1.5 yıldan sonra velayetin el değiştirmesi...

Dava ilk acildiginda alin derdim ama su duruma gelinmis, bosu bosuna kizinizin duzenini bozmayin.

Aynı durumlardan geçtim diyebilirim boşanma kararı aldığımda ailem destek değildi üstelik ,üni okumama rağmen hiç çalışmamıştım evim de yoktu herşeye sıfırdan başlayacaktım ama asla kızımdan ayrı düşünmedim bunu ,yıllar sonra bana bir dişim ekmeği çok mu gördün demesi çok ürkütücü geliyordu bana ki hep gördüğümüz duyduğumuz böyleydi, dediğim gibi başıma ne gelecekti bilmiyordum ama hiçbir zaman kızımdan bağımsız düşünmedim kendimi .
Yıllar geçti, iki yıl anaokuluna gitti 1.sınıf 2.sınıf derken şuan 3.sınıfta Allah yardım etti ailem pişman olup destek olmak istedi çok şey düzeldi
Seni yargılamıyorum insan zaten düşünemez hesaplayamaz boyutta yaşıyor o zor günleri
Ama kızın senin elin ayağın gözün..kendinden ahrı düşüneme onu güçlü ol herşey düzelecektir

Bi lokma ekmeğimiz olsun ama kızlarım yanımda olsun artık o hayatına alışmış senin yerine muhtemelen babayı koymuş. Yanlış anlama anne çok farklı bişey. Kızın ergenliğe girmek üzere ve şuan içinde bulunduğu rahatlığı isteyecek. Çünkü o öyle büyüdü . İyi bir babaya iftira atmak yersiz ki ilerde bu çocuğun tarafından olumsuzluklar olarak sana döner. Sen onu bıraktın ve şuan onu babasından da koparmaya çalışıyorsun. Onun yaşadığı ile taşıyabilirsin çok yakınından ev tutabilirsin ama babasından alma . Çocuğa 2. Kez bu acıyı ayrılığı terk edilme duygusunu yaşatma. Keşke en başından bırakmasaydın onu

Çocuğun düzenini bozmayın. Daha sık görüşmek adına nasılsa düzenli bir işiniz yokken, çocuğunuz neredeyse oraya yerleşin.
Baba ile çocuk yetiştirme konusunda her istediği yapılmaması gerektiğini görmesi için yeni süreci bahane ederek bir çocuk psikoloğuna gidin.

Hayatimda ilk defa bir anneye cocugu almayin diyecegim ama dedim valla
Cocugun duzeni var , mutlu bir hayati var
Eger onu oradan alip kendi ailenizle yasatacaksaniz almayin
Kardesinizle de anlasamiyormus
Yazik kiziniza
Ayri ev tutacaksaniz yada esinizle ayni sehirde yasama imkaniniz varsa acin velayet davasini

Bence bu duzeni bozmayin. Mumkunse esinizin memleketinde bir es bulmaya calisip mesafeyi kisaltin. Yazik cocuga top gibi sekmesin bir orda bir burada.

Olan olmuş kızın baba da kalmış. Bırak bundan sonra da baba da kalsın. Bak arkadaşım ( bunu asla kırmak için söylemiyorum) sen korkak bir kadınsın velayet konusunda da korkak davranmışsın şimdi de aynı şekilde korkak davranarak dava açmaya çalışıyosun. Git kızının yaşadığı şehre bir düzen kur. Sık dişini kızını günde yarım saat görsen kafi
İki güne bir görsen bile kafi.
Zamanla bir düzen oturtursun
Ama bunları yapamam dersen hiç var olan düzeni bozma.

Boşanmadan sonra kendinize bir düzen kuramamışsanız aileye bağlı bir yaşantınız var ev ev üstüne. Dava açmadan önce en acilinden kendinize bir hayat kurun evinize yakın bir yerden ev tutun bir maaşınız ve geçiminiz olsun sonrasında mutlaka velayeti alın üstünüze.

Sizi asla ama asla kimse yargılayamaz. Ne yaşadınız ne oldu bitti bilmiyoruz.
Başta sorsaydınız velayeti vermeyin derdim. Babanında asla şansı olmazdı. Fakat şu durumda çocuğun belli bir düzeni var ve seviliyor. İlgi görüyor. Almayın velayeti. Davayı kazansanız da kazanmasanız da asla bu düzeni bir daha kuramazsınız. Yoksa teyze ila kavga yeğen ile kavga çokta dert değil mutlaka çocuğunuz baba evinde de sıkıntılar yaşıyordur.

Herkes mutlu mesut yasiyorken neden cocugun düzenini bozacaksiniz, yapmayın lutfen.
O cocuk sizin oldugu kadar babanin da cocugu, ikinizden birinde kalacakti o kesin, daha iyi imkanlari olanda kalmis, isabet olmus. Burda cocugun faydasi sizin kisisel isteklerinizin onune gecmeli. Duzen kurulmusken her seyi altust etmeyin.

Sizin ayrı düzeniniz olsa tamam ama bu durumda babada kalmalı gibi görünüyor.
Allah yardımcınız olsun.
Herkes için iyi olacak bir çözüm bulursunuz inşallah.

Sizin durumunuza benzer iki anne var tanıdığım ,velayetleri geri aldılar.

Hukukçu değilim ama ilk davada neden almadığınız sorgulanıyor, ne değişti de istiyorsunuz diye sordular.

Çocukların yaşları 5 ve 11 di.

İki anne de yaz tatili için kalmaya geldiğinde çocuğu babaya yollamayıp, dava açtılar.
Hakkınızda hayırlısı....

