Yalnız bebek bakmak

Annelerden biri baksın ben de çocuk doğurmuş olayım da diye mi doğurdunuz? Doğurmasaydınız madem?
Dur tahmin edeyim medeni halin bekar 20-25 yaş aralığında bardağın boş tarafını görmeye meyilli birisin değil mi? :) Bu konuda fazla söz hakkın olmaz, baştan uyarayım.

çok acımasızca olmuş yaklaşımınız
bende 2 sezeryan geçirdim ve inanılmaz acı veriyor,arkadaş üstelik 30 saat çok yıpratıcı olan sancı çekmiş
acaba karnınızdan başka bir yeriniz ağrıdımı merak ettim
yapıcı konuşmalara ihtiyacı var belliki niye moral bozuyorsunuz anlamış değilim
Canım boşuna uğraşma Doğum sancısını yaşamayan anlayamaz.2 saat çekmeme rağmen ölüm bu olsa gerek diye düşündüm.konu sahibi 30 saat çekmiş.doğum anında kadının bir tek burnunda can kalırmış.o denli zor yani.ee boşuna cennet annelerin ayakları altında dememiş peygamberimiz.

Kv ile kalmis biri olarak kesinlikle tek buyutmek sahane..Kv deyken onun saatlerine uymak zorunda kaliyordum ve inanılmaz uykusuz oluyordum yalniz kalinca sadece bebegimin saatlerine uyumluyum uykumu da daha iyi aliyorum..Yapacagin tek sey uyku duzeni oluşturmak gerisi geliyor ztn..Oyle bir alisiliyorki kendin bile sasircaksin..

Allah uzun güzel bir ömür versin yavruna.
Ben neredeyse tüm hamileliğimi acillerde geçirmiş biri olarak söylüyorum ki ve tüm bu süreçte ne aile akraba kimse yok (yurdışımdayım)
Acil Doğuma tam olarak 7 dk içinde alındım.
34+2 de Doğum yaptım 1.900 gr el kadar bebek.
Sezeryan acısı üstüne hastanede helal olmayan yemekler eşimi beklerken aç kaldığım ağladığım saatler aklıma geldikçe gözlerimin dolması..

Ne güzel ki bebeğiniz sağlıklı ben 1 hafta küvezdeki oğluma baktım çok zordu çok. Acılar içinde yatıyordum. Doğum yaptım tam 4 gün 5 dk bile uyumadım! Psikolojim bozulmuştu.
1.800 gr bebeğimle eve geldim şükürler olsun ki şuan bebeğim 6 aylık.
Zor mu? Evet zor ama hep iyi tarafından baktım gün içinde müzikler diziler yeme içme neyden keyif alıyorsam aynı şekilde bebeğimle devam ettim.

Altını değiştir gaz bilmem ne severek yaptım.
En zoru kendi kendime internetten izleyerek bebeğimi eşimle yıkadık nasıl anlatsam ki çok zordu ya.
Ama hep şükrettim hep gülümsedim.
7-8 ay hergün hamileyken karnımdan iğneler yaptım benim için her anlamda zordu.
İyi düşündüm iyi yaşadım herşey güzel oldu.
Severek yapın öpe koklaya meleklerimizin bize ihtiyacı var. Tekrardan kutlarım sizi. ..

Yen'i Doğum yapmış, tek başına bebeğine ve yeni hayatına adapte olmaya çalışan, sadece geçecek kelimesini duymayı arzu eden bir kadına karşı ne kadar acımasızsınız.
Acımasızlık değil gerçekçilik denmesi lazım. Hamile kalmadan önce bilmiyor muydu koşulları?
Burada böyle "annem bakmıyor, kayınvalidem de bakmıyor " diye ağlayan çok gördük. Sanki bakmak zorundalar. Herkes kendine doğuruyor...

Hanımlar sakin lütfen, konuyu evliler - bekarlar, çocuk sahibi olanlar - olmayanlar diyerek kategorize etmeyin lütfen, konulara medeni durumu ve çocuk sayısına göre yorum yapılmıyor, üsluplara dikkat edildiği sürece herkesin yorum yapma hakkı vardır.

