Yalnız bebek bakmak

Eşim benimle hastaneye geldi kızımızda yanımızdydı . Yatış yaptılar eşim beni yukarı çıkardı üstümü giydirdi. Kızımız bizimleydi. Beni içeri aldılar eşimde kızımı alıp indi aşağı. Annem kız kardeşim kv ve eşimin kardeşleri aşağıdaydı. Ben Doğum yapana kadar oynamış parka gitmiş kardeşimle falan. Ben Doğum yaptım kızıma amcası bakarken eşim yanıma çıktı . Sonra eve gittiler hepsi. Ertesi gün yine kızımızla geldi hastaneye beni çıkarmaya. Dördümüz eve döndük. Şimdi diyeceksin kv istemedin anan niye bakmadı. Kv istemiyorum diyince mecbur anamızda istiyorum diyemedim. Kendin hakkederim dedim. İlkinde de kendim baktım bunda da
Canım bir gece çocuğundan ayrı uyudun ayrı kaldın nasıl dayandin, ben oğlumu kaynanaya 1 geceyi bırak 1 saat bile emanet edemem güvenmiyom. Hani kızın onlarla gitmiş ya ondan dedim

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Anne olurken akliniz neredeydi acaba merak icerisindeyim ,
Ne sandiniz fotograf cektirip sonra birileri gelip bakiyor mu ,
Herkes yalniz buyutuyor ,bende ilk defa bakiyorum,
Hayatınızda hiç doğum yapıp lohusa oldunuz mu merak ettim ? Eğer olduysanız çok acımasız birisiniz. Eğer olmadıysanız, doğurup öyle gelin olur mu ? Siz lohusalıği ne sanıyorsunuz ? Serbet içip yatmak mı ?

Canım bir gece çocuğundan ayrı uyudun ayrı kaldın nasıl dayandin, ben oğlumu kaynanaya 1 geceyi bırak 1 saat bile emanet edemem güvenmiyom. Hani kızın onlarla gitmiş ya ondan dedim
Kızım onlarla gitmedi herkes evine gitti eşimle kızımda kendi evimize. En çok o sıkıntı zaten evdeki yavrum naptı yemek yedi mi uyudu mu. Ama Doğum yapınca biraz kendi derdine düşüyor insan. Eşim hep mesaj attı yemeğini yedi uyudu oynuyor iyi gezmeye çıkardım dondurma aldım herşeyi msj attı bana :)

Herkes kendini ovmus tavsiye veren yok.
Arkadaşım öncelikle bir sling ya da kanguru al. Bebeği kendine bağlar en azından bir çorba kaynatirsin.

Bebek bakımı ile ilgili facebook grupları var. Oraya üye olup sorularına yanıt alabilirsin.
Emzirme sanatı
Babywearing türkiye
Beşer yapım bakım onarım
Blw türkiye
Bunlara üye ol.

Ilk 2 hafta falan zor sonrası kolay oluyor. Evde salça ekmek olsa ye bebeğini sık sık emzir. Süt herhangi birşey yemekle olmaz. Emzirmekle olur. 40 çıkana kadar gündüz en geç 1.5 gece 2 saatte bir emzir.

Şimdi zor olsa bile etrafta can sıkan bir insan olmayacağı için zamanla daha iyi oldu diyeceksin. Allah kolaylık versin.

Kızım onlarla gitmedi herkes evine gitti eşimle kızımda kendi evimize. En çok o sıkıntı zaten evdeki yavrum naptı yemek yedi mi uyudu mu. Ama Doğum yapınca biraz kendi derdine düşüyor insan. Eşim hep mesaj attı yemeğini yedi uyudu oynuyor iyi gezmeye çıkardım dondurma aldım herşeyi msj attı bana :)
Ne güzel işte eşin bakmış. Insan eşine guvenmicekte kime guvencek babası sonuçta. Ben ikinciye doğum yapacak olsam kaynana kayinbaba hemen oglumu kendi evlerine götürmeye kalkarlar of fena bu insanlar

Canim internetde my hummy diye ( inşallah trde vardir) bir yastik tipi şey var. Bebeğin yanina koyunca verdiği seslerden dolayi ( anne karninda duyduklari sesleri anımsatıyor) hemen uyuyorlar.

Çoğu arkadaşım kullanıyorlar ve aşırı memnunlar.

Bunalma lütfen. Geçirdiğin evre cok normal. Daha yeni doğum yapdin... hormonlarin bile dengelenmedi daha.

Elinden geldiği kadar sakin olmaya çalış

Bebeğim doğduğundan beri gerek eşimden, gerek annemden destek alıyorum ve diyorum bazen "Tek başıma kesinlikle başa çıkamazdım."

