Zor Kayınpeder ile birlikte çalışmak!

Sarisinn

Guru
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2009
79
57
35
Meehaba 6 aylık evliyim. 1 haftadır eşimin işyerinde çalışıyorum. Sanayide üretim ve yerinde montaj işi yapılan bir firma. Eşim ve ustalar genelde dışarda , ben ve kayınpederim sürekli içerde ofisteyiz. Ben ön muhasebe yapıyorum. Kayınpederim eski usül deftere yazıyor, ustaların başında duruyor. Kayınpederim gercekten zor biri. Hem eşimle yaşadıkları sıkıntılardan biliyorum hem de elemanların sürekli atölyeden kaçması durumu net gösteriyor. Anlaştığı , bu da iyi insan dediği kimse yok. Herkes ona göre yanlış sahtekar yalancı. Herşey kötü. Emir veriyor sürekli şunu yap getir götür. Ve sürekli din ile ilgili bir anlatma bir nasihat bir baskı uygulamakta. Beni açmayan bir sürü şey anlatmakta. Kendi ailemle ilgili maddi konuları merak edip sormakta abinlerin kazançları ayrı mı, annenin geliri nerden vb. Bir gün ofiste otururken yapabilceğim basit bir kaç egzersiz yaparken gördü beni. 2dk sonra bitirdiğimde ' bu hareketlerin sana gelecekte hiçbir faydası yok dini hareketlerini yapmalısın.' Dedi. Günaydın baba nasılsın iyimisin diye her sabah selam veriyorum. 'Aleyküm selam demek şöyle iyi böyle faydalı, iyi günler iyi akşamlar demek boş ve anlamsız hiç gerek yok söylemeye.' Dedi. İşte bu gibi bir dünya alakasız gereksiz eleştiri nasihat konuşmalar. 29 yaşındayım bu tarz konuşmalar elbette ki kötüdür demiyorum ama 29 yıl boyunca günaydın merhaba demişim değiştiremem. Ve bu beni inançsız yapmaz. Hele ki yap diye soylendiğinde mümkün değil yapamam. Ve ben hoşuma gitmeyen şeylere sürekli yorumsuz kalıyorum çünkü 'baba ben bu konuda konuşmak istemiyorum, hoşlanmıyorum vb' dediğimde bunu anlayabilecek bir yapısı yok. ( dindar değilim ama inançsız da değilim,dinini kendi içinde yaşayan normal biriyim.) Sürekli aynı odanın içindeyiz. Kısaca günümüzü güzel geçirecek 5 dk lık bir sohbet bile edememekteyiz.
Geçen gün camları silersin dimi demişti . Ben hiç cam silmedim baba malesef silemem dedim. Bugün de paspas yapmamı yerleri süpürmemi istedi ofis için. Yapamam baba, bir kadın tutalım bunlar için dedim. Kadın tutulmasına izin vermem dedi. Dün camların pis olduğunu soylemiştin hem onlarıda siler diye söyledim ben dedim. Biz de eve kadın alıyoruz ben böyle şeyleri yapmıyorum dedim. Ben sen gelmeden önce buraları ben paspaslıyordum annen 70 yaşında evde kendi yapıyor kadın almıyoruz biz dedi. Sonra ofisten ayrıldı.
Ben kötü niyetimden tembelliğimden söylemedim böyle birşeyi. Evlenmeden önce evimizde annem hep kadın aldı böyle işlere yardım için. Ben yapmadım hiç birşey. Ve kendi evimde de sevmeden yapıyorum. Gerçekten temizlik yapmaktan nefret ede ede yapıyorum. Ofiste sadece 1 kez paspas yapacağımla kalsam sorun değil yapardım. Ama ciddi anlamda saçma şeyler isteyeceğini biliyorum daha sonra. Eleştirel ve hiçbirşeyden memnun olmayan hep şikayet eden karakteri bunu çok net gösteriyor. Ve zaten geçen gün camı silseydim bugün paspasın yanında tuvaleti de temizlememi isteyecekti büyük ihtimal. Demek istediğim sonu gelmeyecekti. İçimden saygılı olmak adına hayır diyemediğimden kahrolarak yapmaya devam edecektim bu isteklerini. Şimdi hem sinirliyim hem de mutluyum. Bu işe girmemi eşim çok istedi bana gerçekten ihtiyacı var ve ben de ona tüm gönlümle yardım etmek istiyorum ama aylarca ertelemiştim babasıyla sorun yaşama ihtimalimden dolayı. Fakat malesef kabul ettim en sonunda çünkü birlik olmamız gerekiyor eşimle. Eşimin henüz haberi yok ama bahsederim akşam bilmeli sanırım. Yazıp biraz rahatlamak istedim. Belki tecrübelerinizden faydalanırım.