Konuya gelirsek,
@Argenta,
bebeğinizi güle güle büyütün inşaallah, bebekle ve kendimle ilgili bazı sebeplerden gebeliğimin 38. haftasında sezaryenle doğum yaptım, eşimin yardımlarını saymazsak bebeğime tek başına baktım, 2.700 gram doğan bebeğimin benim kokum olmadan uyumadığını, bu yüzden gece gündüz göğsümün üstünde yatırmak zorunda kaldığımı hesaba katarsanız ilk aylar karyola nedir, gecelik nedir unuttuğumu da tahmin edebilirsiniz.
Beşiğine, bebek arabasına yatmaz kıyametleri koparırdı, illa göğsümde yatacak, ev işlerini bebeğim kucağımdayken yapardım, koyardım kanguruya yemek yapar ortalık süpürürdüm, fatura ödemem gerekir 10 günlük bebekle fatura ödemeye giderdim, gece uykusu zaten hiç olamadı ama bunların hepsi ilk birkaç ay zorluk yaşatıyor o kadar, bebek size siz bebeğe alışınca herşeyi yoluna koyuyorsunuz.

Annelik böyle birşey işte, herkesin yakınında birileri olmayabiliyor, tamam daha çok yeni annesiniz zorlanıyorsunuz ama inanın zamanla annelik içgüdülerinizle herşeyin üstesinden geleceksiniz, köy kadınları doğum yapıp ertesi günü tarlaya gidiyor, onların of deme hakkı dahi yok, biz onlara göre daha şanslıyız, birde bu yönünden düşünün.

neticede bambaska bir duygu 9 ay gormuyorsunuz karninizda birden bi bakiyorsunuz yaninizda ve sizin.. alismak kolay degil bu duruma vucut deform oluyor bebek bakimindaki tecrubesizlik ve tek kalisiniz hepsi birden fazla gelir haliyle ama gecici bir durum alisacaksiniz zaman gectikce vucudunuz toparliycak bebeginizin huyunu suyunu ogreniceksiniz zaman istiyor tabi kendinizi olumsuz dusuncelere itmeyin cok fazla kadin ard arda dogurup gezmesini tozmasini eksik etmiyor hayatindan sizde oyle olursunuz yeterki isteyin

Allah bagislasin yavrunuzu ilk baş sakin olun loğusa lık zor çocuğa alışmak zor ama önce gerçekten sakin olun yavrunuzu kucağınıza alin uff niye agliyo niye uyumuyo demeyin sadece bütün sevginizi çocuğa akıtın sakin olduğunuzu anlasin hissetsin çocuk ondan sonra uyur daha sakin geçer anne olmak hic kolay degil ama bi o kadar da güzel birkaç haftaya alisacaksiniz merak etmeyin birbirinize

Dogurmadan once ne denli zor oldugunu bilemiyor insan. Lohusalik cok zor
Ben de tek basima baktım, bakiyorum. Allah sabrini veriyor gün gectikce daha da kolaylasiyor belki zorluga alıştığımızdan.
Her gece yatarken daha fazla dayanamicam yarin bakamicam bebegime diyodum sabah oldugunda bebegimi gördüğüm an yine enerji doluyodum
Allah yokluklarini göstermesin zaman gectikce alisacaksin daha cok seveceksin daha cok baglanacaksin az daha sabir

Düzen kurana kadar zorlanırsınız zamanla alışıyorsunuz
Şu dönem gerçekten zor oyüzden merak etmeyin annenizde olsa yanınızda yük sizde olacak bebek uyuduğunda sizde mutlaka uyuyun eşiniz gelince mutlaka emzirme saatine kadar dinlenin
Zaman geçip büyüdüğünde herşey hayal gibi kalıyor ama bu dönemde de günler hiç bitmeyecek sanıyorsunuz

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Anne olurken akliniz neredeydi acaba merak icerisindeyim ,
Ne sandiniz fotograf cektirip sonra birileri gelip bakiyor mu ,
Herkes yalniz buyutuyor ,bende ilk defa bakiyorum,
Bende bu yeğenime baktım mükemmel anneydim ben hatta dağa iyisi, çok fedakarım. bla bla...triplerini anlamıyorum ha. Çocuğun olunca ararsın sana yardım edecek, eli değmese fikir verip destek olacak birini emin ol. O 16 muhtemelen 10 falandır da zaten kendi çocuğunun saf sorumluluğunu 24 saat üzerine alınca hatırla olur mu 5 günlük lohusa anneye ettiğin pervasız mükemmel İnsan cümlelerini...

