Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

😅 bizim sulale baya kalabalık. En son cekirdek kadroyu saydigimizda 52 kisiydik. Genelde yer sofrasi oluyor. Yatak odasina bile sofra koyuluyor.
Peki yatak odasında sofra kurarken biz ne saçmalıyoruz böyle demiyor musunuz? :KK53:

Aha aynı durum, veriyorlar gazı ama çağıran çağırdığında da dışarıdan hazır dışında ikram eden yok.
Kuru kek yahu, bir zahmet yapın yemeyi gelmeyi biliyorsanız…
Ben çekinirim yaa öyle ağırlansam hazır kek koymaya hoş sizinkiler yine cagiriyormus benim daha evini görmediğim ama evime defalarca kez gelmiş arkadaşlarım var geçen yine biri müsaitseniz size gelmek istiyoruz demiş eşime ilk defa kabul etmedim bi mazeret uydurdum enayi gibi hissediyorum kendimi bide küçük bebeğim var insan onu bari düşünür zırt pırt ne işimiz var bebekli evde der

Ufak bi not duseyim hanımlar, kektir, kısırdır temel seyleri yapıyorum. Hatta isyerinde bu tarz seyleri hep ben yapardım ve herkes elimin cok lezzetli oldugunu, cok becerikli oldugumu falan soylerdi. Ama evlendikten sonra oyle gelismedi olaylar. Etrafimdaki herkes de cesit cesit ikramlar yapinca, yetenegim varsa da icine kacti 😂
Bebegim kolik miydi bilmiyorum ama ilk 4 ay cok bagirdi kucaktan hic inmedi. Alerji teshisi koydu doktorlar, o da ayri bir konunun basligi. Evet evimi temizledim, esime sofra koyabildim ama fazlasini yapmama asla vaktim yoktu. Şu 1 aydir rahatladi bebegim.
HIzli pratik bilgiler varsa paylasabilirsiniz benimle.
Edit: yorumlari geldikce okuyorum 😊
Buzluk böreği sarıp atarım, zamanınız olunca eşinizle gece 1 saatte yapıp atın.
Anneme biber dolması yaptırıp onu da buzluğa atıyorum, çıkarınca zeytinyağı limon ve suyla 10 dk pişirmek yetiyor.
Yine deniz börülcesi ayıklar atarım, daima haşlanmış tiftik tavuk, köz kırmızı biber, maş fasulyesi, barbunya vb salata mezeye döndürülecek şeyler vardır.
Actifry da karışık kızartma yapıp buzluğa koyarım, hem kahvaltı hem akşam yemeklerinde arasıcak olarak çeşit oluyor.
Mayalı poğaça yapacağım zaman fazla yapar yine buzluğa yallah.
Krep kanepem vardır, o zaten donduruluyor hazırlandıktan sonra.
Yaptığımda birini rulo şeklinde bekletirim ani misafir için.
Kabak gondol için yine haşlayıp buzluğa attığım sandallarım hazırdır, içine peynirli yumurtalı harç 5 dk fırın bitti gitti.
Doğranmış biber, domates, kapya, maydonoz vb bulduğumda daima vardır, inanılmaz kolaylık sağlıyor hem salata hem yemeklere.
Yine buzlukta hem köz hem patlıcan kızartma tutarım, yemeğe ya da mezeye çevrilebiliyor.

Buzlukla yaşadığımı farkettim şuan😂

Anneme biber dolması yaptırıp onu da buzluğa atıyorum, çıkarınca zeytinyağı limon ve suyla 10 dk pişirmek yetiyor.
Yine deniz börülcesi ayıklar atarım, daima haşlanmış tiftik tavuk, köz kırmızı biber, maş fasulyesi, barbunya vb salata mezeye döndürülecek şeyler vardır.
Actifry da karışık kızartma yapıp buzluğa koyarım, hem kahvaltı hem akşam yemeklerinde arasıcak olarak çeşit oluyor.
Kabak gondol için yine haşlayıp buzluğa attığım sandallarım hazırdır, içine peynirli yumurtalı harç 5 dk fırın bitti gitti.
Doğranmış biber, domates, kapya, maydonoz vb bulduğumda daima vardır, inanılmaz kolaylık sağlıyor hem salata hem yemeklere.
Yine buzlukta hem köz hem patlıcan kızartma tutarım, yemeğe ya da mezeye çevrilebiliyor.

Sen buzluğa bir tek oğlanları atmıyormuşsun. 🥹

Maşallah maşallah!!!

3 bin çok değil mi yahu?
Çok ekstra şeyler yapmış olmanız lazım.
Yok, 3 çeşit falan hazırladım zaten kahvaltı yani.
Yumurtası salatası derken daha fazlaya gerek kalmıyor lakin peynir başlı başına bir dünya.
Evden kullandıklarımı söylesem rakam uçar gider.
Ben çekinirim yaa öyle ağırlansam hazır kek koymaya hoş sizinkiler yine cagiriyormus benim daha evini görmediğim ama evime defalarca kez gelmiş arkadaşlarım var geçen yine biri müsaitseniz size gelmek istiyoruz demiş eşime ilk defa kabul etmedim bi mazeret uydurdum enayi gibi hissediyorum kendimi bide küçük bebeğim var insan onu bari düşünür zırt pırt ne işimiz var bebekli evde der
Yok yok, hazıra gerçekten sinir oluyorum bir kek yapmak zor değil manasında söylemiştim.