Her kadının, her insanın direnci de ayrı, sabrı da ayrı, ayrıca her bebek de ayrı; kimisi hırçın, sürekli ağlar halde, kimisi daha uyumlu, daha durgun. Bebeğim kolikti, ilk 4 ay saçlarımı yolma kıvamına geldim, sinir krizleri geçirdim "Bu hep böyle mi devam edecek?!" diye. Bir de üzerine "Anasın sen ana, ne bekliyordun, elbette böyle böyle büyüyecekler, iğneyle kuyu kazmak derler insan büyütmeye, kolay mı sandın?" derlerdi. O dönemde en yakın dostum halime gülerek "Daha bu ne ki? Diş çıkarınca gör sen huysuzluğu, yürümeye başlayınca gör sen yerinde oturabiliyor musun, eh sana itiraz etmeye başlayınca gör, nasıl içine doğru çıldırıyorsun. " dedi bir de. Annem de katılmıştı ona sağ olsunlar "Şimdi ne var, yanında, dibinde, seninle. Ah sen ilk kez ondan ayrılacağın, tek başına okula salacağın zamanlar ne yapacaksın kim bilir, eve geç geldiğinde, için içini kemirdiğinde..." vs vs... Onlar yapmış, tek başına çocuk büyütmüşler, hatta o arkadaşım hala daha tek başına çekip çevirir, dört dörtlük maşallah. Ama benim kulvarım farklı, ben, o değilim.

Herhalde çocuğu karnıma geri sokmanın bir yolunu bulsaydım, öyle yapardım. Ne uykum uykuydu, ne yediğim yemek, yemek; ne girdiğim duşun ardından temiz kalmak... Mümkün mü? Günlerce art arda aynı tempoda bebek baktıktan sonra bir yerde "Ben yapamıyorum bu işi" dedim, cidden tek başıma yapamıyorum. Devreye annem girdi; bölüştük, uyku ihtiyacımı öyle giderdim, öyle öyle soluklandım ve tekrar sabretmeye güç topladım. Eğer siz de "Yetti, yapamıyorum" dediğiniz o noktayı yavaştan aşıyorsanız, yardım alın; gerekirse evinize 5-6 saatlik bile olsa bir yardımcı girsin haftanın bir iki günü, çünkü sabrın bittiği yerde öfke, öfkenin devamında kontrolsüzlük başlar. El kadar bebeğinize bağrırken kendinizi bulup, pişmanlık ve vicdan ile ağla ağla kahrolursunuz. Bunları yaşamayın, gerekirse destek alın. İnsanız, bir yere kadarız. Kimi bu süreci kolay kavrar ve üstesinden gelir, kimi tek başına başa çıkamaz, yardım alır ama sonra sonra toparlar, alışır, pratikleşir.
Kendi kendinizin üzerine varmayın.

Son düzenleme:
İkimizin de annelerden falan pek hayır yok.
Yaş sağlık durumlarını katarsak kendilerince onlar da haklı.
Ama bu yaşadığım zorluğu değiştirmiyor.
Cumartesi günü doğum yaptım, normal isteyip, 30 saat sancı çekip, artık durum kritikleşince sezaryen olmak zorunda kaldım.
Zaten kendimi yarım insan gibi hissediyorum, üstüne de hayatımda ilk defa bebek bakımını tek başına üstleniyorum.
Kaç gündür eşim ilgileniyodu ama bugün ve sonrası artık işe gitmek zorunda.
Bugün saatlerce uyumayınca bir ara çıldırıyorum sandım.
Gaz, mama, alt herşeyi tek tek kontrol ede ede anca 5-6 saatte uyutabildim.
Hergünüm nasıl böyle geçecek diye düşünüyorum.
Bebeğini tek başına büyütmüş başka anneler varsa, verecekleri tavsiyeler ve cesarete ihtiyacım var.
Biraz da modum da düşük bu sıralar, o sebeple gerçekten morale ihtiyacım var.
Merhaba. Allah kolaylik versin size. Ben cocuk sahibi degilim o yuzden oneride bulunamayacagim size ama onceki konunuzu gormustum. Normal dogum olmasini cok istiyordunuz. Ordan kalmissiniz aklimda. Cok gecmis olsun. Saglikla buyutursunuz insallah bebeginizi. Merak ettigim bi konu var. Sanirim kilosuna dikkat eden birisiniz. Hamilelikte kac kilo aldiniz ve bu surec kolay gecti mi ben de size onu soruyum. Vaktiniz olursa cevaplarsiniz.

