Yeni gelin dertleri

dytsyenhanm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2017
389
289
dümdüz konuya girmek istiyorum 10 aylık evliyim , evlenip ayrı bir ile yerleştim ailemle farklı illerdeyiz bekarlık sürecimde ev içinde ki iletişimsizlikten annemle babamın arasındaki gerginliklerden dolayı hep bir evlilik fobim olmuştu ama bir o kadar da uzaklaşmak isterdim herneyse ailem (annem , babam , kardeşim ) ziyaret için bize geldiler ama görmüş olduğum manzara beni her saniye daha çok şoka sürüklüyor . Deyim yerindeyse kardeşim ve babam elleri kolları yokmuş tamamen asalaklarmış gibi davranıyorlar bütün yük annemin üstünde . Kardeşimin ve babamın yediği kaşık çatal bardak orada kalıyor asla arkalarına bakmıyorlar sürekli her yerden bardak topluyorum birşeyler kaldırıp topluyorum. Montlar , anahtarlar şarj aletleri yerlerde çoraplar . tuvaletin ışığı bile kapatılmıyor ben görüp kapatmazsam saatlerce açık kalıyor o şekilde .bugün kardeşim duşa girip çıktıktan sonra banyoya girme gafletinde bulundum tişörtü yere fırlatmış tarak başka yerde evin içi o kadar dağınık ki annem toplamaya çalışıyor arkalarından onada kıyamıyorum garibim kendini paralıyor zaten burada dinlensin bari diyorum . Evim giriş kat olduğu için camları çok uygun değil perdeleri sürekli açık tutamıyorum olduğu gibi evin içi görünüyor dışarıdan ama bunu asla anlatamıyorum sürekli perdeler ve camlar açık vaziyette ben kapatınca beni yadırgıyorlar . Erkek kardeşim 18 yaşında ama 3 yaşında gibi davranıyorlar sürekli herkesin içinde evin ortasında gaz çıkarıp duruyor kimse bunu yadırgamıyor ayıp demiyor .tek hedefimiz onu memnun etmeye çalışmak. çünkü istediği birşey olmayınca hemen surat asıp herkese kan kusturuyor. Çalışmaya başladığım için ailemi yemeğe çıkarmak istedim bugün bir restorana gittik kardeşimin suratı beş karış vaziyette yemek yemeyeceğim diye tutturdu . Oturduğumuz tüm süre boyunca sadece surat astı annem ve babam abartısız 25 defa oğlum şunu alalım şunu ye hadi nolur ye diye ısrar etti bende o yetişkin biri yemek istemiyorsa yemeyebilir dedim diye babamdan tavır yedim bunun dışında kimse masada tek kelime konuşmadı yediğim yemek zıkkım oldu sadece :)( düzenleme geçiyorum sonradan öğrendim ki yemek yemeyen kardeşim ve bunu kendine dert edip bana yemeği zehir eden kendiside ısrarla birşey yemeyen babam restorandan çıktıktan bizi bıraktıktan 10 dakika sonra birlikte yemek yemeye gitmiş bunuda gururla anlattılar :) bu söylediklerimi çoğu kişi kınayacak belki ama ben daha yeni evliyim ailemi eşim bu şekilde görsün tanısın istemiyorum . Ayrıca ailemin benim evime bu şekilde davranmasını saygısızlık olarak görüyorum saçma sapan bir ruh halindeyim böyle şeyler düşündüğüm için kendimi aşırı suçlu hissediyorum bir yandan nasıl düşüneceğimi şaşırdım eşim aileme karşı aşırı özenli davranıyor annemler gelecek diyerek bütün evi temizledik en ufak detaya kadar liste yapıp alışverişe çıktık evimizi doldurduk şunu severler bunu severler diyerek yemek listeleri yaptık şunu yapalım buraya gezmeye gidelim diye ama karşılığında bunları görmek beni aşırı derecede incitiyor aranızda buna benzer şeyler yaşayan kimse var mı ben mi yanlış düşünüyorum

Son düzenleme:
Çok haklısın ya ben olsam bende çekinirdim ailemi yanlış tanıyacak diye. Kardeşini şımartmışlarda şımartmışlar bunun başka bir açıklaması yok. Benim kvde aynı senin annen gibi kp ve eşimin kardeşi(erkek) aynı dağınıklık saygısızlık vs. Benden çekindiği için bizde yapamıyor tabii ama kendi evlerinde durum berbat onu bunu yer yatak üstlerinde annesine hakaretler,dağınıklık vs valla bazen diyorum dayak cennetten çıkma. İnsan dövse dövse bıkmaz o çocuğu şimdi benimde bir oğlum oldu inşallah bu kınadıklarım başıma gelmez