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Ne saçma bi yorum
Kadın sezaryan olmus karnı komple dikisli 30 saat sancı çekmiş vücut direnci kalmışmıdır sence
Ayrıca sen 16 saat konu sahibi 24 saat bakıyo
Sen normal kadın ameliyatlı
Ayrıca logusalık piskolojisi yok sende

Pardon da yegeniniZi siz mi doğurdunuz siz mi sezeryan oldunuz.onun nekadar canı yandığını biliyormusunuz yataktan kalkıp inmek bile okadar zor ki sezeryan olduğum için çok iyi anlıyorum.bole kaba anlayissiz bir yorum yazacaginiza yazmasaydiniz daha iyiydi.

Yeni dogmus bebek 6 saat uyanik kalamaz cunku kaliyosa bi sikinti vardir.
Benim kızım 17 saat uyanık kalmıştı bir gün.Henüz 10 günlüktü.Zaten ilk 3 ay,dr günde 16-17 saat uyumalı diyordu ama benim kız sadece 7-8 saat uyuyup o uykuda da 7-8 kez uyanıyordu.Çocuktan çocuğa değişir böyle şeyler.Genellemeler yanlış yönlendirir kişileri.

@Argenta sana moral vermeye geldim beni iyi dinle :) ben de normal doğum yapacağım diye gittiğim hastaneden 24 saat doğum sancısı çektikten sonra sezeryanla çocuğumu doğurarak çıktım. Ne bana ne bebeğe bakacak kimsem yoktu. Annem seneler önce vefat etti. Kayınvalidem geldi ama kendisi hiçbir şey bilmeyen, insanı sinir eden bir kadın. Yatağından kalkamayan, acılar içinde kıvranan ben ilk geceden itibaren bakmaya başladım bebeğime. Kendisi horlaya horlaya uyuyordu çünkü. Allah'tan eşim çok yardımcıydı. bu psikolojiyi o kadar iyi anlıyorum ki. Tek bakmak gerçekten nimet. ikinci çocuğum olursa -ki düşünmüyorum- kimse gelmesin, içinden gelen olursa yemek getirsin isterim sadece. Uzak dursun herkes.

Bebeğin uyurken uyu, benim gibi bebek uyurken kendini odalara kapatıp katılarak ağlama.

Bizde titreşimli ve sesli bir ana kucağı vardı o çok yardımcı oldu. Çocuğum ondan başka yerde uyumuyordu. İşte yağmur sesi ya da müzik sesi vs ayarlıyorduk. Şarj edilebilir pille de çalışıyor.

Bebeğim üç aylık hala doğru düzgün iş yapmıyorum, yardımcı alıyorum. Eşim de çok anlayışlıdır bu konuda, sen de işbölümü yap evde bence.

Her akşam eşin gelince duş al. Bebeği uyurken de olsa bırakıp girme gündüzleri. Allah korusun. Bir de eşin masaj yapsın birkaç kez.

Çağırabiliyorsan eve kuaförünü çağır. Bebek uyurken sana ne yapabiliyorsa yapsın. Moral olur, hem sen manikürünü, ağdanı vs halletmiş olursun.

Alış veriş sitelerinde takıl. Eğer bedenin ya da ayak numaran değiştiyse dışarı çıkmaya başladığın zaman giyecek kıyafet bulamayabilirsin. Bir iki bir şey al kendine.

Kuzen, kardeş, arkadaş vs kim varsa arada çağır bir saatliğine falan gelsinler, gülüşün.

Her şey zamanla düzelecek. En önemlisi bunu bil. Kendimi öldürsem, cesedim sabaha kadar morarıp şişer mi diye düşünen ben şu an tatil programı yapıyorum. Rüyamda görsem inanmazdım. Annelik kimliğin ömrünün sonuna kadar seninle olacak belki ama eskisi gibi birey hissettiğin günler de gelecek. Gün gelecek sağlıklı bir çocuğu dünyaya getirmenin, onun gün gün gelişimini izlemenin ne büyük nimet olduğunu anlayacaksın. Instagram'daki bazı hastalıklarla dünyaya gelmiş, sendromlu özel çocukların annelerindeki gücü, kuvveti, azmi gördükçe de kendimden utanmıştım. Bizim bebeğimizle bağımlılığımız taş çatlasın 6 ay, onlarınki bir ömür boyu.

