Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

Tesekkur ederim evet basaracagima inaniyorum. Gozumde o kadar buyutuyorum ki bu meseleyi, kocaman bir dag oldu.
Ya diyorum kafama taktigim herseyi basardim, bu konuyu niye asamiyorum. 🤭
Hayır aşarsın hiç içine kuşku sokma dediğin gibi sen neleri başarmışsın bu mu sana engel olur? Aç izle sonra otomatik sen kendin yapacaksın istemsiz . Hatta hoşuna bile gidecek , başardığını gördükçe . Aslında başaracağını sende biliyorsun , sadece kıvamı ayarı ölçüyü bilmediğin için sendeki bu kocaman dağ oluşu bu meselenin. Yapacağına eminim 💝

Valla annem hiç bir yemek öğretmedi yaptırmadı bize babannem sağken bir kaç yemek öğrendim ondan evlendim yemeği öyle yaptım misafirlere göre değil tabiki bize göre sonra dedim bir misafir menüsü yemek birde Cay yanı menüsü öğreneyim öyle onları öğrendim kurtarmalik ozaman internette bu kadar yaygın değil evde yok, sonra onu bunu derken internette olunca oldu gitti. Kaç kek attım ben sayısız pes etmedim öğrendim masmavi3 nefis yemek tarifleri bunlar güzel kol böreği su böreği vs bile yapıyorum ben şimdi kimse anne karnında bilerek doğmadı

2 kişilik için uygunmuş fiyatı, şuan gittiğim yerlerde kişi başı 180 200 bandında kahvaltılar, çay sınırsız kahve ikram hali bu, üstleri çok üstleri hatta mevcuttur bu orta halli yerler.

Lakin dışarıda porsiyon geliyor her şey, örneğin 5 kişi için 5 dilim peynir ama evde bunu yapamıyor çeşit olarak hepsinden kalıpla alıyorsunuz.
5 dilim sucuk koyamıyor, kangal alıp herkese yetecek porsiyonda pişiriyorsunuz.
En basiti bir tepsi börek yapsanız maliyeti 200 ü buldu geçti hatta.
O sebeple çok normal evdeki hesabın çarşıya uymaması:)
Bana da şimdi uygun geldi fiyatı. Dışarıda kahvaltı gereksiz geliyor bana yarısını bile yiyemiyoruz artıyor ama çocuklar çok mutlu oldu.
Doğrudur, evde küçük tabaklara koyamıyoruz, az da alınmıyor. En azından artmıştır bir müddet sizi idare eder.

Ay ben kişi sayısını görmemişim sizinki kavimler göçü olmuş 50 kişi nedir ufacık bebekli eve kış vakti bi de. Biz kızımın 3 yaş doğum gününü sitenin sosyal alanında yaptık kaç sene önce ona da bir sürü kişi evime gelmek istiyordu. 50 kişilik etli pilav ve börek yaptırdık, ablamlar sarma sardı yengemle, bir de pasta yaptırdık çok da güzel olmuştu. Sonra kalanlar eve geçip çay kahve içti ama bir şey koymadık yanına. O kadar kalabalıksa komşu teyzelerden yardım alın kalabalığa yemek yapma tecrübesi olsun. Etli pilav börek yaptırın 3 kg da tulumba alın. Şu bile şu zamanda 3000 tl tutar ama 50 kişiyi tek seferde alıp sonra 6-7 ayda bir tek aile alırsınız

Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok elin alışır zamanla daha iyi yaparsın.50 kişi çok değil mi tek başınıza tabi ki zorlanırsınız.ilk önü azar azar kendi ailenizden başlayın böylece alışmış olursunuz.

Bana da şimdi uygun geldi fiyatı. Dışarıda kahvaltı gereksiz geliyor bana yarısını bile yiyemiyoruz artıyor ama çocuklar çok mutlu oldu.
Doğrudur, evde küçük tabaklara koyamıyoruz, az da alınmıyor. En azından artmıştır bir müddet sizi idare eder.
Ben kahvaltıyı akşam severim en azından öğleden sonra, o sebeple çok saçma geliyor daha günüm aymamışken 2 çatal bir şey yiyeceğim diye dışarıya gitmek.

