Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

30-40 kişiyi aynı anda nerede ağırlamayı düşünüyorsunuz ? Eviniz çok mu büyük , yoksa yere de mi oturacak insanlar ?

Nemrudun kızı da söyleyerek çiğ köfte yoğuruyorlar evde onlar yemek derdi yine yok onlarda da

Ben yerinde olsam ufak denemelerle ilerlerim. Illa 50 kisi cagircalsan da temizlige gelen ablalar yemek de yapiyo. Gunluk 400 kayseride. Temizlik icin diil yemek icin alirsin. Aksama kadar yapar gider

"13 seneden sonra çağırmışken, dünya gözüyle evini ve seni görmeye gelirim; bebeğime de değişiklik olur" deseydiniz. En kısa zamanda giderek, kendisine tatlı bir sürpriz yapın.

Su böreği bile açabilen biri olarak bende yapmam 30-40 kişiye Aşevi gibi
benim ailem kalabalık
biz bayram sofralarına filan rutin 50 kişi oturuyoruz
fakat o köy düzeni, evler müsait olduğu için salonlar kocaman yer sofraları, ocak başında ayrı bahçelerde ayrı sofralar oluyor..o şekilde. bizde ayrı mutfak var zaten evin mutfağı ayrı, ocaklı/saclı ekmek yapmalık, un depolu mutfak ayrı.
bizde de Allah'ın her günü ama her günü hamur açılır sacda pişirilir, o evlerde standarttır.
ben yemek yapmayı o evlerde, ortalama 20 kişiye yaparak öğrendim. aile evimizde de 10 kişiden aşağı sofra pek olmadı. 2-3 kişilik yemek yapmaya 25 yaşından sonra alıştım. (o yüzden evlerde 80 kişilik filan tabak çanak standart vardır bizde, ben tek yaşıyorum ben bile onlarca kişi ağırlayabilirim)

Ama 2+1, hadi 3+1 apartman dairesinde 50 kişiyi neden ağırlayalım anlamıyorum yani ne gerek var evde o kadar misafir ağırlıyorsam, çalışan kadınım, arkadaşımla dostumla akrabamla muhabbet bile edemem ki. birileri gelecek bana yardım edecek. ohooo. merasim resmen. mevlütte filan olur o ancak.

bir de konu sahibi
bebeğin var 5 aylık
bu bebe 1-2 aya ek gıdaya başlayacak
1 yaşında siz ne yiyorsanız onu yiyecek
ne vereceksiniz bu çocuğa ileride?

boşverin 50 kişi ağırlamayı ama çorba, sebze yemeği bunları bence öğrenmeye çalışın

illa misafir gelecekse az gruplar halinde gelsin
hazır yufkayla börek
bir de salata olayına ağırlık verin bakliyatları haşlayıp (meksika fasülyesi, börülce vs) turşulu otlu yapın mesela. beyaz etleri de marine edip salataya katın ana malzemesinde kuskus, erişte, arpa şehriye, makarna birini kullanın . birini pancarlı, birini roka-ceviz-peynirli yapın mesela. birinde rus salatası yapın gibi gibi .bunları yapamayacak bir şey yok.

şu alengirli kadeh türü cam sunumluklardan alırsanız onlara da porsiyonluk tatlı yaparsınız.

siz evde her gün bir tarif deneseniz birkaç haftaya misafir menüsü rahat rahat çıkar. o kadar da atla deve değil.

40 kişilik misafirlik mi olur ayol,hayrat mısınız siz? Boşverin hele de el kadar bebekle kimse aferin çok güzel olmuş demeyecek. Kendinizi sıkıntıya soktuğunuza değmez hiç kimse. Ben de hiç bilmezdim 30yaşında evlendim o zamana kadar evde bardak yıkamışlığım yoktu. Bebekten sonra binbir rezillik çektim misafir ağırlayacağım diye. Hele de o boyu devrilesice görümcem her pazar kahvaltıya gelirdi,gece yarısına kadar 5 öğün hazırlardım kdkdkdkkddk yaaa. Ne gereği var ne de anlamı. Boşverin,kendinize yetecek kadar yapın,ölmeyecek hayatta kalacak kadar bilseniz yeter.