Allah tüm annelere kolaylık versin, bebeğini güle güle büyütmeni dilerim.

Canım o halinle ilk dk dan uyuyan eşine kızacağına, nasıl bir de üstünü örtebildin.
Bir sene oldu ben hala eşimin bana o dönemde ihtiyacım olan yardımı yapmadığını unutamıyorum, kinciyim sanırım :)
Sana maşallah diyorum ve cidden merak ediyorum..
Kv sağlıkçı. Hep övünür kendiyle. Cocuklarina nasıl baktığını, hastalıklarında o nasıl müdahale Edip iyileştirdiğini. O gün onun hastanede kalmak isteyeceğini düşündum. Hatta o degil de annemin kalmasini istersem, triplenecegini. Ben doğumda iken annem, hem şeker hem tansiyon hastası fenalasmis. Çıktım kendime geldim, onu öyle görünce kötü oldum. Anneme sen git dedim. Baktım onun peşinden kv de hadi ben gideyim diyor. Sok oldum. Bana dediği kizkardesimin kalması. Tamam elinden gelir belki, uyumaz yardım eder de bir cahil kız. Hem o kalsa eşim varken rahat edemez ki odada. Eşim gitse, bizi güvenip iki kız bırakmaz hastanede. Zorla kardeşimi de gönderdim. Eşim bakar dedim. Dediğim gibi eşim de yorgundu, sızdı. E çocuk ağlıyor. Sesleniyorum, bebek ağlıyor diyorum. Adam yattığı yerden bir gözü kapalı uykulu şekilde şöyle diyor. "e. kızım, e eeee eee. pis piss." Bi kızdım kalktı verdi ama zor bekliyor alıp yatağına koymak için sen yat dedim sinirle. Hakkaten yattı. Ben de elmecbur, gece boyu kaç kez kalktım yataktan. Bi de kalkmak dogrulmak eziyet, Allah'tan dikislere bir şey olmadı. Allah güç verdi yani. Yani, kin tuttum ama kv ye :)

Eşime şeyde kizdim, cuma günü doğum yaptım ben. Sabah 9da girdim. 10 gibi çıkmışım. Ayildim eşim yok. Öğle oldu, heralde cumaya gitti dedim. İkindi oldu saat 5 gibi anca geldi. Sen neredeydin dedim, cuma günü ya rahmetli babasıni ziyarete gitmiş mezarlığa. (söylemiyor ama belki babasına anlatmaya gitti, yada ben öyle düşünmek istiyorum) sonra da bankaya uğradım islerim vardı dedi. Neresinden tutsan elinde kalır yanı. Kızdım dedigime bakma, içimden kızdım. Kendine bir şey demedim. Ben kimseye minnet etmeyen cins biriyim. Galiba ondan.

Son düzenleme:
Bende tek büyüttüm bebeğimi o kadar kizardimki ağlayınca sonra oturur kendimde ağlardım felaket bi pskoljide oluyo insan ama inan zaman su gibi akıp gidiyo bakıyorum daha dün gibi sezeryandan belimi dogrultup yuruyemedigim oğlum aglayinca Allaha yalvarıp nolur Allahım oglum sussun uyusun artık diye dua ettiğim günler ama neredeyse 2yil olmus şimdi gelip beni öpüp annem diyen kızınca ağlama numarası yapıp yüzünu kapatan koca bi dana oldu :) bak 3 ayı doldursun yavrun goreceksin herşey yavaş yavaş rayına girecek anne olmak çok zor biliyorum ama o kadar da güzelki kardeşim sabır ve zamana ihtiyacın var güzel düşün güzel olsun bu gün daha enerjigim de sabah kalk bi yavruna bak ne kadar güzel olduğunu görünce için sevgiyle dolacak oo sevginin de üstesinden gelemiycegi hiiic bir şey yok Allah yavrunun sana bağışlasın uslu annesini üzmeyen bi evlat olsun çok güzel bi anne olursun inşallah kimselere ihtiyaç duymadan güller gibi bakarsın yavruna

X