Yok, bir yediler, bir yediler anlatamam😂
Afiyet bal şeker olsun inşallah, amaç o zaten.
Ben yenmez diyerek yine de çokça koydum ama bitti yani, ekleyeyim her şeyden diye diye geziyordum en son, şok oldum.
İş hayatında olunca kahvaltıya hasret kalmışlar herhalde, çok mutlu oldum boş tabakları gördükçe.
Aldıklarımın 5te 1 kaldı eve anca.

30-40 kişiyi aynı anda mi yemek vereceksiniz 40 kişiye yemek mi yapılır bunun maddi boyutu var hadi onu geçtim bir sürü tabak çanak kirlenecek bir sürü bulaşık çıkacak 🤣🤣 parça parca alın almak istiyorsanız 1 ay bir aileyi 1 ay bir aileyi.

Pide lahmacun bizde ayıp kaçmaz evde iç hazırlanır mahalle fırınında pişirilir.

Ahahaha, aksine bebeğe değişiklik olur büyüyünce zor, gelirim ayarlayalım deseydiniz😂

O da ne yapmış yahu, ben anlamıyorum gerçekten.
Borcum olan insanlar var, kaç kere haber yolladım müsait zamanınızda gelmek istiyoruz diye, seneler oldu.
Yahu altın vereceğim, gene çağırmıyorlar😂
Aman bosverin canınıza minnet 😁

Hanımlar sendeki de dert mi demeyin, evet dert 🤕
Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Ne yapabilirim, nasıl pratiklik kazanabilirim? Ufak tüyolar verin bana. 😩
Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.
Bende sizin gibiydim ve gerçekten inanılmaz korkuyordum biri arayıp sana gelicez dediği zaman , sonra farkettim ki internette inanılmaz kolay pratik tarifler var ,ilk bı kaç denemem pek iç açıcı olmasa sonradan sonraya alıştım ,artık buzluğa bile yapıp koyuyorum anı misafire vs cikartabilmek için ,ilk öğrendiğim salatalardi bu arada en kolayı börülceli ,yoğurtlu mas fasulyeli vs tavsiye ederim

Yapma bu kadar gözünde büyütme.. soğanı kavurup salçalı su eklediğinde içine ne koyarsa koy yemek oluyor derdi bir arkadaşım. Youtubeda videolar izleyebilirsin. Temel şeylerden başla, pilav, köfte, fırın yemekleri gibi. Deneyip de tutturduğun tarifi mutlaka bir deftere yaz.

Ben kahvaltıyı akşam severim en azından öğleden sonra, o sebeple çok saçma geliyor daha günüm aymamışken 2 çatal bir şey yiyeceğim diye dışarıya gitmek.

Yok, bir yediler, bir yediler anlatamam😂
Afiyet bal şeker olsun inşallah, amaç o zaten.
Ben yenmez diyerek yine de çokça koydum ama bitti yani, ekleyeyim her şeyden diye diye geziyordum en son, şok oldum.
İş hayatında olunca kahvaltıya hasret kalmışlar herhalde, çok mutlu oldum boş tabakları gördükçe.
Aldıklarımın 5te 1 kaldı eve anca.
Afiyet olsun, baya iştahlılarmış. İş hayatında olmayla ilgisi yoktur bence ya, ben hayatımın hiçbir döneminde o kadar yiyemedim. Çalışırken de hafta sonları çok güzel kahvaltılar hazırlardım. Sizin eliniz lezzetli demek ki.

Misafir severim, sık sık da gelir, bizde gideriz. Kalabalık bir ailem var ama 50 kişiyi aynı anda davet etmek çok manasız değil mi? Tek seferde çıksın,yükümü üzerimden atayım diyorsunuz herhalde. Yoksa o kadar kalabalıkta hiçbirşey anlaşılmaz. Ve 5 aylık bebekle günlerce hazırlık yapmanız gerekir, öncesi, sonrası diye.
Siz hem yemek yapmayı bilmiyorum diyorsunuz hem 50 kişiyi çağırmak istiyorsunuz.
Misafir çağıracağınız makul sayıda çağırın. İnternetten bakarak, yapımı çok zorlamayacaksın şeyler tercih edin. Etrafınızdakilerin hamarat olması da önemli değil.