Daha bu ne ki!? Ne ki? Bebek su an cok bi zorlugu yook ...sen 8 aydan sonrasini gor :)
Biz gibi cocuk büyütenlere annelik degil artik delilik yaptığımız bence :KK48:

Lohusalık çok zor benimde 55 günlük bebeğim var çok zor evet ama zaman sabır hepsi geçicek sana tavsiye vericek kadar tecrübe edinemedim henüz ama allah güç kuvvet veriyor bende yalnız bakıyorum bebeğime zor evet ama belli bi süre sonra keyif alıyor insan bende sezeryan oldum ilk zamanlar dikiş acısı oturup yatıp kalkmak zor ama geçicek inşaallah

Ne güzel işte eşin bakmış. Insan eşine guvenmicekte kime guvencek babası sonuçta. Ben ikinciye doğum yapacak olsam kaynana kayinbaba hemen oglumu kendi evlerine götürmeye kalkarlar of fena bu insanlar
Eşin ikinci çocuk isterse bu konuları hamile kalmadan konuş anlaş

Bende yalniz buyutengillerdenim. Hic de becerikli bi hatun degildim oysaki. Mecbur kalinca hallediyosun bi sekilde. Gayette iyi kotardigimi dusunuyorum. Hatta tek daha iyi bakiliyor karisan yok gorusen yok egitimi yemesi her seyi senin elinde.
Ha su var cocugunu kalabalik ailede buyuten, babaneden ananeden destek alan hatunlar 2. Cocuk planinda daha cesurlar. Nasilsa bakan var.:halay:
Sosyal hayatlarindan da pek geri kalmiyorlar tabi. Daha rahat en az 2 cocuk istiyorum en az 3 cocuk istiyorum, kardessiz olur mu yap bi tane daha diyebiliyorlar. Ben dusununce bile afakanlar basiyor. :KK48: ne guzel moral verdim degil mi. :110:

Herkes kendini ovmus tavsiye veren yok.
Arkadaşım öncelikle bir sling ya da kanguru al. Bebeği kendine bağlar en azından bir çorba kaynatirsin.

Bebek bakımı ile ilgili facebook grupları var. Oraya üye olup sorularına yanıt alabilirsin.
Emzirme sanatı
Babywearing türkiye
Beşer yapım bakım onarım
Blw türkiye
Bunlara üye ol.

Ilk 2 hafta falan zor sonrası kolay oluyor. Evde salça ekmek olsa ye bebeğini sık sık emzir. Süt herhangi birşey yemekle olmaz. Emzirmekle olur. 40 çıkana kadar gündüz en geç 1.5 gece 2 saatte bir emzir.

Şimdi zor olsa bile etrafta can sıkan bir insan olmayacağı için zamanla daha iyi oldu diyeceksin. Allah kolaylık versin.
Herkes kendini ovmemis, morale ihtiyacim var demis konu sahibi, millet de moral vermek icin deneyimlerini anlatiyor, biz yaptik sen de yaparsin gibi, o kadar da zor degil gibi... siz de yardimci olacaginiz sekilde tavsiye verin iste yorumlari siz begenin diye yapmiyoruz ki.

Bende yanliz baktim dogrusu da bu bana gore , ilk gunler insan bi sok oluyor ama geciyor merak etmeyin
Bol bol disari cikin , arabasina atip yuruyus yapin aksam ustleri , sakin eve kapatmayin kendinizi
Bebege alisinca cok guzel oldugunu fark edeceksiniz zaten

Şu sözü, tüm sülale ile birlikte çocuk bakanlardan çok duyuyorum öyle sinir oluyorum ki anlatamam.... Çok bilen kendisi yapsın diyorum geçiyorum artık...
Of bende. Sanki dogurunca kendileri bakacaklar. Bi daha dusunmuyorum diyince uzayli gormus gibi bakiyolar, bi de inanamiyorlar yok ya aradan biraz zaman gecsin yaparsin diyorlar. Halbuki ben zaman gectikce fikirden o kadar uzaklasiyorum. :KK48:

Of bende. Sanki dogurunca kendileri bakacaklar. Bi daha dusunmuyorum diyince uzayli gormus gibi bakiyolar, bi de inanamiyorlar yok ya aradan biraz zaman gecsin yaparsin diyorlar. Halbuki ben zaman gectikce fikirden o kadar uzaklasiyorum. :KK48:
Ahahaha :KK70: bana da öyle bakıyorlar. Hatta bana " vicdansız " der gibi bakıyorlar... Evet kardeş gerekli evet hiçbir çocuk kardeş olmadan yaşamamalı da, gel bir gün benim bebeğime bak bakabiliyorsan Ondan sonra konuş... Ben elimdekinin kıymetini bilip büyüteyim de ilerde bakarız:KK53:

X