Yengem abime karşı ilgisiz ve sürekli kavga edip küsüyor

caresizkalp

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2024
15
-67
32
Merhaba canlar. Ben 28 yaşında bekar bir kadınım. Abim 32 yaşında ve 3.5 yıllık evli. Açıkçası abimin evliliği beni bu konuya karşı aşırı derecede korkutuyor artık. Sizin de yorumunuzu merak ettiğim için konuyu buraya taşımak istedim.
Abimle çoğu kız kardeş-abi kavgacı ilişkisinden ziyade çok iyi anlaşırız. onunla erkek arkadaşım dahil her konuyu paylaşır sırrımı anlatırım. O da aynı şekilde her derdini benle paylaşır. Özellikle evliliğiyle alakalı tek sırdaşıyım diyebilirim. Çünkü ayıbını huzursuzluğunu asla dışarıya anlatmaz belli etmez. Ama birine anlatmazsam içimde patlayacak dayanamıyorum Sevda diyor benimle dertleşiyor. Gerçi elimden pek bişey gelmiyor.
Abimle yengem severek evlendiler. bekarken de ara sıra kavgaları oluyordu hatta 1 kere ayrıldılar. Yengem hemşire yani çalışan bir kadın. Evlendikten sonra bir süre alışamadı bu hayata. kavgaları o zaman başladı. Bu arada yengem aslan burcu. Aşırı inatçı, sinirli ve gururlu bir insandır. Burnu düşse eğilip almaz. Ama varı yoku bilir. halden anlar. evine gideriz yedirip içirir çok iyi anlaşır bizimle. Derdi abimle. Abim ise namazında, sabırlı, alttan alan ve ev işlerinde yengeme yardımcı olan bir insan. 6.5 aylık bir de oğulları var. İlk etaplarda ev temizliğine vs çok karışmazdı ama yediğini içtiğini yıkar evde yemek bile yapar. Gezme konusunda yengemi istediği yere götürür ama evcimendir. Yengem ilk günden beri beklentilerini yükseltmeye başladı abim yaptıkça. Üstüne ekledi hep. Küstü mü de hayatta gelip özür dilemez gönül almaz. Abim yemin ediyor, 3.5 yıldır bir kere gelip ''hadi gel barışalım, küs kalmayalım gerek yok'' gibi şeyler söyleyerek bir kere sarılmışlığı yok. Hep abim gidiyormuş. Çoğu zaman artık konuşmak bile istemiyorum gerek yok böyle iyi hem kavga da etmiyoruz diyormuş küs kalmak için. Ara ara ayrı yatıyorlarmış. Mesela abim mevlid kandilinde sohbete gitmiş camiye, telefonu sessize almış. Yengemi de bize bırakmıştı yeğenimle. Aramış ulaşamamış. Suratı bi asıldı ben farketmiştim. Neyse abim geldi gittiler. YOlda beynini yemiş. Neden açmadın? Ya çocuğa bişey olsa. Kim götürecek? vs vs. sürekli fitne ve kavga. O tartışmadan sonra abimle 2 gün küsmüş olmayan bir şey için. Adam sohbete gittiğine de pişman olmuş. Abim yemek yapar, ev temizliğine yardım eder, eşine sadık bir insandır bildiğim kadarıyla, bakımlıdır sürekli güzel kokar. Hani pis bir erkek de değildir. Ama yengeme bir türlü yaranamadı. Çocuk olduktan sonra daha da beter olmuş. Biz anne babası boşanmış bir aile çocuklarıyız. Abim sırf o kaderi oğlu da yaşamasın diye boşanmıyor. Yoksa 100 kere boşanmıştım diyor. Zaten evlendikten sonra saçı sakalı bile beyazladı. Aile terapistine gittiler, yarım bırakmışlar yengem hamile kalınca. Evde sürekli ota boka kavga eden, her kavgada birkaç gün küsen geçimsiz bir kadın var ne yapıcam bilmiyorum diyor. Yengem zaten evlilikten umudunu kesmiş, konuşmak istemiyorum en azından kavga etmiyoruz zaten anlaşamıyoruz diyormuş sürekli. Sizce abim ne yapmalı?

Abin daha karısıyla anlaşmayı ogrenememisken neden çocuk yaptı ?