Birde aklıma ne geldi kk savaşlarinin en büyük nedeni bu yatak odasına girip çıkma olayı millet yatak odasında sofra kuruyor bee
Yatak odasına hiç kutsaliyet yüklemem ben normalde, derli toplu olduktan sonra misafirin girmesinde bir sakınca yok. Mesela bebek uyutacak birini oraya yönlendiririm falan ama orada yer sofrası kurup yemek de yedirmezsin yaa.

Ben 30-40 hatta 50 kişi ağırlamaya takıldım. 3+1evim var ama o kadar insan eve sığmaz ki ? Nerde oturacaklar,en fazla tıkış tıkış oturulsa 10 kişi oturabilir bir yemek masasına zaten. Bana 50 kişi gelse mısırı patlatır veririm ellerine, koridorda takılırlar. 5 aylık bebekle kimse sizden böyle bir şey bekleyemez. Kuzeniniz yapmış evet ama bence gereksiz kendini boşuna yormuş.
Ha evet bu durum dışında bebek ve kendiniz için sağlıklı yemekleri yapmalısınız. Ben de hiç anlamazdım ama en azından ıspanak mercimek yemekleri bakliyat yemekleri falan öğrendim ki içim dışım makarna olmasın. Misafirim geleceği zaman eşim beni mutfağa sokmaz zaten. Gerçi o 50 kişilik yemeği de çıkarır 2 saatte ama ben daralırım ne o öyle. Hala evde 50 kişinin var olduğunu düşünüyorum ruhuma daraltılar basıyor =))))

"13 seneden sonra çağırmışken, dünya gözüyle evini ve seni görmeye gelirim; bebeğime de değişiklik olur" deseydiniz. En kısa zamanda giderek, kendisine tatlı bir sürpriz yapın.
Ayy yok o lafın üzerine gitmem ama oda bi daha ayila bayıla yediği ikramlarimi göremez

50 kişi çok. Çüş oha hatta. Ben olsam 8-8 çağırırım. Yemeğe çağırılacaksa benim misafir menüm çorba, düdüklüde et, pilav. Ortaya havuç tarator, kremalı patates. Zaman varsa salata. Üstüne çay tatlı dışardan
Düdüklü kullanmayı bilmiyorsanız öğrenin büyük kolaylık. Ben de hiç ev işi yapmadan evlendim. önümde annem vardı yengemler vardı. Ama sonra yavaş yavaş öğrendim. Kendinizi sıkıntıya sokmayın. Bide güleryüz herseyden önemli bence. Mini aile aile çağırın haftada bir on beş günde bir çağırın. Güleryüzlü olun. Yeter.

2-3 kişiye yemek yapmakla 30-40 kişi bir degil ki.
Ben kendimize bilmem kaç cesit ugrastirici yemekler yapmam mesela, yaparsam ertesi gune kalmayacak kadar 2 kişilik saglikli 1-2 cesit bir şey yaparim ama ayni yemegi 30 kişiye yapmaya kalksam kesin tutturamam ve yorucu olur. Evlilik demek sulaleye yemek yapmak demek degil ama konu sahibinin cevre ve ailesinden dolayi bilmemesi garip tabi.

Onun disinda cocuk bakimi, ev işi, 40 kişiye yemek yapip ayni zamanda işe giden ve kendine bakim yapan ve bunlarin hepsini mukemmel yapan kadin diye bir şey ben hayatimda görmedim.
Neyine bayiliyorsunuz tam olarak anlamadim.
Boyle bir kadina yan gelip yatmayi seven erkekler bayilir ancak.

Yani 19 yaşında evlendim hamileliğim çok bulantılı ve zor geçti çocuğum da çok zor bir çocuktu ama hiçbir gün yemeğe zorlanmadım YouTube'da zaten birebir ölçülü tarifler var bekarken sadece yumurta pişirmeyi biliyordum şu an bilmediğim hiçbir yemek tatlı yok. 1 ay devamlı ugrasirsaniz bebek uyudukca. Malzeme olduktan sonra yemek yapmak zaten o kadar basit ki nefis yemek tarifleri kanalını öneririm

