Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

Bebeğim 6 aylık, asla tek uyumuyor. En fazla 40 dk uyur bıraksam sonra hemen uyanır. Uykusunu alamadığı için de beni yer tabiri caizse. Günde 3 uyku yapıyor 2/2/1 şeklinde. Ve hepsinde yanında olmak zorunda kalıyorum. 15 dk boşluğum oluyor uyku zamanı. Onda da wcye ancak giriyorum. Uyanıkken de ancak bir iki iş yapıp karnımı doyuruyorum şanslıysam. Pratik tariflern olduğuna katılmakla beraber Kısacası her bebek bir değil demek istedim yorumunuza.

Ahahaha, aksine bebeğe değişiklik olur büyüyünce zor, gelirim ayarlayalım deseydiniz

O da ne yapmış yahu, ben anlamıyorum gerçekten.
Borcum olan insanlar var, kaç kere haber yolladım müsait zamanınızda gelmek istiyoruz diye, seneler oldu.
Yahu altın vereceğim, gene çağırmıyorlar

Haftaya bize gelebilirsiniz

Sen buzluğa bir tek oğlanları atmıyormuşsun.
Düşüneceğim, 25 yaşında çözdürmek üzere rafa kaldırılabilirler

Şaka bir yana, iki bebekle malum senelerce kimseye gitmedim kendi isteğimle.
Kafayı yememek adına insanları çağırdım, haftada en az 2 gün misafirim olurdu, anında yapamayacağım için de bu sisteme geçtim.
Yeter ki hoşluk, sosyalleşme olsun ama geçmiş o işler, onu anladım sonunda.

Ben 40,50 kişilik yemek verme olayında şeyi merak ettim; nasıl bir masaya oturtacaksınız milleti? Benim evim çok büyük olmasına rağmen 40 kişiyi oturtabilecek yemek masam yok hatta koltuk da yok.
Özetle ne gerek var o kadar kişiyi toplamaya. 3,5 kişi çağırın net den bakıp yağın iki çeşit, iki çeşit de meze alın hazır oldu bitti

Ben bugün çocukları kahvaltıya götürdüm, 2 kişilik kahvaltıya 250 tl ödedim. Siz ne yedirdiniz misafirlere?
2 kişilik için uygunmuş fiyatı, şuan gittiğim yerlerde kişi başı 180 200 bandında kahvaltılar, çay sınırsız kahve ikram hali bu, üstleri çok üstleri hatta mevcuttur bu orta halli yerler.

Lakin dışarıda porsiyon geliyor her şey, örneğin 5 kişi için 5 dilim peynir ama evde bunu yapamıyor çeşit olarak hepsinden kalıpla alıyorsunuz.
5 dilim sucuk koyamıyor, kangal alıp herkese yetecek porsiyonda pişiriyorsunuz.
En basiti bir tepsi börek yapsanız maliyeti 200 ü buldu geçti hatta.
O sebeple çok normal evdeki hesabın çarşıya uymaması:)

Çok kalabalik davet etmeyin. Bir aile bir ailençağirın. Basta caya avet edebilirsiniz. Bir iki şey hazirlarsıniz yanina. Yemek için de zamanla oturuyor . Ayni sizin gibiydim kizim 2 yaşinda yeni yeni oturuyor. Menüye karar verin once malzemeleri hazir edin. Bebek uyuyunca da hemen girip yapın. Eşiniz ecdeyken misafir cağirin o da yardim eder bebege falan. Gelen zaten anlayiş gosterir calisan kadına. Ben ortalama hazirliyorum elimden geldiği kadariyla sorun olmuyor. Zaten onu eleştirecek insan gelmesin evime. Ben de çocugu kuçük ya da calişan insansa zaten çok şey yaparsa saşirıyorum. Bu arada 30 40 kisi cağrılmaz kesinlikle

20 senelik evliyim kendimce hamaratım ama 50 kişiyi davet etmem Düğün yemeği gibi koca koca kazanlarla yemek mi yapayim.Eve bile sigdiramam.Bebeginiz küçük, hastalık kol geziyor Kendi kendinize ufak ufak yapın , başkaları için değil kendiniz için,mecburiyetten değil sevdiğiniz için yapın........