Kimseden üstün bir şey beklemem, hatta yapamazsa yapamıyordur lakin özen, benim için çok önemli.
Gerekirse makarna yeriz hatta girer mutfağa ben de yaparım lakin evine birini çağırdığında peçetesine tabağına bir ayrıcalık beklerim.
Her gün görüştüğüm insan ayrı, haberli davetlik ayrıdır.
Çat kapı kahveye gelen dostuma bile her gün içtiğim fincanı çıkarmam, yanına bir çikolata kuruyemişini koyarım, koyulur. Özen dediğim bu yani.

Yok, 3 çeşit falan hazırladım zaten kahvaltı yani.
Yumurtası salatası derken daha fazlaya gerek kalmıyor lakin peynir başlı başına bir dünya.
Evden kullandıklarımı söylesem rakam uçar gider.

Yok yok, hazıra gerçekten sinir oluyorum bir kek yapmak zor değil manasında söylemiştim.

Kimseden üstün bir şey beklemem, hatta yapamazsa yapamıyordur lakin özen, benim için çok önemli.
Gerekirse makarna yeriz hatta girer mutfağa ben de yaparım lakin evine birini çağırdığında peçetesine tabağına bir ayrıcalık beklerim.
Her gün görüştüğüm insan ayrı, haberli davetlik ayrıdır.
Çat kapı kahveye gelen dostuma bile her gün içtiğim fincanı çıkarmam, yanına bir çikolata kuruyemişini koyarım, koyulur. Özen dediğim bu yani.
Yok anladım çok haklısınız bende oda yok çağıran yok manasında demiştim yani o hazır keki bile göremedik 😁

Mesela kuzenim de gecen sene benle aynı zamanlar evlendi. Ve gecenlerde yemege davet etti herkesi. Yaklaşık 50 kişi. Annesi, gelinleri falan yardım etti ona. Hem kuzenimi takdir ettim hem de kendimi kotu hissettim. Ben kimseyi davet edemiyorum, etsem de 50 kisilik yemek yaparken bana yardim edebilecek kimse yok. Ve o davet verdigi icin muhtemelen akrabalar benden de bir davet bekliyor.
Internetteki tariflere gore yapsam bile ya yakiyorum, ya salcasi az oluyor, ya da sekli birseye benzemiyor. Bu konunun ustune dustukce de daha da beceriksiz olmaya basladim.
Kekim kabarmıyor, kahvem köpürmüyor, tostum bile ince olmuyor. 🤦‍♀️
Ben misafir çok ağırladım, genellikle de beğeniliyor yemeklerim. Aynı gün içinde hem ev temizliği hem yemek yapıp misafir ağırladım. Kendimi övmek için demiyorum ama becerikli sayılırım. Ama 50 kişi nedir ya? 50 kişi 5 aylık bebeği olan sizden davet bekliyorsa yuh artık. Yapmayın kimse de beklentiye girmesin. Yapınca emin olun kimse madalya takmıyor.
Ama şu var, siz herkesin davetine gidersiniz bir gün de siz çağırırsınız. Onda da birkaç kişiden yardım isteyin. 50 kişi ortalama 5 kişilik aile olsa 10 aile eder.

Bir insan nasıl yemek yapmayı bilmez bana çok ilginç geliyor. Ne bileyim hiç mi bir şey canı çekmez şundan yapayım da yiyeyim diye veya evde tek kaldığınızda ne yapıyordunuz bekarken? Beslenmek temel ihtiyaç neticede. Hem çekirdek kadro 52 kişi kalabalık ailesiniz hem evinize misafir nasıl gelmiyordu orada biraz kafam karıştı.

Hele ki gümümüzde yemek yapamama olayını hiç anlamıyorum. Milyonlarca yemek tarifi var. Her şeyi tam ölçüsüyle yazıyorlar zaten baka baka yaparsınız. Salçası az oluyor demişsiniz onun da ölçüsü yazıyor ki. Yanıyor demişsiniz yemeğin başında bekleyin o zaman. Kek nasıl kabarmıyor ona ayrı şaşırdım. Evin düzenini oturtamadan çocuk sahibi olarak acele etmişsiniz. Misafir ağırlamayı falan bırakın bir kenara ek gıdaya geçecek bebeğiniz. Onun için bir an evvel sağlıklı bir şeyler yapabiliyor olmanız gerek.

Misafir konusuna gelince ben de kalabalık ailedenim ama aynı anda 50 kişiyi düşünemiyorum kız isteme tarzı bir gün haricinde. İlla alacağım diyorsanız parça parça alın. Küçük bebeğiniz var hastalık kol geziyor dışarıda.

