konuşma meselesine gelince bende okullar açılınca kreşe vericem inşallah o zmana kadar tuvalet eğitiminide öğrenirde :)
burağın çevresinde çok fazla arkadaşı yok sadaece apartmanda var o da bu yıl kreşe gidecek
çok canı sıkılıyo dr şiddetle yaşıtlarıyla oynayacak ortamı sağlamanız lazım dedi
çoğu kişide böle düşünüyo ve bende:) çünkü bi yerden sonra bende yetemiyorum burağa
televizyon bizim evde pek izlenmez yani burak sadece çizgi film izler baby tv
bide arada netten caillou açıyorum o kadar
dr bile tv yi tamamen çıkartın demedi sadece çok fazla oturtmayın dalıp gitmesin dedi
o bile caillou tavsiye etti :) aslında ben konuşkan biriyimdir burağa neler neler anlatıyorum
bakalım zamanla olacak inşallah

burakta şuan anne bak içe(işe) diittti gibi cümle kuruyo dr da zaten iki cümle kurarak konuşması şuan için normal daha fazlasını beklemeyin dedi

burağın gelişimi ii ama ramazandan dolayıdır ne bilmem biraz iştah sorunu var diliyle çıkarıyo bazı şeyleri
çok ilginçtir benim oğlan tamamen sebzeci :)
zeytinyağlı yemekelre bayılıyo ekmeğiyle kendi batırıp yemeyi çok seviyo
pilav makarna gibi şeyleri kendisi yiyo artık tabi bazen çatalla bazen kaşıkla o da olmazsa eliylee

işte sorun o benimde düşündüğüm o arda istemeden bi sürü oyuncak aldım bitek araba istedi al diye.yani gak demeden su guk demeden ekmek gibi işte bilmiyorum çok şükür imkanlarımız var ama ardanın da her piyasada olan şeyi görmesinin sahip olmasının ilerde ona zarar mı vereceğini doyumsuz mu olacağını yada bunu yedirip mutlu bir çoçuk olacağını kestiremiyorum .endişem o yönde aslında
elifcim buarak aslında konuşuyor dr da normal demiş zaten önemli olan çok kelime bilmekten ziyade cümle kurmasıdır 2 li 3 lü önemli değil kelime dağarcığı artar sürekli .arda cümle kurmuyor ama her kelimeyi biliyor.bense cümle kurmasını tercih ederim.
tv konusu da öyle biraz seyrdebilir dr lar yarım saat 1 saat eğitici program diyor oda esranın dediği gibi etkileşime girierek ama biz onuda seyrtmiyoruz çünkü anenmlerdeyim zaen günlerimiz çok dolu geçiyor.ama evdeyken bede luli tv yi açıyordum her yeni şeyde bana bakıyodu adını söyleyeim diye oda faydalı bir yöntem ama tabiki kreşe alışırsa çok iyi olur ama endişelenme burak konuşuyor
iştahıda açılır inş sen zorlama bence sebze yemeside muthiş bir olay:nazar:

X