Yalnız bebek bakmak

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Anne olurken akliniz neredeydi acaba merak icerisindeyim ,
Ne sandiniz fotograf cektirip sonra birileri gelip bakiyor mu ,
Herkes yalniz buyutuyor ,bende ilk defa bakiyorum,
Ne kadar acimasiz bi yorum bu..insan heeseyi yasayarak ogreniyor.. annelik zor denir ama yasamadan bilemez kimse.. gormek baska...yasamakbambaska

...konu sahibi daha cok yeni annesin ilk bebekte insan tam kestiremiyor neler cekecegini..sonrakilerde biliyorsun ama durumu hafifletmiyor genede.. zaman gectikce duzelecek hersey.. guclu olmaya calis.. bu gunleri gulerek hatirliycaksin canim...uyku bir duzene girse aslinda diger seyler belki zor olmaz ama uykusuzluk insani mahfediyi

Aramiza hosgeldin taze anne:) annelik zormus degil mi:) ama bi o kadarda guzel sahane muhteşem mucize:) benim bebe 2bucuk aylik ilk 10 gun annem vardi sonrasinda tektim. Zor oldu uykusuzluktan koridorda bayilmisligim bile var. Esim elinden geldigince yardm ediyr ama bebekler anne kokusuyla sakinlesiyor. Ben sakinlestirmek icin surekli ayaktayim. Havalar iyi disari cikariyrm. Ama senin bebe kucuk daha disari icin. Telefondan fon mak. Sesi aciyordum artik acmiyrm yemiyor:) dud aldiriyrm sakinlesiyr. Her yontem herzaman ise yarayack diye sartlama kendini. Bazen banyoyla bazen gezmeyle bazen koynunda simsiki sarmalamakla bazende emmeyle sakinlesiyr beyimiz kendi seciyor sakinlesme yontemini. Tabi hepsini deniyrm sakinlessin diye. 2. Ay daha kolaydı. Bazen buyume atagi oluyr butun gun uyumuyr miz miz miz modunda. Iste o gunlerde sabrim tukeniyor resmen gidip baska bi odaya kendime kizip bagiriyrm sakinlesmek icin:) inan ben sabirsiz bi insanim ama ben bile sabredebiliyorsam herkes sabredebilir. Azcik sabretmelisin. Gule gule buyut bebegini.

İkimizin de annelerden falan pek hayır yok.
Yaş sağlık durumlarını katarsak kendilerince onlar da haklı.
Ama bu yaşadığım zorluğu değiştirmiyor.
Cumartesi günü doğum yaptım, normal isteyip, 30 saat sancı çekip, artık durum kritikleşince sezaryen olmak zorunda kaldım.
Zaten kendimi yarım insan gibi hissediyorum, üstüne de hayatımda ilk defa bebek bakımını tek başına üstleniyorum.
Kaç gündür eşim ilgileniyodu ama bugün ve sonrası artık işe gitmek zorunda.
Bugün saatlerce uyumayınca bir ara çıldırıyorum sandım.
Gaz, mama, alt herşeyi tek tek kontrol ede ede anca 5-6 saatte uyutabildim.
Hergünüm nasıl böyle geçecek diye düşünüyorum.
Bebeğini tek başına büyütmüş başka anneler varsa, verecekleri tavsiyeler ve cesarete ihtiyacım var.
Biraz da modum da düşük bu sıralar, o sebeple gerçekten morale ihtiyacım var.
Sabır sabır sabır hepsi gececek

Yegenimi buyutuyorum ,altini ciziyorum yegenim,dogdugu gunden beri yanimda ,su an 3,5 aylik son 2,5 aydir gunde 16 saat benimle napiyim cildiriyim mi ?
Anne olurken akliniz neredeydi acaba merak icerisindeyim ,
Ne sandiniz fotograf cektirip sonra birileri gelip bakiyor mu ,
Herkes yalniz buyutuyor ,bende ilk defa bakiyorum,
Doktora gidin şahsen ben bu kadar sınırlı agresif insana bebegi nasıl vermişler anlamadım.bence siz zaten cildirmissiniz bakmayın .

Aramiza hosgeldin taze anne:) annelik zormus degil mi:) ama bi o kadarda guzel sahane muhteşem mucize:) benim bebe 2bucuk aylik ilk 10 gun annem vardi sonrasinda tektim. Zor oldu uykusuzluktan koridorda bayilmisligim bile var. Esim elinden geldigince yardm ediyr ama bebekler anne kokusuyla sakinlesiyor. Ben sakinlestirmek icin surekli ayaktayim. Havalar iyi disari cikariyrm. Ama senin bebe kucuk daha disari icin. Telefondan fon mak. Sesi aciyordum artik acmiyrm yemiyor:) dud aldiriyrm sakinlesiyr. Her yontem herzaman ise yarayack diye sartlama kendini. Bazen banyoyla bazen gezmeyle bazen koynunda simsiki sarmalamakla bazende emmeyle sakinlesiyr beyimiz kendi seciyor sakinlesme yontemini. Tabi hepsini deniyrm sakinlessin diye. 2. Ay daha kolaydı. Bazen buyume atagi oluyr butun gun uyumuyr miz miz miz modunda. Iste o gunlerde sabrim tukeniyor resmen gidip baska bi odaya kendime kizip bagiriyrm sakinlesmek icin:) inan ben sabirsiz bi insanim ama ben bile sabredebiliyorsam herkes sabredebilir. Azcik sabretmelisin. Gule gule buyut bebegini.
Bebekler için fön makinası sesi sakşnleştirici olabilir ama sağlıklı değildir. Yanlış fikirleri yaymamakta yarar var diye düşünüyorum. sağlıkla büyüsün bebeğiniz inşallah.