Kardesinizi çok şımartıyorlar ama onu eğitmek sizin değil ana babanızın görevi . Anneniz de durumundan çok memnun , öyle olmasa eşine de oğluna da şunu da sen yapıver derdi. Şikayet etse bile bu durum böyle , damarlarına işlemiş artık düzelmez. Bir an önce gitsinler , herkes evinde olsun iyi olsun yeter. Değiştiremeyeceğiniz durumlar ve insanlar için üzülmekten vazgeçin , böyle gelmiş böyle gider bu durum . Sonuçta ailenizi değiştiremezsiniz

Benim eski yorumlarım da var. Benim eşimin kardeşi böyleydi. Kapris, küsme, ağlama. Her yerde böyle. Önce sustum mesafe koydum anlar zannettim yok çatır çatır söyleyin. Bu banyoyu kim temizleyecek deyin? Anneniz de kendini savunsun. Çekin bir kere konuşun. Susmayın susmayın bakın bu tipler anlamıyor. Dozu daha da artıyor.

Bu durumu değiştiremezseniz çünkü zamanında anneniz, anneanneniz, babaanneniz kısacası büyükler bunu aşılamış. Babanız bi kere böyle büyümüş arkasını bir kadının toplamasına alışmış. Belli ki zamanında annenizde buna sesini çıkarmayıp devam etmiş ki yüksek ihtimalle annenizide anneanneniz bu şekilde büyütüp, öğretmiş. Anneniz de daha sonra bunları oğluna yani kardeşinize yapmaya baslamış. Aşırı yüz vererek büyütülmüş. Erkeklerin arkasını kadınlar toplara fazla inandırılmış ve bunu yapanda anneniz ama onada bir sey diyemiyorum çünkü onada bu öğretildi ve böyle büyüdü. İstediğiniz kadar konusun bu konuşma kavgaya tartısmaya gidecek ve bir işe yaramayacak.

eve babayla erkek kardeş değil de 2 goril gelmiş gibi. onları böyle alıştıran anneniz hiç acımayın
dişinizi sıkıp arkalarını toplayın gidene kadar.
bundan sonra da gelin diye ısrar etmeyin. aşırı rahat ettirip kuş sütüyle de beslemeyin ki bi daha gelmek cazip gelmesin

Annem doğulu ve aile yapısı tamamen bu şekilde dayılarımın kardeşiminden hiç bir farkı yok emin olun o yüzden bu duruma tepki göstermiyor ben sırf bu yüzden kendi memleketimden biriyle evlenmeyi tercih etmedim . Ama dediğim gibi ailem için böyle şeyler düşünmekten suçluluk duyuyorum

Başlık ile konu alakasız ama yorum yapayım.
Kardeşiniz bir günde böyle olmadı.
Evlenip ailenizden uzaklaşmışsınız ama onlar aynı tas aynı hamam.
Kendi eviniz kendi düzeninize alıştınız.
Misafir zor gelir. Kendi aileniz bile olsa.

Nesillerdir süren bu saçmalık artık son bulmalı , bunu da yapacak olan bizler yine kadınlar. İleride oğlunuzu kızınızı böyle yetiştirmezsiniz. Yapacak başka bir şey yok.

İnsanlar değişmiyorlar, boşuna uğraşmayın...İnsanları - ailemiz bile olsa- olduğu gibi kabullenmek, az beklentiye girip, gerektiği kadar görüşmek. Makulu bu. Yoksa üzülen sizin gibi güzel hayaller kuranlar, karşı tarafa özenenler oluyor.

Ağzımı açıp birşey söylesem yanlış anlarlar sonuçta misafirler uzaktan geldiler diyorum kendimce . Eşim benden daha iyi temizlik yapan düzenli bir adam evin halini görünce kim bilir ne düşünüyordur

Anne bunu çekmek zorunda değilsin diye defalarca konuştum inanın ama duvara konuşsam daha etkili olurdu sanırım

tamam işte gidene kadar sıkın dişinizi

Zor ama eşiniz ilerde bu durumdan rahatsız olur.
Eğer titiz bir adamsa.
Sık sık evinize gelirse aileniz ve özellikle kardesiniz bu durumda ne yapmayı planlıyorsunuz?
Ben bu ihtimalleri düşünerek uzakta yaşamayı seçtim aslında . Ama evet eşim kesinlikle rahatsız olacak bence bu durumdan çünkü kendiside kaynanamda aşırı düzenli temiz insanlar ve Allah razı olsun kaynanam oğlunuda bu şekilde yetiştirmiş

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…