Son düzenleme:
Çok iyi yapmisin senim orda çalıştığın alan belli ama bu şekilde devam etmen zor çünkü adam bu yaşa bu kafayla gelmiş değişmez de sen işini değiştirsen daha iyi olucak gibi çünkü isteklerinin arkası gelmez

Çalış bence peki kp nin emekli olma düşüncesi yok mu ?

Belki ikna edersiniz .

Çalış bence peki kp nin emekli olma düşüncesi yok mu ?

Belki ikna edersiniz .

5 yıl daha buradayım sonra ne yaparsanız yapın diyor. Fakat sağlık olarak bu pek uygun görünmüyor çünkü iş için üzerinde bulundurduğu paraları nereye koyduğunu kime ne kadar verdiğini unutuyor. Eve gitmek istemiyor :) bilemiyorum nasıl olacak.

Zamanla ikna edersiniz biraz alttan alırsanız konu çözülür diye düşünüyorum .

Esin bu isin sonunda daha cok uzulecek. Orda calismaya devam edersen cok yuz goz olacaksiniz sonunda kotu oluncak. En iyisi bunlari anlatip esinle ortak karar veripbaska bi yerde calisman.

Temizlik icin haklisiniz. Lakin kpiniz bir bu kadar daha yasamayacak,bir bu kadar daha da calisamayacak dolayisiyla. Kendi kendine konussun ses etmeniz gereken yerde cevap veriyorsunuz sonucta. Ben boyle din iman diye mangalda kul birakmamacasina nasihat eden tiplere inanc ozgurlugunden bahsediyorum. Herkesin inanci kendine diyorum. Baktim hala susmuyorlar onlarin anlayacagi dilden “ allahin verdigi nefesi bosa harcama isimizi yapip gidelim lutfen” diyorum. Kesin etkili

Bu arada baska is de bulsaniz her is yerinde mutlaka bir dengesiz var. Ve o dengesizlerin %80i mudur,ust duzey yonetici vs. Calisma hayati zor malum.

Size kesinlikle katılıyorum tam olarak aynı biçimde düşünüyorum :) sabrediyorum . O işten ayrılmam mümkün değil. Eşimi düşündüğüm için bu böyle. Bana cidden çok ihtiyacı var bütün yük üzerinde. Benim kayınpederime saygısızlık etmeden sınırlarını bildirmem ve sabretmem gerekiyor.

Akraban ye, iç gez ama asla ticaret yapma.
Sana sabırlar diliyorum.
Böyle biriyle bir saat aynı oksijeni soluyamam.
Başka bir yerde çalışmayı dene.
Böyle böyle senin hayat enerjini sömürecektir.
Emin ol bir süre sonra kendini tanıyamazsın.

Sürekli dini bilgi yorum gerçekten yorar.
Kp istiyo diye konuşma şeklinizi asla değiştirmeyin o da değiltirmesin sen söylüyosun ya baba negüzel işte bizde yoktu bende olmadı dersin.

Temizlik konusunuda akşam evde temizlik şirketlerine baktığını işyerine çağıracağını babasının senin temizlik yapmanı istediğini yapamıyacağını söyle.

Birde çok muhattap olma malum yaşlı nasihatı anlatacağı hiçbitmez tak kulaklığını müzik dinle laf söylerse onada al birtane dini şeyler aç dinlesin ikinizde rahat edersiniz.

Hic takmayin. Ne guzel gayet de hos cevaplar vermissiniz. Bugun odayi paspaslarsiniz,yarin bilmem kac kisinin kullandigi tuvaleti temizlettirir size. Cok fena. Cam silmekle olsa hadi tamam.

Calisirken baska isyerlerindeki kotu sartlari dusunun. Tecrube kazanana kadar yapmadigim is kalmadi benim. Ama mecburdum. İs hayati cidden cok zor. Baska yerde de daha buyuk sıkıntılar cekersiniz. Hic degilse burasi kendi isyeriniz. Hasta olursunuz kapi kapi rapor almak icin ugrasmazsiniz. Sigortanizi yatirmayan/eksik yatiran/zamaninda yatirmayanla ugrasmazsiniz. Dogum yaparsiniz eyvah demezsiniz. Kendi geleceginize saglam yatirim yapmis olursunuz. Kolayliklar ve iyi sanslar diliyorum

Edit; gunaydin iyi aksamlar yerine su baska seyleri soyleyenlere acayip sinir olurum. Ve kendime gore cevap veririm. İsrarla gunaydin,israrla iyi aksamlar derim. Ogrensinler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…