Yok anladım çok haklısınız bende oda yok çağıran yok manasında demiştim yani o hazır keki bile göremedik 😁
Biz bu sene yılbaşı için kendimizi davet ettirmeye çalıştık çünkü daha önce bendeydik, defalarca isteye isteye yemeğe aldım, 10 gün kala bir arkadaş bizde toplanalım dedi.
Tamam dedik, bir daha bir şey söylemedi, oturduk evimizde😂

Çağırmayacak insan gelmesin bir zahmet…

Esasında herkesi ev görme, bebek görme sebebiyle parça parça ağırladım. Ama dediğim gibi bi ablaya yaptırdım hep.
Misafirin bereket olduğuna inanıyorum, kalabalığı da seviyorum. Akrabalar gelsin, neşeyle yensin içilsin istiyorum ama yeteneksizligim yuzunden hem yapamıyorum, hem de icim hic rahat etmiyor.
Dediginiz gibi tek care her zamanki gibi internet sanırım hanımlar. Ama once misafir psikolojisini atmam gerek sanirim. Fobimi yenmem lazim 🥲
Valla 30-40kişiyi ağırlamaya kalkarsanız fobiniz hiç geçmez, pekişir. Önce azar azar alın. 10 kişiyi geçince çok yoruluyorum hem de evde tabak çanak sandalye yetmiyor. Bizim aile yemeklerimiz genelde 14 kişi oluyor. Gelirken kayınvalide çorba, görümcem de tatlı yapar getirir, kendi annem de salata tarzı yapar getirir. Ona rağmen çok yorulurum, birlikte yapar yer kaldırırız. Sonra üstüne çay tatlı faslı, bulaşık makinası bile iki ya da üç kez çalışıyor.

Ben de anne evinde hiç yemek vs yapmadım, yavaş yavaş ağırlaya ağırlaya öğrendim misafiri. Büyükleri gözlemledim neler yapıyorlar vs diye. Pratik yemekler yaptım genelde. Fırında tavuk patates, yanına pilav çorba sigara böreği gibi ya da işte islim kebap ana yemek olarak. Bazı şeyleri bir gün önceden hazırladım. Mesela börekleri sarıp buzluğa atmak gibi, Salata olarak meze yapmak gibi... Bunlar yaptıkça öğrendiğim şeyler. Bazen tatlıyı hazır aldım, bazen de çok basit şeyler yaptım. Bir de misafirin temizlik ayağı var valla. Kolay değil kalabalık misafir ağırlamak. Kendinize yüklenmeyin bence. Yavaş yavaş öğrenirsiniz. Küçük misafirler ağırlayın önce.

Bende sizinki kadar olmasada bir ara zorlandm. Çocuk ev kmsem yoktu şuan. Herşeyi yapablyrm ama misafir için degl kendimiz içinde. Size bikac fikir vereyim kolay yemek olarak misafir içinde çok gördüm tavuk patates fırına atmak suoer oluyor tabi otuz kırk kişi için degl. Yanında pilav bir komşuda bir ksc kere rica edeblrsn ben ettm en azından dolma içi için ve göz asinaligim oldu yanına çok kolay mezeler ki bence yemekten çok doyurucu bir gün önceden de yapılır meze tatliyi hazır alin yada gelen getirir belki ayranı hazir alın gibi. Olmazsa kahvaltıya biksc kişiyi çağırın. Basit şeyler hazirlayin. Ysnina bir kek onuda öğrenmiş olursunuz

Öncelikle ev ortamında 50 kişiye yemek vermek, bana göre misafir ağırlamak olmuyor, 50 kişiyi doyurmak olur.

Hangi biri ile ilgilenecek, kaliteli sohbet edilecek ki, her kafadan bir ses evin içi kaos olur en başta.50 kişiye de kek börek yapılmaz yani.

Kazanla çorba , pilav, turşu , kavurma ayran mevlit menüsü olur anca.
İlla ağırlayacağım diyorsanız bunları 10 kişilik olacak şekilde denemeye başlayın.

Ama yine söylüyorum bu bana göre misafir ağırlamak falan değil, böyle bir oluşuma davet edilsem(düğün cenaze filan hariç)asla gitmem.

Biz bu sene yılbaşı için kendimizi davet ettirmeye çalıştık çünkü daha önce bendeydik, defalarca isteye isteye yemeğe aldım, 10 gün kala bir arkadaş bizde toplanalım dedi.
Tamam dedik, bir daha bir şey söylemedi, oturduk evimizde😂

Çağırmayacak insan gelmesin bir zahmet…
Geçen gün bi arkadaş geldi bana yine 13 senelik arkadaşım hiç evini görmedim neyse yolcu ettim giderken artık davet etmek için mecbur hissetti sanırım kendini dedi ki bende beklerim de ama sen gelemezsin ki bebekle nasıl geleceksin tüh dedi 😁

X