Yalnız bebek bakmak

Yemek temizlik yapma, gözünü kapattığı anda yanına yat senin kokunla uyursa daha derin ve uzun uyur sende dinlenirsin. Hepimiz yalnız büyüttük ama sen ekstra sezeryansın kolay değil ama bikaç güne alışırsın bu tempoya.
Allah kolaylık versin.

Yaşadıklarınız çok normal. İlk ay zor geçiyor, hatta ilk 3 ay. Hele bebek kolikse. Benimki de saatlerce ağlar, uyumazdı. Sütüm düzene girmemişti. Bir de yanında bakan biri olsa da nedense o yardımcı olmaya gelenler de lohusa oluyor. İlla ki o evde tartışmalar küsüşmeler olur.
İlk birkaç hafta yanınızda biri olsaydı biraz daha rahat olurdunuz ama öyle bir şansınız yokmuş. Çok hırpalamayın kendinizi. Eşiniz işten gelince destek istemekten çekinmeyin. Bebek uyudukça uyuyun. Süt uyudukça artıyor. Şakın ev işini falan dert etmeyin. Bol su için.
İnsan Doğum yapınca prenses gibi olacağını sanıyor ama hayat birden tepetaklak oluyor. Sadece sakin olmaya çalışın ve her şeyin düzene gireceğini bilin.

Sakin ol canım. İlk değilsin ve de olmayacaksın. Henüz bebeğin küçük sende ameliyatlısın ama asla yarım değilsin bunu aklından çıkar bir kere. Ben 17 gün önce ikinci bebeğimi kucağıma aldım üstelik 7.5 yaşında bir de oğlum var. Ayrıca sezaryen oldum ve dikişlerimde enfeksiyon var. Ama bebeğime annem de yardımcı olduğu halde ben bakıyorum. İlaçlardan dolayı gece kalkamayabiliyorum eşim yardımcı oluyor. Bir şekilde kendin bakıyorsun. Bizimde çok oluyor uyumadığı saatler. Sabah 5ten 10a kadar uyanık mesela. Zor evet ama imkansız değil. Anne oldun onu doğurdun o kadar sancı çektin acı çektin büyük mucize gerçekleştirdin bebeğe de bakarsın kendine güven sen. Mamasını yedi uyumadı mı al kucağına şarkılar söyle sakinleşiyorlar. Göğsüne yatır kalp sesini dinleyip yine sakinleşiyor. Birbirinize adapte olmanız için tek olman en güzeli zaten. Uyumadığında yatırabilirsin yanına ağlamadığı sürece oyalansın. Uyuduğunda sende yatıp dinlen. Pıt dese uyanırsın zaten. Sen kendine güven gerisini boşver.

canim ewet annelik zor ama cok ta guzel birsey iyiki anneyim bende hep yalniz baktim yine geri donsen yinede bakarim sonucta allahtan ben istedim verdi hep aykta uyuyodum bebegmi uyuturken ama yinede dayaniyordum oglum 24 aylik ogum suan yine hamileyim ve onada bakarim allahin izniyle cunku isteyerek bilerek cocuk dusundum bozma moralini alisirsin canim zamanla zor ama cok guzel :KK66:

Bence konu sahibine bu kafar yuklenmeyin herkesin fitrati bir degil.Canim benim ikisi de yanimda sag olsun yardim ediyorlar ama yine sen buyutuyorsun gercekten cok zor hele gazliysa yemek bile yiyemiyorsun.Maddi durumun varsa bakici bul yanina yapcak hicbir sey yok...

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Anne olurken akliniz neredeydi acaba merak icerisindeyim ,
Ne sandiniz fotograf cektirip sonra birileri gelip bakiyor mu ,
Herkes yalniz buyutuyor ,bende ilk defa bakiyorum,
Kadıncağız sadece biraz destek istemiş bi dövmediğiniz kalmış maşallah.heralde farkındadır fotoğraf çektirmek için doğurmadığının.sizin 16 saat yanınızdaymış onun 24 saat.o şuna lohusa ve hormonları sizden çok farklı.şu sıcakta terleye terleye emzirmiyosunuz heralde yeğeninizi.