Öncelikle bebeğiniz sağlıkla büyüsün, o varken başka şeyler için üzülmeyin. Ben 24 yaşında evlendim ondan önce üniversite okurken ablam ve abimle yaşadım ama o kadar beceriksizdim ki abim mutfağa gitmemi yasaklamıştı. Ya bardak tabak kırardım ya da salatalıkları soyarken yarısı çöp olurdu malum bekar evi ekonomisi etkileniyordu. Ablam da yemekte becerikli olunca hiç girmedim desem yeridir. Evlendim ilk sene hep eşim yaptı onun dersi 14:00 te bitiyordu benim özel dersler akşam geç saatte bitiyordu ama inanın eve geldiğimde 3 çeşit yemek ve bir tane kek börek tarzı bir şey olurdu sağ olsun eşim. Misafirler ve iftar yemekleri dahil onun elinden çıktı. Bir gün kpeder vb geldiğinde yemeği nasıl yaptın diye sordu ben de ıspanağın üsünte tavuk koydum dedim eşimin kremalı ıspanak yatağında tavuk sotesine. Ama çok mahçup hissettim onlar gidince. Eşime ben yemek kursuna gideceğim dedim İsmek e başladım bir günümü boşaltıp. Eşim o gün genel olarak yemek yapmayı bıraktı ve benim yanık tatsız tuzsuz lapa yemeklerimi yedi. Kızım doğup ek gıdaya geçen zamana kadar kursun üstünden 1 seneden fazla geçmişti ve ben dolaptaki herşeyden yemek ve çorba yapabilir hala geldim çünkü temel kuralları öğrenmiştim. Şimdi 14 senelik evliyim eşim benim yemeklerimi ister annesine bile gitsek. Bazen sen yap derim sen daha iyi yapıyorsun der artık inanırsak demem o ki çekinmeyin yakın dökün bir şeyin içine katın kötü olursa. Mesela lapa pilavı küçük porsiyonlarla buzluğa atın acil durumda yayla çorbası olur terbiyesini ekleyince gibi. Fırın yemekleri genelde kolay olur. Hatta kalabalık misafir olursa kasaptan soslu tavuk alın altına yarım ay patates doğrayıp fırına atın herkese bol bol yeter. Sarma yerine kuru dolma ya da mevsiminde karışık dolma yapın uğraşmazsınız ve misafirlere serviste kolay olur. Pratik bir salatanız olsun (patates salatası, makarna salatası gibi) olmazsa çiğ köfte alın genç yaşlı herkes seviyor. Bi de ben çeşidi fazla göstermek istersem cacık ya da hoşaf/komposto yapıyorum bir kase daha eklenmiş oluyor sofrada. Börek kek kesinlikle nefis yemek tariflerinde olanları yapın birebir püf noktası ile yapıyorlar harika oluyor. Kurabiye poğaça börek fazla olursa dondurucuya koyun 1-2 kişi gelince çıkarın ısıtın tazecik oluyor. Bi de büyükşehirde iseniz kermes filan görürseniz girip alın. Taneyle değil tepsiyle alınca hem ekonomik oluyor hem de sevap kazanmaca yine üç harfli marketlerde donuk su böreği pide filan oluyor bazen indirime giriyorlar alırsınız. Buzluyla mutlaka haşlanmış fasülye, nohut, mercimek, buğdayım olur ve 20 Dk da yemek oluyor. Özellikle nohut ve yeşil mercimek ile salata ya da yemek süper oluyor. Zaten bunların içine kornişon ve mısır koysanız meze olur mis gibi. Öncelik bebek ve siz ama bunlar da kolaylık sağlıyor. Bir de gelenler yakın gördüğünüz kişilerse birer çeşit yapabilirler benim ablam yengem arkadaşlarım çocuklarım bebekken öyle yaptı 2-3 çeşit oldu çoğu zaman

Yatak odasına hiç kutsaliyet yüklemem ben normalde, derli toplu olduktan sonra misafirin girmesinde bir sakınca yok. Mesela bebek uyutacak birini oraya yönlendiririm falan ama orada yer sofrası kurup yemek de yedirmezsin yaa.
Yatak odasının kullanılmasını savunan insanları bile şaşırtan konu sonunda geldi

ya ama biz evin her odasında...

Kek poğaça yap buzluğa at bakliyat hasla buzluğa koy konserve yap kenarda dursun çocukla misafir ağırlamak zor herzaman kenarda bireyin olsun yemek sitelerine bak kv annene etraftakilere sor zamanla öğrenirsin bizde bu yollardan geçtik

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…