İçim şişti bebeğiniz var zaten bebek büyürken pratik kazanırsınız. kimsede bebekle yedi sekiz çeşit 30 kişilik yemek hazırlayamaz. Pide, çorba fırında tavuk patates en kolayı. Yada kuru fasulye pilavda olabilir. Alengirli yemeklere girmeyin hiç. salata içinde akşamdan malzemeleri güzelce yıkayıp dolapta saklayın sadece bir sudan geçmesi kalır. Yanına turşuda koyun daha ne yani.

Hanımlar yanlıs anlattım veya anlaşıldım sanırım, evde aç kalmıyoruz biz. Ki ben yemeyi çok seven biriyim. Hamileliğim boyunca birşey yiyemedim evet ama normal bir şekilde günde 2-3 öğün soframı kuruyorum. Eşim et ve ekmek arası sever. Ben daha çok sebzeciyim. Hergün ikimize farklı 2 yemek pişiririm. Ama 2 kişiye yemek pişirmekle 10 kisiye pisirmek, daha fazlasına pisirmek farklı oluyor. O konuda pratik degilim.
Ya da caya misafir alacaksam, cevremdekiler gibi 8 cesit yapamiyorum, yapmaya kalksam 1 haftamı alır. Bu yuzden pratik tüyolar istedim sizden.

Kayınvalidemler ramazanda kalabalık misafir almıştı. Çorba, hazır pide, salata, hazır tatlı( tulumba, lokma gibi). Sen normalde misafir ağırlayamıyorsun diye toplu aradan çıkarayım diyorsan herkesi böyle yap. Ama yine de o kadar kişiye servis, çay filan perişan olursun bebekle.

İnanılmaz üşengeçtim ilk evlendiğimde. Yemek yapmak eziyet gelirdi bana, özellikle misafir geldiğinde . hissettiğin tüm duyguları yaşadım resmen bende. Ama azim ettim; başaracağım dedim. Ezbere asla yemek yapamam, başaramıyorum. Ama YouTube’dan izleye izleye tam kıvamını tutturduğu çok yemekler oldu. Ve sonra fark ettim ki güzel yaptıkça , bu bana şevk oldu. Ve sevmeye başladım. 8 kişi geliyorsa ; 8 kişilik yemek tarifleri yazıyordum YouTube ‘a .Sende YouTube’dan bir kanal takip et, bir gün YouTube izle izleye adımlarını yaparak, sende yap yemeğini. Sonra istemsiz elin alışacak başaracağına eminim. Bebişini de Allah bağışlasın

Tesekkur ederim evet basaracagima inaniyorum. Gozumde o kadar buyutuyorum ki bu meseleyi, kocaman bir dag oldu.
Ya diyorum kafama taktigim herseyi basardim, bu konuyu niye asamiyorum.

Bence sadece bebeğe odaklanin..5 aylık bebeğiniz bir köşede ağlayacak siz misafire yemek mi yapacaksınız..Yani 40 kişinin ne işi var birinin evinde,bebeginiz uyurken basit tatlı, kek v.s gibi şeylerle başlayın,bir arkadaşınızı çağırın ikram edin ozguven kazanın ..çeşitleri artırırsınız yavaşça..herşeyin tarifi var zaten artık..gelenin beğenmedim diyecek hali yok zaten..bebek varken büyük işlere girişmeyin, hiç gerek yok,bi de bulaşık, evi temizle....bebek görmeye gelene de bi kek yaparsınız artık, kekin üzerini sosla süsle zenginlestirirsiniz..sarma gibi şeyleri de yapınca biraz buzluğa kaldırın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…