Canım bende yanlız büyüttüm ve zorluğunu çok iyi bilirim allah yardım etsin.21 yaşında anne oldum.kızımla büyüdüm.ama inanki geçiyo.büyüyünce bu günleri gülerek hatırlayacaksın inşallah.allah bebişine uzun ömür versin.

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Cok sert bir yorum olmamis mi?Konu sahibi daha bikac gun olmus dogum yapali ve cok normal suan paniklemesi.Herkes yasadigini bilir ben de tek baktim 6 ay boyunca ve ilk 3 ay uyku nedir yemek nedir bilmedim.Cok zor evet ama geciyor imkani olan da yardimci tutar.Yapici yorumlar yapmak lazim

@Argenta Sana tavsiyem Tracy Hogg'un bir kitabı var uyku eğitimi ile ilgili bir de Ayşe Öner'in bebek bakımı ile ilgili herhangi bir kitabını al mutlaka.

.Yalnızsan bebek uyuduğunda mutlaka uyu,bu çok önemli, hem sütünü artırır hem de enerjini toplamış olursun.. Eve yardımcı birini getir haftada bir iki defa.. Temizlik ütü yapsın birkaç günlük yemek hazırlasın.. ilk üç-dört ayın zor geçecek ama sonra bitecek inan..

Allah bagislasin yavrunuzu
Aslinda bunlar tatli seyler onun bi gulusu bile butun yorgunlugu unutturuyor oyle derler

Öncelikle güle güle büyütün bebeğinizi. Aslında keşke imkan olsa da annelerden biri en azından yanınızda olmak amaçlı sizinle olsaymış. Bende ilk 20 günden sonra yalnızdım. 21. Gün tek başıma yıkadım, sıcak bir memleketteydik ve bebeğin her gün yıkanması gerekiyordu.

Siz ne kadar sakin olursanız bebeğiniz de sakinleşir. Siz panik oldukça bebek de huzursuz olur. Beslenmenizi ihmal etmeyin. Bebek uyudukça sizde uyumaya çalışın, hiç değilse uzanıp dinlenin. Bebeği sık sık besleyin. Benim yaptığım en büyük hata buydu ilk yalnız kaldığım gün. Bebeği öğlen doyurup akşama dek emzirmeyı akıl edememistim. Sürekli ağlayan bebek kucağımda, o bir yandan ağlar ben bir yandan...annem aradı o ara. Ne olduğunu sorunca anneme çıkıştım bugünü mu buldun gidecek, bebek hasta galiba ağlıyor susturamiyorum diye:) annem sordu karnı tok mu diye. Evet dedim. En son ne zaman emdi dedi annem. Öğlen 12 gibi dedim. Konuştuğumuz saat 17.30 gibi. Annemden bir güzel fırça yedim " e ozleeemm o daha minicik sık sık emecek, büyük insan gibi sabah öğlen akşam beslenmez ooo!!!!" diye :))))

Böyle böyle büyüyecekler. Siz de gerilmeden bol bol anı biriktirmeye çalışın. Yıllar sonra anlatırken böyle güleceğinizi düşünün:KK66:

Yalnız aranızda büyük fark var arkadaşım o anne evladına bakıyor. Sen ise teyze/hala yeğenine bakıyorsun.. üstelik sancıları çeken dikiş ağrılarını çeken sen değildin. Hatta ve hatta 1 haftalık dahi olmamış bebeğe bakan da o haliyle olan bir anne. Yani 1 aylık bebeği al bak dememiş kimse. Acılarıyla zorluklarıyla sancılarıyla bakan o. Yani yaşamamış olan anlamaz bu çok normal. Loğusa üstelik bu şekilde üstüne gidilmez. Hassas olur psikolojisi. Yeğen bakmaya benzemez yani. Anne olunca anlarsın:KK66:

Taze anne öncelikle sana kolay gelsin Allah yardımcın olsun. Yanında yardımcı olacak birileri olsaymış gerçekten iyi olurmuş. Haklisin uykusuzsun ve tahammulun çok azaldı haliyle. Ama güzel bir haber geçecek inşallah. Kısmetse bende ilk yavrumu kucağıma alicam henüz anne olmadığım halde seni anlayabiliyorum buradaki yorumlara hiiiic bakıp sıkılma. Kimse tek başına çocuk büyütülmez demiyor ancak bu dönemde yanında birinin olması işleri kolaylaştırıyor. 2 saat birine emanet edip uyumakla , yalnız başına beşigindeyken uyumak bile farklı. ağlasa duymam korkusu var bir kere. Azıcık sık dişini

Canım inan alışacaksın ben bebekten önce 10-12 saat uyku uyumadan kendime gelemezdim,çabuk yorulur bütün gün miskin miskin yatardım.Ben de sezeryan oldum ve çok acı çektim benim annem yanimda ama ne olursa olsun bebek annesini istiyor herşeyiyle yine sen ilgileniyorsun elbet ev işleri vs. yardimı çok büyük ama bebek bakmak çok yorucu ve meşakatli.İlk zamanlar kızım uyur uyumaz ben de kivrılır uyurdum daha doğrusu bütün gün ayakta uyuyordum zaten ama şuan kızım 9.5 aylık ve ben bambaska biri oldum gece 4 saat bile uyumuş olsam sabah çivi gibi kalkıyorum gün içinde asla uyumuyorum,eskiden hiç yemek yapmazdım şimdi bize ayrı kızıma ayri yapıyorum müthiş bir yaşam enerjisiyle doldum gerçekten zamanla bambaşka biri oluyor insan bu koşuşturmaya öyle alışıyorsun ki yorulmak nedir bilmiyorsun.Bebeğim beni bambaşka biri yapti ve inan böyle çok daha mutluyum.3-4 aylik olduktan sonra sende de durum böyle olacak bu günleri özleyeceksin,varsın bütün işler kalsın sakın stres yapma sen stres yaptikça daha çok ağlar bunu unutma

Sabır..
Diyeceğim tek şey bu.
İnş 2-3 aya herşey düzene girecek.
Sen ona alisamadin, düşün o dünyaya alışmaya çalışıyor.

Ben de sezaryenle doğum yaptım. ilk gece hastanede sadece eşim kaldı ve ben gece boyu uyumadım. o ise ilk dk dan uyuyakaldi. Uykusu da ağır. Defalarca yataktan tek başıma kalkıp bebeği aldım emzirdim yerine koydum. Bi bebeğe baktim nefes alıyor mu diye bi eşime baktım, üstünü orteyim diye. Taburcu oldum anneme gittim 5 gün annemde kaldım. Bebeğim 7 günlükken evime geldim ve yalnız baktım.

Geçmez sanılan gunler geçiyor. Sabret.

Çok güzel destek olmuşsunuz!

İkimizin de annelerden falan pek hayır yok.
Yaş sağlık durumlarını katarsak kendilerince onlar da haklı.
Ama bu yaşadığım zorluğu değiştirmiyor.
Cumartesi günü doğum yaptım, normal isteyip, 30 saat sancı çekip, artık durum kritikleşince sezaryen olmak zorunda kaldım.
Zaten kendimi yarım insan gibi hissediyorum, üstüne de hayatımda ilk defa bebek bakımını tek başına üstleniyorum.
Kaç gündür eşim ilgileniyodu ama bugün ve sonrası artık işe gitmek zorunda.
Bugün saatlerce uyumayınca bir ara çıldırıyorum sandım.
Gaz, mama, alt herşeyi tek tek kontrol ede ede anca 5-6 saatte uyutabildim.
Hergünüm nasıl böyle geçecek diye düşünüyorum.
Bebeğini tek başına büyütmüş başka anneler varsa, verecekleri tavsiyeler ve cesarete ihtiyacım var.
Biraz da modum da düşük bu sıralar, o sebeple gerçekten morale ihtiyacım var.

Ben de sezeryan doğum yaptım kendim baktım hatta bebiş 3aylıktı çok ağır bir ameliyat geçirdim yine kendim bakmaya devam ettim. Sonuçta sizin yavrunuz zor olsa da alışıyorsunuz. Biraz sabır..

X