Baba evlenmeyi düşünüyor mu
Evlenince çocuğu kendi size vermek isteyebilir
Bir iki tanidigimda öyle oldu

Düzeni değişecek size gelirse evet ama yarın bir gün babası evlenirse dünya iyisi de olsa, üvey anne gelicek ve yine düzeni değişecek bence..
Yassdığınız şehre gitmeniz sizi zorlamasının yanı sıra, kızınıza vakit ayıramayacağınızı söylemişsiniz ya..
Ne bileyim şimdi değil belki ama büyüyünce kızınız annem bi hata yapmış ama sonrasında yakınıma geldi, şartlarını zorladı, yanımda olmayı çalıştı der.. Tabi yıne bence..
Hayırlısı olsun..

Çocuk okula başlasıktan sonra velayet değişimi çok daha sıkıntılı arkadaşım kızını bu sebeble alamıyor çocuğun düzeni değişmesin okula başladı diyor iki sezondur yazın da mahkemeler adli tatil acayip bir kısır döngü

Ücretli öğretmen demek üç ay işsiz kalmak demek. Ücretli öğretmen demek seneye yerinize kadrolu bir öğretmen gelebilir demek. Maalesef düzenli bir geliriniz olmadan evladıniza maddi olarak refah yasatamazsiniz. Bir anne olarak elbette çocuğun en büyük ihtiyacı sizinle beraber olmak ama hakimler olaya çocuğun maslahatı olarak bakacaktır. Çocuğun kurulu düzenini çok gerekmedikce bozmak istemezler. Belki üvey annesi olsa kızımin üvey anneyle büyümesini istemiyorum diye bir gerekçe sunabilirsiniz.
Şimdilik en doğru hamle doğru zamanı beklemek gibi görünüyor. En kısa zamanda mezun olup eski esinize yakın bir yere atanın. Kurulu duzeniniz ve düzenli geliriniz olsun. Sonra da babasıyla konusun. Bu kız hep bebek kalmayacak ergenliğe de girecek. İlk agdasini sen mi yaptıracaktır? İlk adet olunca sen mi ped vereceksin vs şeklinde amacının da onları ayırmak olmadığını iyi niyetli olduğunu ispat ederek eşinin de sana hak vermesiyle anlaşmalı olarak böyle bir yola girin yoksa iftira atarsan ömür boyu yüzüne bakamazsin ki bakmak zorunda kalacaksın evladın için. Ayrıca mesele ego savaşına dönerse en çok evladıniza zarar görür...

hukuki boyutlarını bılmıyorum ama şunu söyleyebılrıım velayet olayı çocuğu bir eşya gibi oradan oraya sürülüyor bence düzeni oturmuşsa ve babayla da mutluysa çocuk buyuk ıhtımal zaten sızde kalmak ıstemeyecektır. mutlaka kızınızı özleersiniz ona bşy diyemem ama onun bulunduğu şehirde ya da daha yakın bır sehırde ücretlı öğretmenlık yapma şansınız yok mu? böylece daha sık görürüsünüz çünkü baba da iyi bir baba anladığım kadarıyla ve kız bu sefer düzenini bozmuş olacak

çocuğun orda bi düzeni var ve sanırım da mutlu gibi. ama bilmiyorum ya annelik başka ben olsam almaya çalışırdım gibi geliyor. valla çok zor bi durumdasınız, üzüldüm sizin için de. arkadaşların dediği gibi daha yakın bi yerde iş bulmaya çalışsanız daha sık görseniz mesela.

Maalesef çok üzülerek söylüyorum bunu ama çocuğunuz tam birine bağlanma donemindeyken ayrildiginiz için şuan sizin yerinize bakımıyla en çok kim ilgileniyorsa onu koymuştur. Babaanneyse babaanneyi mesela. Babasınin yeri de onda çok farklı şuan. Ben de kizinizla aynı sehirde yaşamanız taraftariyim. Günde bir saatte olsa onu yoklarsiniz bir gorunursunuz en azından. Baba evlenirse de o zaman velayetini alirsiniz. Şuan alirsanız bütün düzeni alt üst olur. Birakmanizin sebebini sorgulamayacagim. Hiçbir anne bırakmak istemez. Allah yardımcınız olsun..

Kk da kadinlarin acimasizca elestirilmemek icin uzun uzun aciklama yapmak durumunda kalmalarina üzülüyorum. Boyle olmamaliydi. Hemcinslerimizi boyle bir korku icerisine sokmamaliydik.
Konunuza gelince, ben cocugu almamaniz taraftariyim. Cunku cocugun babadayken bir sorunu yok. Kendiniz soyluyorsunuz iyi bakiliyor, babasi cok iyi babalik yapiyor diye. Siz de annelik kismini doldurmaya calisin yeterli. Duzenini bozmayin cunku cocuklar coj fazla olumsuz etkileniyor bu durumdan. Esinizin memleketine gitme imkanim yok diyorsunuz o halde daha sık cocugunuzu gormeye calisin. Ayda bir gidiyormuşsunuz, belki sartlarinizi biraz daha zorlayarak ayda 2 defa gidebilirsiniz yanina. Yalniz kiziniz yaninizdayken babasina gitmek istedigi zaman goturun. Teyzesiyle sorun da yasiyormus. Yaninizda gecirdigi zamanlari ilerde kötü hatirlamasin. Haa ilerde babasi evlenmek isterse o zaman kizinizi yaniniza alabilirsiniz. Yok illa dava acicam derseniz de iftira olayina girmeyin bence. Bosandiginiz zaman size cocugun velayeti konusunda neyi sart kostuysa onlari dile getirin. Baba bunu pazarlik haline grtirmemeliydi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…