Doktora gidin şahsen ben bu kadar sınırlı agresif insana bebegi nasıl vermişler anlamadım.bence siz zaten cildirmissiniz bakmayın .
En büyük cesareti bebeğinin gözlerine bakınca hissedebilirsiniz bence. Çünkü o küçücük masum kuzu herşeyiyle siZe muhtaç ona bir bakışınız bir gülüşünüz yumuşak sesiniz bile onun sakinleşmesini sağlar. Evet haklısınız ilk günler gerçekten zordur.ama bunu takıntı haline getirip büyütmek hem size hem eşinize hem de bebeğinize ciddi anlamda zarar verir.yardıma ihtiyaç duyduğunuzda anneniz yanınızda olmasa bile bi arkadaş bi komşu kim olursa çekinmeden söyleyin 5 dklık nefes almak bile çok işe yarar.Allah yardımcınız olsun kuzunuzla nice mutlu senelere erişmeniz dileğiyle...

Bebegim 4aylık .ilk on gün yanımda akrabam vardı sonrası kimse yoktu.40ı cıkana kadar gercekten cok zordu.en zoru uykusuzluk.sadece anne sütü verdim ben.40tan sonra degişti sakinlesti.ama 3ayda bidaha degişti.tadından yenmiyor.agular ıgılar gülücüklerde basladı.hergün bakıp iyiki diyorum.sende böyle olacaksın inş.kolay gelsin

Bebekler için fön makinası sesi sakşnleştirici olabilir ama sağlıklı değildir. Yanlış fikirleri yaymamakta yarar var diye düşünüyorum. sağlıkla büyüsün bebeğiniz inşallah.
Benim kastettiğim fön makinesi kaydı bilimsel olarak sadece bebek değil biçok inssn üzerinde sakinleştirici etkisi var. Ben dr ma sordum hiç bir sakıncası yok bende öneriyorum dedi, ama bu kaydı gidipte radyasyon ürünü telefondan dinletmedim tabi. Çok uygun fiyata kayıt cihazları ben ninni falan da kaydederdim. Sağlıklı değildir den kastınız nedir merak ettim doğrusu

cocuklari baskalarina guvenerek dogurmayin ya sonra beklediginiz yardim.gelmeyince boyle bebek bakmada bocaliyorsunuZ...cok duyar olduk boyle konulari..kimseye minnet duygusu olmadikca daha bi siki sariliyo insan bebegine

cocuklari baskalarina guvenerek dogurmayin ya sonra beklediginiz yardim.gelmeyince boyle bebek bakmada bocaliyorsunuZ...cok duyar olduk boyle konulari..kimseye minnet duygusu olmadikca daha bi siki sariliyo insan bebegine [/QUOTE
Size sonuna kadar katılıyorum

İleri geri yazan sensin. Doğum gerçekleştirmedin. Sezaryenlı değilsin. Vücudunda hormonlar sapıtmadı. Annelik hüznü lohusa depresyonu yaşamıyorsun. Emzirmiyorsun, mastit olmadın. Doğduğu andan itibaren 2 saatte bir 45 dk emzirmek için uyanmadın. Sütüm yetti mi yetmedi mi derdin olmadı. İlk bir kaç hafta bebek aç o sütü çıkaracağım diye hem bebek hem anne ne sıkıntılar çekiyor bebek memeyi bilmez anne emzirmeyı bilmez. Meme reddi yaşamadın. Mamasını verdin çocuğa ohh 4 saat kesintisiz uyudu o bebek. Hala da öyle yapıyorsun. Kedinı anne sanıp ahkam kesmesen ne büyük kadınsın yegenine annelik yapıyor diyeceğim.

Anneligi ne kadar güzel özetlemisin. Istasnasiz her yazdigini yasadim. Annelik o kader zor ki, gercekten anlamak icin yasamak lazim.

Konuya gelirsek sanirim yalnis yerde acildi konu. Bdv'nin yüzde sekseni ilgisiz bir koca ve cok klasik cinsiyetci rollere bürünmüs evliligi sahib. Tüm yorumlari okumadim ancak hali ile o kadar cok destekci cikacagini sanmiyorum.

Sonucta bircok kadin icin cocuk bakimi, ev temizligi hep kadin isleridir. Erkek ancak ise gider ve eve geldiginde bir iki agucuk gugucuk edip burda "ay esim cocuga cok bagli, cok iyi bir baba" deme sebebleri oluyor.