Mesela kuzenim de gecen sene benle aynı zamanlar evlendi. Ve gecenlerde yemege davet etti herkesi. Yaklaşık 50 kişi. Annesi, gelinleri falan yardım etti ona. Hem kuzenimi takdir ettim hem de kendimi kotu hissettim. Ben kimseyi davet edemiyorum, etsem de 50 kisilik yemek yaparken bana yardim edebilecek kimse yok. Ve o davet verdigi icin muhtemelen akrabalar benden de bir davet bekliyor.
Internetteki tariflere gore yapsam bile ya yakiyorum, ya salcasi az oluyor, ya da sekli birseye benzemiyor. Bu konunun ustune dustukce de daha da beceriksiz olmaya basladim.
Kekim kabarmıyor, kahvem köpürmüyor, tostum bile ince olmuyor. 🤦‍♀️
Yani canim ben her türlü yemegi yaparim.su boregi baklava yani aklina ne gelirse.ama bana 50 kisi gelse yemege hık diye kalirim yani.
En fazla lahmacun ici hazirlayip firina gonderirim ama ona heralde yanina söğüs domates salatalik bile doğrasam 10 ar kilo dogramam lazim.
Bi kere onları nerede oturtacaksin.benim ev 160m kare.ben yer bulamam.
50 kişilik misafirmi olur be

Bebeğim 6 aylık, asla tek uyumuyor. En fazla 40 dk uyur bıraksam sonra hemen uyanır. Uykusunu alamadığı için de beni yer tabiri caizse. Günde 3 uyku yapıyor 2/2/1 şeklinde. Ve hepsinde yanında olmak zorunda kalıyorum. 15 dk boşluğum oluyor uyku zamanı. Onda da wcye ancak giriyorum. Uyanıkken de ancak bir iki iş yapıp karnımı doyuruyorum şanslıysam. Pratik tariflern olduğuna katılmakla beraber Kısacası her bebek bir değil demek istedim yorumunuza.
Evet haklısınız bebek kolik ve uyku sorunu varsa o anneye ben yapar götürürüm, hatta yakin
akrabam ise bebege bakar anneyi uyuturum.
Kolik bebek uyku sorunu olan bebekler dışında tutarak yorumumu yazdım.

Sizin gibi zorlu surec yasayan annelere kimse laf etmez inanın.

İnsallah bebeginiz bir an once uyku sorununu aşar.🙏

Birde aklıma ne geldi kk savaşlarinin en büyük nedeni bu yatak odasına girip çıkma olayı millet yatak odasında sofra kuruyor bee 🤣🤣

Bence yatağın üzerine de sofra bezi serip orayıda değerlendirsinler ; yatağın ebatına göre 2-3 kişi de orada yiyebilir. 😒

Kk daki o kavgaların sebebi: "yatak odasında kim yerde yedi, kim yatağın üzerinde yedi vb" olurmuş bir de düşünsenize. :KK70: Yatağın üzerinde yemek yedirilen misafire daha fazla değer verilmiş, önemsenmiş sayılır mı acaba ? :KK53:

Bende anlayamıyorum bunu, evlenirken bilmiyormuydunuz yemek yapmanız gerektiğini. Ben hamarat kadınlara bayılıyorum,elinden her iş gelen, uçan kaçan kurtulmayan kadınları, hem çalışan hem yemek yapan hem bakımını yapan hem çocuğuna bakan kadınlara bayılıyorum.
Hem uzaya çıkan hem amuda kalkarken börek açabilen kadınlara bayılırım en sevdiğim robot türleri bunlardır cok haklısınız Nurten hanım. Kadınlar dünyaya hamarat olabilmek icin gelmiştir bizim yaratılış amacımız her şeyi yapmak ve sizin bayilmanizi sağlamak

Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Bende evlendiğimde yemek yapmayı pasta börek yapmayı bilmezdim hep çalıştım çünkü ama internet die bisey var aç bak yap bir olmaz iki olmaz üçüncüde olur alışırsın hiç yapılamayacak bisey değil

bende yapmıyordum nefis yemek tariflerinden bak yaparsın ilk denemede tutuyor bi de ben misafir çağıracağım zaman bir gün önceden yapıyorum gece yapıyorum yani sakin kafayla misafir geldiğinde de ısıtıyorum yemek hazır olunca kafam rahat oluyor

X