Şimdi ev işlerine yardım eder diyorsunuz ev işleri kadının mı sorumluluğu bir başına? Zaten ortak yapılması gereken işler. Ve yengeniz çalışıyormuş.
Doğum sonrası bunalmıştır desteğe ihityacı olabilir kadının.
Size bırakıp camiye gitmiş, telefonu açmamış. Yani eşini hep bir şey talep eder konuma kendisi sokuyor, çocuğunu bir-iki kez altını abiniz temizlese, ek gıdasını o yedirse kadının üstünden biraz yük alsa eminim daha iyi olacaktır. (Söylemeden kendisi teklif etse, girişse bu işlere)
Küsmek yanlış bir davranış, yetişkin insanlar düzgünce konuşmalı, yengeniz nasıl bir insan bilemem ama tek taraflı bir kusur yok burada.

Çalışan kadınla evlenmiş adam ama kendi bulaşığını yıkamasını bile ev işine yardım olarak görüyorsunuz. Satır aralarında o kadar mentalite olarak sorunun temeli görünüyor ki ne desem bilemedim. Mesela abin o sohbete gitmiş, yengen en son çocuğu abine bırakıp telefonu sessize alarak nereye gitmiş? Lütfen bu soruya cevap verir misin.

Kadın hem çalışsın eve para getirsin hem de evi çekip çevirsin. Oldu paşam.

Çok basit:
Size ne?

Açıkçası ben burada abinizi suçlu gördüm.
Ne kadar yakın olursanız olun eşiyle olan ilişkini bu kadar detaylı olarak sizinle paylaşmaması gerekirdi.
Karı-koca arasındaki tartışmaları, sorunları doğrudan ailesine taşıyan taraf çok itici geliyor bana.
Onun dışında o yemekti, ev işiydi, gezmeye gitmekti....hani demişsiniz ya "abim yaptıkça yengem üstüne koydu" diye.
Hah, işte onlar abinizin zaten yapması gereken şeyler. Ama anlaşılan abinize çok gelmiş ki size lafını ediyor. Çok itici.

Ama özetin de özeti, sizi ilgilendirme. Yetişkin insanların ilişkisinde işiniz yok.
Hadi abiniz anlamıyor, gelip size karısını şikayet ediyor. Siz niye anlamıyorsunuz.
Abinize "eşini bana şikayet etme, sorununuzu kendi aranızda çözün" demiyorsunuz.
Dinliyorsunuz, bir de üstüne burada konu açacak kadar dertleniyorsunuz.
Sizin gibi görümceler yüzünden tüm görümcelerin adı çıktı yemin ederim.
Tavsiye istiyorsanız işte tavsiye: Karışmayın, abiniz size şikayete geldiğinde "eşini bana şikayet etme" deyip kestirip atın.

Son düzenleme:
Kız kardeşine anlatmak nedir yahu?
Çözüm istiyorsa profesyonel destek alacak.

Bir an görümcem yazdı sandım, lütfen abinizin evliliğinden uzak durun , belki de sorun abinizin sizden ayrılşamaması ve de tüm aile sırrını gelip anlatmasıdır, ben bu yüzden tüm eş ailesi ile arama mesafe koydum , gelininiz adına konuşmussunuz ama bir de o konuşsa neler anlatacak kim bilir, kimsenin evliliğine burnunuzu sokmayın, evli abi ile sırdaşım vs kavramları aşırı irrite edici , kusura bakmayın ama evinin herseyini anlatan abinizin yengenizle sorun yaşamasına sasirmadim , benim görümcem de iyilik adı altında aynen sizin gibi davrandı, alttan alttanda güzel yönlendirirdi ama ne oldu simdi herkesle mesafeliyiz olan onlara oldu , karı koca arasına girmeyin !

Son düzenleme:
Abin daha karısıyla anlaşmayı ogrenememisken neden çocuk yaptı ?
bende aynısını sordum kendisine. her zaman böyle değillerdi. Mesela uzun bir süre mutlular ufak tefek kavga da olsa sonra uzun bir süre cozutuyor. Yengem de abim de istiyordu çocuk sahibi olmayı. daha çok abim diyebilirim. Öyle bir döneme denk geldi galiba.

Ooo demek ev işlerine yardım(!) ediyor, sadık ve namaz kılıyor… Bulunmaz hint kumaşı resmen. Yengeniz bulmuş da bunuyor

2 yillik evlilik + oncesi varken abin gidip bile isteye cocuk yapmis. Ya bosanacak ya cekecek. Ama mizmizlanmaya hakki yok.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…