Evet bende cocugum 3 haftalik oldugundan itibaren pekcok kadin gibi gün boyu yalniz kaliyordum kizim ile. Ancak esim halen en büyük destekcimdi. Isten geldikten sonra beni yataga yollar, kendisi bakardi. Beraber banyosunu yapardik, gece bir o, bir ben nöbet ile bebege bakardik.

Sende esinden bu destegi iste. Calisiyor diye babaliktan tatil almiyor. Ve gün boyu emin ol kendin bakabilirsin. Doga sana o gücü veriyor zaten. Ki zaman ile bebegini tanidikca daha kolay olur. Zaman ile aslinda bebek bakimin kolay oldugunu anlayacaksin. Yedirmek, bez degistirmek ve uyutmaktan ibaret zaten.

Sana bol sans ve mutluluklar diliyorum canim.

İlk sayfada yorum yapan arkadaşa herkes yüklenmiş de, ona kızarken kendiniz amma çarpıtıyorsunuz. Önce evlen sonra yorum yap, önce doğur sonra yorum yap lafları da biz bekarları delirtiyor. Kaç yaşındayız, yeğen diye küçümsediğiniz varlığa bir saniye düşünmeden canımızı verecek kadar seviyoruz annesi kadar fedakarlık gösteriyoruz. Ondan teyzeye ana yarısı deniyor. İyi o zaman burada kimse kimsenin konusuna yorum yapmasını, çünkü kimse konu sahibinin yaşadığı şartları yaşamıyor. Önce doğur sonra konuş lafı çok saçma. Kız kötü bir şey dememiş. Fazla heyecanlı bir çıkış olmuş, tasvip etmedim ama mantıksız değil. Ben mesela yeğenime ve arkadaş çocuklarına çok baktım. Lohusalık ve o ilk ayların sıkıntılarını biliyorum. Bu sebeple artık çocuk doğurmak istemiyorum. Kızın demeye çalıştığı da bu, insan bunları baştan tartıyor. Ben yorumu iyi ki yapmış demiyorum, yapmaması lazımdı çünkü lohusa bir yeni anne söz konusu. Fakat o yorumcuya yüklenenlerin mesajları daha irrite etti. Anayım ben anaaa diye triplere girenler de bize değişik geliyor.

Buna kin degil de incinme diyelim. Su an 21 gunluk bebegim ve uc yasinda bir kizim var. Esim iyidir sorumluluklarini bilir,yardimci olur. Ama bana karsi istediklerimi goremiyorum. Sefkat bekliyorum baska birsey degil. Annesi bir yildir bizde. Kizima bakti. Ama burnundab geldi. Hamileligimin icine ettiler afedersiniz. Cok moralim bozuldu, coj agladim ,uzuldum. Esim o donemde bile istedigim destegi gostermedi. Simdi bebek dogdu. Aciyi ceken ,dik durmaya calisan benim. Depresyona giren esim:KK66: hic birsey soylemiyirum. Artik yildim. Defalarca beklentilerimi konustum onunla. Bisure dikkat ediyor ,sonra yine icine kapaniyor. Busefer bende kapaniyorum. 42 yasinda ben36. 5 yillik evliyiz. Hic cocuk. Yokken hersey farkliydi. Ben hayatin tadini cikarabilen enerjik biriyimdir.sanki ruhumdaki isik sondu. İkimizde cocuklara karsi sevecen sabirli yiz. Ama bana. Karsi benim ihtiyacim olani vermiyor. Boyle gittigi yere kadar. A tabi onu cok seviyorum,durustlugune aklina kalbine guveniyorum. Keske biraz daha eskisi gibi olabilse...
Cok dolmusum , kusura bakmayin. Konusabilecegim kimsem yok.

Aglamaktan moraran bi bebeginiz oldu mu hic ne yapacağınızı sasirdiginiz oturup sizinde agladiginiz. Uzaktan gelen kayittan dinletilmis fön makinasi sesinin aglamaktan morarmasindan daha az zararli oldugunu dusunuyorum. Tesekkurler guzel dilekleriniz icin

Bütün destekleyen, moral veren, güç verem yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Hepsini kız uyurken , dinlenirken şimdi tek tek okudum gönül isterdi, herkese tek tek teşekkür edeyim, cevap yazayım ama eski rahat hayatım yerini, tatlı cadımın ihtiyaçlarının karşılanmasına bıraktı.
Bu süreçte tek eşim yardımcı oluyor o da çalıştığı için sadece akşamları.
Oturup kalkmak zorluyor sadece dikişlerden dolayı, dikişlerden dolayı biraz ağrı çektikçe kötü hissediyorum kendimi.
Bir de işte doktorumun deyimiyle çift doğum yaptığım için moralsiz başladım sürece ve yorgun, yıpranmış başladım.
Yorumlarınız iyi geldi daha güçlü hissediyorum günden güne :)

X